בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 23.11.2005
עדכון אחרון: 09.12.2012

מדריך חורף למבובלים: דלקת גרון

לקריאה נוחה
האם היא עוברת לבד, או שצריך תרופות? יש סיבוכים? מתי כדאי לפנות לרופא או לרופאה? למה בעצם מבקשים ממני "לפתוח פה גדול" - מה רואים שם?... המדריך המלא למחלות חורף למבולבלים, חלק שלישי
בחורה עם מחממי אזניים מקנחת את האף

תוכן העניינים
מה זה דלקת גרון?
מתי חולים בדלקת גרון?
האם זה מסוכן?
להיכנס לפאניקה?
מתי כדאי לפנות לרופא?
כיצד נעשית האבחנה?
דלקת גרון והחבר/ה שלי. זה מדבק? הדבקתי אותו או אותה?
האם מתחסנים לאחר שחולים פעם אחת?
יש חיסון?
יש טיפול?
דלקת גרון, זה יחזור?

מה זה דלקת גרון?

דלקת גרון (Laringitis) היא מצב דלקתי של הלוע, נגרם על־ידי נגיפים או חיידקים. ישנם שני סוגים של דלקת גרון: דלקת גרון חיידקית ודלקת גרון נגיפית.

דלקת גרון חיידקית נגרמת ברוב המקרים על־ידי חיידק שנקרא סטרפטוקוק, ומתבטאת בכאבי גרון, בקשיי בליעה, בחום, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.

דלקת גרון נגיפית נגרמת על־ידי מגוון רחב של נגיפים ומתבטאת בתחושת צריבה בגרון, בצרידות, בנזלת ובשיעול.

מתי חולים בדלקת גרון?

בעיקר בעונות המעבר והחורף.

האם זה מסוכן?

דלקת גרון נגיפית אינה מסוכנת ולרוב חולפת מעצמה. דלקת גרון חיידקית, שאינה מטופלת, עלולה להתפתח לדלקת גרון חריפה ולגרום במקרים נדירים לסיבוך הנקרא קדחת שיגרון, המתבטא בפגיעה במפרקים, בלב ואף במוח. לכן יש חשיבות לטיפול. טיפול אנטיביוטי מונע את הסיבוך.
בחזרה למעלה

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.
בחזרה למעלה

מתי כדאי לפנות לרופא?

דלקת גרון נגיפית חולפת מעצמה. לדלקת גרון חיידקית רצוי וכדאי מאוד ליטול טיפול אנטיביוטי. כדאי לפנות לרופא או לרופאה אם מפתחים חום גבוה וממושך (מעל 38 מעלות) הנמשך יותר משלושה ימים ומלווה בקשיי בליעה, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.
בחזרה למעלה

כיצד נעשית האבחנה?

האבחנה נעשית לרוב על־ידי בדיקה גופנית של הרופא או הרופאה. הם יסתכלו בלוע ("תפתח פה גדול...") ויחפשו נוכחות של מוגלה או אודם קל על פני השקדים. ממצאים אלה, בצירוף התסמינים שהתפתחו אצלך, מכוונים את הרופאים לאבחנה. נוכחות של מוגלה על פני השקדים בצירוף חום גבוה אך ללא נזלת, ללא שיעול וללא צרידות מצביעים על זיהום חיידקי. במקרים של ספק ניתן לקחת משטח מהלוע ולשלוח אותו לתרבית במעבדה.
בחזרה למעלה

דלקת גרון והחבר/ה שלי. זה מדבק? הדבקתי אותו או אותה?

לגמרי אפשרי (וגם להיפך). המחוללים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו או מישהי חולים) עלולים להעביר את הנגיפים או החיידקים מאדם לאדם.
בחזרה למעלה

האם מתחסנים לאחר שחולים פעם אחת?

לא ממש... קיימים מאות זנים של נגיפים שגורמים לדלקת הגרון. דלקות גרון חוזרות הן בהחלט אפשריות. אפשר לחלות רק פעם אחת בכל זן. תעשו את החישוב.
בחזרה למעלה

יש חיסון?

לא. את דלקת הגרון מחוללים מאות זנים של נגיפים וחיידקים. זה לא מציאותי ולא כלכלי לפתח חיסון נגד כל אחד מהם. חוץ מזה, תחשבו כמה זריקות הייתם צריכים לקבל... אם נמצאים בקרבת אדם חולה, רצוי להקפיד על חלון פתוח כדי להבטיח אוורור נאות של החדר ואולי הפחתה בסיכוי להידבק גם.
בחזרה למעלה

יש טיפול?

יש טיפול.
1. אם מדובר בדלקת גרון חיידקית יש צורך בטיפול אנטיביוטי, הדורש מרשם רופא. למי שאינם רגישים לפניצילין נהוג לתת רפאפן (Rafapen, Penicillin V Pot) ולמי שרגישים לפניצילין נהוג לתת אריתרומיצין
(Erythromycin).

להקלה על כאבי הגרון בשני סוגי הדלקות ניתן להיעזר בסטרפסילס, קלגרון (Rafathricin) - והכי טוב: לקחת כוס מים מהברז, לערבב עם כפית מלח ורבע כפית אבקת סודה לשתייה, ולגרגר.

2. מנוחה במיטה, שתייה מרובה וקצת מרק עוף של אמא עשויים לעזור.

3. ניתן להיעזר בכדורי אקמול (Acamol, Paracetamol) במידת הצורך.
בחזרה למעלה

דלקת גרון, זה יחזור?

דלקת גרון חוזרת? קרוב לוודאי שכן, מתישהו.
בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל