חיפוש

dsdsdsd
דלקת נגיפית בעיניים

מרגישים את החורף בעיניים

דלקת עיניים נגיפית יכולה להצטרף לאף הדולף, לגרון הלוהט ולמחלות של דרכי הנשימה העליונות. איך מתרחקים ממחוללי הדלקת, ואיך מטפלים אם נדבקים? טיפים לחורף בהיר

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

התסמינים של דלקת עיניים נגיפית הם תחושת גירוי בעיניים, אודם מקומי, דמעת, הפרשה מימית, תחושת גוף זר בעין ורגישות לאור. סימנים נוספים שעלולים להופיע לעיתים: נפיחות בעפעפיים ודימומים נקודתיים בלובן העין.

02

רוב דלקות העיניים הנגיפיות מידבקות. למניעת ההדבקה מומלץ להימנע ממגע ישיר עם מי שלקה בדלקת עיניים, להימנע משימוש במגבות פנים משותפות ולשטוף ידיים היטב לאחר הטיפול בעיניים.

03

הטיפול בדלקת כולל הנחת קומפרסים קרים על העיניים ועל מתן טיפות המכילות תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות אנטי־דלקתיות וטיפות המכילות אנטיביוטיקה - למניעת דלקת עיניים חיידקית משנית.

אנחנו מצוננים, כואב לנו הגרון, יש לנו חום גבוה - ואל כל אלה מצטרפת דלקת בעיניים. האם יש קשר בין הגודש באף, התבערה בגרון לבין תחושת הגירוי בעיניים? התשובה חיובית: דלקת עיניים יכולה ללוות מחלות של דרכי הנשימה העליונות, שנפוצות מאוד בתקופת החורף. דלקות עיניים יכולות להיגרם מנגיף (והן הנפוצות ביותר), מחיידק או לנבוע מתגובה אלרגית.

תחושת גירוי בעיניים, אודם מקומי, דמעת, הפרשה מימית, תחושת גוף זר בעין ורגישות לאור. סימנים נוספים שעלולים להופיע בחלק מהמקרים: נפיחות בעפעפיים ודימומים נקודתיים בלובן העין. הסימנים יופיעו לרוב בשתי העיניים, אך לעיתים תקדים עין אחת את האחרת. הדלקת יכולה להימשך מכמה ימים ועד כמה שבועות - בהתאם לנגיף שגורם להופעת המחלה.

כמו בהצטננות נגיפית, גם דלקת עיניים הנגרמת מנגיף יכולה לחלוף ללא כל טיפול. אם בכל זאת מטפלים בדלקת (וזה מומלץ) ניתן להקל על התסמינים, לקצר את משך המחלה ולמנוע סיבוכים. הטיפול מתבסס על הנחת קומפרסים קרים על העיניים, על טיפות המכילות תחליפי דמעות, על טיפות המכילות תרופות אנטי־דלקתיות ועל טיפות המכילות אנטיביוטיקה.

אומנם אנטיביוטיקה אינה יעילה נגד נגיפים, אבל משתמשים בה כדי למנוע דלקת עיניים חיידקית משנית. דלקת כזאת יכולה להופיע עקב הצטברות דמעות והפרשות בעיניים היוצרות כר גידול נוח להתרבות חיידקים.

כן, מאוד! רוב דלקות העיניים הנגיפיות מידבקות. למניעת ההדבקה מומלץ להימנע ממגע ישיר עם מי שלקה בדלקת עיניים, להימנע משימוש במגבות פנים משותפות ולשטוף ידיים היטב לאחר הטיפול בעיניים.

אתם מצליחים לקרוא את מה שכתוב כאן?

במיוחד ללקוחות כללית מושלם: אביזר חדשני לכבדי ראייה במחיר מוזל. מצלמה ייחודית שמותקנת על המשקפיים ושמאפשרת לקרוא ספרים, מסמכים ומצגות. לפרטים נוספים

בחורה עם משקפיים ועליהם אביזר סיוע לכבדי ראייה

צריך להימנע עד כמה שאפשר ממגע ישיר קרוב ממושך עימו, להקפיד לשטוף את הידיים היטב לאחר המגע עימו או עם הפרשותיו (מתן טיפות או החלפת טיטולים) ולהשתמש במגבות נפרדות ובכלי אוכל נפרדים.

מומלץ להימנע מכך! חשוב להשאיר את הילד בבית כדי למנוע הדבקה וכדי להקל על הילד ולהחיש את החלמתו.

אחד הנגיפים השכיחים הגורם להופעת דלקת עיניים נגיפית המלווה בדלקת בדרכי הנשימה העליונות נקרא אדנווירוס (Adenovirus). הנגיף הזה גורם בדרך כלל להופעת מחלות בדרכי הנשימה העליונות, אך זנים מסוימים שלו יכולים לתקוף גם את מערכת העיכול, את מערכת השתן, את העור ואת העיניים. רוב הזנים הללו עמידים בפני חומרי חיטוי והדברה - ומכאן יכולת ההדבקה הגבוהה שלהם.

העברת הנגיף מאדם לאדם יכולה להיות במגע ישיר, במגע עם הפרשות הגוף (כולל רוק ודמעות), בשחייה בבריכה מזוהמת בנגיף או בנשימת אויר המכיל רסיסי רוק ובהם הנגיף. ילד יכול להידבק בנגיף גם כשהוא נותן יד לילד חולה או משחק בצעצוע שבו שיחק ילד חולה. הנגיף עמיד ביותר ויכול לחיות גם מחוץ לגוף - וכך ניתן להידבק גם במגע עם חפצים או עם משטחים שבהם דבק הנגיף.

תינוקות וילדים רגישים במיוחד להדבקה בנגיף, והם ידביקו בהמשך גם את שאר בני המשפחה. ההדבקה בנגיף שכיחה במיוחד בחורף ובאביב. סימני המחלה יופיעו יומיים עד שבועיים לאחר ההדבקה. בדרך כלל  מדובר בהצטננות, בכאבי ראש, בחום גבוה, בכאבי גרון, בנפיחות של בלוטות הלימפה בצוואר ובפנים. לעיתים יתלוו למחלה גם שלשולים, הקאות וסיבוכים כמו דלקת האוזן התיכונה ודלקת ריאות.

דלקת עיניים מופיעה לעיתים קרובות בחולים שנדבקו בנגיף. הדלקת יכולה להתחיל בעין אחת ולהופיע לאחר כמה ימים גם בעין האחרת. סימני הדלקת מאוד בולטים: נפיחות בעפעפיים, אודם ניכר בעיניים, גירוי או כאב בעיניים, תחושת גוף זר בעין, רגישות לאור, דמעת והפרשות מימיות. הדלקת יכולה לפגוע בקרנית ולגרום להפרעה זמנית או קבועה בראייה.

הפרעה כזאת מחייבת טיפול תרופתי ממושך יותר. הבעיה בקרנית עלולה להופיע שלושה עד ארבעה שבועות לאחר התחלת הדלקת בעיניים, לרוב לאחר שחלפו כליל סימניה. החולה יתלונן על הפרעה בראייה, והרופא יבחין בעכירויות קטנות לבנות בקרנית. העכירויות האלה נובעות מהצטברות של משקעים אימונולוגיים בקרנית.

הטיפול בדלקת עיניים שנגרמה מ־Adenovirus דומה לטיפול בדלקת עיניים נגיפית אחרת. עם זאת, כאשר מופיעים משקעים בקרנית, יש לטפל בהם בטיפות המכילות סטרואידים. הטיפול יכול להימשך כמה שבועות ואף כמה חודשים - עד להיעלמותם המלאה של המשקעים.

אין חיסון נגד רוב זני ה־Adenovirus. לכן חשוב ביותר למנוע הידבקות במחלה. נוסף על כך חשוב לטפל בדלקת ולנסות למנוע את סיבוכיה.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש