חיפוש

dsdsdsd
קדחת מערב הנילוס

קדחת מערב הנילוס

קדחת מערב הנילוס היא מחלה נגיפית שמועברת מבעלי חיים לבני אדם באמצעות יתושים. כיצד נדבקים? מהם התסמינים? עד כמה היא מסוכנת? איך מתגוננים מפניה?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

מהי קדחת מערב הנילוס?

קדחת מערב הנילוס היא מחלה נגיפית שמועברת מבעלי חיים (בעיקר ציפורים, אך גם יונקים שונים) לבני אדם באמצעות יתושים.

המחלה תוארה לראשונה בשנות ה־30 של המאה ה־20 באוגנדה, במחוז ששוכן ממערב לנהר הנילוס, ומכאן שמה. מאז התגלתה לראשונה התקבלו דיווחים על הופעת המחלה במקומות רבים בעולם.

בישראל  זוהתה המחלה לראשונה בשנות ה־50 של המאה ה־20. ב־1998 אירעה בישראל התפרצות גדולה של קדחת מערב הנילוס (כמה מאות חולים), ומאז יש בישראל בכל קיץ חולים והדבקות. ב־1999 תוארה המחלה לראשונה בארה"ב, וכיום, כאמור, היא נפוצה בכל העולם.

ממה נגרמת המחלה ואיך נדבקים?

למחלה גורם נגיף (וירוס) מערב הנילוס שמועבר לבני האדם ולמינים רבים של בעלי חיים באמצעות עקיצת יתוש. המאגר העיקרי של הנגיף בטבע הוא ציפורים שמפיצות אותו בעולם במסלולי הנדידה שלהן. יש כמה סוגי יתושים שמעבירים את המחלה, בעיקר ממשפחת הכולכית (Culex) שכוללת את הכולכית המצויה - סוג היתוש הנפוץ ביותר בעולם. את המחלה מפיץ גם יתוש הנמר האסייתי שמשתייך למשפחה אחרת של יתושים.

העברת הנגיף נעשית לרוב במהלך ארוחת דם של נקבות יתושים שניזונו קודם לכן מציפור נגועה. בעולם תוארו גם דרכי הדבקה אחרות, נדירות, ממנות דם ומהשתלת איברים, אך ככלל המחלה אינה עוברת מאדם לאדם.

המחלה מתפשטת בעיקר בעונת הפעילות של היתושים (חודשי הקיץ ותחילת הסתיו), אך מקרים בודדים של תחלואה ייתכנו לאורך כל השנה.

מהם תסמיני המחלה ומהם הסיבוכים העיקריים שלה?

בני אדם שנדבקים במחלה אינם מפתחים בדרך כלל תסמינים כלשהם. בכרבע מהמקרים מופיעים מחלת חום, עייפות, חולשה, כאבי ראש, כאבי מפרקים ולעיתים גם פריחה. רק בחלק קטן מהמקרים (כ־1% מהנדבקים) עלולה להופיע מחלה חמורה הפוגעת במערכת העצבים וגורמת לדלקת קרום המוח ולדלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס).

התסמינים לפגיעה מוחית הם חום, כאבי ראש, קושי להתרכז, הפרעות בזיכרון, רעד, חולשה בגפיים (שיתוק רפה), בלבול והכרה מעורפלת. קדחת הנילוס המערבי בצורתה הקשה עלולה לגרום לפגיעות נוירולוגיות ארוכות טווח ואף למוות.

מי מצוי בסיכון גבוה לסבול מהמחלה בצורתה הקשה?

מבוגרים (בני 60 ויותר) ומדוכאי חיסון (למשל, מושתלי איברים).

כמה זמן זה נמשך?

תקופת הדגירה - מרגע העקיצה ועד להופעתם של סימני המחלה - נעה בין 5 ימים ל־21 יום. (בדרך כלל 6 ימים). כאמור, רוב הנדבקים אינם מפתחים את תסמיני המחלה, ובמקרים שבהם מתפתחים תסמינים מדובר לרוב במחלת חום קלה שחולפת בתוך כמה ימים.

לעומת זאת, מחלה שבה נפגע המוח עלולה להיות ממושכת (כמה שבועות), והפגיעות הנוירולוגיות עלולות במקרים רבים להיות קבועות.

איך מאבחנים?

מחלת חום קלה לא תאובחן, קרוב לוודאי, ותחלוף מעצמה. לחולים קשים, המגיעים לאשפוז בשל תסמינים נוירולוגיים, עושים דיקור להוצאת נוזל שדרה ובודקים אם מצויים בו נוגדנים לנגיף. כמו כן בודקים הימצאות נוגדנים לנגיף בדם.

איך מטפלים?

למרבה הצער אין טיפול למחלה. חולים קשים יש לאשפז כדי לתת להם טיפול תומך: נוזלים, שמירה על דרכי אוויר פתוחות ושמירה על מדדים חיוניים שונים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים לפנות לרופא?

כל מחלת חום הכוללת תסמינים של פגיעה נוירולוגית (בלבול, דיסאוריינטציה, איטיות חריגה במחשבה ובתגובות, שיתוק חדש) מחייבת לפנות בדחיפות לרופא.

איך מונעים את המחלה?

בהיעדר טיפול הדרך היחידה להתגונן מפני המחלה היא למנוע אותה, זאת אומרת למנוע את עקיצות היתושים. פעילות המניעה הזאת מתקיימת בכמה רמות - החל מרמת הרשויות וכלה ברמה האישית:

רמת הרשויות: מקווי מים עומדים הם מוקדים להתרבות יתושים ולכן מחייבים טיפול. המשרד להגנת הסביבה אחראי לניטור מדגמי של אזורים שונים ברחבי הארץ לאיתור יתושים נגועים העלולים להעביר את מחלה. אם נמצא מוקד נגוע, מועבר המידע לרשות המקומית כדי שתעשה פעולות הדברה.

נוסף על כך, משרד הבריאות מקבל דיווח על כל חולה שאובחנה אצלו קדחת הנילוס המערבי, והמידע הזה מועבר למשרד להגנת הסביבה כדי שיוכל למצוא את מקור ההדבקה וליזום פעולות הדברה.

הרמה האישית: ניתן למגן את הבית באמצעים שונים (רשתות, מתקנים מפיצי ריח שדוחה יתושים, קוטלי יתושים אלקטרוניים וכדומה), ורצוי למרוח על עור חשוף חומרים דוחי יתושים - בעיקר בשעות החשכה (שהן שעות הפעילות של היתושים) ובמיוחד בעת פעילות בחוץ. מעבר לכך יש לרוקן מאגרי מים קטנים בחצרות ובמרפסות (למשל בתחתיות של עציצים, בצמיגים ישנים, במרזבים) שמשמשים את היתושות להטלת ביצים. ניתן להיעזר בהמלצות של משרד הבריאות למיגון אישי.

ומה קורה בישראל?

על פי דוח של משרד הבריאות, מתחילת 2019 ועד 9 בדצמבר אותה שנה אובחנו בארץ 32 חולים בקדחת מערב הנילוס.

מדובר בירידה משמעותית בתחלואה בהשוואה ל־2018, במהלכה אובחנו 147 חולים (שלושה לפחות נפטרו מהמחלה).

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש