חיפוש

dsdsdsd
סיבוכי סוכרת

סיבוכי הסוכרת: כל מה שחשוב לדעת

אנשים עם סוכרת עלולים לסבול מסיבוכים רבים ורציניים, בין היתר בראייה, בכליות, בכפות הרגליים ובלב. באילו סיבוכים מדובר, מה חשוב לעשות כדי להגדיל את הסיכוי למנוע אותם ומהם סימני האזהרה שמחייבים טיפול מיידי?

ד"ר אסי סיקורל, ד"ר עידית ליברטי

בקיצור

01

סיבוכי הסוכרת נובעים מהרס של כלי הדם בגלל הצטברות של סוכר בהם. הסיבוכים משתנים ממטופל למטופל ורובם מורגשים רק כשהמחלה מבוססת.

02

סוכרת היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון במדינות מפותחות. כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים חשוב להיות במעקב אצל רופא עיניים אחת לשנה לפחות.

03

סוכרת היא הגורם השכיח בעולם המערבי למחלות כליה. בבדיקת דם מאבחנים פגיעה ראשונית בכליות הרבה שנים לפני שנגרם נזק קשה.

הרבה אנשים שחיים עם סוכרת לא מרגישים כשרמות הגלוקוז בדם שלהם עולות. מלבד מקרים קיצוניים - כשרמות הסוכר כבר גבוהות מאוד - קשה לדעת ללא מדידה ומעקב מסודרים מה באמת קורה בכלי הדם.

סוכרת שלא מטופלת עלולה לגרום לסיבוכים רבים הנובעים מהרס של כלי הדם בגלל הצטברות הסוכר בהם. הסיבוכים משתנים ממטופל למטופל ורובם מורגשים רק כשהמחלה מבוססת וממושכת. חלקם הגדול קשור בגורמי סיכון נוספים (למשל עישון, יתר לחץ דם, השמנת יתר).

הבשורות הטובות הן שאיזון טוב של הסוכרת, הקפדה על אורח חיים בריא (תזונה מתאימה, ביצוע פעילות גופנית, הימנעות מעישון, טיפול תרופתי ושינה מספקת) ומעקב מסודר עשויים להפחית את הסיבוכים ולעיתים יכולים למנוע אותם, למתן אותם ובמקרים רבים לטפל בהם בצורה מוצלחת. אנשים עם סוכרת שמנהלים אורח חיים נכון מעלים את הסיכוי שלהם לאיכות חיים טובה לאורך שנים.

נתייחס תחילה בסיבוכים לטווח ארוך.

טרשת עורקים

סוכרת מאיצה תהליכי טרשת עורקים שמתרחשים אצל כולנו. טרשת העורקים באנשים עם סוכרת היא גורם סיכון גבוה להתקפי לב ולאירועים מוחיים.

מה אפשר לעשות?
טיפול טוב בסוכרת ובגורמי סיכון אחרים (עישון למשל) יכול לסייע במניעה של טרשת העורקים.

פגיעה בראייה

סוכרת היא גורם מרכזי לעיוורון במבוגרים והסיבה השכיחה ביותר לעיוורון במדינות מפותחות. היא גם גורם סיכון לפגיעה בחדות הראייה, לעכירות העדשה (קטרקט), ולעלייה בלחץ התוך עיני (גלאוקומה). סוכרת גורמת לנזק בכלי הדם הקטנים של הרשתית, אותה רקמה בחלק האחורי של העין שאחראית על קליטת הראייה והעברתה לעיבוד במוח.

מה אפשר לעשות?
טיפול בסוכרת ומעקב סדיר אצל רופא עיניים אחת לשנה לפחות יכולים לסייע במניעת פגיעה בראייה ובמניעת עיוורון.

פגיעה בכליות

סוכרת היא הגורם השכיח בעולם המערבי לאי ספיקת כליות, לדיאליזה ולהשתלת כליות.

הכליות אחראיות, בין היתר, על סינון הדם בגוף שלנו ועל הפיכה של פסולת ועודפי מים לשתן שמופרש החוצה מהגוף שלנו. הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים של הכליות ועם השנים עלול להיגרם נזק משמעותי בתפקוד של מערכת סינון הדם בכליות ובהפרשת השתן.

הפגיעה הראשונית של סוכרת בכליות מתבטאת ברוב הפעמים בהפרשת חלבון בשתן בכמות גבוהה מהתקין. ככל שרמת החלבון בשתן גבוהה יותר כך הפגיעה בכליות חמורה יותר.

בדומה לסיבוכי הסוכרת האחרים, הפגיעה בכליות היא איטית והדרגתית. בממוצע חולפות כ־10 שנים מרגע שמגלים את הסוכרת ועד להופעת התסמינים הראשונים של מחלת הכליה. אפשר ומומלץ לאבחן פגיעה ראשונית בכליות הרבה שנים לפני שנגרם נזק משמעותי, בעזרת בדיקת אלבומין – בדיקת דם לגילוי חלבון בשתן - אותה מומלץ לבצע לפחות אחת לשנה.

מה מעלה את הסיכון לפגיעה כלייתית בחולי סוכרת?
• חוסר איזון של רמות הסוכר בדם.
• עישון.
• השמנת יתר.
• סיבוכי סכרת אחרים ובמיוחד פגיעה סוכרתית בעיניים.
• יתר לחץ דם.

מה אפשר לעשות?
אבחון מוקדם, טיפול טוב בסוכרת ובגורמי הסיכון ואורח חיים בריא יכולים לעזור במניעת פגיעה כלייתית, ובמניעת הידרדרות במצב הכליות לאורך זמן.

איזון הסוכרת - חשוב להתייעץ עם הרופא בנוגע לאיזון תרופתי של הסוכרת. את האיזון בודקים בבדיקת המוגלובין מסוכרר. רמות נמוכות מ־7 רצויות אם ניתן להגיע אליהן ללא השפעות לוואי. במטופלים מבוגרים או במצבים ייחודיים היעדים לאיזון שונים ולכן רצוי להתייעץ עם הגורמים המטפלים בכדי לקבוע תוכנית לאיזון הסוכרת.

איזון לחץ הדם - באמצעות אורח חיים בריא, ותרופות במידת הצורך.

• בסוכרת ללא הפרשת חלבון גבוהה נשאף להפחתת לחץ הדם אל מתחת ל־140/90.

• בסוכרת עם הפרשת חלבון גבוהה מקובל להמליץ על לחץ דם הנמוך מ־130/80, אם אין תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מהפחתת לחץ הדם.

• תרופות ספציפיות כנגד יתר לחץ דם הוכחו כמפחיתות נזק לכליות כאשר יש הפרשת יתר של חלבון בשתן. תרופות אלה יינתנו לפעמים כדי להגן על הכליות גם אם לחץ הדם לא גבוה מאוד, בכדי להשיג השפעה מגוננת ומעכבת החמרה כלייתית.

שמירה על אורח חיים בריא
הפסקת עישון.
• הפחתת משקל אם קיימת השמנת יתר.
• אכילה נכונה, כולל הפחתה של צריכת המלח והמזון המעובד שמכיל מלח וסוכר.

פגיעה עצבית (נוירופתיה עצבית)

סוכרת פוגעת בעצבים התחושתיים באיברים שונים בגוף, בעיקר בידיים וברגליים. הפגיעה הזאת עלולה להתבטא בכאבים, בתחושת שריפה או בתחושת חום, בתחושת קור, או בירידה כללית בתחושה במקומות הפגועים.

הירידה בתחושה מפחיתה ביכולת להרגיש בפגיעה בשלמות העור (לא מרגישים אבן קטנה שנכנסת לנעל או פצע קטן של עור יבש), ולכן מהווה סיכון לפצעים כרוניים ולקושי בריפוי שלהם. פצעים שלא ניתן להרגיש יחד עם פגיעה במנגנוני ריפוי הפצע, שמתרחשת גם היא לפעמים בסוכרת, עלולים לגרום לפצעים כרוניים ועמוקים. פצעים פתוחים עלולים להוביל לזיהום, ובמקרים מסוימים גם לצורך בכריתה של אזורים נגועים ברגליים. סוכרת היא הסיבה המובילה לכריתת רגליים בעולם המערבי. ככל שהפגיעה התחושתית מתקדמת יותר כך עולה גם הסיכון לפגיעה פיזית ברגליים או בידיים.

מה אפשר לעשות?
גילוי מוקדם של סוכרת ואיזון קפדני של רמות הסוכר יכולים להפחית את הסיכון לנוירופתיה סוכרתית. כמו כן, חשוב לטפל בגורמי סיכון נוספים לפגיעה עצבית סוכרתית כמו מחלת לב וכלי דם, עישון, יתר לחץ דם, השמנת יתר, ועלייה בשומני הדם.

חשוב לעקוב בצורה מסודרת אחר התחושה בכפות הרגליים, לבצע ניקיון ובדיקה עצמית יומית של כפות הרגליים, ובדיקה תקופתית במרפאה. בדיקת תחושה שמבוצעת בביקור שגרתי אצל האחות או אצל הרופא יכולה לאתר את הבעיה בשלב מוקדם. איזון הסוכרת באמצעות טיפול יכול להפחית את הסבל.

​המלצות תזונה לאנשים עם סוכרת

פחמימות או לא פחמימות? התשובות בפנים
מה אנשים עם סוכרת צריכים לאכול?

טיפול ומעקב עצמיים בכף הרגל
• הימנעות מפעילות שעלולה לפגוע בשלמות העור וכפות הרגליים - אל תלכו יחפים, היזהרו כשאתם מניחים בקבוק חם על הרגליים או כשאתם נכנסים עם הרגליים לאמבטיה או מניחים אותן מתחת לזרם מים חם. הירידה התחושתית מונעת תחושת טמפרטורה, וכוויה עלולה לגרום לפצע קשה לריפוי.

• גזיזת ציפורניים בתשומת לב - הירידה התחושתית עלולה להוביל לחוסר תחושה בעת פגיעה באצבע. לעיתים כדאי שאדם אחר יגזוז בזהירות את הציפורניים.

• שטיפה ובדיקה יומית של כפות הרגליים – שמירה על ניקיון כפות הרגליים וטיפול בפטרת וביבלות יכולים למנוע סיבוכים. לכן מומלץ לשטוף ולבדוק את כפות הרגליים מדי יום. בדיקה מכוונת יכולה לעזור באיתור פצעים בשלב מוקדם ובטיפול בהם לפני שהם מסתבכים.

• שימוש בנעליים ובגרביים נוחים - ללא לחץ מקומי על כפות הרגליים, עם חלוקת משקל טובה ומאוזנת ובלי תפרים, חורים או כל דבר אחר שעלול לגרום לגירוי או לפציעה של העור. מדרסים יכולים לעזור במניעת לחץ על אזורים עם עור פגוע. יש בשוק מגוון נעליים מיוחדות למניעת פצעים בכפות הרגליים.

• בדיקת כפות הרגליים במרפאה - חלק ממעקב הסוכרת המבוצע בדרך כלל על ידי האחות המרפאה כולל בדיקה של כפות הרגליים. ניתן לעקוב אחר שלמות העור, ובעיקר לבדוק תחושה. את הירידה התחושתית ניתן לאבחן תקופה ארוכה לפני שהיא מורגשת. חשוב לבקש לבצע את הבדיקה בכל מעקב סוכרת במרפאה.

• טיפול בכאב בכפות הרגליים - חשוב לזוז ולבצע פעילות גופנית כדי להפחית את הכאבים. קיימות הרבה תרופות להפחתת כאב נוירופתי סוכרתי. הטיפול הוא אישי ולפעמים לוקח זמן עד שמוצאים את הטיפול הנכון. כדאי להיות בקשר קבוע עם הרופא בכדי לנסות אפשרויות שונות עד לשיפור במצב.

סיבוכים בטווח הקצר

רוב האנשים עם סוכרת מרגישים טוב. עם זאת, סוכרת עלולה לגרום לתחושות ולסיבוכים בטווח הקצר, במיוחד כשרמות הסוכר נמוכות מאוד או גבוהות מאוד. ברמות סוכר גבוהות, הסוכר שזולג ממחזור הדם אל השתן גורם לתכיפות במתן שתן, להתייבשות, לירידה במשקל ולהרגשה כללית רעה. במקרי קיצון רמות סוכר גבוהות מאוד עלולות להיות מסוכנות. טיפול בסוכרת יכול למנוע את התחושות האלה, ואת הסיכונים המיידים. 

סימפטומים שצריך לשים לב אליהם:
• תכיפות במתן שתן.
• צימאון ושתייה מוגברת.
• ירידה במשקל.
• עליית סוכר לרמות מסוכנות עם פגיעה במצב ההכרה עד כדי סכנת חיים.
• רמות נמוכות של סוכר (היפוגליקמיה) עקב הטיפול התרופתי בחלק מהתרופות.

סיבוכים אקוטיים שנובעים מרמות גבוהות של גלוקוז בדם

• חמצת קטוטית (DKA) - מתרחשת בעיקר בסוכרת מסוג 1. לעיתים קרובות זהו הביטוי הראשון של המחלה. חמצת קטוטית עלולה להופיע גם אצל חולי סוכרת מסוג 1 שהפסיקו את הטיפול באינסולין. הסבר קצר: כאשר קיים מחסור קיצוני באינסולין, הגוף מרגיש רעב (כיוון שבהיעדר אינסולין התאים לא מקבלים גלוקוז) והוא מפרק שומנים כדי להשיג מקור אנרגיה. תוצר לוואי של פירוק השומנים הוא היווצרות של גופי קטו שמורידים את רמת ה־PH בדם. משמעות הדבר: הדם הופך להיות חומצי יותר. למצב הזה קוראים "חמצת מטבולית". זהו מצב חירום רפואי שמלווה בהתייבשות ובשינויים מסוכנים במאזני המלחים (בעיקר אשלגן) בדם.

• Hyper Osmolar Hyperglycemic Syndrome - מתרחשת בעיקר אצל חולי סוכרת מסוג 2. אצל הסובלים מתסמונת זו, רמות הסוכר גבוהות ביותר - בדרך כלל מעל 600 מ"ג/ד"ל. התסמינים העיקריים הם התייבשות קשה, ירידה במצב ההכרה ולעיתים סיבוכי לב וכלי דם עקב קרישיות יתר.

מהם סימני האזהרה שמחייבים טיפול מיידי?

ירידה של רמת הסוכר לערך נמוך מדי (היפוגליקמיה) בעקבות הטיפול התרופתי. הסימנים להיפוגליקמיה הם דופק מהיר, חולשה, רעד ואפילו ערפול ואובדן הכרה. הטיפול המיידי הוא צריכה מהירה של גלוקוז באוכל או במשקה, ובמקרה קיצוני - הזרקת גלוקגון. גם רמות גבוהות מדי של סוכר בדם עלולות לגרום לטשטוש ולאובדן הכרה ומחייבות פנייה מיידית לעזרה רפואית.

מניעה וטיפול בהיפוגליקמיה

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

ד"ר עידית ליברטי מנהלת את מרפאת הסוכרת במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש