חיפוש

dsdsdsd
נגיף הקורונה: שאלות ותשובות

נגיף הקורונה: תשובות לשאלות הרפואיות הבוערות

כל מה שחשוב לדעת על וירוס קורונה: מהם תסמיני הקורונה? איך נדבקים? מה הופך את קורונה למחלה קטלנית? כמה זמן הנגיף נשאר על משטחים? נחשפתי לחולה קורונה - האם אחלה ומתי? אם חליתי - האם אני מחוסן? תשובות לכל השאלות האלה ועוד - בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

מדובר בנגיף (וירוס) נפוץ ממשפחת הסארס והמרס (שהם למעשה סוגים שונים של נגיף הקורונה). כשמסתכלים על הנגיף במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו: משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר.

בדרך כלל לא גורם הנגיף הזה למחלות בבני אדם, אלא בבעלי חיים - יונקים ועופות. אם בני אדם בכל זאת נדבקים בו, הרי לרוב מתבטאת מחלתם בהצטננות קלה, וזו חולפת מעצמה ללא שום טיפול. לעומת זאת, אם מדובר באדם שמערכת החיסון שלו מדוכאת מסיבה כלשהי, עלול נגיף הקורונה לגרום למחלה רצינית וקשה יותר.

מדובר בנגיף נפוץ שתוקף כמעט כל אדם לפחות פעם בחיים - בעיקר בתקופת הילדוּת - וכאמור לרוב הוא אינו מסוכן. עם זאת, במגיפה הנוכחית מדובר בנגיף שעבר באחרונה מוטציה והפך לאלים (לכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה "נגיף הקורונה החדש".

לאחר כמה ימים נזנח השם הזה, ובמקומו החלו להשתמש בשם שנתנו למחלה שהוא מחולל: COVID-19 - קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019).

יש לציין שבשנים 2003-2002 הייתה התפרצות של נגיף דומה ממשפחת הסארס, והוא גרם למותם של יותר מ־800 בני אדם.

הופיעו תסמינים של קורונה? תבדקו!

אם הופיעו אחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום של 38 מעלות או יותר; שיעול או קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר; שינוי בחוש הטעם או בחוש הריח או אובדן שלהם - מומלץ שלא להגיע למרפאות או לחדרי המיון.

יש לפנות לרופא הילדים או לרופא המשפחה בטלפון או בשיחת וידאו, ובמידת הצורך תופנו לביצוע בדיקת קורונה. בשעות שבהן המרפאות לא פועלות ניתן לפנות לשירות רופאים און־ליין או למוקד האחיות במספר 2700*.

אם אתם זקוקים לטיפול רפואי דחוףאל תזניחו גם בתקופת הקורונה ולכו לראות רופא. זכרו: חובה לחבוש מסכות ביציאה מהבית.

אם הבעיה לא דחופה: עומדים לרשותכם מגוון שירותים רפואיים שניתן לקבל מהבית.

מהם התסמינים של מחלת הקורונה?

ראשית יש לציין שרבים מהנדבקים בנגיף הקורונה אינם מפתחים תסמינים כלשהם (אך הם עלולים להדביק אחרים, ולכן על כולם, ללא יוצא מהכלל, לשמור בקפידה על עטיית מסכה וכללי הריחוק החברתי).

נדבקים רבים אחרים מפתחים תסמינים קלים ומחלימים בלי שהם נזקקים לטיפול רפואי כלשהו. בסיכון לתחלואה קשה יותר ולמוות מצויים בני 65 ויותר ומי שסובלים ממחלות רקע.

אם מופיעים תסמינים הם בדרך כלל בדרכי הנשימה העליונות (שיעול יבש, קוצר נשימה) עם חום או בלי חום. לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

לפי ארגון הבריאות העולמי אלה הם התסמינים הנפוצים ביותר של מחלת הקורונה:

• חום.

• שיעול יבש.

• עייפות.

תסמינים אחרים, פחות נפוצים* הם:

• כאבים בכל הגוף.

• כאבי גרון.

• שלשולים.

• דלקת הלחמית.

• כאבי ראש.

• אובדן של חוש הטעם ושל חוש הריח.

• פריחה ושינויים בצבע האצבעות והבהונות.

תסמינים חמורים:

• קשיי נשימה, קוצר נשימה.

• כאבים בחזה, תחושת לחץ בחזה.

• אובדן של כושר הדיבור, אובדן של כושר התנועה.

* הכוונה היא שרק לעיתים רחוקות או לעיתים נדירות מדובר בתסמינים בלעדיים של קורונה. פחות נדיר שהתסמינים האלה מופיעים לצד התסמינים הנפוצים של קורונה.

חולי קורונה מספרים על רגעי הפחד

מה גורם לקורונה להפוך ממחלה קלה למחלה קטלנית?

ככל שחולף יותר זמן, כך הולכת וגדלה ההבנה של הרופאים ושל המדענים בנוגע לאופיו של נגיף הקורונה ובנוגע למנגנון הפעולה שלו ולשלביה השונים של המחלה שהוא מחולל. בעוד שבתחילה הייתה ההתייחסות למחלת הקורונה כאל מחלה רגילה של דרכי הנשימה - "מחלה דמוית שפעת" - הרי עתה כבר ברור שמדובר במחלה שונה, וכבר  הצטבר מידע על המנגנונים הייחודיים שלה שמובילים לעיתים לתחלואה קשה. 

כפי שהודגש קודם לכן, רוב הנדבקים בקורונה חולים במחלה קלה שמזכירה מאוד מחלה נגיפית בנאלית שביטוייה העיקריים הם חום, שיעול וחולשה. וישנם גם נדבקים רבים שאינם סובלים מתסמין כלשהו.

אצל החולים הקשים, הנזקקים לאשפוז, נצפים שני שלבים עיקריים: השלב הראשון, הנגיפי, ושלב מאוחר של "סערת ציטוקינים". הבנת שני השלבים האלה היא חיונית לצורך מתן הטיפול המתאים. יש לציין שטיפול תרופתי יעיל עדיין אינו בנמצא, אף שמתקיים מאמץ עצום בתחום הזה. 

בשלב הנגיפי חודר הנגיף לתאים בדרכי הנשימה ומתרבה בתוכם, בדומה לכל מחלה נגיפית אחרת של דרכי הנשימה. בשלב הזה כל התהליכים המתרחשים בגוף מקורם בפעילות הנגיף עצמו, ולכן הטיפול בשלב הזה מכוון למנוע התרבות של הנגיף ולהביא לחיסולו.

השלב השני, שנקרא "שלב סערת הציטוקינים", הוא הקשה יותר, והתהליכים המתרחשים בגוף במהלכו נגרמים מתגובת הגוף שלנו נגד הנגיף: גופו של האדם החולה מגייס את כל המנגנונים של מערכת החיסון שלו כדי לפעול נגד הפולש הזר שחדר לגוף. הציטוקינים הם חלק ממערך הלחימה הזה.

אלה הם חלבונים המופרשים מתאים של מערכת החיסון שלנו ומייצרים שרשרת של תגובות שמטרתן היא לחסל את הנגיף. התהליכים האלה הם שמחוללים את "סערת הציטוקינים", שלרוע המזל פוגעת לא רק בנגיפים, אלא גם בגופו של החולה וגורמת להחמרה הקלינית שרואים אצל חולים כשבוע ואף יותר לאחר תחילת המחלה: חום גבוה, עלייה במדדי הדלקת, החמרה בקוצר הנשימה ובדלקת הריאות. בשלב הזה גם נגרמת הפרעה במנגנון הקרישה של הגוף - מה שעלול להוביל להופעתם של קרישי דם מסכני חיים באיברים שונים ובהם הריאות.

הטיפול התרופתי בשלב הזה אינו מכוון לפגוע בנגיף אלא מתמקד בדיכוי התהליכים הדלקתיים האלה כפי שמקובל במחלות אוטואימוניות אחרות. הטיפולים האלה מיועדים לדכא את המנגנונים של מערכת החיסון הטבעית שמפעיל הגוף שלנו, ולכן טומנים בחובם סכנות אחרות, כמו כל התרופות שמדכאות את מערכת החיסון.

עוד מידע חשוב בשבילך

ההנחיות המעודכנות: מה מותר ומה אסור?

איך עושים בדיקה לאבחון קורונה בכללית?

הנחיות לבידוד בית

• רוצה לשוחח בטלפון עם רופא המשפחה שלך?

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

הנגיף עובר מאדם לאדם בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: רסיסי טיפות שמקורם באדם נגוע (שהשתעל או שהתעטש ואפילו אם דיבר) נושאים את הנגיף באוויר וחודרים למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

הנגיף עובר גם במגע, למשל עם כף יד שחולה קורונה התעטש לתוכה. מכאן החשיבות של רחיצת ידיים תכופה במים ובסבון או באלכוג'ל. זוהי גם הסיבה שניתנה ההנחיה להימנע מללחוץ ידיים ומלגעת בפנים. עם זאת יש לציין שהדבקה באמצעות מגע היא משנית בחשיבותה בהשוואה להדבקה טיפתית דרך האוויר.

יש לציין שההדבקה היא מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), מחולים פרה־סימפטומטיים (שנדבקו ועתידים לפתח תסמינים, אך עדיין לא פיתחו אותם) ומחולים א־סימפטומטיים (חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו ולא יפתחו את תסמיני המחלה).

כיום אנחנו כבר יודעים ששיעור ניכר מהנדבקים הם א־סימפטומטיים ולכן מסכנים - בלי להיות מודעים לכך - את מי שלא נדבקו. מכאן ההוראה שלפיה על כולם, ללא יוצא מהכלל, להקפיד על ההנחיות בנוגע לשמירה על ריחוק חברתי.

האם מסכה מגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה?

ההמלצות בנוגע למיגון העצמי משתנות כל הזמן בהתאם לניסיון הנצבר בישראל ובעולם. משרד הבריאות עוקב אחרי ההנחיות וההמלצות של ארגוני הבריאות הגדולים בעולם ובוחן אותן.

משרד הבריאות הגיע למסקנה שמסכת פה־אף מסייעת למניעת הידבקות בקורונה וכי על כל מי שיוצא למרחב הציבורי לעטות מסכה כזאת. לחצו כאן למידע מקיף בנושא.

באילו דרכים נוספות אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

כללי ההיגיינה שנועדו למנוע הדבקות במחלות נגיפיות שונות נכונים גם לקורונה: יש להקפיד על רחיצת ידיים, להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים, באף ובפה ולאוורר חדרים - גם אם בחוץ קר.

בנוסף על כך ממליץ משרד הבריאות להימנע מהתקהלויות, לשמור על מרחק של שני מטר לפחות מאנשים וגם להימנע מלחיצות ידיים. למידע נוסף לחצו כאן.

שטיפת ידיים: עשו זאת נכון

מי מצוי בסיכון מוגבר לתחלואה ולמוות מקורונה?

מדובר באנשים בני 65 פלוס וכן באנשים בכל גיל שסובלים ממחלות רקע. למידע נרחב לחצו כאן.

האם יש לקורונה השפעות ארוכות טווח שמורגשות גם לאחר שהנגיף נעלם מהגוף?

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה פירסם ב־15 ביולי 2020 מסמך מקיף שעוסק בסוגיה הזאת. עולה ממנו כי הולכות ומצטברות עדויות על סדרה ארוכה של סיבוכים ושל נכויות מתמשכים המופיעים אצל מחלימי קורונה. זאת בדומה למחלימים מנגיפי קורונה אחרים כמו SARS ו־MERS, שסבלו בחלקם מנזקים גופניים ארוכי טווח ואף תמידיים.

הסיבוכים שנצפו הם במערכות גוף רבות. הנה רשימה חלקית שלהם: סיבוכים עצביים, תתרנות ממושכת, ירידה בשמיעה, עייפות וחולשה כרוניות, קשיי ריכוז, פגיעה בלב, נזק ריאתי וקשיי נשימה מתמשכים, הפרעות אימונולוגיות בילדים, סיבוכים הנובעים מקרישיות־יתר (כמו אירוע מוחי), סיבוכים הורמונליים (כמו סוכרת), סיבוכים פסיכיאטריים.

לחצו כאן כדי לקרוא את המסמך המלא של מרכז המידע לקורונה על הסיבוכים ארוכי הטווח של הנגיף.

האם עישון מחריף את סיכוני הקורונה?

הולכות ומצטברות ראיות לכך שמעשנים חולי קורונה סובלים מסיבוכי המחלה ומתמותה בשיעורים גבוהים הרבה יותר מאשר חולי קורונה שאינם מעשנים. כך, למשל, ממחקר שנעשה בסין על 80 חולי קורונה עולה שלחולי קורונה מעשנים סיכון גדול פי 14 מאשר לחולים לא מעשנים לסבול מסיבוכי המחלה.

הנתונים האלה אינם צריכים להפליא שכן עישון גורם למחלות רקע רבות ומשמעותיות שהסובלים מהן חשופים במיוחד לסיבוכי הקורונה. מדובר, בין היתר, במחלות של הלב ושל כלי הדם ובמחלות של מערכת הנשימה כמו מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). נוסף על כך ידוע שעישון מחליש את מערכת החיסון.

נחשפתי לחולה קורונה. האם אחלה ומתי?

ראשית יש לציין שלא כל מי שנחשף לחולה קורונה אכן יידבק ויחלה, אך כדי להפחית ככל הניתן את האפשרות להדבקה ניתנה ההנחיה שלפיה על כל מי שנחשף לחולה קורונה להיכנס מיד לבידוד של שבועיים.

גם אם אירעה הדבקה, לא תמיד יופיעו תסמינים, ובמקרה כזה מדובר במחלה א־תסמינית (א־סימפטומטית). אדם שנדבק בקורונה ולא פיתח תסמינים כמובן אינו מודע להיותו חולה. חולים א־סימפטומטיים עלולים להדביק אחרים.

אצל 50% מכל מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים (סימפטומטיים) יופיעו התסמינים בתוך 4 ימים (הטווח: 2 עד 7 ימים). כמעט כל האחרים (מבין מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים) יחלו בתוך 14 יום מההדבקה (וזהו הבסיס להמלצה לבידוד של שבועיים). התקבלו דיווחים מעטים מאוד על נדבקים שפיתחו תסמינים לאחר זמן רב יותר (עד 21 יום).

שירותי רפואה מהבית!
השירותים המתקדמים של כללית שאפשר לקבל ישר מהכורסה

shock_smart.jpg

המטרה של בידוד בית היא עצירת ההדבקה ומניעת מחלת הקורונה בישראל. לשם כך צריך להימנע מכל שהייה במקומות ציבוריים, ונוסף על כך יש צורך בהגנה על שאר דיירי הבית. 

באילו מקרים עליי לפנות לטיפול רפואי?

במקרה שמופיעים תסמיני קורונה, יש להימנע מלהגיע פיזית למרפאה, וזאת כדי למנוע שם הדבקה. במקום ללכת למרפאה יש לפנות לרופא המשפחה או לרופא הילדים בטלפון או בשיחת וידאו. במידת הצורך תופנו לעשות בדיקת קורונה.

כך מגדיר משרד הבריאות את המושג "מגע הדוק" (שבעקבותיו יש להיכנס לבידוד בית):

• שהייה במרחק של עד שני מטרים במשך 15 דקות לפחות עם חולה קורונה מאומת.

• עבודה בצמוד עם חולה קורונה מאומת או שהייה באותה הכיתה עם חולה קורונה מאומת.

• נסיעה יחד עם חולה קורונה בכל אמצעי תחבורה.

• חיים במחיצת חולה קורונה מאומת (בני ביתו של החולה שגרים יחד עימו).

• חשיפה ללא ציוד מגן, כמתואר בהנחיות לצוותים הרפואיים, כולל טיפול ישיר בחולה קורונה, עבודה עם עובדי בריאות שחלו בקורונה, ביקור אצל חולה קורונה, שהייה בחדר עם חולה קורונה.

בעקבות מגע הדוק עם חולה מאומת בקורונה יש להיכנס מיד לבידוד בית לתקופה של 14 ימים, על פי ההנחיות, ולדווח על כך למשרד הבריאות בטופס מקוון או במוקד הטלפוני 5400*.

ואם אני סובל מאחד מהתסמינים אבל לא הייתי במגע הדוק עם חולה קורונה מאומת ולא חזרתי מחו"ל, למי אני פונה?

אם יש חום של 38 מעלות ויותר ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה) - יש להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום והיעלמות התסמינים וגם להפחית מגע עם בני הבית.

כל אחד יכול ליצור קשר מהבית עם רופא או עם המרפאה שלו. 

ניתן להשתמש בשירותים הבאים של כללית:

רופא משפחה און־ליין

רופא ילדים און־ליין

שיחת טלפון עם רופא המשפחה או עם רופא הילדים שלכם

שיחת וידאו עם הרופא האישי שלך

איזו בדיקה נעשית כדי לאבחן חולים בנגיף הקורונה?

באמצעות בדיקת pcr (בדיקה מולקולרית) שבאמצעותה מזהים את הגנום (המבנה הגנטי) הייחודי של נגיף הקורונה. לוקחים דגימה מחלל הפה ומנחירי האף באמצעות מטוש (מקלון שבקצהו צמר גפן), ואת המטוש שולחים למעבדת נגיפים. יש לציין שזוהי בדיקה שמצריכה צוותים מיומנים שעברו הכשרה מיוחדת.

יש להדגיש: התשובה שמתקבלת נכונה רק לזמן הבדיקה. לא ניתן להסיק ממנה אם המטופל חלה בעבר בקורונה והחלים. את המידע הזה ניתן להשיג רק באמצעות בדיקת דם (בדיקה סרולוגית).

למי לפנות לצורך ביצוע בדיקה?

פנו לרופא המשפחה או רופא הילדים שלכם בטלפון או בשיחת וידאו. במידת הצורך תופנו לביצוע בדיקת קורונה.

איך אני יכול לדעת מהן תוצאות הבדיקה?

התוצאות יופיעו באתר כללית און־ליין תחת לשונית "בדיקות מעבדה מהמרפאות".

שם הבדיקה הוא: CORONAVIRUS Covid-19.

אם התוצאה היא חיובית, ייצרו איתך קשר מכללית ויתנו לך הנחיות להמשך.

רופאה בציוד מגן לוקחת דגימה ממטופל בעזרת מטוש

רופאה לוקחת דגימה מהאף בעזרת מטוש 

איך מטפלים במי שחלה בקורונה?

כאמור, אין עדיין תרופה לנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (אינהלציות, חמצן), נוזלים (אם הם סובלים מהתייבשות); משככי כאבים ותרופות מפחיתות חום (אם הם סובלים מכאבים ומחום) וכדומה.

מתי קובעים שחולה החלים מקורונה?

ב־22 ביולי 2020 שינה משרד הבריאות את האופן שבו קובעים כי חולה קורונה החלים ממחלתו ויכול לצאת מבידוד. 

האם מי שהחלים מקורונה מחוסן לכל חייו?

ב־8 באפריל 2020 פירסם משרד הבריאות הנחיות מעודכנות להתמודדות עם תחלואה מנגיף הקורונה, ובמסגרתן נקבע, בין היתר, כי חולה מאומת שהחלים נחשב למחוסן, ולכן במקרה של חשיפה חוזרת לחולה מאומת, הוא אינו צריך להיכנס לבידוד.

יתר על כן בהנחיות נקבע כי במחלקות הקורונה בבתי החולים יש להעדיף הצבה של צוותים רפואיים שחלו בקורונה והחלימו - בתנאי שהם יסכימו לכך ויתמגנו בהתאם להנחיות.

עם זאת יש לציין כי מדובר בסוגיה שעדיין לא הוכרעה סופית ונחקרת באינטנסיביות רבה בכל העולם. כידוע, יש מחלות נגיפיות שלאחר שחולים בהן מתחסנים מפניהן לכל החיים (למשל אדמת וחזרת), ויש מחלות נגיפיות אחרות שלא מתחסנים מפניהן וניתן לחלות בהן שוב ושוב (למשל הצטננות).

בהקשר הזה יש לציין כי מי שחולה בנגיף הקורונה מפתח נגדו נוגדנים שאותם ניתן לגלות בבדיקות דם סרולוגיות. בדיקות כאלה עדיין אינן בשימוש קליני, ואף שכבר מופצים קיטים מסחריים המתיימרים לבדוק את הנוגדנים האלה, הם עדיין בתהליכי בדיקה, טיוב ותיקוף בכל רחבי העולם. 

נוסף על כך, עדיין לא ברורה סופית מהי המשמעות הקלינית של קיום הנוגדנים בדם וכן לא ברור האם קיומם מקנה לנו הגנה ומונע הדבקה חוזרת.

האם מי שהחלים אינו מסכן את סביבתו?

מהכרותנו עם מחלות נגיפיות דומות נראה כי מי שחלה והחלים אינו יכול להדביק את מי שבאים עימו במגע.

אבל יש דיווחים על אנשים שהנגיף נשאר אצלם גם לאחר היעלמות הסימפטומים.

נכון. התופעה הזאת מוכרת גם משפעת. ישנם אנשים שנגיפי הקורונה (והשפעת) נשארים אצלם גם זמן מה לאחר שכל הסימפטומים נעלמו. לא ידוע אם אותם האנשים עלולים להדביק אחרים בשלב הזה, ולכן כשמדובר בקורונה הם נדרשים להישאר בבידוד כל עוד הבדיקות מעלות שהם נושאים את הנגיף.


7 פעולות בסיסיות להגנה מפני קורונה

זה בידיים שלכם, תרתי משמע

shutterstock_1661809672.jpg

הייתי במגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה קורונה. האם אני בסכנת הידבקות?

הסכנה להידבקות במקרה כזה היא נמוכה מאוד. אין כל צורך להיכנס לבידוד בית.

אני בהריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי ולעובר?

לחצי כאן כדי לקבל תשובה לשאלה הזאת.

התינוק והילד שלי חלו בקורונה. האם המחלה שלהם צפויה להיות קלה?

לחצו כאן כדי לקבל תשובה לשאלה הזאת.

כמה זמן נשארים נגיפי קורונה פעילים על חפצים ועל משטחים?

נראה שנגיפי קורונה נותרים פעילים על חפצים ועל משטחים בין כמה שעות לכמה ימים - בהתאם לסוג המשטח או החפץ ובתלות בתנאי הסביבה והטמפרטורה. הנתונים האלה נלקחו מניסויים בתנאי מעבדה מבוקרים ולא בתנאי "חיים אמיתיים". זהו בפירוש לא מסלול התפשטות חשוב במנגנוני ההתפשטות של הנגיף.

נגיעה במשטח או בחפץ שזוהמו בנגיפי קורונה עלולה תיאורטית לגרום להדבקה - אם נוגעים ביד המזוהמת בפה או באף או בעיניים. שוב, זוהי מסקנה תיאורטית שלא נבדקה בפועל. לכן איננו יודעים אם מגע במשטח שנגע בו חולה קורונה עלול לגרום להדבקה של מי שנגע בו יומיים אחר כך. מכל מקום, האפשרות התיאורטית הזאת היא הסיבה להמלצה להימנע מלגעת בפנים ולרחוץ היטב ידיים לעיתים קרובות.

זוהי גם הסיבה להנחיה לנקות לעיתים קרובות משטחים בבית ובמקום העבודה. הוכח שחיטוי משטחים בחומרי חיטוי ביתיים מכחיד את הנגיף.

האם קורונה עוברת באמצעות מזון?

עד כה אין שום עדות לכך שנגיף הקורונה יכול לעבור מאדם לאדם באמצעות מזון. אם נאכל מזון שעליו נגיפי קורונה, קרוב לוודאי שלא נידבק. לחלופין, אם נוגעים במזון מזוהם בנגיפי קורונה ולאחר מכן נוגעים בפנים - תיתכן הדבקה.

האם יש תרופה לקורונה?

עדיין אין תרופה מאושרת לקורונה, אך נעשים ניסויים קליניים רבים בתרופות שאושרו לטיפול במחלות נגיפיות אחרות כמו סארס ואבולה. התברר שכמה מהתרופות האלה מעכבות ביעילות אנזים שחיוני להתרבות הנגיף. במקביל מתקיים מאמץ לפתח תרופה חדשה שתנטרל את האנזים החיוני הזה ותמנע את התרבות הנגיף.

ראו כתבה נרחבת: תרופות לקורונה - כל מה שאנחנו יודעים עד עכשיו.

מתי יהיה חיסון למחלה?

במרכזים רפואיים ובמכוני מחקר רבים בעולם מתקיים כעת מאמץ גדול לפתח חיסון לנגיף, אך מעריכים שיחלפו עוד חודשים רבים לפני שהוא יהיה מוכן. עצם הפיתוח של החיסון דורש זמן, ולאחר שהוא מפותח עליו לעבור בדיקות ממושכות. לבסוף, לאחר שהוא מקבל את כל האישורים, ישנו הצורך לייצר מאות מיליוני מנות חיסון - תהליך שצפוי אף הוא להיות ממושך.

עד שיימצאו חיסון ו/או תרופה למחלה מתמקדים גורמי הבריאות בעולם במאמץ לבלום את התפשטותה באמצעות הגבלות תנועה חמורות על כל האוכלוסייה.

מידע נוסף על נגיף הקורונה ניתן לקרוא במקומות הבאים:

• מתחם בנושא הקורונה באתר משרד הבריאות
• האתר של ארגון הבריאות העולמי
המרכז האמריקאי לבקרות מחלות ולמניעתן (CDC)
המרכז האירופי לבקרת מחלות ולמניעתן

טפסים חיוניים:

דיווח עצמי על בידוד בית
דיווח עצמי על בידוד בית - מגע עם חולה
דיווח על הפרת צו בידוד בית
תעודת מחלה גורפת לאדם שנמצא בבידוד

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש