חיפוש

dsdsdsd
איור של נגיפי קורונה

נגיף הקורונה: תשובות לכל השאלות החשובות

מומחית למחלות זיהומיות עונה: מהם תסמיני הקורונה? בתוך כמה זמן הם יופיעו? איך נדבקים בקורונה? מהו הטיפול בחולי קורונה? בתוך כמה זמן מחלימים? ויש עוד הרבה...

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

• עוד לא התחסנת נגד קורונה? זה מציל חיים! 
  מזמינים עכשיו תור ללא סיסמה

• התחסנת? מגיעים לך תעודת חיסון ותו ירוק! מה הם נותנים לי ואיך מקבלים אותם?

זוהי מגפה של מחלה נשימתית חדה שאובחנה לראשונה בדצמבר 2019 בעיר ווהאן שבסין ומשם התפשטה לכל העולם. 

הגורם למגפה הזאת הוא נגיף (וירוס) הקורונה ששייך למשפחת נגיפי הקורונה. עם המשפחה הזאת נמנים גם נגיף הסארס (שבשנים 2002 ו־2003 גרם להתפרצות שבה מתו יותר מ־800 בני אדם) ונגיף המרס. כשמסתכלים על נגיף הקורונה במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו (משמעות המילה "קורונה" בלטינית היא כתר).

ישנם נגיפי קורונה נוספים, שלרוב גורמים בבני אדם למחלה נשימתית קלה. עם זאת, במגפה הנוכחית מדובר בנגיף שעבר באחרונה מוטציה והפך לאלים, ולכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה "נגיף הקורונה החדש". בהמשך נזנח השם הזה, ובמקומו החלו להשתמש בשם שנתנו למחלה שהוא מחולל: COVID-19 - קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019.

מדובר במחלה נשימתית שעל פי רוב היא קלה וחולפת מעצמה, אך עלולה להיות ממושכת וקטלנית בעיקר בקרב מי שמשתייכים לקבוצות סיכון: מבוגרים ואנשים שסובלים ממחלות רקע.

מאז פרצה המחלה בשלהי 2019 חלו בה (נכון לתחילת אוגוסט 2021) מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם, ומתו ממנה יותר מ־4 מיליון בני אדם. 

אני רוצה לדעת
מהם התסמינים של מחלת הקורונה?
תוך כמה זמן מההדבקה מופיעים תסמינים?
מי נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה ולמוות?
האם עישון מחריף את סיכוני הקורונה?
איך נדבקים בקורונה?
מי יכול להדביק?
מהי תקופת ההדבקה?
הייתי במגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה קורונה. האם אני בסכנת הידבקות?
היו שטענו שמחוסנים ולא מחוסנים מדביקים באותה המידה...
באילו דרכים אנחנו יכולים להגן על עצמנו?
מה גורם לקורונה להפוך ממחלה קלה למחלה קטלנית?
מה קורה לחולי קורונה במצב קשה?
איך מטפלים במי שחלה בקורונה?
האם יש תרופה לקורונה?
אני בהריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי ולעובר?
התינוק והילד שלי חלו בקורונה. האם המחלה שלהם צפויה להיות קלה?
האם יש לקורונה השפעות ארוכות טווח שמורגשות גם לאחר שהנגיף נעלם מהגוף?
מתי חולה מאומת מוגדר מחלים?
האם מי שחלה בקורונה מחוסן לכל חייו?
האם מי שהחלים מקורונה יכול להדביק?
אבל יש דיווחים על אנשים שהנגיף נשאר אצלם גם לאחר היעלמות הסימפטומים.
איך הקורונה בהשוואה לשפעת?

עוד מדריכים
איך נקבעת החלמה מקורונה

החיסון נגד קורונה: תשובות לשאלות הבוערות

איך קובעים תור לחיסון

מהם התסמינים (סימפטומים) של מחלת הקורונה?

ראשית יש לציין שרבים מהנדבקים בנגיף הקורונה אינם מפתחים תסמינים (סימפטומים) כלשהם (אך הם עלולים להדביק אחרים, ולכן על כולם, ללא יוצא מהכלל, לשמור בקפידה על עטיית מסכה וכללי הריחוק החברתי).

נדבקים רבים אחרים מפתחים תסמינים קלים ומחלימים בלי שהם נזקקים לטיפול רפואי כלשהו.

אם מופיעים תסמינים הם בדרך כלל בדרכי הנשימה העליונות (שיעול יבש, קוצר נשימה) עם חום או בלי חום. לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

לפי ארגון הבריאות העולמי אלה הם התסמינים הנפוצים ביותר של מחלת הקורונה:

• חום.

• שיעול יבש.

• עייפות.

תסמינים אחרים, פחות נפוצים

• אובדן של חוש הטעם ושל חוש הריח.

• גודש באף.

• דלקת הלחמית (שבאה לידי ביטוי בעיניים אדומות).

כאב גרון.

כאב ראש.

• כאבי שרירים וכאבי מפרקים.

• סוגים שונים של פריחה על העור.

• בחילות והקאות.

שלשול.

• צמרמורת, סחרחורת.

תסמינים של מחלת קורונה חמורה

• קשיי נשימה, קוצר נשימה.

• אובדן תיאבון.

• בלבול.

• כאבים ממושכים בחזה, תחושת לחץ מתמשך בחזה.

• חום גבוה (יותר מ־38 מעלות צלזיוס).

תסמינים אחרים, פחות נפוצים, של קורונה

• רגזנות.

חרדה.

דיכאון.

• הפרעות שינה.

• סיבוכים נוירולוגיים חמורים ונדירים כמו אירוע מוחי, דלקת מוח, הזיות, פגיעות עצביות.

לפי ארגון הבריאות העולמי, בני אדם בכל גיל שסובלים מהתסמינים הבאים חייבים לפנות בדחיפות לקבלת עזרה רפואית: חום ו/או שיעול שאליהם מתלווים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: קשיי נשימה, קוצר נשימה, כאבים בחזה, לחץ בחזה, אובדן כושר הדיבור או כושר התנועה.

בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן מההדבקה מופיעים תסמיני קורונה?

כאמור, גם אם אירעה הדבקה, לא תמיד יופיעו תסמינים, ובמקרה כזה מדובר במחלה א־תסמינית (א־סימפטומטית). אדם שנדבק בקורונה ולא פיתח תסמינים כמובן אינו מודע להיותו חולה. כפי שצוין, חולים א־סימפטומטיים עלולים להדביק אחרים.

• אצל 50% מכל מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים (סימפטומטיים) יופיעו התסמינים בתוך 4 ימים (הטווח: 2 עד 7 ימים).

• כמעט כל האחרים (מבין מי שנדבקו בנגיף והם תסמיניים) יחלו בתוך 14 יום מההדבקה (וזהו הבסיס להמלצה לבידוד של שבועיים).

• התקבלו דיווחים מעטים מאוד על נדבקים שפיתחו תסמינים לאחר זמן רב יותר (עד 21 יום).

בחזרה למעלה

מי מצוי בסיכון מוגבר לתחלואה ולמוות מקורונה?

מדובר באנשים בני 65 פלוס וכן באנשים בכל גיל הסובלים ממחלות רקע.

בחזרה למעלה

האם עישון מחריף את סיכוני הקורונה?

הצטברו ראיות לכך שמעשנים חולי קורונה סובלים מסיבוכי המחלה ומתמותה בשיעורים גבוהים הרבה יותר מאשר חולי קורונה שאינם מעשנים. כך, למשל, ממחקר שנעשה בסין על 80 חולי קורונה עולה שלחולי קורונה מעשנים סיכון גדול פי 14 מאשר לחולים לא מעשנים לסבול מסיבוכי המחלה.

הנתונים האלה אינם צריכים להפליא שכן עישון גורם למחלות רקע רבות ומשמעותיות שהסובלים מהן חשופים במיוחד לסיבוכי הקורונה. מדובר, בין היתר, במחלות של הלב ושל כלי הדם ובמחלות של מערכת הנשימה כמו מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). נוסף על כך ידוע שעישון מחליש את מערכת החיסון.

בחזרה למעלה

חולי קורונה מספרים על רגעי הפחד

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

הדבקה טיפתית
ההדבקה מאדם לאדם היא בעיקר טיפתית, בדומה להדבקה בשפעת: רסיסי טיפות שמקורם באדם נגוע (שהשתעל או שהתעטש ואפילו אם דיבר) נושאים את הנגיף באוויר וחודרים למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים. מכיוון שטווח הפיזור של הרסס הטיפתי הזה הוא מוגבל, הרי ששמירה על ריחוק חברתי - נוסף על עטיית מסכה - היא אמצעי יעיל למניעת הדבקה.

הדבקה אווירנית

נוסף על כך, במצבים מסוימים, ובאופן נדיר, עלולה להתקיים גם הדבקה "אווירנית" (airborn transmission). זוהי הדבקה באמצעות חלקיקי אוויר זעירים הרבה יותר הנישאים ב"ארוסול" (צבר של רסיסי טיפות כאלה) שעקב קוטנם הם נישאים למרחקים גדולים יותר ושורדים זמן רב יותר.

זהו אחד ההסברים שניתן למקרי הדבקה הנדירים שאירעו כשהמקור והנדבק שהו במרחק של יותר משני מטרים זה מזה. מצבים שבהם יש סכנה גדולה יותר להדבקה מהסוג הזה הם בעת פעולות רפואיות מסוימות (החייאה, החדרת צינור לקנה הנשימה), בעת שהייה ממושכת (יותר מחצי שעה) בחללים סגורים ולא מאווררים ובעת פעולות כמו שירה וצעקות.

הדבקה במגע

דרך הדבקה נוספת, משמעותית הרבה פחות, היא באמצעות מגע, למשל עם כף יד שחולה קורונה התעטש לתוכה. מכאן החשיבות של רחיצת ידיים תכופה במים ובסבון או באלכוג'ל. עם זאת, כאמור, הדבקה באמצעות מגע היא משנית בחשיבותה בהשוואה להדבקה טיפתית דרך האוויר.

כמה זמן נשארים נגיפי קורונה פעילים על חפצים ועל משטחים?

השאלה הזאת הייתה במוקד ההתעניינות עם תחילת המגפה, אך היום נראה שחשיבותה שולית. ולגופו של עניין: נראה שנגיפי קורונה נותרים פעילים על חפצים ועל משטחים בין כמה שעות לכמה ימים - בהתאם לסוג המשטח או החפץ ובתלות בתנאי הסביבה והטמפרטורה. הנתונים האלה נלקחו מניסויים בתנאי מעבדה מבוקרים ולא בתנאי "חיים אמיתיים". זהו בפירוש לא מסלול התפשטות חשוב במנגנוני ההתפשטות של הנגיף.

יכולתו של הנגיף לשרוד זמן מה על משטחים היא הסיבה להנחיה לנקות לעיתים קרובות משטחים בבית ובמקום העבודה. הוכח שחיטוי המשטחים בחומרי חיטוי ביתיים מכחיד את הנגיף.

האם קורונה עוברת באמצעות מזון?

עד כה אין שום עדות לכך שנגיף הקורונה יכול לעבור מאדם לאדם באמצעות מזון. אם נאכל מזון שעליו נגיפי קורונה, קרוב לוודאי שלא נידבק.

בחזרה למעלה

מי יכול להדביק?

ההדבקה היא מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), מחולים פרה־סימפטומטיים (שנדבקו ועתידים לפתח תסמינים, אך עדיין לא פיתחו אותם) ומחולים א־סימפטומטיים (חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו ולא יפתחו את תסמיני המחלה).

לא כל מי שנחשף לחולה קורונה אכן יידבק ויחלה, אך כדי להפחית ככל הניתן את האפשרות להדבקה ניתנה ההנחיה (לפני תחילת מבצע החיסונים) שלפיה על כל מי שנחשף לחולה קורונה להיכנס מיד לבידוד.

המטרה של בידוד בית היא לעצור את שרשרת ההדבקה ולמנוע את התפשטות הקורונה. בידוד בית מיועד הן לחולה עצמו והן למי שהיה עימו במגע לא מוגן (מגע קרוב ללא מסכה, לאורך זמן, בחלל סגור וכדומה).

בחזרה למעלה

חיסון לקורונה: תשובות לשאלות החשובות
כל מה שהכרחי לדעת על החיסון שהגיע לארץ

אחות עוטה מס

מהי תקופת ההדבקה?

אדם עלול להידבק אם הוא נחשף למאומת בתקופה שבין 4 ימים לפני הופעדת התסמינים אצל המאומת ועד לרגע שבו נקבע שהמאומת החלים.

במקרה שהחשיפה היא למאומת ללא תסמינים, עלולה ההדבקה להתרחש החל משבוע לפני התאריך שבו נעשתה הבדיקה (שתוצאתה חיובית) ועד לרגע שבו נקבע כי המאומת החלים.

בחזרה למעלה

הייתי במגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה קורונה. האם אני בסכנת הידבקות?

הסכנה להידבקות במקרה כזה היא נמוכה מאוד. אין כל צורך להיכנס לבידוד.

בחזרה למעלה

היו שטענו שמחוסנים ולא מחוסנים מדביקים באותה המידה...

אין הוכחה לכך. בעבודת מחקר על מאות נדבקים מאומתים בסינגפור נמצא שמחוסנים פינו את הנגיף מגופם מהר יותר בהשוואה ללא מחוסנים - מה שמקטין את הסיכון להדבקת הסביבה.

זאת נוסף על מידע, הידוע כבר, שמחוסנים, גם אם נדבקים, מוגנים באופן ברור מפני מחלה קשה לעומת לא מחוסנים. כמו כן, מנתוני חקירות אפידמיולוגיות שנערכו בארץ עולה כי אנשים שלא חוסנו מדביקים אחרים מחוץ לבתיהם בשיעור גבוה הרבה יותר ממחוסנים.

בחזרה למעלה

באילו דרכים אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

בראש ובראשונה יש להתחסן בשתי מנות או בשלוש מנות (מי שהאופציה להתחסן פתוחה בפניהם).

נוסף על כך יש לשמור על כללי ההיגיינה: עטיית מסיכה, הקפדה על ריחוק חברתי (שמירה על מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לרדם ומניעת התקהלויות), הקפדה על רחיצת ידיים, התעטשות ושיעול לאזור המרפק ואוורור החדרים. אלה הם כללים אוניברסליים שיעילים גם במניעת הדבקה במזהמים אחרים.

ידע זה בריאות: פעולות פשוטות להגנה מפני קורונה.

בחזרה למעלה

רופאה בציוד מגן לוקחת דגימה ממטופל בעזרת מטוש

רופאה לוקחת דגימה מהאף בעזרת מטוש 

מה גורם לקורונה להפוך ממחלה קלה למחלה קטלנית?

ככל שחולף יותר זמן, כך הולכת וגדלה ההבנה של הרופאים ושל המדענים בנוגע לאופיו של נגיף הקורונה ובנוגע למנגנון הפעולה שלו ולשלביה השונים של המחלה שהוא מחולל.

בעוד שבתחילה הייתה ההתייחסות למחלת הקורונה כאל מחלה רגילה של דרכי הנשימה - "מחלה דמוית שפעת" - הרי עתה כבר ברור שמדובר במחלה שונה, וכבר הצטבר מידע על המנגנונים הייחודיים שלה שמובילים לעיתים לתחלואה קשה. 

כפי שהודגש קודם לכן, רוב הנדבקים בקורונה חולים במחלה קלה שמזכירה מאוד מחלה נגיפית בנאלית שביטוייה העיקריים הם חום, שיעול וחולשה. וישנם גם נדבקים רבים שאינם סובלים מתסמין כלשהו.

בחזרה למעלה

מה קורה לחולי קורונה במצב קשה?

אצל החולים הקשים, הנזקקים לאשפוז, נצפים שני שלבים עיקריים: השלב הראשון, הנגיפי, ושלב מאוחר של "סערת ציטוקינים". הבנת שני השלבים האלה היא חיונית לצורך מתן הטיפול המתאים. יש לציין שטיפול תרופתי יעיל עדיין אינו בנמצא, אף שמתקיים מאמץ עצום בתחום הזה. 

בשלב הנגיפי חודר הנגיף לתאים בדרכי הנשימה ומתרבה בתוכם, בדומה לכל מחלה נגיפית אחרת של דרכי הנשימה. בשלב הזה כל התהליכים המתרחשים בגוף מקורם בפעילות הנגיף עצמו, ולכן הטיפול בשלב הזה מכוון למנוע התרבות של הנגיף ולהביא לחיסולו.

השלב הקשה ביותר: סערת הציטוקנים

השלב השני, שנקרא "שלב סערת הציטוקינים", הוא הקשה יותר, והתהליכים המתרחשים בגוף במהלכו נגרמים מתגובת הגוף שלנו נגד הנגיף: גופו של האדם החולה מגייס את כל המנגנונים של מערכת החיסון שלו כדי לפעול נגד הפולש הזר שחדר לגוף. הציטוקינים הם חלק ממערך הלחימה הזה.

ציטוקינים הם חלבונים המופרשים מתאים של מערכת החיסון שלנו ומייצרים שרשרת של תגובות שמטרתן היא לחסל את הנגיף.

התהליכים האלה הם שמחוללים את "סערת הציטוקינים", שלרוע המזל פוגעת לא רק בנגיפים, אלא גם בגופו של החולה וגורמת להחמרה הקלינית שרואים אצל חולים כשבוע ואף יותר לאחר תחילת המחלה: חום גבוה, עלייה במדדי הדלקת, החמרה בקוצר הנשימה ובדלקת הריאות. בשלב הזה גם נגרמת הפרעה במנגנון הקרישה של הגוף - מה שעלול להוביל להופעתם של קרישי דם מסכני חיים באיברים שונים ובהם הריאות.

הטיפול התרופתי בשלב הזה אינו מכוון לפגוע בנגיף אלא מתמקד בדיכוי התהליכים הדלקתיים האלה כפי שמקובל במחלות אוטואימוניות אחרות. הטיפולים האלה מיועדים לדכא את המנגנונים של מערכת החיסון הטבעית שמפעיל הגוף שלנו, ולכן טומנים בחובם סכנות אחרות, כמו כל התרופות שמדכאות את מערכת החיסון.

בחזרה למעלה

איך מטפלים במי שחלה בקורונה?

למרבה הצער עדיין לא נמצא טיפול מוחלט ויעיל למחלה. חולים שאינם נזקקים לאשפוז מקבלים בעיקר טיפול תומך: נוזלים (אם הם סובלים מהתייבשות), משככי כאבים ותרופות מפחיתות חום (אם הם סובלים מכאבים ומחום) וכדומה.

חולים הנזקקים לאשפוז מקבלים תמיכה נשימתית לפי הצורך (חמצן, הנשמה) וטיפולים ספציפיים המכוונים לשלב של מחלתם: טיפולים אנטי וירליים ו/או טיפולים נגד סערת הציטוקינים. ראו בהמשך המדריך הזה את הסעיף שבראשו השאלה: "מה קורה לחולי קורונה במצב קשה?"

בחזרה למעלה

האם יש תרופה לקורונה?

עדיין אין תרופה מאושרת לקורונה, אך נעשים ניסויים קליניים רבים בתרופות שאושרו לטיפול במחלות נגיפיות אחרות כמו סארס ואבולה. התברר שכמה מהתרופות האלה מעכבות ביעילות אנזים שחיוני להתרבות הנגיף. במקביל מתקיים מאמץ לפתח תרופה חדשה שתנטרל את האנזים החיוני הזה ותמנע את התרבות הנגיף.

ראו כתבה נרחבת: תרופות לקורונה - כל מה שאנחנו יודעים עד עכשיו.

בחזרה למעלה

עוד מידע חשוב בשבילך

ההנחיות המעודכנות: מה מותר ומה אסור?

איך עושים בדיקה לאבחון קורונה בכללית?

הנחיות לבידוד בית

• רוצה לשוחח בטלפון עם רופא המשפחה שלך?

אני בהריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי ולעובר?

הכנו לך מדריך בנושא.

בחזרה למעלה

התינוק והילד שלי חלו בקורונה. האם המחלה שלהם צפויה להיות קלה?

יש לנו מדריך גם בנושא הזה.

בחזרה למעלה

האם יש לקורונה השפעות ארוכות טווח שמורגשות גם לאחר שהנגיף נעלם מהגוף?

מצטברות עדויות על סדרה ארוכה של סיבוכים ושל נכויות מתמשכים המופיעים אצל מחלימי קורונה. זאת בדומה למחלימים מנגיפי קורונה אחרים כמו SARS ו־MERS, שסבלו בחלקם מנזקים גופניים ארוכי טווח ואף תמידיים. התופעה הזה נקראת גם פוסט קורונה ו־Long Covid.

בחזרה למעלה

מתי קובעים שחולה החלים מקורונה?

כבר אין צורך בבדיקות קורונה כדי לקבוע החלמה, אלא אם מדובר באנשים בקבוצות סיכון.

הקביעה היא כפי שמפורט במדריך שהכנו לכם.

בחזרה למעלה

שירותי רפואה מהבית!
השירותים המתקדמים של כללית שאפשר לקבל ישר מהכורסה

shock_smart.jpg

האם מי שחלה בקורונה מחוסן לכל חייו?

כידוע, לאחר שחולים במחלות נגיפיות מסוימות, מתחסנים מפניהן לכל החיים (למשל אדמת וחזרת), ויש מחלות נגיפיות אחרות שלא מתחסנים מפניהן, וניתן לחלות בהן שוב ושוב (למשל הצטננות).

בנוגע לקורונה: עד לחדירתו של זן דלתא הייתה התפיסה המקובלת - בארץ ובעולם - כי חולה מאומת שהחלים נחשב למחוסן.

מאז חדירתו של זן דלתא, אנו רואים יותר ויותר תחלואה בקרב מחוסנים וגם בקרב מי שחלו והחלימו, אם כי תחלואה קשה בקרב מחלימים היא נדירה מאוד, מה שמעלה את השאלה האם החלמה מהמחלה מקנה הגנה טובה יותר מאשר החיסון.

עדיין אין תשובה חד־משמעית לשאלה הזאת, אך יש לציין שדווקא בקרב מחוסנים נמצאו בדרך כלל רמות נוגדנים גבוהות יותר מאשר בקרב מחלימים. אך כפי שכבר צוין, נוגדנים הם לא כל הסיפור במנגנון ההגנה שלנו.

בשורה התחתונה, כמו בנוגע לנעלמים רבים נוספים במחלה המתעתעת הזאת, נצטרך להמתין להצטברות של מידע נוסף.

בחזרה למעלה

האם מי שהחלים מקורונה יכול להדביק?

מהניסיון המצטבר עולה כי מי שחלה והחלים אינו יכול להדביק את מי שבאים עימו במגע. ההגדרות המעודכנות של "מיהו מחלים מקורונה" מבוססות על הניסיון המצטבר הזה.

בחזרה למעלה

אבל יש דיווחים על אנשים שהנגיף נשאר אצלם גם לאחר היעלמות הסימפטומים.

הדיווחים האלה נכונים, אך בדיקות ה־PCR בשלבים האלה שלאחר ההחלמה הקלינית אינן מעידות על הימצאותו נגיף חי בעל כושר הדבקה. יתר על כן, הכמות של חלקי הנגיף המתגלים בבדיקה היא נמוכה מאוד.

שיטה רגישה יותר שמאפשרת לקבוע חיוּת של נגיף ואת יכולתו להדביק בני אדם היא באמצעות גידולו בתרביות תאים - טכניקה  השמורה למעבדות מחקר בלבד.

כיום כבר יודעים שאין קורלציה בין שתי הבדיקות (בדיקה של נגיפים חיים בתרבית ובדיקת PCR) הנעשות למחלימים. זוהי הסיבה שהקריטריונים להחלמה שונו, ולרוב כבר אינם מתבססים על בדיקות לגילוי הנגיף אלא על ספירת ימים ללא סימפטומים. ראו: ההגדרות המעודכנות של "מיהו מחלים מקורונה".

בחזרה למעלה

4 פעולות בסיסיות להגנה מפני קורונה

זה בידיים שלכם, תרתי משמע

shutterstock_1661809672.jpg

איך הקורונה בהשוואה לשפעת?

בחזרה למעלה

מידע נוסף על נגיף הקורונה

• מתחם הקורונה באתר משרד הבריאות
• האתר של ארגון הבריאות העולמי
המרכז האמריקאי לבקרות מחלות ולמניעתן (CDC)
המרכז האירופי לבקרת מחלות ולמניעתן

טפסים חיוניים

דיווח עצמי על בידוד בית
דיווח עצמי על בידוד בית - מגע עם חולה
דיווח על הפרת צו בידוד בית
תעודת מחלה גורפת לאדם שנמצא בבידוד

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש