חיפוש

dsdsdsd
אמא וילד לובשים מסכות לצורך התגוננות מפני נגיף הקורונה

וירוס הקורונה: מידע ועדכונים שוטפים

הנחיות חדשות של משרד הבריאות לחוזרים מחו"ל: מי שחזר מסין (כולל הונג־קונג ומקאו), מטייוואן, מתאילנד, מיפן, מסינגפור ומדרום־קוריאה - חייב לשהות בבידוד בבית במשך 14 יום. כל מי שחזר מאותן המדינות - וכן מאיטליה ומאוסטרליה - וסובל מתסמיני הקורונה חייב להיבדק

ד"ר בת־שבע גוטסמן, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

נגיף הקורונה הקטלני, שהתפרץ בסין ב־2019, זוהה כבר ב־28 מדינות. בעבר הוא תקף בעיקר בעלי חיים, ולבני אדם גרם לכל היותר מחלות קלות כמו הצטננות.

02

ההתפרצות הנוכחית נגרמה בשל מוטציה בנגיף שהפכה אותו למסוכן מבעבר. נעשים מאמצים לפתח חיסון לנגיף, אך הם יניבו תוצאות, כנראה, רק בעוד כמה חודשים.

03

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (למשל, חמצן), תרופות לשיכוך כאבים ומתן נוזלים למניעת התייבשות.

עדכון חשוב לחוזרים מחו"ל

בעקבות התפשטותו של נגיף הקורונה פירסם משרד הבריאות רשימה של מדינות שכל מי שחוזר מהן חייב להישאר בבידוד בית במשך 14 ימים. נכון ל־24 בפברואר 2020 מדובר ב־5 מדינות: סין (כולל הונג־קונג ומקאו), תאילנד, יפן, סינגפור ודרום־קוריאה. הבידוד בבית הוא למי שחזרו מאותן המדינות ללא תסמיני המחלה (לחצו כאן לקבלת טופס לדיווח עצמי על בידוד בית). אם החוזרים מאותן המדינות - וכן מטייוואן, מאיטליה ומאוסטרליה - סובלים מאחד התסמינים הבאים: חום, שיעול או קושי בנשימה, יש להתקשר למוקד 101 של מד"א. אין צורך להגיע למרפאה של קופת חולים או לחדר מיון. במידת הצורך יישלח פרמדיק לבתיהם של הפונים וייקח דגימות לבדיקות מעבדה ולהמשך טיפול על פי החלטת רופא. לקבלת ההנחיות המלאות של משרד הבריאות ניתן להתקשר ל־5400* או להיכנס לאתר של משרד הבריאות.

אזהרות ליוצאים לחו"ל

משרד הבריאות קורא לציבור לשקול את נחיצות הנסיעות ליעדים הבאים: סין (כולל הונג־קונג ומקאו), טייוואן, תאילנד, סינגפור, דרום־קוריאה, יפן וצפון איטליה.

מצב הקורונה בישראל

ב־22 בפברואר 2020, בהנחיית משרד הבריאות, פתח מד"א מוקד מיוחד לטיפול באנשים שיש חשד שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו. אל המוקד, שבו שותפות גם קופות החולים, צריכים להתקשר כל מי שעל פי ההנחיות של משרד הבריאות צריכים להיות בבידוד ביתי, ובהם מי שחזרו מהמדינות שצוינו למעלה; מי שבאו במגע עם חולה קורונה; מי שקיים חשש שנדבקו בנגיף וסובלים מחום ומתסמינים נשימתיים כמו שיעול וקוצר נשימה. 

על פתיחת המוקד המיוחד החליט משרד הבריאות מיד לאחר שדיווח כי אצל 9 צליינים מדרום־קוריאה שביקרו בישראל בין 8 בפברואר 2020 ל־15 בפברואר 2020 אובחן נגיף הקורונה לאחר שחזרו לארצם (בינתיים התברר שכבר 30 מתוך 39 חברי הקבוצה חלו במחלה). כל מי שהיה במגע הדוק עם הצליינים האלה (במרחק של פחות משני מטרים במשך 15 דקות לפחות) במועדים ובמקומות שמפורטים למטה נדרש להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים מאז המגע האחרון איתם. כפי שצוין קודם לכן, יש לדווח על כל כניסה לבידוד בית באמצעות טופס מיוחד או באמצעות מוקד "קול הבריאות" במספר 5400*.

כל מי שהיה במקומות ובזמנים הרלוונטיים שמצוינים למטה, אך לא בא במגע הדוק עם חברי המשלחת הקוריאנית, אינו נדרש להיכנס לבידוד, אך מתבקש לשים לב להופעה של סימני מחלה (כאמור, חום של יותר מ־38 מעלות, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים). אם מופיעים תסמינים כאלה, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית בהתאם להנחיות באתר של משרד הבריאות.

המקומות בישראל שבהם שהו הצליינים מדרום־קוריאה לפי תאריך

8.2 - מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי לאחר 20:00.

9.2 - מלון מגדל דוד בנתניה, הגן הלאומי בקיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כנסיית הבשורה, כנסיית המשפחה הקדושה, כפר הנופש עין־גב.

10.2 - כפר הנופש עין־גב, מסעדת תנורין, כנסיית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסיית הלחם והדגים, כפר נחום.

11.2 - כפר הנופש עין־גב, מלון דיוויד ים המלח.

12.2 - מלון דיוויד ים המלח, מצדה, פארק תמנע, מלון לאונרדו בבאר־שבע.

13.2 - מלון לאונרדו בבאר־שבע, הפארק הלאומי בבאר־שבע, מערת המכפלה בחברון, מלון גרנד קורט בירושלים.

14.2 - מלון גרנד קורט בירושלים, אתרים על הר הזיתים בירושלים (בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית אבינו שבשמיים, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסיית גת שמנים, קבר מרים) ואתרים על הר ציון (חדר הסעודה האחרונה, כנסיית דורמיציון, כנסיית פטרוס אין גליקנטו).

15.2 - מלון גרנד קורט בירושלים, מסעדת ג'רוזלם גולד, כנסיית יוחנן המטביל וכנסיית הביקור (בעין־כרם), כנסיית אן הקדושה (סנטה אנה), מלון גולד, בריכות הצאן, כנסיית הקבר.

פירוט מלא יותר של מסלול הצליינים מדרום־קוריאה מובא באתר של משרד הבריאות  

יש לציין שבישראל מאושפזים כעת בבידוד שני חולי קורונה שהיו על אוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס". עם זאת, כפי שצוין למעלה, ישנו חשש שיתגלו מקרים נוספים בעקבות ביקורה בארץ של קבוצת צליינים מדרום־קוריאה שאצל כמה מאנשיה התגלתה המחלה.

לפי ארגון הבריאות העולמי, נכון ל־25 בפברואר 2020, אובחנו בוודאות 80,239 חולים במחלת הקורונה, מהם 77,780 בסין ו־2,459 מחוץ לסין (ב־29 מדינות). 2,700 בני אדם מתו מהמחלה - 34 מהם מחוץ לסין. תמותה מחוץ לסין נרשמה במדינות הבאות: איראן (12 מתים), דרום־קוריאה (10 מתים), איטליה (6 מתים), יפן (4 מתים, ובהם 3 מתים על אוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס" שעוגנת שם), הפיליפינים (1) וצרפת (1). גם בטייוואן מת אחד החולים, אך ארגון הבריאות העולמי מכליל אותו בסטטיסטיקה של סין.

סוכנויות הידיעות (שמקדימות את ארגון הבריאות העולמי ב־24 שעות) מדווחות, נכון ל־26 בפברואר 2020, שמספר החולים במחלת הקורונה הגיע ל־81,017. עד כה מתו מהמחלה 2,765 בני אדם - 48 מהם מחוץ לסין: 16 באיראן, 12 בדרום־קוריאה, 11 באיטליה, 6 ביפן (כולל 4 באוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס"), 1 בצרפת, 1 בפיליפינים, 1 בטייוואן (שיעור תמותה של כ־3.4%). מצבם של 8,850 חולים מוגדר "קשה". עם זאת יש לציין שמספר החולים שהחלימו כליל מהמחלה עולה כעת במהירות וכבר עומד על 30,188 איש.

ב־30 בינואר הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בשל התפשטותו המהירה של הנגיף לא רק בסין אלא גם מחוצה לה. מצב החירום - לפי הארגון - תקף בכל העולם, גם במדינות שבהם טרם התגלה הנגיף.

המספרים מעודכנים לשעות הבוקר של 26 בפברואר 2020

מהו נגיף הקורונה?

מדובר בנגיף נפוץ ממשפחת הסארס והמרס (שהם למעשה סוגים שונים של נגיף הקורונה). כשמסתכלים על הנגיף במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו: משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר.

בדרך כלל לא גורם הנגיף הזה למחלות בבני אדם, אלא בבעלי חיים - יונקים ועופות. אם בני אדם בכל זאת נדבקים בו, הרי לרוב מתבטאת מחלתם בהצטננות קלה, וזו חולפת מעצמה ללא שום טיפול. לעומת זאת, אם מדובר באדם שמערכת החיסון שלו מדוכאת מסיבה כלשהי, עלול נגיף הקורונה לגרום למחלה רצינית וקשה יותר.

מדובר בנגיף נפוץ שתוקף כמעט כל אדם לפחות פעם בחיים - בעיקר בתקופת הילדוּת - וכאמור לרוב הוא אינו מסוכן. עם זאת, מדובר בנגיף בעל יכולת גבוהה לעבור מוטציות. באחרונה הוא אכן עבר מוטציה והפך לאלים (לכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה "נגיף הקורונה החדש". לאחר כמה ימים נזנח השם הזה, ובמקומו החלו להשתמש בשם שנתנו למחלה שהוא מחולל: COVID-19 - קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019).

יש לציין שבשנים 2003-2002 הייתה התפרצות של נגיף דומה ממשפחת הסארס, והוא גרם למותם של יותר מ־800 בני אדם.

מהם התסמינים של נגיף הקורונה?

התסמינים הם במערכת הנשימה העליונה (שיעול, קוצר נשימה, הצטננות, חום). לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

האופן שבו מתפשט נגיף הקורונה החדש עדיין לא התגלה במדויק. כיום רוב הנדבקים קשורים למקור ההתפרצות בשוק בעלי החיים של ווהאן (שנסגר בהוראת השלטונות), אך יש גם מקרים רבים של הדבקה מאדם לאדם. לכן מניחים שהנגיף עובר גם בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: טיפות מיקרוסקופיות שמקורן באדם נגוע (שהשתעל או התעטש) נושאות את הנגיף באוויר וחודרות למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

משערים שהנגיף עובר גם במגע - למשל עם כף יד שחולה קורונה התעטש לתוכה, ומכאן החשיבות של רחיצת ידיים תכופה במים ובסבון או באלקוג'ל.

יש לציין שההדבקה היא בדרך כלל מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), אך יש ראיות להדבקה גם מחולים א־סימפטומטיים - חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו את תסמיני המחלה.

איך מאבחנים את נגיף הקורונה?

באמצעות בדיקת pcr (בדיקה מולקולרית) שבאמצעותה מזהים את הגנום (המבנה הגנטי) הייחודי של נגיף הקורונה. לוקחים דגימה מחלל הפה באמצעות מטוש (מקלון שבקצהו צמר גפן), ואת המטוש שולחים למעבדת נגיפים. יש לציין שזוהי בדיקה שמצריכה צוותים מיומנים שעברו הכשרה מיוחדת. נכון להיום עושים את הבדיקה הזאת רק למי שיש להם סימפטומים של קורונה ואשר הגיעו מארצות שבהן יש תחלואה בקורונה. את ההחלטה למי לעשות את הבדיקה מקבלים במוקד 101 של מד"א.

איך מטפלים?

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (אינהלציות, חמצן), נוזלים (אם הם סובלים מהתייבשות); משככי כאבים ותרופות מפחיתות חום (אם הם סובלים מכאבים ומחום) וכדומה.

השלטונות בסין מנסים להתמודד עם המחלה גם באמצעות הגבלת התנועה של אנשים בערים שבהם זוהתה התפרצות שלה. הגבלות תנועה כאלה (ביטול טיסות, קווי רכבת וקווי אוטובוסים) הוטלו על ווהאן, העיר שבה התפרצה המחלה, ועל ערים סמוכות. מדובר למעשה בעוצר בדרגות שונות של חומרה שהוטל על עשרות מיליוני בני אדם.

האם יש חיסון למחלה?

אין כיום חיסון. מכמה מרכזים רפואיים נמסר על מאמץ לפתח חיסון לנגיף הקורונה, אך מדובר במשימה קשה מאוד שצפויה להימשך לכל הפחות כמה חודשים.

מהם שיעורי התמותה מנגיף הקורונה?

כתב העת של המרכז הסיני לבקרת מחלות ולמניעתן מפרסם באופן שוטף סטטיסטיקות על התחלואה מנגיף הקורונה. עולה מהן שיש קשר הדוק בין התחלואה בקורונה והתמותה ממנה לבין גיל. להלן הטבלה המעודכנת שמפרסם כתב העת:

​גילים
שיעור הנדבקים​שיעור התמותה​
0 עד 9​​0.9%
​0%
​10 עד 19
​1.2%
​0.2%
​20 עד 29
​8.1%
​0.2%
30 עד 39​​17%
​0.2%
​40 עד 49
​19.2%
​0.4%
50 עד 59​​22.4%
​1.3%
60 עד 69​​19.2%
​3.6%
​70 עד 79
​8.8%
​8.0%
​80 ויותר
​3.2%
​14.8%

יש לציין שיותר גברים מנשים נדבקו בקורונה, ושיעור התמותה הממוצע של גברים מהמחלה גבוה יותר מאשר של נשים (פי 1.6). כמו כן יש לציין ששיעורי התמותה גבוהים יותר מהמצוין בטבלה בקרב מי שסובלים ממחלות רקע.

איך אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

כללי ההיגיינה שנועדו למנוע הדבקות במחלות נגיפיות שונות נכונים גם לקורונה: יש להקפיד על רחיצת ידיים, להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים, באף ובפה ולאוורר חדרים - גם אם בחוץ קר.

חליתי והחלמתי - אני מחוסן לכל החיים?

בשלב הזה לא ניתן לענות על השאלה המסקרנת הזאת. כידוע, יש מחלות נגיפיות שחולים בהן רק פעם אחת בחיים ולאחר שמחלימים מהן נהנים מחיסון לכל החיים. לעומת זאת יש מחלות נגיפיות שניתן לחלות בהן שוב ושוב, כמו שפעת.

חליתי והחלמתי - אני כבר לא מסכן את סביבתי?

עדיין לא יודעים בוודאות, אבל מהכרותנו עם מחלות נגיפיות דומות נראה כי מי שחלה והחלים אינו יכול להדביק את מי שבאים עימו במגע.

הזמנתי חבילה מסין, והיא צריכה להגיע בקרוב. האם אני צריך לחשוש?

לא. המומחים של ארגון הבריאות העולמי אומרים שהנגיף שורד על משטחים (ובהם חבילות) לא יותר מכמה שעות. במילים אחרות: עד שהחבילה מגיעה לארץ מסין כל הנגיפים שאולי היו עליה כבר מתו מזמן. ולידיעת מי שאינם מסתפקים בהודעה המרגיעה הזאת: חומרי חיטוי רגילים מנטרלים ביעילות את נגיף הקורונה. 

האם מסכת פנים מגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה?

אין שום מידע מבוסס שלפיו שימוש שגרתי במסכות פנים מגן על הלובשים אותן מפני הידבקות בנגיף הקורונה. ואכן, ארגוני הבריאות במערב אינם ממליצים לציבור הרחב להתגונן מפני הידבקות בנגיף הקורונה באמצעות לבישה של מסכת פנים. כך, למשל, נכתב באתר של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC):

CDC אינו ממליץ לאנשים בריאים לחבוש מסכות פנים כדי להגן על עצמם מנגיפים של מערכת הנשימה, ובהם נגיף הקורונה החדש. מסכת פנים צריכים לחבוש מי שיש להם סימפטומים של מחלת הקורונה (כדי להגן על אחרים מפני הדבקה), עובדים במערכת הבריאות וכן כל מי שמטפלים באנשים אחרים במקומות סגורים (בבתים או במוסדות בריאות).

מידע נוסף על נגיף הקורונה ניתן לקרוא במתחם המיוחד של אתר משרד הבריאות.

מידע על קורונה באתר ארגון הבריאות העולמי.


ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה והמנהלת של מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש