חיפוש

dsdsdsd
בחור מכוסה במסיכת פנים בשדה תעופה

וירוס הקורונה: מידע ועדכונים שוטפים

קורונה אובחנה בישראלי שחזר מאיטליה. כל מי ששב ממדינות אלו חייב להיות בבידוד בית ל־14 יום: איטליה (כל מי שחזר החל מה־13 בפברואר), סין (כולל הונג־קונג ומקאו), תאילנד, יפן, סינגפור ודרום־קוריאה. משרד הבריאות ממליץ לא לטוס לחו"ל. מספר המתים מהנגיף: כ־2,800

ד"ר בת־שבע גוטסמן, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

נגיף הקורונה הקטלני, שהתפרץ בסין ב־2019, זוהה כבר ב־48 מדינות. בעבר הוא תקף בעיקר בעלי חיים, ולבני אדם גרם לכל היותר מחלות קלות כמו הצטננות.

02

ההתפרצות הנוכחית נגרמה בשל מוטציה בנגיף שהפכה אותו למסוכן מבעבר. נעשים מאמצים לפתח חיסון לנגיף, אך הם יניבו תוצאות, כנראה, רק בעוד כמה חודשים.

03

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (למשל, חמצן), תרופות לשיכוך כאבים ומתן נוזלים למניעת התייבשות.

אזהרות ליוצאים לחו"ל

ב־26 בפברואר קרא משרד הבריאות לציבור לשקול את נחיצות הנסיעות לכל היעדים בחו"ל בשל ההערכה שהתחלואה מנגיף הקורונה התפשטה בכל העולם.

נוסף על כך הוציא משרד הבריאות אזהרת מסע לאיטליה כולה (לאחר שכמה ימים לפני כן הוציא אותה לצפון איטליה בלבד). בכך צורפה איטליה למדינות במזרח אסיה שהוכללו עוד קודם לכן באזהרת המסע: סין (כולל הונג־קונג ומקאו), טייוואן, תאילנד, סינגפור, דרום־קוריאה ויפן.

נוסף על כך קרא משרד הבריאות להימנע מנסיעות לכנסים, לכינוסים ולהתקהלויות בינלאומיות אחרות ובכלל זה לאירועים בעלי אופי דתי שבהם מתכנסים אנשים ממדינות רבות. כמו כן קרא משרד הבריאות להימנע מכנסים בינלאומיים בישראל.

חזרתי מחו"ל. מה עליי לעשות?

בעקבות התפשטותו של נגיף הקורונה פירסם משרד הבריאות רשימה של מדינות שכל מי שחוזר מהן חייב להישאר בבידוד בית במשך 14 ימים, גם ללא תסמינים של המחלה. 

נכון ל־27 בפברואר מדובר במדינות הבאות: סין (כולל הונג־קונג ומקאו), תאילנד, יפן, סינגפור, דרום־קוריאה ואיטליה. בנוגע לאיטליה, כל מי שחזר מהמדינה החל מה־13 בפברואר צריך להיכנס לבידוד בית עד לתום תקופה של 14 ימים מהמועד האחרון שבו שהה במדינה (לחצו כאן לקבלת טופס לדיווח עצמי על בידוד בית).

אם החוזרים מאותן המדינות, כמו גם מאוסטרליה וטייוואן, סובלים מאחד התסמינים הבאים: חום, שיעול או קושי בנשימה, עליהם להתקשר למוקד 101 של מד"א. אין צורך להגיע למרפאה של קופת חולים או לחדר מיון. 

במידת הצורך יישלח פרמדיק לבתיהם של הפונים וייקח דגימות לבדיקות מעבדה ולהמשך טיפול על פי החלטת רופא. לקבלת ההנחיות המלאות של משרד הבריאות ניתן להתקשר ל־5400* או להיכנס לאתר של משרד הבריאות.

מצב הקורונה בישראל

ב־27 בפברואר 2020 אובחנה מחלת הקורונה אצל ישראלי שחזר לארץ מצפון־איטליה, והוא הועבר לבידוד בבית החולים שיבא בתל־השומר. 

לפי משרד הבריאות הוא היה על טיסה ly 382, שנחתה בישראל ב־21.2 בשעה 16:10. לאחר חזרתו לארץ הוא שהה גם בחנות הפיראט האדום באור יהודה ב־24.2 בין 9:00 ל־10:00. כל מי ששהו איתו במקומות האלו בזמנים שצוינו נדרשים להיכנס מיד לבידוד ביתי במשך שבועיים. 

זהו הישראלי השלישי שאובחנה אצלו המחלה. קדמו לו שני ישראלים שהוטסו לארץ מספינת הקרוזים "דיימונד פרינסס".

ב־22 בפברואר 2020, בהנחיית משרד הבריאות, פתח מד"א מוקד מיוחד לטיפול באנשים שיש חשד שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו. אל המוקד, שבו שותפות גם קופות החולים, צריכים להתקשר כל מי שעל פי ההנחיות של משרד הבריאות צריכים להיות בבידוד ביתי, ובהם מי שחזרו מהמדינות שצוינו למעלה; מי שבאו במגע עם חולה קורונה; מי שקיים חשש שנדבקו בנגיף וסובלים מחום ומתסמינים נשימתיים כמו שיעול וקוצר נשימה. 

על פתיחת המוקד המיוחד החליט משרד הבריאות מיד לאחר שדיווח כי אצל 9 צליינים מדרום־קוריאה שביקרו בישראל בין 8 בפברואר 2020 ל־15 בפברואר 2020 אובחן נגיף הקורונה לאחר שחזרו לארצם (בינתיים התברר שכבר 30 מתוך 39 חברי הקבוצה חלו במחלה). כל מי שהיה במגע הדוק עם הצליינים האלה (במרחק של פחות משני מטרים במשך 15 דקות לפחות) במועדים ובמקומות שמפורטים למטה נדרש להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים מאז המגע האחרון איתם. כפי שצוין קודם לכן, יש לדווח על כל כניסה לבידוד בית באמצעות טופס מיוחד או באמצעות מוקד "קול הבריאות" במספר 5400*.

כל מי שהיה במקומות ובזמנים הרלוונטיים שמצוינים למטה, אך לא בא במגע הדוק עם חברי המשלחת הקוריאנית, אינו נדרש להיכנס לבידוד, אך מתבקש לשים לב להופעה של סימני מחלה (כאמור, חום של יותר מ־38 מעלות, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים). אם מופיעים תסמינים כאלה, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית בהתאם להנחיות באתר של משרד הבריאות.

המקומות בישראל שבהם שהו הצליינים מדרום־קוריאה לפי תאריך

הנחיות משרד הבריאות לאדם ששוהה בבידוד

• אין לצאת מהבית (אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר עם מוקד 101 של מד"א).

• יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד. אם ישנם מספר מבודדים באותו משק בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, אין כל מגבלות מיוחדות בתוך הבית.

• צריך לשטוף ידיים במים ובסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי לפני ואחרי הכנת אוכל, לפני אכילה ולפני ואחרי שימוש בשירותים. אם על הידיים יש לכלוך נראה לעין, יש להעדיף שטיפה במים ובסבון על פני חומר חיטוי. עדיף להשתמש בניירות חד־פעמיים לייבוש הידיים.

• במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.

• יש להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד־ פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן, יש לשטוף ידיים במים ובסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי.

הנחיות כלליות

• מומלץ לצמצם את מספר האנשים הלא מבודדים שנמצאים בבית ונכנסים לחדר הבידוד, עם עדיפות לאדם אחד בריא ללא מחלות רקע.

• אין להכניס מבקרים לבית.

• יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כמו מטבח ושירותים מאווררים היטב.

• בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה ואת האף. ישנה עדיפות למסכת פה-אף, אך אפשר להשתמש גם בבד.

• מומלץ להשתמש בכפפות חד־פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים.

• מומלץ להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד.

• יש לשטוף ידיים במים ובסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו, לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים ובסבון על פני חומר חיטוי במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין.

• יש לנקות ולחטא כל יום משטחים כגון שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר הבידוד עם חומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול).

• יש לאחסן את כל כביסת המבודד בשקית ייעודית בחדר הבידוד עד למועד הכביסה. הכביסה תעשה עם סבון כביסה רגיל.

• יש להשליך מוצרים חד־פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד. יש לסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח האשפה.

• יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון: מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכד'. ניתן לשטוף כלי אוכל במים וסבון כלים.

• על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים באופן תכוף.

מגבלות על בני בית של אדם שנמצא בבידוד
אם תנאי הבידוד נשמרים, בני הבית של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה. תלמידים וסטודנטים שבביתם שוהה אדם בבידוד יכולים להמשיך להגיע למוסדות החינוך ללא כל הגבלה.

מידע על קורונה באתר משרד הבריאות

לפי ארגון הבריאות העולמי, נכון ל־26 בפברואר 2020, אובחנו בוודאות 81,109 חולים במחלת הקורונה, מהם 78,191 בסין ו־2,918 מחוץ לסין (ב־37 מדינות). 2,761 בני אדם מתו מהמחלה - 44 מהם מחוץ לסין. תמותה מחוץ לסין נרשמה במדינות הבאות: איראן (15 מתים), דרום־קוריאה (12 מתים), איטליה (11 מתים), יפן (4 מתים, ובהם 3 מתים על אוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס" שעוגנת שם), הפיליפינים (1) וצרפת (1). גם בטייוואן מת אחד החולים, אך ארגון הבריאות העולמי מכליל אותו בסטטיסטיקה של סין.

סוכנויות הידיעות (שמקדימות את ארגון הבריאות העולמי ב־24 שעות) מדווחות, נכון ל־27 בפברואר 2020, שמספר החולים במחלת הקורונה הגיע ל־82,419 ב־48 מדינות (כולל סין). עד כה מתו מהמחלה 2,808 בני אדם - 58 מהם מחוץ לסין: 22 באיראן, 13 בדרום־קוריאה, 12 באיטליה, 7 ביפן (כולל 4 באוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס"), 2 בצרפת, 1 בפיליפינים, 1 בטייוואן (שיעור תמותה של כ־3.4%). מצבם של 8,469 חולים מוגדר "קשה". עם זאת יש לציין שמספר החולים שהחלימו כליל מהמחלה עולה כעת במהירות וכבר עומד על 33,026 איש.

ב־30 בינואר הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בשל התפשטותו המהירה של הנגיף לא רק בסין אלא גם מחוצה לה. מצב החירום - לפי הארגון - תקף בכל העולם, גם במדינות שבהם טרם התגלה הנגיף.

• המספרים מעודכנים לשעות הצהריים של 27 בפברואר 2020

נגיף הקורונה

מהו נגיף הקורונה?

מדובר בנגיף נפוץ ממשפחת הסארס והמרס (שהם למעשה סוגים שונים של נגיף הקורונה). כשמסתכלים על הנגיף במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו: משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר.

בדרך כלל לא גורם הנגיף הזה למחלות בבני אדם, אלא בבעלי חיים - יונקים ועופות. אם בני אדם בכל זאת נדבקים בו, הרי לרוב מתבטאת מחלתם בהצטננות קלה, וזו חולפת מעצמה ללא שום טיפול. לעומת זאת, אם מדובר באדם שמערכת החיסון שלו מדוכאת מסיבה כלשהי, עלול נגיף הקורונה לגרום למחלה רצינית וקשה יותר.

מדובר בנגיף נפוץ שתוקף כמעט כל אדם לפחות פעם בחיים - בעיקר בתקופת הילדוּת - וכאמור לרוב הוא אינו מסוכן. עם זאת, מדובר בנגיף בעל יכולת גבוהה לעבור מוטציות. באחרונה הוא אכן עבר מוטציה והפך לאלים (לכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה "נגיף הקורונה החדש". לאחר כמה ימים נזנח השם הזה, ובמקומו החלו להשתמש בשם שנתנו למחלה שהוא מחולל: COVID-19 - קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019).

יש לציין שבשנים 2003-2002 הייתה התפרצות של נגיף דומה ממשפחת הסארס, והוא גרם למותם של יותר מ־800 בני אדם.

מהם התסמינים של נגיף הקורונה?

התסמינים הם במערכת הנשימה העליונה (שיעול, קוצר נשימה, הצטננות, חום). לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

האופן שבו מתפשט נגיף הקורונה החדש עדיין לא התגלה במדויק. כיום רוב הנדבקים קשורים למקור ההתפרצות בשוק בעלי החיים של ווהאן (שנסגר בהוראת השלטונות), אך יש גם מקרים רבים של הדבקה מאדם לאדם. לכן מניחים שהנגיף עובר גם בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: טיפות מיקרוסקופיות שמקורן באדם נגוע (שהשתעל או התעטש) נושאות את הנגיף באוויר וחודרות למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

משערים שהנגיף עובר גם במגע - למשל עם כף יד שחולה קורונה התעטש לתוכה, ומכאן החשיבות של רחיצת ידיים תכופה במים ובסבון או באלקוג'ל.

יש לציין שההדבקה היא בדרך כלל מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), אך יש ראיות להדבקה גם מחולים א־סימפטומטיים - חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו את תסמיני המחלה.

איך מאבחנים את נגיף הקורונה?

באמצעות בדיקת pcr (בדיקה מולקולרית) שבאמצעותה מזהים את הגנום (המבנה הגנטי) הייחודי של נגיף הקורונה. לוקחים דגימה מחלל הפה באמצעות מטוש (מקלון שבקצהו צמר גפן), ואת המטוש שולחים למעבדת נגיפים. יש לציין שזוהי בדיקה שמצריכה צוותים מיומנים שעברו הכשרה מיוחדת. נכון להיום עושים את הבדיקה הזאת רק למי שיש להם סימפטומים של קורונה ואשר הגיעו מארצות שבהן יש תחלואה בקורונה. את ההחלטה למי לעשות את הבדיקה מקבלים במוקד 101 של מד"א.

איך מטפלים?

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (אינהלציות, חמצן), נוזלים (אם הם סובלים מהתייבשות); משככי כאבים ותרופות מפחיתות חום (אם הם סובלים מכאבים ומחום) וכדומה.

השלטונות בסין מנסים להתמודד עם המחלה גם באמצעות הגבלת התנועה של אנשים בערים שבהם זוהתה התפרצות שלה. הגבלות תנועה כאלה (ביטול טיסות, קווי רכבת וקווי אוטובוסים) הוטלו על ווהאן, העיר שבה התפרצה המחלה, ועל ערים סמוכות. מדובר למעשה בעוצר בדרגות שונות של חומרה שהוטל על עשרות מיליוני בני אדם.

האם יש חיסון למחלה?

אין כיום חיסון. מכמה מרכזים רפואיים נמסר על מאמץ לפתח חיסון לנגיף הקורונה, אך מדובר במשימה קשה מאוד שצפויה להימשך לכל הפחות כמה חודשים.

מהם שיעורי התמותה מנגיף הקורונה?

כתב העת של המרכז הסיני לבקרת מחלות ולמניעתן מפרסם באופן שוטף סטטיסטיקות על התחלואה מנגיף הקורונה. עולה מהן שיש קשר הדוק בין התחלואה בקורונה והתמותה ממנה לבין גיל. להלן הטבלה המעודכנת שמפרסם כתב העת:

​גילים
שיעור הנדבקים​שיעור התמותה​
0 עד 9​​0.9%
​0%
​10 עד 19
​1.2%
​0.2%
​20 עד 29
​8.1%
​0.2%
30 עד 39​​17%
​0.2%
​40 עד 49
​19.2%
​0.4%
50 עד 59​​22.4%
​1.3%
60 עד 69​​19.2%
​3.6%
​70 עד 79
​8.8%
​8.0%
​80 ויותר
​3.2%
​14.8%

יש לציין שיותר גברים מנשים נדבקו בקורונה, ושיעור התמותה הממוצע של גברים מהמחלה גבוה יותר מאשר של נשים (פי 1.6). כמו כן יש לציין ששיעורי התמותה גבוהים יותר מהמצוין בטבלה בקרב מי שסובלים ממחלות רקע.

איך אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

כללי ההיגיינה שנועדו למנוע הדבקות במחלות נגיפיות שונות נכונים גם לקורונה: יש להקפיד על רחיצת ידיים, להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים, באף ובפה ולאוורר חדרים - גם אם בחוץ קר.

חליתי והחלמתי - אני מחוסן לכל החיים?

בשלב הזה לא ניתן לענות על השאלה המסקרנת הזאת. כידוע, יש מחלות נגיפיות שחולים בהן רק פעם אחת בחיים ולאחר שמחלימים מהן נהנים מחיסון לכל החיים. לעומת זאת יש מחלות נגיפיות שניתן לחלות בהן שוב ושוב, כמו שפעת.

חליתי והחלמתי - אני כבר לא מסכן את סביבתי?

עדיין לא יודעים בוודאות, אבל מהכרותנו עם מחלות נגיפיות דומות נראה כי מי שחלה והחלים אינו יכול להדביק את מי שבאים עימו במגע.

הזמנתי חבילה מסין, והיא צריכה להגיע בקרוב. האם אני צריך לחשוש?

לא. המומחים של ארגון הבריאות העולמי אומרים שהנגיף שורד על משטחים (ובהם חבילות) לא יותר מכמה שעות. במילים אחרות: עד שהחבילה מגיעה לארץ מסין כל הנגיפים שאולי היו עליה כבר מתו מזמן. ולידיעת מי שאינם מסתפקים בהודעה המרגיעה הזאת: חומרי חיטוי רגילים מנטרלים ביעילות את נגיף הקורונה. 

האם מסכת פנים מגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה?

אין שום מידע מבוסס שלפיו שימוש שגרתי במסכות פנים מגן על הלובשים אותן מפני הידבקות בנגיף הקורונה. ואכן, ארגוני הבריאות במערב אינם ממליצים לציבור הרחב להתגונן מפני הידבקות בנגיף הקורונה באמצעות לבישה של מסכת פנים. כך, למשל, נכתב באתר של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC):

CDC אינו ממליץ לאנשים בריאים לחבוש מסכות פנים כדי להגן על עצמם מנגיפים של מערכת הנשימה, ובהם נגיף הקורונה החדש. מסכת פנים צריכים לחבוש מי שיש להם סימפטומים של מחלת הקורונה (כדי להגן על אחרים מפני הדבקה), עובדים במערכת הבריאות וכן כל מי שמטפלים באנשים אחרים במקומות סגורים (בבתים או במוסדות בריאות).

מידע נוסף על נגיף הקורונה ניתן לקרוא במקומות הבאים:

• מתחם בנושא קורונה באתר משרד הבריאות

אתר ארגון הבריאות העולמי

המרכז לבקרות מחלות ולמניעתן (CDC)

המרכז לבקרת מחלות האירופי

טפסים חיוניים:

דיווח עצמי על בידוד בית

דיווח עצמי על בידוד בית - מגע עם חולה

דיווח על הפרת צו בידוד בית

תעודת מחלה גורפת לאדם שנמצא בבידוד

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה והמנהלת של מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש