חיפוש

dsdsdsd
אבולה

אבולה

מהי מחלת האבולה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? מהם הסיבוכים שלה? מדריך

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

שם האבחנה בעברית: אבולה, קדחת דימומית
שם האבחנה באנגלית: Ebola
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): עדיין אינה מופיעה בקליקס

מה זה?

אבולה (או בשמה המלא "קדחת דימומית אבולה") היא מחלה קטלנית מדבקת - עד 90% מהנדבקים בה מתים בתוך זמן קצר. היא גורמת לדימומים - חיצוניים ופנימיים - במקומות שונים בגוף.

האבולה התגלתה לראשונה ב־1976 בסמוך לנהר האבולה בזאיר, ומכאן שמה. באותה ההתפרצות קטלה המחלה 340 בני אדם. מאז היו כמה מגפות אבולה באפריקה שנגרמו מזנים שונים של הווירוס.

מה גורם לאבולה?

הגורם למחלה הוא נגיף האבולה. יש כמה זנים של הווירוס הזה, ובאחרונה אנחנו עדים להתפרצות של זן קטלני במיוחד, שנקרא זן זאיר, בכמה מדינות באפריקה.

מהם התסמינים?

התסמינים הראשונים הם חום, כאבי שרירים וכאבי גרון. זמן קצר לאחר מכן מופיעים תסמינים קשים יותר: הקאות, שלשולים ודימומים פנימיים וחיצוניים.

נגיף האבולה פוגע למעשה בכל איברי הגוף - חוץ מאשר בעצמות - ובעודו מתפשט ומתרבה הוא הורס רקמות וגורם לדימומים מכל פתחי הגוף - העיניים, האף, הפה, האוזניים, פי הטבעת, איברי המין - וכן מאיברי פנים. אין זה מפליא שתסמיני האבולה שימשו השראה ללא מעט יוצרים של סרטי אימה.

איך אני לעומת האחרים?

בפברואר 2014 אירעה התפרצות נוספת של מגיפת אבולה - הפעם במערב אפריקה. מאז ועד סוף באוגוסט 2014 נדבקו במחלה יותר מ־3,000 בני אדם בגינאה, בליבריה, בסיירה לאונה ובניגריה, וכ־1,600 מהם מתו מהמחלה. מאז התגלתה המחלה לראשונה - ב־1976 - היא גרמה למותם של כ־3.200 בני אדם.

בתחילת אוגוסט גם הגיעה המחלה לארה"ב. שני אמריקאים - רופא ועובדת סיעוד - שטיפלו בחולי אבולה בליבריה נדבקו במחלה והוטסו בבהילות לארה"ב. שם - כך דיווחו כלי התקשורת - הם טופלו בתרופה חדשנית בשם ZMapp, שנמצאת עדיין בשלבי ניסוי, והחלימו כליל מהמחלה. נמסר שגם חיסון נגד אבולה נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים.

זה מדבק?

כן. המחלה מועברת במגע ישיר בין נוזלי גוף, בדומה לדרך ההדבקה של איידס. בהתפרצויות האחרונות של האבולה נדבקו בעיקר עובדי בתי חולים ובני המשפחות של החולים. דרך נוספת להידבק בווירוס היא באמצעות שימוש חוזר במחטים, וכנראה גם מאכילת פגרים של בעלי חיים נגועים. תקופת הדגירה של המחלה היא עד שלושה שבועות.

כמה זמן זה נמשך?

המחלה מסוכנת מאוד, והתמותה ממנה יכולה להגיע לשיעור של עד 90% במקרה של זן זאיר. זנים אחרים, כמו זן סודאן, הם קטלניים פחות (עד 50% תמותה). מהרגע שהמחלה מתפרצת, המהלך שלה מהיר מאוד: זן זאיר, למשל, לרוב קוטל את החולים בתוך שבועיים.

בשל שיעור הקטלניות הגבוה של המחלה, בשל העובדה שהיא לרוב קוטלת את החולים בתוך זמן קצר וכן משום שהיא עוברת מאדם לאדם רק באמצעות מגע בין נוזלי הגוף, המחלה אינה מתפשטת במהירות על פני אזורים נרחבים בעולם. נכון להיום המחלה עדיין מוגבלת לאפריקה, אבל במערב מביעים חשש כבד שהיא תתפשט גם ליבשות אחרות ונוקטים אמצעי זהירות. כך, למשל, הודיעה חברת התעופה בריטיש איירווייז שהיא משעה את כל טיסותיה לליבריה ולסיירה לאונה.

איך מאבחנים?

המחלה מתחילה כמו הרבה מחלות ויראליות רגילות ולא מזיקות ובאה לידי ביטוי בתסמינים כמו בשפעת או בדיזנטריה, ולכן קשה מאוד לזהות אותה עם הופעת התסמינים הראשונים. רק בהמשך מופיעים דימומים ספונטניים - מה שמעלה את החשד לאבולה. האבחנה הסופית נעשית באמצעות זיהוי נוגדנים לאבולה בנוזלי הגוף.

איך מטפלים?

עד לא מזמן ניתן היה לתת לחולים טיפול תומך בלבד: הורדת חום, מתן נוזלים, מתן משככי כאבים וכדומה. אולם בקיץ 2014 התברר שהאמריקאים הצליחו לפתח תרופה יעילה נגד האבולה בשם ZMapp. התרופה הזאת נוסתה על 15 קופים שהודבקו בנגיפי אבולה, וכל ה־15 החלימו לחלוטין מהמחלה - גם אלה שקיבלו את התרופה 5 ימים לאחר ההדבקה, כשמצבם כבר היה קשה. שלושה קופים שהודבקו בנגיף ולא קיבלו את התרופה מתו בתוך 8 ימים.

יתר על כן, התרופה נוסתה באופן חריג - עוד לפני שעברה את כל בחינות הבטיחות והיעילות - על 8 בני אדם שחלו באבולה. 6 מהם - ובהם הרופא ועובדת הסיעוד האמריקאים - החלימו כליל מהמחלה, ו־2 מתו ממנה. מעריכים שהשניים מתו משום שקיבלו את התרופה בשלב מאוחר מדי.

החדשות הטובות הן אפוא שיש כנראה תרופה לאבולה, והיא יעילה מאוד (מילת ההסתייגות "כנראה" נובעת מכך שכמה מהחולים קיבלו נוסף על התרופה גם טיפולים ניסיוניים אחרים, כך שתיאורטית ייתכן שהריפוי הושג בזכותם).

החדשות הרעות הן שכל מנות התרופה שיוצרו עד כה נוצלו בניסויים, ויחלפו חודשים אחדים עד שניתן יהיה לייצר מנות תרופה נוספות. הסיבה לכך היא שהליך הייצור של התרופה הוא מורכב וממושך מאוד.

במקביל נמשך המאמץ לפתח חיסון לאבולה, ויש דיווחים שגם בתחום הזה השיגו האמריקאים התקדמות רבה.

איך ניתן להימנע מהמחלה?

כדי להימנע מהדבקה צריך לשמור מרחק מאנשים חולים. זאת הסיבה לכך שמדינות באפריקה שבהן מזהים התפרצות של אבולה ממהרות להטיל סגר על האזורים הנגועים.

למשל, בתחילת אוגוסט 2014 הודיעה ליבריה על סגירת כל בתי הספר ועל הטלת סגר מלא על אזורים ועל יישובים שבהם התגלו מקרים של אבולה. כל עובדי הממשלה, למעט בתפקידים חיוניים, הוצאו לחופשה כפויה.

בארץ פירסם משרד הבריאות הנחיות מקיפות לבתי החולים ולציבור בנוגע למחלת האבולה. בין היתר נכתב בפרסום הרשמי:

"לאור העלייה החדה בתחלואה שדוּוחה באחרונה, להלן כמה המלצות מעשיות ליוצאים לחו"ל:

• מומלץ להימנע ככל האפשר מנסיעה למדינות שבהן המחלה מתפשטת:
גיניאה, ליבריה וסיירה לאונה. אם בכל זאת נוסעים למדינות האלה יש לנקוט את הצעדים הבאים:

1. יש להימנע ממגע עם חולים, עם הפרשותיהם ועם חפציהם.

2. יש להקפיד על היגיינה אישית.

3. יש להימנע ממגע עם בעלי חיים ועם הפרשותיהם, עם פגרים ואפילו מאכילת בשר.

4. במידת האפשר רצוי להימנע מביקור במוסדות בריאות. מומלץ להימנע מקבלת שירות בבתי חולים מקומיים במדינות האלה, אלא אם מדובר בבעיה רפואית דחופה.

לאחר החזרה לישראל:
אם מופיעה מחלת חום מעל 38 מעלות בתוך 21 ימים לאחר החזרה לישראל ממדינות שבהן פרצה המגיפה (גיניאה, ליבריה וסיירה לאונה), יש לפנות באופן מיידי לחדר מיון בבית חולים ולהודיע כי הופיע חום לאחר שהות במדינה נגועה באבולה. במקרה של חשד לאבולה יש לפנות רק לחדר מיון ולהודיע מיד בכניסה לבית החולים על נסיבות המקרה כדי לקבל הנחיות מיגון מתאימות".

כאמור, הפרסום כולל גם הנחיות לבתי החולים כיצד לבודד את מי שעל פי החשד נדבקו באבולה, וכיצד צריכים הצוותים הרפואיים להגן על עצמם.

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוך העיקרי הוא דימומים חיצוניים ופנימיים ונמק של רקמות הגוף שעלולים לגרום למוות.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

למי שחזר באחרונה מביקור באחת ממדינות אפריקה וסובל מתסמינים דמויי שפעת כמו חום, כאבי ראש, חולשת שרירים, עייפות, הקאות ושלשולים, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש