חיפוש

dsdsdsd
כאב גרון

כאב גרון

מהם הגורמים לכאב גרון? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר סלים מזאוי

מה זה?

כאב גרון (באנגלית: Sore Throat) הוא השם המקובל לתחושות של כאב ושל גירוי בלוע. הכאב עלול להיות רצוף, אך לעיתים קרובות הוא מופיע רק בעת בליעה או דיבור.

הכאב עלול לנבוע מגירוי של חלקים שונים של הלוע - אלה שנראים בבדיקת לוע רגילה אצל רופא המשפחה או כאלה שניתן לראות רק באמצעות מכשירים רפואיים מיוחדים, בדרך כלל אצל רופא אף־אוזן־גרון.

כאב גרון עלול להיות מורגש גם באזור האוזן, עד כדי כך שלעיתים הנבדק מתקשה להצביע על המקור המדויק של הכאב.

ממה נגרם כאב גרון?

• אצל מרבית האנשים הסיבה לכאבי גרון היא זיהום נגיפי (ויראלי) חולף. קיימים סוגים רבים של נגיפים שעלולים לגרום לכאב גרון, ובהם נגיפים שגורמים לדלקות בדרכי הנשימה העליונות, נגיף השפעת ונגיף ה־EBV שגורם למחלת הנשיקה.

• נגיפים נוספים שעלולים לגרום לכאב גרון הם נגיף ההרפס ונגיף ה־HIV (שגורם לאיידס). אצל נשאי HIV עלול כאב הגרון להופיע בתחילת המחלה יחד עם סדרה של תסמינים נוספים שאופייניים גם לשפעת (מה שעלול לעיתים להקשות על אבחון מדויק של הבעיה). בשלבים מתקדמים יותר של איידס עלולים להיגרם כאבי גרון כתוצאה מזיהומים שאליהם חשופים החולים עקב היחלשותה של מערכת החיסון.

• כאב גרון עלול להיגרם מזיהום שהמחולל שלו הוא חיידק הסטרפטוקוקוס. החיידק הזה אומנם אינו הסיבה העיקרית לכאב גרון אצל מבוגרים, אך בכל מקרה של כאב גרון יש לבדוק אם המחולל שלו הוא סטרפטוקוקוס. הסיבה: החיידק הזה עלול לגרום לסיבוכים רבים כמו אבצס (מורסה) באזור הלוע, דלקת מפרקים ופגיעה במסתמי הלב ובכליות.

• ישנם חיידקים נוספים שעלולים לגרום לכאבי גרון, ובהם חיידקי דיפתריה (אסכרה), חיידקי גונוריאה (זיבה) וחיידקי כלמידיה. אצל מי שסובלים מתת־תזונה או מדיכוי של מערכת החיסון עלולים להופיע זיהומים בלוע ובחלל הפה שנגרמים מחיידקים אנאירוביים (חיידקים שאינם זקוקים לחמצן).

• בקרב מי שמקבלים טיפול אנטיביוטי או תרופות שמדכאות את מערכת החיסון או בקרב מי שסובלים ממחלות רקע משמעותיות עלול להתפתח זיהום פטרייתי בחלל הפה, בלוע או בוושט. זיהום פטרייתי בלוע עלול לגרום לכאב גרון.

• לעיתים קורה שהזיהום הוא בעיקר באזור של תיבת הדיבור, ואז בבדיקת לוע רגילה לא רואים ממצאים חריגים. מצב כזה מכונה אפיגלוטיטיס או סופרה־גלוטיטיס, ואצל מבוגרים הוא מופיע כתוצאה מזיהומים חיידקיים ונגיפיים שונים. התפתחות בצקת באזור של מיתרי הקול עלולה להפריע למעבר האוויר ובמקרים נדירים אף לסכן את החיים. מי שסובלים מזיהום של תיבת הקול מדווחים לרוב על קשיי נשימה, על כאבי גרון חמורים, על צרידות ועל חום גבוה.

• כאבי גרון עלולים להופיע גם בעקבות נזלת אלרגית או נזלת כרונית משום שההפרשות מחלל האף מגרות את הלוע.

• גם חשיפה לאוויר יבש, למשל בתוך הבית המחומם בתקופת החורף, עלולה לגרום לכאב ולגירוי בגרון - במיוחד אם נושמים דרך הפה.

• מי שבאופן קבוע נושמים דרך הפה, למשל עקב נזלת כרונית או מחיצה עקומה באף או השמנת יתר, נוטים גם הם לסבול מכאבי גרון. לאנשים כאלה יש גם נטייה מוגברת לסבול מתסמונת דום נשימה בשינה שמתבטאת, בין היתר, בנחירות קולניות ובהשתנקויות במהלך השינה.

• שימוש יתר בקול - כפי שקורה לעיתים קרובות למורים - עלול לגרום לגירוי של מיתרי הקול ולכאבי גרון.

• אנשים שסובלים מרפלוקס - עלייה של תוכן חומצי מהקיבה לחלקים העליונים של הוושט - עלולים לסבול מכווייה באזור מיתרי הקול וכתוצאה מכך מצרידות ומכאבי גרון.

• גידולים בחלל הפה והלוע שכיחים בעיקר אצל מי שמעשנים או שותים כמויות גדולות של אלכוהול. הגידולים עלולים לגרום לכאב גרון נוסף על סדרה של תסמינים אחרים כמו קושי בבליעה, ליחה דמית, גושים בצוואר, צרידות ונשימה רועשת.

מהם התסמינים?

התסמין העיקרי הוא כמובן הכאבים בלוע, אך אליהם עלולים להתלוות תסמינים רבים נוספים כמו חום, נזלת, בלוטות לימפה כואבות או נפוחות בצוואר, קוצר נשימה, חוסר יכולת לבלוע רוק, שיעול, צרידות, שינוי באיכות הקול, הימצאות גוש בצוואר, ליחה דמית, צרבת. מובן שיש לדווח לרופא על כל התסמינים האלה וכן יש לדווח לו על ההרגשה הכללית, על שימוש במוצרי טבק או אלכוהול, על קיומן מחלות רקע ועל תרופות שנוטלים בקביעות.

איך אני לעומת האחרים?

את האבחנה "כאב גרון" רושמים רופאי כללית מדי שנה יותר מ־150 אלף פעמים. אולם המספר הזה אינו נותן מושג אמיתי על היקף הבעיה שכן לעיתים קרובות רושמים הרופאים אבחנות ספציפיות יותר - למשל דלקת שקדים, שהיא אחת הסיבות המרכזיות לכאבי גרון. מדי שנה מאבחנים רופאי כללית דלקת שקדים כ־300 אלף פעם.

כמה זמן זה נמשך?

אם מדובר בכאבי גרון על רקע זיהומי, צפויים הכאבים לחלוף בתוך כמה ימים עד כמה שבועות - במיוחד אם מדובר באדם שהוא בריא בדרך כלל.

אם כאבי הגרון הם תוצאה של שימוש מופרז בקול או חשיפה לאוויר יבש, צפויים התסמינים להופיע במקביל להרמת הקול הממושכת או לחשיפה המזיקה לאוויר היבש. אם כאבי הגרון מתלווים לנזלת כרונית, לרפלוקס, לאלרגיה או לחסימה באף, הם צפויים להיות כרוניים.

איך מאבחנים?

אם מדובר באדם שהוא בריא בדרך כלל, יש להבחין בין זיהום נגיפי לזיהום שנגרם מחיידקי סטרפטוקוקוס. האבחנה נעשית בעזרת איסוף מידע, הסתכלות על הלוע ולקיחה של משטח לוע.

אם ישנה סבירות גבוהה שהנבדק סובל מזיהום של סטרפטוקוקוס או שהוא עלול לסבול מסיבוכים במקרה שאכן מדובר בסטרפטוקוקוס, עשוי הרופא להחליט על טיפול מיידי באנטיביוטיקה - עוד לפני שמתקבלות התוצאות של משטח הגרון.

אם הרופא חושד שלכאב הגרון יש סיבות אחרות, הוא עשוי להורות על בדיקות נוספות:

בדיקות דם, כולל ספירת דם, בדיקת תפקודי כבד (במקרה של מחלות וירליות עלולות להיגרם הפרעות בתפקודי הכבד), בדיקות לגילוי נוכחות של נגיפים ספציפיים כמו נגיף ה־HIV (שמחולל את מחלת האיידס) וה־EBV (שעלול לחולל, בין היתר, את מחלת הנשיקה).

• משטחים ותרביות - למשל כדי לברר אם כאב הגרון נגרם מזיהום הלוע בחיידקי זיבה (חיידקי זיבה עלולים להגיע לגרון באמצעות מין אוראלי).

• לרינגוסקופיה - בדיקה שעושה בדרך כלל רופא אף־אוזן־גרון ושמאפשרת לו לבחון את האזור של מיתרי הקול. הבדיקה נעשית באחת משתי הדרכים: או בעזרת מכשיר שכולל מצלמה ומקור אור (שלרוב מוחדר בעדינות דרך האף) או באמצעות שימוש במראה מיוחדת ובמקור אור. הבדיקה מאפשרת לאבחן מצבים כמו גירוי של מיתרי הקול, זיהומים שונים וגידולים.

איך מטפלים?

אם מדובר במחלה של דרכי הנשימה העליונות, היא חולפת לרוב ללא שום טיפול. ניתן להיעזר במשככי כאבים רגילים או בכדורי מציצה שמקילים על הכאבים.

יש תרופות ספציפיות לחיידקי סטרפטוקוקוס, לחיידקי זיבה, לחיידקים אנאירוביים ולפטריות.

למי שסובלים מבצקת ניכרת בלוע או במיתרי הקול ניתן להציע טיפול בסטרואידים להפחתת הבצקת והכאבים. אם מדובר באפיגלוטיטיס (זיהום של תיבת הדיבור), ניתן הטיפול לרוב באשפוז, והוא כולל מתן אנטיביוטיקה וסטרואידים.

אם כאבי הגרון הם תוצאה של חסימה אפית, עשויה הסרת החסימה - באמצעות ניתוח או באמצעות מתן סטרואידים בתרסיס - להעלים את הכאבים.

אם הכאבים קשורים לחשיפה סביבתית (למשל, אוויר יבש) או לשימוש־יתר בקול, עשוי שינוי מתאים באורח החיים (מעבר לאזור בעל אוויר לח, "צום דיבור") להביא לשיפור.

במקרים הנדירים שבהם מתברר שהסיבה לכאבים היא גידול בדרכי הנשימה העליונות, עשוי הטיפול לכלול ניתוח, קרינה וכימותרפיה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

המחלות הזיהומיות הן ברובן חד־פעמיות. מי שסובלים מסטרפטוקוקוס או מקנדידה עלולים לסבול מזיהומים חוזרים.

אם כאבי הגרון אינם ממקור זיהומי, עלולה הבעיה להיות כרונית.

עלולים להיות סיבוכים?

לדלקות גרון שנגרמו מסטרפטוקוקוס עלולים להיות סיבוכים זיהומיים ולא זיהומיים. הסיבוכים הזיהומיים כוללים בעיקר היווצרות של אבצסים (כיסים של מוגלה) בחלל הלוע. מצב כזה דורש אשפוז וניקוז של האבצס.

הסיבוכים הלא זיהומיים (שלא נגרמים ישירות מפעילות החיידק אלא כנראה מתגובתה של מערכת החיסון לנוכחותו) כוללים קדחת שגרונית (דלקת לא זיהומית שעלולה לפגוע במפרקים ובמסתמי הלב) ופגיעה בכליות.

חיידקים אחרים עלולים לגרום לסיבוכים אחרים. למשל, חיידקי דיפתריה עלולים לפגוע בעצבים ההיקפיים או בשריר הלב, ואילו זיהום אנאירובי עלול להתפשט לרקמות הסמוכות.

כל מי שיש לו כאב גרון קשה עלול לסבול בתוך זמן קצר מהתייבשות כתוצאה מחוסר יכולתו לשתות. זהו מצב שמחייב פתרון דחוף. לרוב נעזרים בשילוב של מתן נוזלים דרך הווריד יחד עם מתן משככי כאבים חזקים.

סופרה־גלוטיטיס או אפיגלוטיטיס עלולות לגרום לקשיי נשימה עד כדי סכנת חנק, אולם זהו מצב נדיר יחסית.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש לפנות באופן מיידי לרופא כאשר מתקשים לנשום או לבלוע את הרוק. נוסף על כך יש לפנות בדחיפות לרופא אם מפסיקים לשתות נוזלים דרך הפה בגלל הכאבים העזים.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

המחלות הזיהומיות חולפות לרוב בתוך כמה ימים עד כמה שבועות.

אם כאבי הגרון נובעים מחסימה אפית או מנזלת כרונית, צפוי שינוי לטובה בעקבות הטיפול בבעיה הראשית.

אם הסיבה לכאבי הגרון היא רפלוקס, לרוב מגיע השיפור לאחר כחודש־חודשיים של טיפול תרופתי שמדכא את הפרשת החומצה בקיבה.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר סלים מזאוי הוא מנהל תחום אוזניים במחלקת אף־אוזן־גרון במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש