פורסם בראשונה: 03.02.2013
עדכון אחרון: 28.04.2015
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

אלרגיה בעיניים

לקריאה נוחה
האביב הגיע ואיתו גם האלרגיה? כדאי שתדעו שהאף הוא לא האיבר היחיד שצפוי לסבול מהתופעה. אלרגיה בעיניים עלולה לגרום לגרד, לאודם, לנפיחות ולדמעות. איך מטפלים בתופעה המציקה והאם אפשר למנוע אותה?
אלרגיה בעיניים

בקיצור

1.

1. מהם התסמינים של אלרגיה בעיניים? עיניים אדומות ומגורות, גרד, דמעת, נפיחות בעפעפיים, כאב וצריבה, רגישות לאור. ייתכנו גם עיטוש וגודש באף.

2.

2. מה עלול לגרום לזה? קרדית אבק הבית, שיער ותאי עור מתים של חיות מחמד, נוצות ואלרגנים אחרים בבית ובחוץ.

3.

3. איך מטפלים? יש לזהות את הגורמים לאלרגיה ולהימנע מהם. אם זה לא אפשרי - טיפות עיניים וכדורים יכולים לטפל בבעיה.

​הרבה אנשים חושבים שעיטוש וגודש באף הם המאפיינים היחידים של אלרגיה, אבל האף הוא לא האיבר היחיד שסובל בעונת האלרגיה. אנשים שסובלים מאלרגיה עלולים לפתח גם גרד, אודם ונפיחות בעיניים.

זו תופעה שכיחה?

שיעור גבוה מכלל האוכלוסייה סובל מתופעות אלרגיות שונות, החל מאסתמה, עבור דרך אקזמה (אסתמה של העור כפי שהיא מכונה לעיתים) וכלה בקדחת השחת.

כ־40% מהאוכלוסייה בארה"ב סובלים מאלרגיה בעיניים. רבים מהם סובלים מגירוי רק בעונות האלרגיה, ואילו אחרים סובלים כל השנה. שיעור דומה סובל מהתופעות האלה גם בישראל.

מה יכול לגרום לאלרגיה בעיניים?

קרדית אבק הבית, שיער ותאי עור מתים של חיות מחמד, נוצות ואלרגנים אחרים בבית ובחוץ. גם טיפות עיניים למיניהן עלולות לגרום לתגובה אלרגית בעיניים עקב רגישות לחומר הפעיל ו/או לחומרי השימור של הטיפות.

איך מטפלים בתופעה?

הטיפול הטוב ביותר הוא למצוא מהם הגורמים לתסמינים ולנסות להימנע מהם עד כמה שניתן. טיפות עיניים ותרופות אחרות עשויות לשכך את התסמינים - בין אם הם עונתיים או נמשכים כל השנה.

מהי הסיבה לאלרגיה?

התסמינים האלרגיים בעיניים, כמו כל תופעה אלרגית, נגרמים מתגובה לקויה של מערכת החיסון. כשגופים זרים כמו חיידקים ונגיפים מאיימים בהתקפה על הגוף, מערכת החיסון מחמשת את עצמה בחלבונים שנקראים נוגדנים שתפקידם להילחם בפולשים הזרים.

כשסובלים מאלרגיה (פירוש המילה ביוונית: תגובה שונה, תגובה חריגה), הגוף מגיב לחומרים שאינם מזיקים בדרך כלל, כמו קרדית אבק הבית וכדומה, ושאינם גורמים לתגובה חריגה כלשהי בקרב אנשים שאינם סובלים מאלרגיה.

ואיך מתפתחת האלרגיה בעיניים?

התגובה האלרגית גורמת לגירוי ולדלקת של הלחמית, שהיא קרום שקוף שמכסה את החלק הפנימי של העפעפיים ואת החלק הלבן של העיניים. התגובה האלרגית גורמת לתאי פיטום, ששייכים למערכת החיסון של הגוף, לייצר היסטמין שגורם לנפיחות של כלי הדם בעיניים. התוצאה: אודם, דמעת וגירוי בעיניים. מובן שישנם סוגים שונים של תגובות אלרגיות בעיניים.

מהן התגובות האלרגיות האפשריות?

1. תגובה דלקתית עונתית של הלחמית היא הסוג השכיח ביותר של תגובה אלרגית בעיניים. אלרגנים שגורמים לקדחת השחת במהלך עונות האלרגיה עלולים לגרום גם לגירוי ולדמעת בעיניים.

2. תגובה דלקתית כרונית - העיניים מגורות כל השנה עקב חשיפה לאבק הבית, לשיער, לעור שנשר מחיות מחמד ולחומרים אלרגניים אחרים שנמצאים בבית.

3. תגובה למגע - חומרי איפור וטיפוח, בשמים וחומרים אחרים שמורחים על הפנים עלולים לגרום לתגובה אלרגית אצל אנשים רגישים.

4. עדשות מגע - רגישות לעדשות מגע שגורמת לגירוי ולאודם בעיניים.

מהירות ההופעה של התסמינים בעיניים משתנה מאדם לאדם. יש אנשים שמפתחים תסמינים בסמוך למגע עם האלרגן, ואילו אחרים מפתחים אותם רק כעבור יומיים עד ארבעה ימים מהחשיפה.

מהם התסמינים המצביעים על אלרגיה בעיניים?

עיניים אדומות ומגורות, גרד, דמעת, נפיחות בעפעפיים, כאב וצריבה, רגישות לאור. רוב האנשים שסובלים מאלרגיה בעיניים סובלים גם מתסמינים אלרגיים אחרים כמו עיטוש וגודש באף.

מהו הטיפול באלרגיה בעיניים?

להקלה קצרת טווח ניתן להיעזר בטיפות עיניים ובתרופות שנמכרות ללא מרשם. כמה מהטיפולים הרגילים שניתנים לאלרגיה משמשים גם לטיפול באלרגיה בעיניים.

יש כמה סוגי כדורים וטיפות שמשמשים לטיפול בתגובות אלרגיות בעיניים:

כדורים

כדורים נוגדי היסטמין שמפחיתים גרד ותסמיני אלרגיה אחרים, שבהם משתמשים בדרך כלל אנשים שסובלים מאלרגיה. עם זאת, כדורים נגד אלרגיה אינם הבחירה הטובה ביותר לטיפול באלרגיות בעיניים כי הם עלולים לגרום ליובש בעיניים ולהחמיר את המצב.

כדורים שניתן לקנות ללא מרשם: היסטזין או זילרג'י, למשל.

כדורים שניתנים במרשם רופא: למשל, טלפסט ואריוס.

כדורים שמשלבים אנטי־היסטמין עם חומרים שמכווצים כלי דם: היסטפד, היסטדקס, נוסידקס ועוד.

טיפות עיניים

טיפות עיניים במרשם וללא מרשם עשויות לשכך גרד, אודם ונפיחות. ייתכן שיהיה צורך להשתמש בהן כמה פעמים ביום, אבל רצוי לא להשתמש בטיפות שנקנות ללא מרשם יותר מיומיים־שלושה ברציפות.

1. טיפות אנטי־היסטמיניות - משולבות לעיתים קרובות עם חומרים שמכווצים כלי דם, נוגדי גודש או חומרים שמייצבים תאי פיטום.

2. טיפות שמכילות חומרים מכווצי כלי דם עשויות לשכך גרד, אודם ונפיחות. אסור להשתמש בהן יותר מימים ספורים ברציפות, והן אסורות לחלוטין על חולי גלאוקומה (לחץ גבוה בעיניים).

3. בטיפות שמכילות מייצבי תאי פיטום יש להשתמש לפני שנחשפים לאלרגנים, בניגוד לסוגים אחרים של טיפות עיניים. הן עשויות למנוע תגובות אלרגיות בעיניים עקב הפחתת ההפרשה של היסטמין מתאי הפיטום. אף שהחומרים האלה פועלים לאט יותר מאנטי־היסטמיניים, ההשפעה שלהם ממושכת יותר.

4. טיפות משולבות - שמכילות גם מייצבי תאי פיטום וגם אנטי־היסטמינים - עשויות להקל על התסמינים האלרגיים במהירות ולאורך זמן.

5. טיפות שמכילות חומרים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים ניתנות במרשם רופא להפחתת נפיחות ולהקלת הגרד בעיניים. עם זאת, הן אינן יעילות כמו החומרים שמייצבים את תאי הפיטום ועלולות לצרוב בתחילת השימוש. למשל: אינדוקליר, וולטרן.

6. טיפות עיניים המכילות סטרואידים. סטרואידים הם חומרים נוגדי דלקת מאוד חזקים. הרופאים רושמים אותם בדרך כלל רק כשיש תסמינים אלרגיים כרוניים חמורים ורק לטווח קצר בלבד משום שהם עלולים לגרום לתופעות לוואי חמורות. למשל, מקסידקס או פלייר.

7. טיפות שמכילות אנטי־היסטמינים להקלה מיידית הן, למשל, אופטריל או אופטילסט. טיפות שמכילות חומר שמדכא את תאי הפיטום הן, למשל, אופטיקרום. מומלץ להתחיל טיפול באופטריל למשך שבוע ובמקביל באופטיקרום - עד שהם מתחילים להשפיע ואז להמשיך באופטיקרום לאורך זמן - אפילו כמה חודשים או לצמיתות במצבים שמחייבים טיפול מונע ממושך.

8. טיפות לשיכוך הגירוי: אזולין, Eye Relief ועוד.

ואם התרופות לא עוזרות?

אם התרופות לא משככות את התסמינים האלרגיים, עשויים הרופאים להמליץ על אימונותרפיה (טיפול חיסוני לאלרגיה) או על זריקות נגד אלרגיה. הזריקות האלה מעלות בהדרגה את החשיפה של הגוף לאלרגנים, והוא מתרגל אליהם עם הזמן.

איך להקל על תסמיני האלרגיה?

קודם כול כדאי להימנע מכל מה שגורם לתופעה:

אם הבעיה היא, למשל:

• אבקנים - ניתן לסגור את החלונות ולהישאר בבית בעונות שבהן הפריחה היא בשיאה.

• אבק - יש לשאוב את השטיחים ואת הווילונות ולכבס את המצעים לעיתים תכופות כדי להפחית את הכמות של קרדית אבק הבית בחדר השינה.

• במקרה של רגישות לחומרי איפור וטיפוח - יש להפסיק להשתמש במוצרי קוסמטיקה שמגרים את העיניים.

6 טיפים להקלה על התסמינים

1. לחבוש משקפי שמש כשיוצאים החוצה. הם יבלמו חלק מהזרעונים ומהאלרגנים האחרים וימנעו מהם לחדור לעיניים.

2.  לשטוף את העיניים במים ולהניח עליהן מטלית קרה לחה.

3. להשתמש בטיפות סיכה (דמעות מלאכותיות) כדי ללחלח עיניים יבשות ולשטוף את האלרגנים.

4.  להוציא עדשות מגע אם העיניים מגורות.

5.  להימנע משפשוף העיניים. לא משנה עד כמה הן מגרדות - זה רק יחמיר את הגירוי.

6. יש לפנות מייד לרופא אם מתפתחים כאב בעיניים או אובדן ראייה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים משקפיים חדשים?

​קבלו החזר משמעותי מכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל