חיפוש

dsdsdsd
היפרדות הזגוגית האחורית בעין

היפרדות הזגוגית: רואים זבוב שחור מול העין

ראית פתאום הבזקי אור ו/או זבובים שחורים מול העין? ייתכן שהסיבה לכך היא היפרדות הזגוגית האחורית בעין. זו לא סיבה לפאניקה, אבל חשוב להזמין בדיקה אצל רופא עיניים

ד"ר ענת רובינסון, פרופ' יואב נחום

בקיצור

01

ההיפרדות מתרחשת באופן פתאומי ולרוב בעין אחת. התחושות יכולות להיות שונות בין אדם לאדם, ויש אנשים שאינם חשים דבר.

02

תמונת העננים, הזבובים או הבזקי האור, מפריעה מאוד ומטרידה בהתחלה, אך היא חולפת לרוב בתוך כמה שבועות.

03

בכל מקרה שבו חשים בתופעות האופייניות להיפרדות הזגוגית האחורית יש לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם האפשרי.

​היפרדות הזגוגית האחורית בעין (Posterior Vitreus Detachment או בקיצור PVD) היא תופעה שכיחה מאוד בגיל מבוגר, שמתרחשת לרוב אחרי גיל 65.

הזגוגית היא ג'ל שקוף הממלא את חלל העין מאחורי העדשה. הג'ל מחובר לרשתית המצפה את הדפנות הפנימיות של כדור העין. במסגרת תהליכי ההזדקנות הטבעיים גם מבנה הג'ל משתנה: הוא מתכווץ, ונוצרים בתוכו כיסי נוזלים. כתוצאה מכך הג'ל מתקלף ונפרד מהדפנות הפנימיות של העין.

מה מרגישים כשהג'ל מתקלף ונפרד מהדפנות של העין?

ההיפרדות מתרחשת באופן פתאומי ולרוב בעין אחת. התחושות יכולות להיות שונות בין אדם לאדם, ויש אנשים שאינם חשים דבר. סימנים אופייניים שעשויים להעיד על היפרדות הזגוגית האחורית:

• הבזקי אור מול העין.

• נקודות שחורות או זבובים או שערות (אחד או רבים) מול העין הזזים עם כיוון המבט.

• מראה של עננים מול העין.

• טבעת כהה בשדה הראייה הצידי.

• תחושת כובד בעין.

טשטוש ראייה (הפרעה בעיקר בקריאה).

האם התופעה גורמת לפגיעה בראייה?

ככלל, תהליך היפרדות הזגוגית האחורית לא גורם לירידה בחדות הראייה.

תמונת העננים, הזבובים או הבזקי האור, מפריעה מאוד ומטרידה בהתחלה, אך היא חולפת לרוב בתוך כמה שבועות. לעיתים יישארו נקודות שחורות בודדות מול העין, ובדרך כלל נבחין בהן רק כאשר יש אור חזק או כאשר אנו מביטים על קיר לבן ובוהק.

המוח לומד עם הזמן להתעלם ממראה הנקודות השחורות על אף שהן נשארות בתוך עין. הופעת סיבוכים של התהליך תגרום להפרעה בולטת יותר בראייה בגלל הופעת מסך או וילון מול העין.

מדוע רואים הבזקי אור ונקודות שחורות בעין?

הבזקי האור נוצרים מגירוי הרשתית כתוצאה מהמתח שנוצר מתהליך הקילוף של הזגוגית האחורית. המשיכה יוצרת גירוי מכני על הרשתית המפורש במוח כגירוי אור. כיוון שהגירוי המכני הוא של מתיחה, אנו רואים זאת כהבזקי אור.

הנקודות השחורות, העננים, הטבעות והזבובים נוצרים מהשינויים החלים ברקמת ג'ל הזגוגית ומחלקיקי התאים והפיגמנט המצטברים בתוכה כתוצאה מהתהליך של ההיפרדות מדופנות העין הפנימיים.

האם זה מסוכן?

ברוב המקרים אין סיבוכים כתוצאה מהיפרדות הזגוגית. התופעה מפחידה בזמן התרחשותה ומטרידה מעט אחר כך, אך היא חולפת לרוב ללא נזק לרקמת העין או לראייה. סיבוכים אפשריים, כמו קרעים או דימומים, יופיעו לעיתים רחוקות.

אם תהליך ההיפרדות גורם לקרעים ברשתית או בכלי דם של הרשתית, ימליץ הרופא על טיפול בלייזר להגבלת שולי הקרע ולמניעת התרחבותו. אם הקרע לא יאובחן ולא יטופל, קיימת סכנה של היפרדות הרשתית בעקבות הופעת הקרע. במקרה כזה כבר מדובר בתופעה המסכנת את הראייה ודורשת ניתוח.

במקרים של קרע בכלי דם יופיע דימום בתוך חלל העין אשר יגרום לטשטוש ראייה זמני ולתמונה של המון זבובים מול העין - עד לספיגתו המלאה. תהליך הספיגה של הדימומים האלה הוא ספונטני לרוב ונמשך כמה שבועות.

האם אפשר למנוע את היפרדות הזגוגית האחורית?

לא ניתן למנוע את ההיפרדות, שהיא חלק טבעי מתהליך ההזדקנות ולא מחלה. גם את הופעת הסיבוכים, כמו קרע ברשתית או דימום, לא ניתן למנוע, אך חשוב לאבחן אותם, וניתן לטפל בהם כדי למנוע פגיעה קבועה בראייה.

איך מטפלים בהיפרדות הזגוגית האחורית של העין?

התחושות המופיעות בתהליך ההיפרדות של הזגוגית האחורית של העין יחלפו ללא טיפול בתוך כמה שבועות. אם אובחנו סיבוכים, כפי שפורטו לעיל, יש לטפל בהם מוקדם ככל האפשר.

אז מה לעשות?

בכל מקרה שבו חשים בתופעות האופייניות להיפרדות הזגוגית האחורית יש לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם האפשרי כדי לאבחן נכון את התופעה ולשלול את הסיבוכים האפשריים.

רופא העיניים יערוך בדיקת עיניים מלאה לאחר הרחבה של האישונים. לכן כדאי להגיע אל הרופא עם מלווה. לאחר הבדיקה מומלץ לחזור לבדיקת ביקורת בתוך שבוע־שבועיים כי עדיין קיים סיכון לסיבוכים במהלך השבועות הראשונים אחרי האירוע.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאה בכירה במערך העיניים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

פרופ' יואב נחום הוא סגן מנהל מערך העיניים ומנהל מרפאות העיניים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש