חיפוש

dsdsdsd
שעורה בעין

שעורה בעין

מהי שעורה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? איך מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? בתוך כמה זמן מחלימים? המדריך המלא

ד"ר ענת רובינסון, ד"ר שירה שין אופיר

בקיצור

01

שעורה היא אבצס קטן בעפעפיים שיוצרים חיידקים בבלוטה של העפעפיים. הבלוטה נסתמת, מצטברים בה חיידקים ומוגלה, וכך נוצר אבצס.

02

ניתן למנוע שעורה באמצעות שמירה על ניקיון העפעפיים. כדי לנקות את העפעפיים ניתן להשתמש במטליות לחות ייעודיות או בסבון פנים.

03

רוב המקרים הטיפול הוא קצר ומקומי באמצעות קומפרסים חמים על הבליטה ומריחת משחת עיניים אנטיביוטית למשך כמה ימים.

שם האבחנה: שעורה
שם האבחנה באנגלית: Stye, Hordeolum
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Hordeolum Internum


מהי שעורה?

שעורה היא כינוי לאבצס קטן בעפעפיים הנוצר מדלקת חיידקית בבלוטה של העפעפיים. הבלוטה נסתמת, מצטברים בה חיידקים, בעקבותיהם נוצרת מוגלה, וכך נוצר אבצס - אזור עשיר במוגלה.

מה גורם לשעורה?

במקרים שבהם התפקוד של בלוטות השומן בעפעפיים אינו תקין, הן נוטות להיסתם. סתימה של בלוטת שומן גורמת להצטברות של חיידקים בתוכה. מדובר בחיידקים שנמצאים כל הזמן בעפעפיים, אך ברגע שהם נכלאים בתוך בלוטת שומן, הם עלולים לגרום לדלקת פעילה.

שעורה נפוצה במיוחד אצל אנשים הסובלים מגורמי הסיכון לתופעה הזאת: דלקת כרונית של העפעפיים, תפקוד לא תקין של בלוטות העפעפיים או דלקת מסוג רוזציאה בעור הפנים.

האם ניתן למנוע את הופעת השעורה?

שמירה על ניקיון העפעפיים באמצעות מטליות לחות ייעודיות לכך או באמצעות סבון פנים בתוספת מסז' מקומי חוזר של העפעפיים וקומפרסים חמים יכולים למנוע את הופעת השעורה באנשים הסובלים מגורמי הסיכון לבעיה.

מהם התסמינים האופיינים לשעורה?

הדלקת בבלוטת העפעפיים גורמת להופעת נפיחות ואודם בעפעפיים, ואלה מתפתחים לבליטה קטנה, חמה וכואבת. לעיתים מופיעה נקודה צהבהבה בראש הבליטה. אם הבליטה גדולה, היא עלולה להפעיל לחץ על העין ולגרום להפרעות ראייה.

האם זה מידבק?

לא.

האם מדובר בתופעה שכיחה?

ב־2017 טופלו בכללית 20,516 איש בגלל שעורה בעין. עם זאת, יש להביא בחשבון שרבים מטפלים בבעיה הזאת בכוחות עצמם ולא הולכים לרופא, כך שמדובר בתופעה נפוצה הרבה יותר.

איך מטפלים?

ראשית יש לפנות לרופא עיניים לבדיקה ולאישור שאכן מדובר בשעורה. ברוב המקרים הטיפול הוא קצר ומקומי באמצעות קומפרסים חמים על הבליטה ומריחת משחת עיניים אנטיביוטית למשך כמה ימים. לעיתים יש צורך להוסיף טיפול אנטיביוטי בכדורים למשך כמה ימים. במקרים חריגים יש צורך בפתיחה כירורגית עדינה של האבצס.

יש כמה הוראות "אל תעשה" במקרה של שעורה:

1. אסור לנסות "לפוצץ" אותה.

2. אסור לגעת בעפעף המודלק בידיים לא נקיות. לפני כל מגע עם העפעף ולאחריו יש לרחוץ היטב את הידיים.

3. אסור לאפר עפעף שיש בו שעורה.

לעומת זאת, ניתן להרכיב עדשות מגע גם כשיש שעורה. 

האם עלולים להיות סיבוכים?

במקרים חריגים יכול הזיהום בבלוטה להתפשט לכל העפעף ואף לרקמות האחרות סביב העין. אם מופיע סיבוך כזה, יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא עיניים.

לעיתים, לאחר שהשעורה מחלימה, עלולה להישאר בעפעף נפיחות לא דלקתית הנקראת כלזיון. מדובר במשקעים של רקמה שעברה נמק ושל הפרשה שומנית שנותרו כלואים בבלוטה של העפעף.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

אם ניתן טיפול אנטיביוטי, השעורה חולפת לרוב בתוך כמה ימים.

האם יש תופעות אחרות הדומות לשעורה בעפעפיים?

גידולים בעור העפעפיים יכולים להתחיל בתמונה קלינית הדומה לשעורה, ולכן חשוב להיבדק על ידי רופא העיניים ולוודא את האבחנה הנכונה. במקרים שבהם טיפול אנטיביוטי אינו מועיל, והנגע בעפעף נשאר זמן ממושך, גדל הסיכון שמדובר בגידול מקומי ולא בשעורה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה לרופא?

בכל מקרה של הופעת נפיחות, אודם וכאב בעפעף מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים לאבחון הבעיה ולקבלת הטיפול המתאים בהקדם האפשרי.
ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

ד"ר שירה שין אופיר היא רופאת עיניים בכירה ומומחית לניתוחי קטרקט במחלקת עיניים במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש