חיפוש

dsdsdsd
דלקת בלחמית

אביב בלחמית

דלקת עיניים אביבית גורמת להופעת גרד עז בעיניים המלוּוה לרוב באודם בלחמית, בדמעת וברגישות לאור. במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפות עיניים נגד אלרגיה. במקרים היותר קשים מטפלים בסטרואידים, ונדרש מעקב אצל רופא עיניים

ד"ר תמר פדות קלויזמן

ד"ר תמר פדות קלויזמן

בקיצור

01

הסימן האופייני ביותר לדלקת עיניים אביבית הוא גרד עז בעיניים המלוּוה לרוב באודם בלחמית, בדמעת וברגישות לאור. סימנים נוספים הם הפרשה לבנה צמיגה בצורת חוטים ונפיחות של העפעף העליון.

02

ל־90% ממי שסובלים מהדלקת יש מחלה אלרגית כלשהי כמו אסתמה, או שיש להם קרובי משפחה שסובלים מאלרגיה. הגורם המעורר את הדלקת קשור כנראה לאלרגנים הנמצאים באוויר בעונת הפריחה.

03

במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפות עיניים אנטי אלרגיות ללא סטרואידים. גם קומפרסים קרים עשויים להרגיע מעט את הגירוי. במקרים קשים יותר יש צורך לטפל בטיפות עיניים המכילות סטרואידים.

​כשאנחנו שומעים את המילה "אביב", אנחנו חושבים בדרך כלל על דברים נעימים כמו לבלוב, פריחה ומזג אוויר נעים. אולם האביב עלול להיות קשור גם לחוויות פחות נעימות, ואחת מהן היא דלקת עיניים אביבית שפוגעת בלחמית. הדלקת הזאת נוטה להופיע אצל בני 12-8, והיא נפוצה יותר אצל בנים. זוהי דלקת כרונית שמתאפיינת בהתקפים חוזרים, אך לרוב היא חולפת מעצמה לאחר 10-8 שנים.

הדלקת נוטה להופיע בעיקר באביב ובקיץ, ומכאן שמה. סימניה נחלשים בדרך כלל ואף נעלמים כליל בחורף, אולם במקרים חמורים היא פעילה בכל עונות השנה.

האם דלקת נובעת מאלרגיה?

ל־90% ממי שסובלים מהדלקת יש מחלה אלרגית כלשהי כמו אסתמה, אקזמה או אלרגיה עונתית, או שיש להם קרובי משפחה שסובלים מאלרגיה. הגורם המעורר את הדלקת אינו ידוע, אך ייתכן שהוא קשור לאלרגנים הנמצאים באוויר בעונת הפריחה או לאבק. הדלקת שכיחה באזורים בעלי מזג אוויר חם ויבש כמו המזרח התיכון, אפריקה והודו.

מהם סימני המחלה?

הסימן האופייני ביותר הוא גרד עז בעיניים המלוּוה לרוב באודם בלחמית, בדמעת וברגישות לאור. סימנים נוספים הם הפרשה לבנה צמיגה בצורת חוטים ונפיחות של העפעף העליון, לעיתים עד כדי צניחה חלקית של העפעף בעין אחת או בשתי העיניים. במקרים קשים במיוחד עלולים להיווצר כיבים בקרנית הגורמים כאבים ורגישות קיצונית לאור ועלולים להותיר צלקות קבועות בקרנית. 

איך מטפלים בדלקת אביבית?

במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפות עיניים אנטי אלרגיות ללא סטרואידים (כמו אופטיקרום, אמדין, אופטילסט). גם קומפרסים קרים עשויים להרגיע מעט את הגירוי. ניתן להשתמש בתרופות האלה גם באופן ממושך כדי למנוע התקפים חוזרים. במקרים קשים יותר יש צורך לטפל בטיפות עיניים המכילות סטרואידים.

סטרואידים? זה לא מזיק?

טיפול ממושך בטיפות המכילות סטרואידים עלול לגרום נזקים שונים, שהעיקרי שבהם הוא עלייה בלחץ התוך־עיני והיווצרות קטרקט. לכן אם מטפלים בטיפות המכילות סטרואידים, חייבים לבקר באופן סדיר אצל רופא עיניים ולעקוב אחרי הלחץ התוך־עיני ואחר מצב העדשה. במקרים קשים במיוחד עשוי הרופא להציע לפרק זמן קצר גם כדורים המכילים סטרואידים. אם מתפתחים כיבים בקרנית, יש להוסיף טיפול אנטיביוטי מקומי.

ד"ר תמר פדות קלויזמן היא רופאת עיניים בכירה, אחראית שירות הגלאוקומה במרכז רפואי בני ציון ומנהלת מחלקת עיניים במרפאת ארמון של שירותי בריאות כללית בחיפה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש