חיפוש

dsdsdsd
קדחת דנגי

קדחת דנגי - הפעם השנייה היא הסכנה האמיתית

ליתושים המעבירים את הדנגי לא משנה איפה אתם לנים. הם מצויים גם בחבית מים ליד הוסטל זרוק וגם בצנצנת פרחים במלון חמישה כוכבים. עם דנגי, הפעם הראשונה הכי פחות בעייתית. ההדבקה החוזרת היא האיום האמיתי

סרג

ד"ר סרג' גרדשטיין

בקיצור

01

המחלה מועברת על ידי יתושים שיכולים לעקוץ אותך בכל מקום במזרח, באפריקה ובדרום אמריקה.

02

המחלה מסוכנת יותר בפעם השנייה, כשמערכת החיסון מגיבה באופן קיצוני ומתפתחים דימומים עזים.

03

אין חיסון, והטיפול תומך בלבד, וכולל מנוחה, עירוי נוזלים, ואקמול שלא פוגע בקרישת הדם.

בניגוד להרבה מחלות טרופיות שחוטפים במעבה הג'ונגל או בטרקים למיטיבי לכת, יש מחלה אחת שאורבת גם לאלה שפחות הרפתקנים מבינינו, שנוסעים למזרח, לאפריקה המרכזית ולדרום אמריקה. ממש עם צאתנו מהמטוס - קדחת דנגי או מחלת דנגי (Dengue Fever).

מה זה?

דנגי היא "מחלה עירונית" הנגרמת על ידי נגיף ממשפחת ה-Flaviviruses ומועברת על-ידי יתושים שאוהבים לתקוף אותנו בשעות היום דווקא, כאשר תרים את השווקים ואת מרכזי הקניות או את האתרים ההיסטוריים המקומיים.

איפה מסוכן?

אמנם חבית מלאה מים בחצר של איזו חושה או הוסטל היא בהחלט מקום אידאלי ליתושים שמעבירים את קדחת הדנגי, אבל הסכנה אורבת גם אם מתאכסנים במלון חמישה כוכבים. בעיקר אם הקפידו לשים בחדר זר פרחים בצנצנת המכילה מים. במי הצנצנת הזו אפשר יהיה למצוא יתושים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, שניזונים רק מדם כחול.

איך נדבקים?

אחרי העקיצה (מספיקה רק אחת), הנגיף מתרבה בדם ואחרי תקופת דגירה של ארבעה עד שבעה ימים מתפתחת מחלה דמוית שפעת עם חום.

מה שמאפיין את מחלת דנגי הוא כאבי השרירים, כאבי גרון וגרון אדום בהסתכלות, ויכולה להופיע גם פריחה לא ספציפית ועדינה, שאינה מערבת את כפות הרגליים והידיים. בנוסף לכך ייתכנו דימומים קלים בריריות, כגון דמם קל באף. יש להבדיל בין דמם קל שכזה לבין התמונה הסוערת יותר של הפרעת קרישה כללית ומסוכנת (DHF), שעליה מדובר בהמשך.

הבעיה הייחודית של הדנגי

הבעיה עם מחלת דנגי היא שהגוף זוכר אותה טוב. יותר מדי טוב. למערכת החיסון שלנו יש תאי זיכרון והם זוכרים את הפולשים השונים שביקרו אצלנו, כך שבמפגש מחודש איתם תוכל מערכת החיסון להגיב ביתר שאת ובמהירות גבוהה יותר.

לפעמים מערכת החיסון שלנו משתדלת יותר מדי ומגיבה בעוצמה רבה מדי עד כדי הסבת נזקים לגוף שלנו. תופעה זו נפוצה במקרים של מפגש מחודש עם הנגיף הגורם לקדחת דנגי. כשתאי הזיכרון פוגשים בנגיף בשנית הם משתגעים ממש ולוחצים על כל "הכפתורים האדומים". כל הכוחות מוזעקים יחדיו - מד"א, מכבי האש, המשטרה, היס"מ, הימ"מ וגם חיל האוויר. התוצאה, העגומה למדי, נושאת את השם DHF: Dengue Hemorrhagic Fever, או DSS: Dengue Shock Syndrome

ב-DHF נוצרת הפרעת קרישה כללית בגוף עם כל המשתמע מכך - דימומים בכל הגוף, מתחת לעור וגם באיברים חלולים כגון המעיים. ייתכן איבוד של כמות דם גדולה. כתופעה משנית לאיבוד הם מתפתח שוק, כלומר ירידה קיצונית בלחץ הדם. מצב זה הוא, כמובן, מצב מסכן חיים.

יש טיפול?

אין טיפול ספציפי למחלת דנגי, או חיסון נגדה.

אז מה עושים?

לרוב, אם מדובר בהדבקה ראשונה, הטיפול הוא מנוחה, הורדת החום שתייה מרובה - עד יעבור זעם. באשר להורדת החום, חשוב להשתמש באקמול בלבד ולא בתכשירים כגון אספירין (Aspirin, Acetylsalicylic Acid), נורופן, אדויל ודומיהם (Nurofen, Advil, Ibuprofen), כיוון שתכשירים אלה מפריעים במידה מסוימת לקרישת הדם, בעיה גדולה במחלת דנגי. גם במקרים קשים יותר של קדחת דנגי, הטיפול הוא תמיכתי בלבד וכולל עירוי נוזלים ומוצרי דם (דם מלא, כדוריות דם אדומות או גורמי קרישה) לתוך הווריד.

להיכנס להיסטריה?

רק אם לך מה לעשות.

אז מה עושים?

אמנם אין צורך להיכנס להיסטריה אם נעקצת על-ידי יתוש במזרח, באפריקה המרכזית או בדרום אמריקה (בייחוד אם אתם נוטלים טיפול מונע נגד מלריה), אבל גם מי שלא נוטלים סיכונים, לא מסתובבים בג'ונגלים, ושוהים רק באזורים עירוניים צריכים להיות מודעים למחלת דנגי, בעיקר אם כבר חליתם בה בעבר!

ואם מפתחים מחלת חום באחת מהארצות שבסיכון?

אז ניגשים מייד לטיפול רפואי איכותי.

סרג' גרדשטיין הוא מומחה למחלות זיהומיות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש