פורסם בראשונה: 13.08.2007
עדכון אחרון: 30.04.2015
  • ד"ר ענת רובינסון ד"ר ענת רובינסון

שק דמעות עם דלקת

לקריאה נוחה
חסימה בדרכי ניקוז של הדמעות גורמת להופעת דלקת בשק הדמעות. התוצאה: עיניים דומעות, תחושת אי־נוחות וכאבים
דלקת בשק הדמעות

בקיצור

1.

דלקת חריפה של שק הדמעות מתאפיינת באודם, בנפיחות, בכאב וברגישות למגע באזור של שק הדמעות - מתחת לעפעף התחתון בחלק הקרוב לגשר האף - ובהפרשה מוגלתית מהפתח של תעלת ניקוז הדמעות בעפעף התחתון.

2.

דלקת בשק הדמעות נגרמת לרוב בגלל חסימה של צינורית ניקוז הדמעות או בגלל חסימה בשק עצמו. הדלקת יכולה להופיע בכל גיל. היא שכיחה במיוחד בקרב מבוגרים, אך גם תינוקות עלולים לסבול ממנה.

3.

יש כמה שלבי טיפול: בשלב הראשון ניתן להסתפק בעיסוי מקומי, בקומפרסים חמים ובשטיפות של דרכי הדמעות אצל רופא העיניים. בשלב השני, אם אין שיפור, מומלץ להוסיף טיפול תרופתי. לעיתים אין מנוס מניתוח.

העיניים שלכם דומעות בלי הפסקה, ואתם חשים כאב מתחת לעפעף התחתון? ייתכן מאוד שאתם סובלים מדלקת בשק הדמעות. הדלקת עלולה לגרום לעיניים שלכם לדמוע, לתחושת אי־נוחות בעין ובמקרים קשים יותר היא עלולה לגרום לנפיחות ולכאבים סביב העין.

איפה נמצא שק הדמעות?

שק הדמעות נמצא מתחת לעור בזווית העין הקרובה לגשר האף. הדמעות מתנקזות מהעין דרך צינוריות קטנות בקצה העפעף שקרוב לאף לכיוון שק הדמעות. הדמעות נאספות בשק ונספגות ממנו אל רירית האף.

מהן הסיבות לדלקת בשק הדמעות?

דלקת בשק הדמעות נגרמת לרוב בגלל חסימה של צינורית ניקוז הדמעות או בגלל חסימה בשק עצמו. דלקות כרוניות יותר שכיחות מדלקות חריפות, אך לעיתים יופיעו התקפים חריפים חוזרים.

אצל מי תופיע דלקת בשק הדמעות?

דלקת בשק הדמעות יכולה להופיע בכל גיל. היא שכיחה במיוחד בקרב אנשים מבוגרים ונפוצה יותר בקרב נשים. גם תינוקות עלולים לסבול מדלקת בשק הדמעות, מכיוון שמערכת דרכי הניקוז של הדמעות עדיין לא הבשילה אצלם לרמת התפתחות מלאה.

בקרב מבוגרים נובעת החסימה מאובדן הגמישות של המערכת ומהצטברות משקעים, כולל אבנים קטנות. הניקוז החסום גורם להצטברות של דמעות במערכת הניקוז ובין העפעפיים ולהתרבות של חיידקים בתוכן.

מהם הסימנים של דלקת בשק הדמעות?

הדלקת יכולה להיות חריפה או כרונית. הדלקת הכרונית מתאפיינת בדמעת מטרידה, בהפרשות בזווית העין הפנימית ובתחושת אי־נוחות. הדלקת החריפה מתאפיינת באודם, בנפיחות, בכאב וברגישות למגע באזור של שק הדמעות - מתחת לעפעף התחתון בחלק הקרוב לגשר האף -  ובהפרשה מוגלתית מהפתח של תעלת ניקוז הדמעות בעפעף התחתון. דלקת חריפה בשק הדמעות יכולה לגרום גם לעליית חום הגוף ולהרגשה כללית רעה.

איך מטפלים בדלקת בשק הדמעות?

בשלב הראשון ניתן להסתפק בעיסוי מקומי, בקומפרסים חמים ובשטיפות של דרכי הדמעות אצל רופא העיניים. בשלב השני, אם אין שיפור, מומלץ להוסיף טיפול תרופתי ישירות לעין - טיפות או משחה. במקרים מסוימים עשוי הרופא להמליץ על טיפול אנטיביוטי בכדורים וכן על טיפול תרופתי נגד הכאבים.

אפשר לנתח?

במקרים קשים אין מנוס מניתוח. בחלק מהמקרים די בפתיחת שק הדמעות ובניקוז המוגלה שהצטברה. במקרים אחרים יש לעשות ניתוח מלא לפתיחת שק הדמעות. במהלך הניתוח מוכנסת לעיתים צינורית פלסטית לתוך תעלת הדמעות לשמירת הניקוז התקין לאורך זמן.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

חשוב לדעת

צריכים משקפיים חדשים?

​קבלו החזר משמעותי מכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל