חיפוש

dsdsdsd
השתלת קרנית

השתלת קרנית: אור באפלה

קרנית עכורה פוגעת באורח אנוש בראייה, ובמקרים רבים הפתרון הוא להשתיל קרנית מתרומה. מהן הסיבות לפגיעה בקרנית, כמה זמן נמשך הניתוח, ומהו שיעור ההצלחה? כל השאלות וכל התשובות

פרופ' אירית בכר

בקיצור

01

הקרנית שנמצאת בקדמת העין שלנו מרכזת את קרני האור לרשתית. אם היא נפגעת בצורה קשה נדרש ניתוח להשתלת קרנית חדשה.

02

בניתוח השתלת קרנית נוטלים קרנית של אדם שהלך לעולמו, חותכים שכבה של קרנית באמצעות לייזר ותופרים את הקרנית החדשה. סיכויי ההצלחה של ניתוח כזה גבוהים מאוד.

03

בניגוד לניתוחי השתלת איברים אחרים, שם נדרשת התאמה של סוג דם וסיווג רקמות, בהשתלת קרנית מספיקה קרנית, אך יש לשלול תחילה שהמנוח ממנו נלקחה הקרנית לא סבל ממחלות זיהומיות קשות.

הקרנית היא החלק המעוגל והשקוף בקדמת העין. ניתן לדמות אותה לחלון שקוף, מכיוון שהיא מרכזת את קרני האור וממקדת אותן ברשתית, במרכז הראייה. פגיעה בקרנית עלולה להתאפיין בהפיכתה משקופה לעכורה. כתוצאה מכך הראייה הופכת למטושטשת במדרג שנע בין קל לבין חמור. במקרים רבים הפתרון הוא השתלת קרנית חדשה.

מהם הגורמים הנפוצים לפגיעה בקרנית?

• סיבוך מניתוח עיניים קודם כמו ניתוח להסרת קטרקט (ירוד).

• מחלת קרטוקונוס הגורמת לעיוות הקרנית.

• דלקות לאחר זיהומים בקרנית.

• דחייה לאחר השתלת קרנית קודמת.

• צלקות אחרי פציעות בקרנית.

הכנה לניתוח השתלת קרנית

איך משתילים קרנית?

כדי לעשות את הניתוח משתמשים הרופאים בקרנית בריאה שנתרמה מאדם שהלך לעולמו. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית ונמשך כשעה וחצי. הקרנית המושתלת נתפרת למקומה בעזרת 16 עד 32 תפרים עדינים. בהמשך, במהלך תקופת ההחלמה, מסירים את התפרים האלה בצורה הדרגתית בחודשים שלאחר הניתוח.

בשנים האחרונות אנחנו עדים לחידושים רבים בתחום של השתלת הקרניות. כך, למשל, אפשר כיום לעשות השתלה שבמהלכה מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד במקום להחליף את כל רקמת הקרנית (ניתוחי DSAEK ו־DALK). היתרון הגדול בשיטה הזאת הוא ריפוי מהיר הרבה יותר ושחזור הראייה כעבור כמה שבועות מהניתוח. הניתוחים האלה נעשים בהרדמה מקומית, והחתך המשמש לניתוח הוא מזערי. עם זאת, הניתוחים האלה אפשריים רק בחלק מהמועמדים להשתלה, על־פי החלטת המנתח.

נוסף על כך קיימים ניתוחים להשתלת קרנית שבהם חתך הניתוח נעשה באמצעות לייזר במקום בסכין הניתוחים הרגיל. בצורה הזאת החיתוך של הקרנית מדויק יותר, והחתך הנעשה בלייזר מאפשר שימוש במספר קטן יותר של תפרים, ולכן ניתן להוציא אותם מוקדם יותר. התוצאה היא שחזור מהיר יותר של הראייה לאחר הניתוח.

איך מוודאים שהקרנית תקינה להשתלה?

לפני הניתוח נבדקת האיכות של כל קרנית המיועדת להשתלה. נוסף על כך נלקחת מהתורם בדיקת דם לשלילת האפשרות שהוא היה חולה במחלות זיהומיות קשות כמו איידס ודלקת כבד נגיפית. בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, הדורשים תרומת איברים מאדם בעל סוג דם מתאים ולאחר סיווג רקמות, אין צורך בהתאמות כאלה כאשר מדובר בניתוח להשתלת קרנית.

מי זכאי להשתלה?

חולים הזקוקים להשתלת קרנית נכנסים לרשימת ממתינים. הניתוח עצמו כלול בסל הבריאות הממלכתי וממומן על ידי קופות החולים.

מהו שיעור ההצלחה של ניתוחי ההשתלה?

מדי שנה נעשים בישראל כ־500 ניתוחים להשתלת קרנית. שיעור ההצלחה תלוי בסיבה להשתלה, אך הוא גבוה מאוד: 90%-80%. 

כמה זמן נדרש להחלמה?

ההחלמה מהניתוח יחסית קלה ונמשכת חודשים ספורים. החלמת הקרנית לאחר ההשתלה נמשכת בדרך כלל יותר משנה.

מתי צפויה הראייה להשתפר?

ההבדלים בין מבנה העין של התורם למבנה העין של המושתל והתפרים המרובים האוחזים את השתל במקומו גורמים לכך שלעיתים קרובות הראייה משתנה לאחר הניתוח, ופעמים רבות היא מוגבלת ומטושטשת. ניתן לשפר את הראייה בעזרת משקפיים או עדשות מגע, אולם שימוש באמצעים האלה נעשה רק כמה חודשים לאחר הניתוח. בכל מקרה, יש לצפות לראייה טובה רק כשנה לאחר הניתוח, אם כי בחלק מהמקרים הראייה טובה עוד קודם לכן.

מהם הסיבוכים של ניתוחים להשתלת קרנית?

כמו בכל ניתוח, קיימים גם בניתוח להשתלת קרנית סיכונים לדימום, לזיהום ולתגובה דלקתית מוגברת. במקרים נדירים מאוד ייתכן אובדן הראייה. הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח כזה הוא דחייה של השתל. זו מתרחשת לרוב במהלך השנה הראשונה לאחר ההשתלה. הסיכון לדחייה הולך ופוחת ככל שחולף הזמן. עם זאת, דחייה עלולה להתרחש בכל זמן לאחר הניתוח, גם כעבור שנים רבות.

האם אפשר להשתיל גם קרנית מלאכותית?

לראשונה בישראל החלו בבית חולים בילינסון, בינוואר 2011,  ביישום טכנולוגיה חדשה של השתלת קרנית מלאכותית. השתלה מהסוג הזה נעשית בחולים שעברו השתלה מן החי, אך גופם דחה את השתל או כאשר החולה אינו מתאים להשתלה מן החי מסיבות רפואיות. מהלך הניתוח דומה להשתלה של קרנית מתורם.

השתלת קרנית מלאכותית היא פתרון בעבור אנשים שאיבדו את ראייתם בעקבות פגיעה בקרנית בשל פציעה או מחלה.

איך נעשית השתלת קרנית מלאכותית?

במהלך הניתוח הזה נעשית השתלה משולבת של קרנית תורם (המשמשת בסיס לחיבור הפרוטזה לעין) וקרנית מלאכותית. הקרנית המלאכותית עשויה מחומר אקרילי שהגוף אינו פועל לדחייתה. 

הניתוח נמשך כשעה וחצי בהרדמה כללית ומיועד לעיוורים בשתי העיניים כדי להחזיר את מאור עיניהם ולאפשר להם תפקוד ואיכות חיים.

האם קרנית מלאכותית עדיפה על קרנית טבעית?

עדיפה השתלת קרנית מתורם, משום שהיא כרוכה בפחות סיכונים מהשתלת הפרוטזה. הקרנית המלאכותית מיועדת לאנשים שפרוטזת הקרנית היא הסיכוי היחיד שלהם לראות.

מהו הסיכון העיקרי בהשתלת קרנית מלאכותית?

הסיכון העיקרי הוא התפתחות של זיהום בעין. כדי למנוע את האפשרות הזאת משתמשים בטיפול אנטיביוטי מניעתי במשך תקופה ארוכה.

פרופ' אירית בכר היא מומחית למחלות וניתוחי קרנית במערך העיניים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש