חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה עוברת בדיקת עיניים לאבחון גלאוקומה

גלאוקומה

מהי גלאוקומה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? איך מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד חיים עם המחלה? המדריך המלא

פרופ' דן געתון, ד"ר אלון זהבי

שם האבחנה בעברית: גלאוקומה
שם האבחנה באנגלית: Glaucoma
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Glaucoma

 

גלאוקומה (ברקית) היא קבוצה של מחלות שבהן מתרחשת פגיעה בעצב הראייה. הפגיעה הזאת עלולה לגרום לעיוורון. מבין הסוגים השונים של גלאוקומה שניים הם השכיחים ביותר:

גלאוקומה ראשונית רחבת זווית: הזווית היא האזור האנטומי שדרכו מתנקז הנוזל שנוצר בעין. גלאוקומה ראשונית נגרמת עקב הפרעה בניקוז הזה שלא עקב גורמי מחלה משניים. בסוג הגלאוקומה הזה אף שבבדיקה הרפואית הזווית נראית פתוחה ורחבה, הרי בפועל קיימת הפרעה בניקוז עקב שינויים מיקרוסקופיים ברקמה אשר מובילים לעלייה בלחץ התוך־עיני.

גלאוקומה חריפה צרת זווית: בגלל מבנה העין עלול להופיע אצל אנשים מסוימים התקף פתאומי של גלאוקומה בעקבות סגירתה של הזווית שדרכה מתנקז הנוזל התוך־עיני - מה שגורם לעלייה חדה בלחץ התוך־עיני.

צריכים רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצים לקבוע תור? עושים את זה בקליק

ישנן תיאוריות רבות המנסות להסביר מה גורם לגלאוקומה, ובהן לחץ מכאני על ראש עצב הראייה, הפרעות בהספקת הדם לראש עצב הראייה, הצטברות חומרים רעילים בראש עצב הראייה.

גורם סיכון מרכזי להתפתחות גלאוקומה הוא לחץ תוך־עיני גבוה. אף שידועות הרמות הממוצעות של הלחץ התוך־עיני באוכלוסייה, הרי לכל אדם יש לחץ תוך־עיני המתאים לו, ועלייה מעל ללחץ הזה עלולה לגרום לפרוץ המחלה ולאחר מכן להתקדמותה. הטיפולים הנוכחיים לכל סוגי הגלאוקומה מתמקדים בהפחתת הלחץ התוך־עיני.

האנטומיה של העין

האנטומיה של העין

 

בגלאוקומה ראשונית רחבת זווית, שהיא הסוג השכיח ביותר, מתרחשת פגיעה איטית והדרגתית בעצב הראייה ובשדה הראייה. מאחר שמדובר בתהליך הדרגתי, הרי במרבית המקרים המטופל אינו מרגיש שראייתו הולכת ומידרדרת, והוא חש בכך רק לאחר שנגרמה פגיעה קשה ביותר בראייה. לכן נקראת גלאוקומה "הגנב השקט של הראייה".

בגלאוקומה חריפה צרת זווית ישנה ירידה חדה ופתאומית בראייה שמלוּוה בכמה סימפטומים נוספים כמו אודם של העין, כאבי ראש, בחילות והקאות.

גלאוקומה היא אחת הסיבות העיקריות לעיוורון בעולם (נמצאת במקום השני לאחר קטרקט). מעריכים שבעולם יש כ־70 מיליון חולי גלאוקומה. בארצות־הברית, למשל, יש כ־120 אלף עיוורים כתוצאה מגלאוקומה, והם בין 9% ל־12% מכלל העיוורים במדינה. בישראל - כך מעריכים - יש בין 60 אלף ל־80 אלף חולי גלאוקומה, ומדי שנה נוספים אליהם כ־6,000 חולי גלאוקומה חדשים.

גלאוקומה ראשונית רחבת זווית היא מחלה כרונית שנמשכת כל החיים. גלאוקומה חריפה צרת זווית היא מחלה פתאומית, ובעזרת טיפול מתאים של רופא עיניים יש לה פתרון.

האבחנה של גלאוקומה נעשית בבדיקה של רופא עיניים. גלאוקומה ראשונית רחבת זווית היא מחלה שעלולה להוביל לאובדן הראייה. מכיוון שהפגיעה בראייה היא הדרגתית מאוד, ולעיתים המטופל כלל אינו מבחין בהידרדרות הראייה שלו, מומלץ לעשות בדיקות עיניים תקופתיות אצל רופא עיניים מגיל 40 ואילך. אבחנה מוקדמת וטיפול מתאים יכולים לסייע מאוד במניעת הנזק לעצב הראייה.

אתם מצליחים לקרוא את מה שכתוב כאן?

במיוחד ללקוחות כללית מושלם: אביזר חדשני לכבדי ראייה במחיר מוזל. מצלמה ייחודית שמותקנת על המשקפיים ושמאפשרת לקרוא ספרים, מסמכים ומצגות. לפרטים נוספים

בחורה עם משקפיים ועליהם אביזר סיוע לכבדי ראייה

מטרת הטיפול בגלאוקומה היא להפחית את הלחץ התוך־עיני ולמנוע את החמרת הנזק לעצב הראייה ופגיעה נוספת בשדה הראייה. הטיפול העיקרי הוא באמצעות טיפות עיניים להורדת הלחץ התוך־עיני. שיטות טיפול נוספות הן באמצעות כדורים, באמצעות לייזר ובאמצעות ניתוחים.

גלאוקומה חריפה (פתאומית) היא מצב חירום שמחייב בדיקה וטיפול מיידיים של רופא עיניים. הטיפול הוא בתרופות, בלייזר ולעיתים באמצעות ניתוח שמאפשר להוריד במהירות את הלחץ בתוך גלגל העין.

גלאוקומה ראשונית היא מחלה כרונית לכל החיים, ויש להתמודד איתה באמצעות נטילת תרופות באופן קבוע ובאמצעות מעקב סדיר אצל רופא עיניים. גלאוקומה חריפה היא מצב חירום המחייב טיפול מיידי. לעיתים, כדי למנוע הופעת גלאוקומה חריפה גם בעין השנייה, ימליץ רופא העיניים על טיפול לייזר גם בעין שלא נפגעה מהמחלה.

הסיבוך העיקרי של גלאוקומה הוא פגיעה בתפקוד של עצב הראייה ופגיעה בשדה הראייה עד כדי עיוורון. לכן חשוב מאוד להקפיד על בדיקות תקופתיות לעיניים בהתאם להמלצה של רופא המשפחה או של רופא העיניים. אם אובחנה גלאוקומה, יש להתמיד בטיפול וכן להיות במעקב מסודר של רופא עיניים כדי למנוע את אובדן הראייה.

גלאוקומה

כאב חד בעין, אודם ניכר של העין וראייה שהופכת פתאום למטושטשת שמלוּוים בבחילות ובהקאות מחשידים שמדובר בגלאוקומה חריפה צרת זווית. זהו מצב חירום שמחייב לפנות מיד לרופא עיניים.

בגלאוקמה רחבת זווית, שבה הנזק נגרם בהדרגתיות ובאיטיות, לא מרגישים כלל בתסמינים, אך בשלב מסוים עשוי המטופל להרגיש ששדה הראייה שלו הצטמצם. לכן יש לקבוע תור לבדיקה אצל רופא עיניים החל מגיל 40 ולא לחכות עד שיופיעו התסמינים הראשונים לקיום המחלה..

גלאוקומה ראשונית רחבת זווית היא מחלה כרונית. אם מקפידים על מעקב ועל טיפול, ניתן בדרך כלל למנוע נזק נוסף לעצב הראייה ואת אובדן הראייה. לעומת זאת גלאוקומה חריפה חולפת לאחר טיפול מתאים, אולם יש צורך בהמשך מעקב של רופא עיניים.

מדובר במחלה כרונית שנמשכת כל החיים. יש להקפיד לקבל את הטיפול המומלץ באופן עקבי ולהיות במעקב רצוף של רופא עיניים. למרבה הצער, כאשר מאבחנים גלאוקומה, לא ניתן לתקן את הנזק שכבר נגרם לעצב הראייה, אולם ניתן למנוע נזק נוסף. נוסף על המעקב ועל הטיפול המומלץ יש להימנע מעישון שכן הרעלנים שבסיגריות מזיקים לעיניים.

מאחר שיש מחקרים שקושרים בין לחץ דם גבוה וסוכרת לבין גלאוקומה מומלץ גם לשמור על ערכים תקינים של לחץ דם ועל איזון הסוכרת (אם חולים במחלה).

מי שבמשפחתו הקרובה יש חולים בגלאוקומה צריך להגיע באופן קבוע לבדיקות אצל רופא עיניים החל משנות ה־20 לחייו. הסיבה: הוא מצוי בסיכון מוגבר לחלות מגלאוקומה.

פרופ' דן געתון הוא מומחה למחלת הגלאוקומה וללחץ תוך־עיני במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, מקבוצת כללית

ד"ר אלון זהבי הוא רופא בכיר במחלקת עיניים בבית החולים בילינסון שבמרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. הוא מומחה למחלת הגלאוקומה וללחץ תוך־עיני

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש