חיפוש

dsdsdsd
מדידת עובי קרנית

מדידת עובי הקרנית

בדיקת עובי הקרנית אינה פולשנית וגם לא כואבת. הבדיקה מומלצת לאנשים שאובחן אצלם יתר לחץ תוך־עיני, לחולי גלאוקומה ולמועמדים לניתוחי קרנית ולניתוחים להסרת משקפיים

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

מדוע צריך למדוד את עובי הקרנית? כי התברר שקיים קשר בין העובי שלה לבין הסיכון לחלות בגלאוקומה.

02

כיצד מודדים את עובי הקרנית? הבדיקה היא פשוטה, מהירה ולא פולשנית. היא נעשית במרפאת עיניים באמצעות מכשיר מיוחד שנוגע באופן קל ביותר בקרנית, בדומה לבדיקת הלחץ התוך־עיני.

03

מי צריך לעבור בדיקה של עובי הקרנית? נהוג היום לעשות את הבדיקה לאנשים שהתגלה אצלם יתר לחץ תוך־עיני, לחולי גלאוקומה ולמועמדים לניתוחי קרנית, כולל ניתוחים להסרת משקפיים.

​​​ב־2002 פורסמו תוצאותיו של מחקר בינלאומי גדול אשר נקרא Ocular Hypertension Treatment Study. במסגרת המחקר עקבו החוקרים במשך חמש שנים אחרי אלפי אנשים שאובחן אצלם יתר לחץ תוך־עיני, וזאת כדי לבדוק אצל מי מהם תתפתח גלאוקומה. ​

מהמחקר התברר כי הסיכון לגלאוקומה גבוה יותר אצל אנשים שסובלים מיתר לחץ תוך־עיני ואצל בעלי קרניות דקות. לכן מומלץ להתחיל את הטיפול להורדת הלחץ התוך־עיני בשלב מוקדם ככל האפשר. ממחקרים נוספים שפורסמו בהמשך עולה כי מדידת עובי הקרנית חשובה כדי לעקוב אחר חולי גלאוקומה וכדי לטפל בהם. 

מדוע חשוב לבדוק את עובי הקרנית?

הלחץ התוך־עיני נמדד באמצעות מכשיר המודד את הלחץ המופעל על הקרנית. התברר שהמדידה היא נכונה בעבור קרנית בעובי תקין, אך כאשר קיימות סטיות מהגודל המקובל (קרנית דקה או עבה מהרגיל), מדידת הלחץ מושפעת מכך ואינה מדויקת.

כיצד משפיע עובי הקרנית על מדידת הלחץ התוך־עיני?

בממוצע, עובי הקרנית במרכזה נע בין 540 ל־550 מיקרון.

במקרים של קרנית דקה מהנורמה, מדידת הלחץ התוך־עיני נמוכה מהמדידה שהייתה מתקבלת אילו הקרנית הייתה בעובי הנורמלי. לדוגמה, אם נמדד לחץ של 20 מילימטר כספית בקרנית שעובייה 500 מיקרון, הלחץ האמיתי הוא כ־22 מילימטר כספית.

במקרים של קרנית עבה מהנורמה, מדידת הלחץ התוך־עיני גבוהה מהמדידה שהייתה מתקבלת אילו הקרנית הייתה בעובי נורמלי. לדוגמה, אם נמדד לחץ של 20 מילימטר כספית בקרנית שעוביה 590 מיקרון, הרי שהלחץ האמיתי הוא בערך 18 מילימטר כספית.

להבדלים האלה יש חשיבות כאשר הסטייה מהתוצאה המקובלת היא גבוהה לכל כיוון.

איך מודדים את עובי הקרנית?

הבדיקה היא פשוטה, מהירה ולא פולשנית. היא נעשית במרפאת עיניים באמצעות מכשיר מיוחד שנוגע באופן קל ביותר בקרנית, בדומה לבדיקת הלחץ התוך־עיני. 

האם הבדיקה כואבת?

הבדיקה אינה כואבת ואינה גורמת לטשטוש הראייה אחרי ביצועה.

מי צריך לעבור בדיקה של עובי הקרנית?

בדיקת עובי הקרנית אינה נכללת בבדיקת העיניים השגרתית. רופא העיניים קובע בהתאם לממצאי בדיקתו אם יש מקום להוסיף גם בדיקה של עובי הקרנית. 

נהוג היום לעשות את הבדיקה לאנשים שהתגלה אצלם יתר לחץ תוך־עיני, לחולי גלאוקומה ולמועמדים לניתוחי קרנית (כולל ניתוחים להסרת משקפיים). הבדיקה עדיין אינה כלולה בסל הבריאות בישראל.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש