חיפוש

dsdsdsd
אסתמה

אסתמה

מהי אסתמה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה?כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם אסתמה? מדריך

פרופ' מנחם רתם, ד"ר רות גופן

שם האבחנה בעברית: אסתמה
שם האבחנה באנגלית: Asthma
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Asthma

תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרמת אסתמה?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם אסתמה?

מה זה?

אסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה (הסימפונות) שגורמת לחסימתן. היא מתאפיינת בתקופות שקטות, שבהן אין כלל תסמינים, ובתקופות של החמרה שבהן מופיעים התסמינים.

ממה נגרמת אסתמה?

לא ידוע מהו הגורם לאסתמה, וככל הנראה לא מדובר בגורם אחד אלא בשילוב של כמה גורמים, ובהם תורשה והשפעה סביבתית (זיהום אוויר, למשל). בחלק גדול מהמקרים מופיעה האסתמה בהקשר של נזלת אלרגית - בעיקר בילדים. כ־30% מהסובלים מנזלת אלרגית מפתחים אסתמה, ועד כ־80% מחולי האסתמה סובלים מנזלת אלרגית. הנזלת היא גורם סיכון הן להתפתחות והן להחמרה של האסתמה. לכן הטיפול באסתמה מחייב גם התייחסות לגורמי אלרגיה אפשריים וגם טיפול בנזלת במקביל לטיפול באסתמה.

אנו יודעים כיום מה עלול לגרום להופעת התסמינים או להחמרתם. מדובר בקשת רחבה של גורמים, ובהם: קור, אימון גופני, תרופות שונות, אלרגנים שונים (חומרים הגורמים לאלרגיה כמו אבק, אבקנים של פרחים, עובש וצואה של מקקים), רמה גבוהה של זיהום אוויר, מחלות ויראליות של דרכי הנשימה (למשל צינון) וסטרס רגשי.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

התסמינים של אסתמה הם אירועים חוזרים של צפצופים בעת הנשימה, קוצר נשימה, שיעול ופליטת ליחה. שכיח מאוד שהתסמינים מחמירים בלילה ולפנות בוקר.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

אם אתה סובל מאסתמה, אינך לבד. לפי הספרות 7%-5% מהאוכלוסייה סובלים מהמחלה הזאת. מתוך 4 מיליון הלקוחות של כללית סובלים מאסתמה קרוב ל־253 אלף בני אדם (כ־6.3%).
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

אסתמה היא מחלה כרונית המתחילה בדרך כלל בילדות ונמשכת כל החיים. חומרת המחלה משתנה מאדם לאדם. יש אנשים שבמשך שנים מחלתם שקטה, ורק לעיתים רחוקות הם סובלים מהתפרצויות, ואילו אחרים סובלים מהתפרצויות בתדירות גבוהה מאוד.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית בדרך כלל בתקופת הילדות אצל רופא הילדים. המחלה מתאפיינת באירועים חוזרים של קוצר נשימה ושל צפצופים. בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה) מסייעת לאבחן את המחלה ואת מידת חומרתה.

הערכה ראשונית ניתן לעשות גם על סמך בדיקה פשוטה אצל רופא הילדים או אצל רופא המשפחה בעזרת מכשיר המכונה peak flow: הילד נושף לתוך המכשיר, ולפי התוצאה ניתן להעריך האם ישנה חסימה של דרכי הנשימה.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

מטרת הטיפול התרופתי היא להפחית ואף למנוע את תהליך האסתמה ואת האירועים של קוצר נשימה. הטיפול המונע ניתן באופן מקומי לדרכי הנשימה באמצעות משאף רגיל המחובר למיכל (ארו־צ'מבר) או באמצעות משאף טורבוהיילר או דיסקוס המכילים שילוב של חומרים נוגדי דלקת (סטרואידים במינון מאד נמוך) ומרחיבי סימפונות.

דיכוי הדלקת בדרכי הנשימה מונע החמרה של התסמינים ובכללם התקפים של קוצר נשימה. יש להדגיש שהטיפול ניתן לא רק בעת התקפים אלא באופן מתמשך. טיפול נוסף הוא באמצעות אבקה או כדורים (שניתן ללעוס אותם) של תכשיר שנקרא סינגולייר.

במקרה של קוצר נשימה חד־פעמי או של קוצר נשימה שקורה לעיתים רחוקות בלבד או במקרה של החמרה בהתקף אסתמה ניתן לקבל סיוע מיידי באמצעות שאיפת מרחיב סימפונות קצר טווח כמו בריקלין או ונטולין.

במקרה של רקע אלרגי יש לנקוט צעדים להפחתת החשיפה (הדרכה ניתן לקבל במרפאה לאלרגיה) לגורמים האלרגניים ולשקול טיפול חיסוני להפחתת הרגישויות במסגרת מרפאה לאלרגיה.

במקרה של נזלת יש צורך בטיפול תרופתי מתאים כדי למנוע אותה או להפחיתה.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

אסתמה היא מחלה כרונית שיש בה עליות ומורדות: לצד תקופות שקטות עלולות להיות התפרצויות של קוצר נשימה. אולם בזכות הטיפול המונע המקובל כיום ישנו שיפור משמעותי בבריאותם ובאיכות חייהם של המטופלים הסובלים מאסתמה. לחולי אסתמה מומלץ להיות במעקב מסודר וקבוע אצל רופא המשפחה או אצל רופא ריאות כדי לגלות בזמן מקרים של החמרה ולהגיב בהתאם.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

בזכות הטיפול המונע המקובל כיום חלה בשנים האחרונות ירידה של ממש בשכיחות הסיבוכים של האסתמה. אבל אלה עדיין קיימים. אלה הם העיקריים שבהם:

דלקת ריאות.

• תמט של הריאה (חסימה של דרכי הנשימה עלולה להביא להתמוטטות של חלק מהריאה).

• עייפות והפרעות בריכוז. תסמינים של אסתמה מחמירים בדרך כלל בלילה ועלולים להפריע לשינה וכך לגרום לעייפות במשך היום.

• אי־ספיקה נשימתית. התקף קשה של אסתמה עלול במקרים קיצוניים למנוע מהחולה את היכולת לנשום. במקרה כזה יש להנשימו ולפנותו במהירות לבית חולים. במקרים נדירים עלול אירוע כזה להסתיים במוות.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

בכל מקרה של החמרה בתסמינים - שיעול (ביום או בלילה), קוצר נשימה או קושי לעמוד במאמצים קלים - יש לפנות מיד לבדיקה רפואית. במקרה של קוצר נשימה קיצוני שמופיע בפתאומיות, מתפתח במהירות ואינו משתפר בעזרת משאף - מומלץ לפנות את החולה מיד לחדר מיון. מצב כזה עלול להתפתח  לאי־ספיקה נשימתית ודורש מענה רפואי מיידי.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

אסתמה היא מחלה כרונית. יש בה תקופות שקטות, אולם לעיתים ישנן התפרצויות. לחולי אסתמה מומלץ להיות במעקב רפואי קבוע. תדירות הביקורים אצל הרופא תלויה בחומרת המחלה. כדאי להחליט על התדירות המתאימה יחד עם הרופא המטפל.
בחזרה למעלה

איך לומדים לחיות עם אסתמה?

חשוב לשמור על אורח חיים בריא: להקפיד על משקל גוף תקין, על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית סדירה. מומלץ מאוד להימנע מעישון, שכן עישון מחמיר מאוד את המחלה. חשוב להכיר את המחלה, לדעת מהם התסמינים שלה ולשים לב מתי הם מחמירים. מומלץ להיות במעקב מסודר אצל רופא המשפחה או אצל רופא ריאות.

לכל מטופל הסובל מאסתמה מומלץ לקבל חיסון נגד שפעת פעם בשנה וכן חיסון נגד דלקת ריאות (פנוימובקס) לפחות פעם אחת בחיים. אם ידוע למטופל על גורם כלשהו שמחמיר את תסמיני המחלה, כמו תרופה מסוימת, יש להימנע מלהיחשף לו.
בחזרה למעלה

פרופ' מנחם רתם הוא מנהל המרפאה לאלרגיה, לאסתמה ולאימונולוגיה בבית החולים העמק מקבוצת כללית

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש