חיפוש

dsdsdsd
אלרגיה בעיניים

אלרגיה בעיניים

לא רק העור ודרכי הנשימה עלולים לסבול מאלרגיה, אלא גם העיניים. אלרגיה בעיניים עלולה לגרום לגרד, לאודם, לנפיחות ולדמעות. איך מטפלים בתופעה המציקה והאם אפשר למנוע אותה?

ד"ר שירה שין אופיר, ד"ר קובי כהן

בקיצור

01

עיניים אדומות ומגורות, גרד, דמעת, נפיחות בעפעפיים, כאב וצריבה, רגישות לאור הם התסמינים העיקריים של אלרגיה בעיניים. בדרך כלל יופיעו גם עיטוש וגודש באף.

02

התסמינים האלרגיים בעיניים, כמו כל תופעה אלרגית, נגרמים מתגובה לקויה של מערכת החיסון. כשסובלים מאלרגיה, הגוף מגיב לחומרים שאינם מזיקים בדרך כלל.

03

להקלה על התסמינים אפשר לשטוף את העיניים במים ולהניח עליהן מטלית קרה לחה. להימנע משפשוף העיניים. לא משנה עד כמה הן מגרדות - זה רק יחמיר את הגירוי.

​הרבה אנשים חושבים שעיטוש וגודש באף הם המאפיינים היחידים של אלרגיה, אבל האף הוא לא האיבר היחיד שסובל. אנשים שסובלים מאלרגיה עלולים לפתח גם תופעות שונות בעיניים.

זו תופעה שכיחה?

שיעור גבוה מכלל האוכלוסייה סובל מתופעות אלרגיות שונות, החל מאסתמה, עבור דרך אקזמה (אסתמה של העור כפי שהיא מכונה לעיתים) וכלה בקדחת השחת.

כ־40% מהאוכלוסייה בישראל ובארה"ב סובלים מאלרגיה בעיניים. רבים מהם סובלים מגירוי רק בעונות האלרגיה, ואילו אחרים סובלים כל השנה. 

מהן הסיבות לאלרגיה?

התסמינים האלרגיים בעיניים, כמו כל תופעה אלרגית, נגרמים מתגובה לקויה של מערכת החיסון. כשגופים זרים כמו חיידקים ונגיפים ממסכנים את הגוף, מערכת החיסון מחמשת את עצמה בחלבונים שנקראים נוגדנים שתפקידם להילחם בפולשים הזרים.

כשסובלים מאלרגיה (פירוש המילה ביוונית: תגובה שונה, תגובה חריגה) הגוף מגיב לחומרים לא מזיקים בדרך כלל שאינם גורמים לתגובה חריגה כלשהי בקרב אנשים שלא סובלים מאלרגיה, ונקראים אלרגנים. דוגמאות לאלרגנים הם: קרדית אבק הבית, אבקני צמחים, שיער ותאי עור מתים של חיות מחמד ונוצות.

גם טיפות עיניים למיניהן עלולות לגרום לתגובה אלרגית בעיניים עקב רגישות לחומר הפעיל ו/או לחומרי השימור של הטיפות.

ואיך מתפתחת האלרגיה בעיניים?

התגובה האלרגית גורמת לגירוי ולדלקת של הלחמית, שהיא קרום שקוף שמכסה את החלק הפנימי של העפעפיים ואת החלק הלבן של העיניים.

התגובה האלרגית גורמת לתאי פיטום, ששייכים למערכת החיסון של הגוף, לייצר היסטמין שגורם לנפיחות של כלי הדם בעיניים. התוצאה: אודם, דמעת וגירוי בעיניים. מובן שישנם סוגים שונים של תגובות אלרגיות בעיניים.

שעורה בעין: איך נפטרים מהצרה הזאת?

זה לא נראה טוב ובעיקר כואב. מה חשוב לעשות ומה לא?
שעורה בעין

מהן התגובות האלרגיות האפשריות?

• תגובה דלקתית עונתית של הלחמית היא הסוג השכיח ביותר של תגובה אלרגית בעיניים. אלרגנים שגורמים לקדחת השחת במהלך עונות האלרגיה עלולים לגרום גם לגירוי ולדמעת בעיניים.

תגובה דלקתית כרונית - העיניים מגורות כל השנה עקב חשיפה לאבק הבית, לשיער, לעור שנשר מחיות מחמד ולחומרים אלרגניים אחרים שנמצאים בבית.

תגובה למגע - חומרי איפור וטיפוח, בשמים וחומרים אחרים שמורחים על הפנים עלולים לגרום לתגובה אלרגית אצל אנשים רגישים.

דלקת אביבית של הקרנית ושל הלחמית (Vernal Keratoconjunctivitis) - מדובר בדלקת עיניים כרונית בילדים שמתחילה בסביבות גיל 5 ופוגעת יותר בבנים.

• עדשות מגע - רגישות לעדשות מגע שגורמת לגירוי ולאודם בעיניים.

מהם התסמינים המצביעים על אלרגיה בעיניים?

• עיניים אדומות ומגורות.

• גרד.

• דמעת.

• נפיחות בעפעפיים.

• כאב וצריבה.

• רגישות לאור.

רוב האנשים שסובלים מאלרגיה בעיניים סובלים גם מתסמינים אלרגיים אחרים כמו עיטוש וגודש באף.

בתוך כמה ימים ממגע עם האלרגן יופיעו התסמינים?

מהירות ההופעה של התסמינים בעיניים משתנה מאדם לאדם. יש אנשים שמפתחים תסמינים בסמוך למגע עם האלרגן, ואילו אחרים מפתחים אותם רק כעבור יומיים עד ארבעה ימים מהחשיפה.

אתם מצליחים לקרוא את מה שכתוב כאן?

במיוחד ללקוחות כללית מושלם: אביזר חדשני לכבדי ראייה במחיר מוזל. מצלמה ייחודית שמותקנת על המשקפיים ושמאפשרת לקרוא ספרים, מסמכים ומצגות. לפרטים נוספים

בחורה עם משקפיים ועליהם אביזר סיוע לכבדי ראייה

איך אפשר להקטין את הסיכון לסבול מהתסמינים האלו?

חשוב לנסות למצוא מהם הגורמים לתסמינים ולנסות להימנע מהם עד כמה שניתן.

אם הבעיה היא, למשל:

• אבקנים - ניתן לסגור את החלונות ולהישאר בבית בעונות שבהן הפריחה היא בשיאה. 
לחבוש משקפי שמש כשיוצאים החוצה. הם יבלמו חלק מהזרעונים ומהאלרגנים האחרים וימנעו מהם לחדור לעיניים.

• אבק - יש לשאוב את השטיחים ואת הווילונות ולכבס את המצעים לעיתים תכופות כדי להפחית את הכמות של קרדית אבק הבית בחדר השינה.

• במקרה של רגישות לחומרי איפור וטיפוח - יש להפסיק להשתמש במוצרי קוסמטיקה שמגרים את העיניים.

ואם אני סובל מתסמיני האלרגיה - מה אפשר לעשות כדי להקל עליהם?

• לשטוף את העיניים במים ולהניח עליהן מטלית קרה לחה.

• להשתמש בטיפות סיכה (דמעות מלאכותיות) כדי ללחלח עיניים יבשות ולשטוף את האלרגנים.

• להוציא עדשות מגע אם העיניים מגורות.

• להימנע משפשוף העיניים. לא משנה עד כמה הן מגרדות - זה רק יחמיר את הגירוי.

אילו תרופות קיימות לטיפול באלרגיה בעיניים?

הטיפול התרופתי באלרגיה בעיניים מיועד להקל על תסמיני האלרגיה, להפחית את התדירות של התקפי האלרגיה ואף למנוע אותם כליל.

התרופות לאלרגיה בעיניים כוללות טיפות, שאותן יש להזליף לעיניים, וטבליות. יש לציין שכמה מהטיפולים הרגילים שניתנים לסוגי אלרגיה אחרים (כמו נזלת אלרגית או אלרגיה של העור) משמשים גם לטיפול באלרגיה בעיניים. להלן פירוט של הטיפולים התרופתיים העיקריים שקיימים.

טיפות עיניים

היתרון הגדול של טיפות עיניים הוא שמדובר בטיפול מקומי - מה שמקטין את הסיכון לתופעות לוואי בגוף. קיימות טיפות עיניים שניתן לרכוש ללא מרשם רופא, וקיימות טיפות עיניים שמחייבות מרשם רופא. 

כל טיפות העיניים לטיפול באלרגיה בעיניים מפחיתות גרד, אדמומיות ונפיחות ומקילות על תסמיני האלרגיה. הן הטיפות הנרכשות ללא מרשם והן הטיפות ללא מרשם ניתנות לפרק זמן קצר בלבד, אלא אם רופא העיניים נתן הוראה מפורשת אחרת.

קיימים סוגים שונים של טיפות עיניים. אלה נבדלות זו מזו ביעילותן, באופן השימוש, במשך השימוש ובסוג החומר הפעיל המצוי בהן. להלן הטיפות הנפוצות ביותר:

טיפות עיניים המכילות אנטי־היסטמינים כמו אופטילסט (השם הגנרי: אזלסטין), זדיטן (השם הגנרי: קטוטיפן), פטנול ורלסטט. טיפות העיניים האלה אינן כלולות בסל הבריאות, וניתנות לפי מרשם רופא בלבד. 

הן נוגדות פעולה של היסטמין, שהוא חומר המשתתף בתהליכי האלרגיה, ובכך מקילות על תסמיני האלרגיה כמו אדמומיות, גרד והפרשה מוגברת של דמעות.

תחילת ההשפעה של טיפות העיניים האלה היא מהירה, אך יש להשתמש בהן במשך שבועיים לפחות, כדי שתהיה להן השפעה מיטבית והשפעה מונעת. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של הטיפות האלה היא תחושת צריבה או גרד המופיעים מיד עם הזלפת הטיפות.

טיפות עיניים המכילות חומרים מייצבי אלרגיה (מייצבים של תאי פיטום, שהם תאים במערכת החיסון שיש להם תפקיד בהפרשת חומרים שגורמים לאלרגיה). מדובר, למשל, בטיפות קרומופטיק (השם הגנרי: סודיום כרומוגליקט). 

את הטיפות האלה מזליפים ארבע פעמים ביום, וניתן לרכוש אותן ללא מרשם. המגרעת העיקרית שלהן: הן אינן מקנות הקלה מהירה. יש צורך ב־4 עד 15 ימי טיפול לפני שמתקבלת ההשפעה המרבית שלהן.

טיפות עיניים המכילות סטרואידים. הטיפות האלה ניתנות בדרך כלל רק לאחר שמתן טיפות אנטי־היסטמיניות לא פתר את הבעיה או במקרים של אלרגיה כרונית (ממושכת). מותר להשתמש בסטרואידים במשך שבועיים בלבד.

קיימות טיפות עיניים המכילות סטרואידים "רכים" כמו לוטמקס (השם הגנרי: לוטנפרדנול) וטיפות עיניים המכילות סטרואידים "חזקים" כמו פרד פורטה (השם הגנרי: פרדניזולון אמטט) ואף־אם־אל (השם הגנרי: פלואורומתולון).

הטיפול המומלץ הוא במרבית המקרים סטרואיד "רך", משום שיש לו פחות תופעות לוואי. תופעות הלוואי של סטרואידים בעיניים בשימוש ממושך כוללות עלייה בסיכון לקטרקט, לעלייה בלחץ התוך־עיני ולגלאוקומה.

מומלץ לא לתת סטרואידים למטופלים שאובחנה אצלם גלאוקומה. השימוש בטיפות עיניים כאלה ייעשה רק בהנחיית רופא עיניים ורק אם מקפידים להיות אצלו במעקב.

טיפות שמכווצות כלי דם. טיפות עיניים כאלה - כמו וי־זולין ואזולין (השם הגנרי: טטרהידרוזולין) - ניתן לרכוש ללא מרשם רופא. הן אומנם מפחיתות אדמומיות וגרד, אך השימוש בהן אינו מומלץ, שכן הן אינן מטפלות באלרגיה אלא רק מקילות על התסמינים.

אם רוכשים טיפות כאלה בבית המרקחת, יש לדעת שמותר להשתמש בהן במשך ימים ספורים בלבד. טיפול ממושך אינו מומלץ שכן יעילות התרופות האלה הולכת ופוחתת ככל שמשתמשים בהן במשך זמן רב יותר.

נוסף על כך, טיפות העיניים האלה עלולות להחמיר גלאוקומה ולכן אינן מתאימות למי שסובל מהמחלה.

טיפות עיניים המכילות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים. הטיפות האלה ניתנות רק לפי מרשם רופא, אך הן אינן יעילות במיוחד במקרים של אלרגיה. השימוש בהן מוגבל לתקופה קצרה.

טיפות לטיפול ביובש בעיניים. אף שאלרגיה בעיניים מתבטאת לעיתים בהפרשה מוגברת של דמעות, הרי מרבית המטופלים סובלים דווקא מיובש בעיניים. במיוחד נשים ומבוגרים עלולים לסבול מיובש בעיניים. אם אכן סובלים מיובש בעיניים, יש להשתמש בטיפות עיניים מסככות ובתחליפי דמעות, משום שהיובש בעיניים עלול להחמיר את תסמיני האלרגיה.

אופן השימוש בטיפות עיניים
יש להקפיד על השימוש בטיפות העיניים לפי ההוראות המופיעות בעלון לצרכן. לפני שמתחילים להשתמש בטיפות, יש לשטוף את הידיים במים ובסבון.

אם מזליפים יותר מסוג אחד של טיפות עיניים, יש להמתין 5 דקות בין הזלפת סוג אחד להזלפה של הסוג האחר. גם אם מזליפים יותר מאשר טיפה אחת מאותו הסוג יש להמתין 5 דקות בין הזלפת טיפה אחת להזלפה של הטיפה הנוספת.

התוקף של טיפות העיניים
במרבית טיפות העיניים התוקף של התכשיר הוא חודש אחד בלבד מרגע הפתיחה של הבקבוקון. עם זאת ישנם סוגים של טיפות העיניים שהתוקף שלהם יכול להיות עד חצי שנה ממועד הפתיחה. יש להתייעץ עם הרוקח בנוגע לתוקף התכשיר לאחר פתיחתו.

הנחיות בנוגע לתוקף התרופה לאחר פתיחתה מופיעות בדרך כלל גם על אריזת התכשיר ובעלון לצרכן. מומלץ לרשום על האריזה את תאריך הפתיחה של הבקבוקון.

טבליות

טבליות המכילות נוגדי היסטמין משמשות להפחתת גרד ולהפחתה של תסמיני אלרגיה אחרים בעיניים. בדרך כלל ניתנות הטבליות האלה במקרים שבהם יש למטופל אלרגיה נוספת כמו נזלת אלרגית או אלרגיה של העור. לא נהוג לתת אותן במקרים שבהם האלרגיה היא בעיניים בלבד.

תחילת ההשפעה של הטבליות אינה מיידית אלא מורגשת רק בחלוף כמה ימים מהתחלת הנטילה שלהן. לעיתים השימוש בטבליות גורם לתופעות לוואי כמו יובש בעיניים, ולכן אינו תמיד מומלץ.

קיימיות תרופות אנטי־היסטמיניות מדור ישן כמו אהיסטון (השם הגנרי: כלורפנירמין), שהשימוש בהן הולך ופוחת, בין היתר משום שהן גורמות ליובש משמעותי בעיניים, לראייה מטושטשת, לעייפות ולישנוניות (לכן מומלץ לא לנהוג בעת שמטופלים בהן).

אנטי־היסטמינים מהדור החדש הם תכשירים שניטלים פעם ביום וגורמים לפחות תופעות לוואי בהשוואה לאנטי־היסטמינים מהדור הישן. במרבית המקרים התרופות האלה אינן גורמות לישנוניות, אך שיעור קטן של מטופלים שנוטל את התרופות האלה עלול לסבול בכל זאת מישנוניות ומעייפות.

אם סובלים מתופעות הלוואי האלה אסור לנהוג. חלק מהאנטי־היסטימינים מהדור החדש ניתן לקנות ללא מרשם. מדובר בתרופות כמו זילרג'י והיסטזין (השם הגנרי: צטריזין) וכמו אלרג'יX ולורסטין (השם הגנרי לורטדין), תרופות אחרות מחייבות מרשם כמו טלפסט (השם הגנרי: פקסופנדין) ואריוס (השם הגנרי: דסלורטדין).

ואם התרופות לא עוזרות?

אם התרופות לא משככות את התסמינים האלרגיים, עשויים הרופאים להמליץ על אימונותרפיה (טיפול חיסוני לאלרגיה) או על זריקות נגד אלרגיה. הזריקות האלה מעלות בהדרגה את החשיפה של הגוף לאלרגנים, והוא מתרגל אליהם עם הזמן.

מתי צריך לפנות לרופא?

אם סובלים מאלרגיה בעיניים, מומלץ להיות במעקב קבוע אצל רופא עיניים. יש לפנות אליו בדחיפות אם חשים כאב בעיניים או אם ישנם שינויים בראייה, ובהם כפל ראייה או אובדן ראייה.

ד"ר שירה שין אופיר היא רופאת עיניים בכירה ומומחית לניתוחי קטרקט במחלקת עיניים בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כעת היא נמצאת בהשתלמות באוסטרליה

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש