בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 08.11.2006
עדכון אחרון: 21.05.2018

מחלת הנשיקה: אין קשר לרומנטיקה

לקריאה נוחה
היא מידבקת בנשיקה, בהתעטשות, במגע קרוב וביחסי מין. אין לה תרופה, אבל בדרך כלל יש למחלת הנשיקה תסמינים קלים שעוברים לבד. כל מה שתמיד רציתם לדעת על מחלת הנשיקה ועל הטיפול נגדה
מחלת הנשיקה: אין קשר לרומנטיקה

מונונוקלאוזיס זיהומי, הידוע יותר בשמו העממי מחלת הנשיקה, הוא זיהום נגיפי נפוץ מאוד. לרוב מדובר במחלה שכבר חלינו בה בילדותנו.

המחלה נגרמת לרוב על ידי הנגיף EBV (אפשטיין באר), אך גם הנגיף CMV גורם להופעתה. שני הנגיפים נמנים עם משפחת נגיפי ההרפס, והם פיתחו במשך השנים מנגנון מילוט משוכלל, שמאפשר להם להתחמק מהשמדה מוחלטת על ידי מערכת החיסון מצד אחד, ומפגיעה אנושה בה מהצד האחר, ולהישאר בגוף שלנו לאחר ההדבקה בצורה לטנטית, כלומר בלתי־פעילה, לתמיד.

EBV הוא אחד הנגיפים הנפוצים ביותר על פני כדור הארץ ויותר מ־90% מבני האדם נושאים אותו. בארצות הברית, לדוגמה, 95%  מהמבוגרים בני 40-35 נחשפו לנגיף. אם תבקרי או תבקר בגן ילדים מצוי, תגלו שכשליש מהילדים מפרישים את הנגיף CMV ברוק.

פרק הזמן שבין ההדבקה בנגיף ועד להופעת התסמינים הראשונים  הוא בין חודש לחודשיים.

הנגיפים שגורמים למחלת הנשיקה מופרשים בנוזלי הגוף, וגם ברוק, כך שהמחלה מידבקת במקרים רבים בנשיקה (ומכאן שמה). אבל היא מועברת גם ביחסי מין או במגע קרוב באמצעות הדבקה טיפתית (לדוגמה, אם המישהי או המישהו שמהם נדבקת התעטשו עליך או אפילו אם אכלתם מאותם כלי אוכל). העניין הוא שגם לאחר ההחלמה ממשיכים להפריש את הנגיף עוד תקופה ארוכה בנוזלי הגוף, ולכן ההדבקה כל כך נפוצה. 

כל מה שחשוב לדעת על הרפס השפתיים
הרפס השפתיים

ברוב המקרים התסמינים של מחלת הנשיקה דומים להצטננות קלה, או שאין תסמינים כלל. בחלק מהמקרים התסמינים יכולים להיות קשים יותר ולהתבטא בעיקר בחום (גבוה או נמוך), בהגדלה של בלוטות הלימפה ובדלקת גרון. סימנים אלה יכולים להימשך בין שבוע לארבעה שבועות. 

דלקת הגרון יכולה להיות מלווה בתפליט (כיסוי) לבן־אפרפר על השקדים, כך שלפעמים הדלקת נדמית, בטעות, כאילו מדובר בזיהום חיידקי. במקרים כאלה, לפעמים רושמים הרופאים אנטיביוטיקה, ומתן אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן יגרום אז לפריחה על פני כל הגוף. זהו סימן נוסף שמדובר במחלת הנשיקה.

כמעט כל החולים מדווחים על עייפות ולעתים אפילו על תשישות. העייפות משמעותית יותר בתחילת המחלה ובחלוף הזמן, עם ההבראה, היא נמוגה לאיטה ולא נמשכת לרוב יותר מחודש וחצי. בעבר חשבו שקיים קשר בין מחלת הנשיקה לתסמונת העייפות הכרונית, אולם דבר זה לא הוכח. 

מאפיינים נוספים של מחלת הנשיקה
• בחילות וחוסר רצון לאכול שכיחים מאוד.

• הגדלת כבד וטחול ניכרים לרוב בחולים הסובלים גם מהגדלת משמעותית בבלוטות הלימפה.

• נקודות אדומות על החך.

• צהבת קלה בלחמיות. עקב מעורבות הכבד במחלת הנשיקה תיווצר דלקת בכבד במהלך המחלה. לא לדאוג, זה חולף.

• פריחה לא ספציפית אזורי גוף שונים (עלולה לקרות).

שימו לב: אצל ילדים מתחת לגיל 5, בדרך־כלל אין תסמינים.

האבחנה נעשית בעיקר על בסיס הבדיקה הגופנית. בנוסף לכך ניתן להיעזר בבדיקות מעבדה. בבדיקת ספירת דם נראה עלייה קלה במספר הכדוריות הלבנות (מה שמכונה בתדפיס תוצאות המעבדה WBC) ובמיוחד בתת האוכלוסייה המכונה לימפוציטים. לעתים תופיע בטופס בדיקת המעבדה תשובה של הימצאות לימפוציטים אטיפיים (Atypical Lymphocytes), שהימצאותם בדם אופיינית במיוחד למחלת הנשיקה.

בחלק מהמקרים גורם הנגיף לדלקת קלה בכבד ואז ניתן לראות עלייה באנזימים המופרשים מהכבד בפענוח בדיקות מעבדה:

GOT
Glutamic Oxaloacetic Transaminase

Glutamic Pyruvic Transaminase

ידועים גם בשמם הנוסף AST ו־ALT בהתאמה.

בחלק מהמקרים ניכרת גם ירידה במספר הטסיות בדם (טסיות הן טרומבוציטים. בדף תוצאות ספירת הדם מהמעבדה המכונות PLT).

כיוון שמדובר במחלה דלקתית, גם מדדי הדלקת בדף תוצאות בדיקת הדם יהיו מוגברים. מדובר במדד שקיעת הדם ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) ומדדים של הבדיקה הקרויה CRP. קיימות גם בדיקות סרולוגיות לגילוי הנגיפים. אלה הן בדיקות המזהות את קיום הנוגדנים נגד הנגיפים ונותנות הוכחה חד־משמעית להידבקות בו.

לא. המחלה נגרמת על ידי נגיף וחולפת מעצמה.

קיימות מספר דרכים להקלה על התסמינים:
• מנוחה
• שתייה מרובה למניעת התייבשות
• נטילת תרופות ללא מרשם לטיפול בכאבים ובחום

וברשימת החשודים יש כמה מזונות מאוד פופולריים...
אוכל וכאבי ראש

סיבוכים במחלת הנשיקה הם נדירים ולרוב המחלה חולפת במהירות תוך מספר שבועות. אבל רק לצורך ידע כללי, הנה כמה מהם:

1. קרע בטחול
נדיר ביותר. במהלך המחלה הטחול מוגדל ולכן משגיחים עליו וממליצים על מנוחה בזמן המחלה (וממילא, בשל התשישות, אי אפשר כמעט שלא לנוח). 

2. חסימה של דרכי נשימה עליונות
נדיר. מצב שבו השקדים בלוע גדלו כל-כך עד שהם נושקים זה לזה וחוסמים את מעבר האוויר. מצב כזה מוגדר "מצב חירום רפואי" ומחייב פניה דחופה לחדר המיון הקרוב. מפחיד? אכן. אבל נדיר. 

3. הדבקה בהריון

הידבקות בנגיף CMV בשליש הראשון של ההריון יכולה להדביק גם את העובר, ובאחוז קטן מהמקרים תיתכן מחלה שתתבטא בדלקת בכבד, בירידה במספר הטסיות, בפריחה ובדימומים על פני העור ובפגיעה מוחית, המתאפיינת בעיקר בפגיעה בעצב השמע ובחלק מהמקרים גם בפגיעה ברשתית העין. 

4. הדבקה באנשים עם מערכת חיסונית ירודה
במקרים נדירים, ובעיקר באנשים עם מערכת חיסונית ירודה (לדוגמה, חולי איידס או מושתלי איברים) המחלה הנגרמת על ידי הנגיף CMV יכולה להיות סוערת ואף קטלנית, ובמקרים כאלה ניתן טיפול בתרופה אנטי־נגיפית מיוחדת, הקרויה גאנציקלוויר.

לרוב מחלת הנשיקה נמשכת כשבוע עד שבועיים, אבל העייפות נותרת לעתים קרובות במשך ארבעה עד שישה שבועות.

לא. אבל מה שכן יכול להיות הוא שההידבקות גרמה למחלה תת־קלינית, כלומר: בלתי מורגשת על-ידי הנדבק או הנדבקת, ואז זה נראה כאילו לא חלינו אף פעם.

מי שחלה בגלל הנגיף EBV אינו מחוסן כנגד הנגיף CMV ולהיפך. לכן המחלה יכולה לחזור. הנגיפים הגורמים למחלת הנשיקה כל כך נפוצים בקרב בני האדם, שרובנו נושאים אותם (אם כי לא כולנו מפתחים מחלה שניכרת לעין). 

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית לרפואת משפחה 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל