חיפוש

dsdsdsd
בחורה מניחה עדשת מגע בעין

איך לבחור עדשות מגע?

כשבוחרים עדשות מגע יש להביא בחשבון כמה שיקולים: מהי הבעיה שרוצים לפתור? אילו מאפיינים רצוי שיהיו לעדשות מבחינת החומר, העיצוב, העמידות וההתאמה האישית?

שחר רז

בקיצור

01

מומלץ להחליף את עדשות המגע לעיתים קרובות כדי למנוע הצטברות משקעים שיכולים לגרום לזיהומים.

02

העדשה חייבת לספק חדות ראייה באמצעות תיקון של ליקוי הראייה כמו קוצר ראייה, רוחק ראייה, צילינדר.

03

בכל מצב של חוסר נוחות בעין יש להסיר מיד את העדשות ולהגיע לבדיקה אצל רופא עיניים/אופטומטריסט.

עדשות מגע הן בחירה מעולה בשביל מי שצריך תיקון ראייה אופטי ואינו מעוניין להרכיב משקפיים במשך כל היום או לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

להלן כמה נתונים בסיסיים שכדאי לדעת על עדשות מגע לפני שפוגשים את האופטומטריסט או את רופא העיניים:

אילו סוגים של עדשות מגע קיימים?

לאחר שמחליטים לפתור את בעיית הראייה באמצעות עדשות מגע, יש לבחור את סוג העדשות. ישנם ארבעה סוגים של עדשות מגע שעשויים מחומרי גלם שונים:

1. עדשות מגע רכות הידרוג'ל עשויות מחומר פלסטי רך דמוי ג'ל המכיל מים שנקראים הידרוג'ל. השיעור הגבוה של מים בעדשה מקנה תחושה של נוחות גבוהה מהרגע הראשון. כמו כן העדשות דקות מאוד, רכות וגמישות ומתאימות את צורתן למשטח הקרנית. עדשות רכות הידרוג'ל, שהוצגו לראשונה בתחילת שנות ה־70 של המאה הקודמת, נהיו מאוד פופולריות בקרב מרכיבי עדשות המגע.

2. עדשות מגע רכות סיליקון הידרוג'ל עשויות מסיליקון וממים. אף הן רכות, אך מתקדמות יותר מעדשות העשויות מהידרוג'ל בלבד. הסיליקון מאפשר מעבר של חמצן רב יותר לעיניים ולכן העדשות האלה בריאות יותר לעיניים ומאפשרות זמן הרכבה ממושך יותר. עדשות מגע סיליקון הידרוג'ל, שהוצגו לראשונה ב־2002 הן כיום העדשות הפופולריות ביותר בעולם.

3. עדשות מגע קשות נושמות עשויות מפלסטיק קשיח שנקרא GP. גם החומר הזה מאפשר מעבר של חמצן רב לעיניים - מה שמקל על הרכבה ממושכת. עדשות קשות מאפשרות ראייה חדה יותר - בעיקר במקרים של צילינדר גבוה או במקרים של קרניות לא סדירות, אך בדרך כלל לוקח יותר זמן להתרגל אליהן שכן הן פחות נעימות לעיניים מעדשות רכות.

4. עדשות מגע היברידיות מורכבות מעדשה רכה סיליקון הידרוג'ל שבתוכה השתילו עדשה קשה GP. העדשות ההיברידיות מאפשרות ראייה חדה יותר במקרים של צילינדר גבוה או במקרים של קרניות לא סדירות - כמו עדשות קשות - אבל הן נוחות יותר בהרכבה ולכן זמן ההסתגלות אליהן קצר יותר.

מבט מקרוב על עדשות מגע

מהם העיצובים של עדשות מגע?

לעדשות מגע יש עיצובים שונים המיועדים להשיג מטרות שונות:

1. עדשות ספריות (כדוריות). העיצוב הזה מקנה כוח אופטי שווה לאורך כל משטח העדשה. עדשות המעוצבות כך מאפשרות ראייה טובה לאנשים הסובלים הן מקוצר ראייה והן מרוחק ראייה.

2. עדשות א־ספריות טוריות (לא כדוריות) מתאפיינות בשני כוחות אופטיים (דהיינו בשני צירים שלכל אחד מהם מספר אחר). העדשות האלה מאפשרות ראייה טובה למי שסובלים מאסטיגמציה (צילינדר).

3. עדשות מולטיפוקליות (רב־מוקדיות) מתאפיינות בכמה כוחות אופטיים לטווח רחוק, לטווח ביניים ולטווח קרוב. הן מאפשרות ראייה טובה לאנשים פרסביופיים (שסובלים מזוקן ראייה) שזקוקים לתיקון ראייה גם לרחוק וגם לקרוב.

4. עדשות קוסמטיות מיועדות לשנות את צבע העיניים. ניתן לרכוש עדשות כאלה - שיש להן גם כוח אופטי - למי שסובל מקוצר ראייה או מרוחק ראייה.

5. עדשות סקלרליות הן עדשות מגע קשות בעלות קוטר גדול המונחות על הסקלרה (לחמית). הן מאפשרות ראייה טובה גם במקרים הבאים: צילינדר גבוה, קרניות לא סדירות או מעוותות, יובש ניכר בעיניים. נוח מאוד להרכיב אותן - ממש כמו עדשות רכות - וניתן להרכיב אותן למשך פרקי זמן ארוכים.

6. עדשות מיופיה קונטרול (שליטה בקוצר ראייה) הן עדשות רכות בעלות עיצוב מיוחד להאטת קצב ההתקדמות של קוצר הראייה אצל ילדים.

7. עדשות אורטו קיי הן עדשות קשות שישנים איתן בלילה ואשר מפחיתות את המספר ביום - מה שחוסך את הצורך להרכיב עדשות מגע או משקפיים. העדשות האלה מתאימות גם להאטת קצב ההתקדמות של קוצר הראייה אצל ילדים.

מתי מומלץ להחליף את העדשות?

מומלץ להחליף את עדשות המגע לעיתים קרובות, בהתאם להוראות היצרן ולהנחיות האופטומטריסט או רופא העיניים כדי למנוע הצטברות של משקעים שיכולים לגרום לזיהומים. אלה מגבירים את הסיכון לדלקות עיניים.

העדשות מסווגות גם בהתאם למשך הזמן שניתן להרכיב אותן:

1. עדשה חד־פעמית יומית רכה מחליפים לאחר הרכבה של יום אחד.

2. עדשה חד־פעמית דו־שבועית רכה מחליפים לאחר שבועיים של הרכבה או לפני כן.

3. עדשה חד־פעמית חודשית רכה מחליפים לאחר חודש של הרכבה או לפני כן.

4. עדשה חד־פעמית תלת־חודשית רכה מחליפים לאחר שלושה חודשי הרכבה או לפני כן.

5. עדשות קבועות רכות או קשות מחליפים לאחר חצי שנה עד שנה של הרכבה.

איך בוחרים עדשת מגע?

ישנם כמה שיקולים שצריך להביא בחשבון כשבוחרים עדשת מגע:

1. העדשות צריכות לטפל בבעיה שבגללה רוצים להתחיל להרכיב עדשות מגע. העדשה חייבת לספק חדות ראייה טובה באמצעות תיקון של ליקוי הראייה: אם זה קוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמציה/צילינדר או שילוב כלשהו שלהם.

2. העדשה צריכה להיות מותאמת לעין בהתאם לפרמטרים האישיים ובהם קימור, קוטר, חומר גלם, עיצוב.

3. לעיתים יש צרכים מיוחדים שצריכים להשפיע על הבחירה. למשל, אם מדובר בעיניים יבשות (על פי קביעתם של האופטומטריסט או של רופא העיניים), אז צריך לבחור עדשת מגע שמתאימה להן.

4. יש לשקול את "רשימת המשאלות" האישית בבחירת העדשה כמו עדשות חד־פעמיות, עדשות עם צבע, עדשות שניתן לישון איתן בלילה.

5. את ההתאמה המקצועית ואת המרשם הסופי יש לעשות אצל אופטומטריסט או אצל רופא עיניים.

ניקוי עדשות מגע בעזרת תמיסה

ניקוי עדשת מגע בעזרת תמיסה. ניתן להשתמש גם בתמיסות ללא חומרים משמרים

כיצד משתמשים בעדשות מגע ואיך מטפלים בהן?

כיום הטיפול בעדשות מגע - ניקוי, חיטוי ואחסון - קל יותר מאשר בעבר. לפני כמה שנים היה צורך בכמה תמיסות ניקוי ולעיתים אף בטבליות אנזים לטיפול נאות בעדשות. כיום יכולים רוב האנשים להשתמש במוצר רב־תכליתי, כלומר במוצר אחד שגם מנקה, גם מחטא וגם משמש לאחסון העדשה.

אנשים שרגישים לחומרים משמרים יכולים להשתמש בתמיסות ללא חומרים משמרים, למשל תמיסות המכילות מי חמצן.

מובן שניתן להימנע לחלוטין מתמיסות באמצעות הרכבת עדשות מגע חד־פעמיות יומיות.

חשוב מאוד לשמור על היגיינה בסיסית - למשל על שטיפת הידיים במים ובסבון ועל ניגובן במגבת נקייה - לפני כל הכנסה והוצאה של עדשות. אסור שהעדשות יבואו במגע עם מי ברז, ומומלץ להקפיד על הוראות השימוש של האופטומטריסט או של רופא העיניים.

טיפול בבעיות בעדשות מגע

בכל מצב של חוסר נוחות בעין, של כאב, של אדמומיות, של הפרשות או של ירידה בחדות הראייה יש להסיר מיד את העדשות ולהגיע לבדיקה אצל האופטומטריסט או אצל רופא העיניים. יש לעשות ביקורות תקופתיות כדי למנוע סיבוכים ובעיות בעיניים.

שחר רז הוא אופטומטריסט קליני במערך העיניים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש