חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם מסכה מחזיקה בובה עם מסכה

ילדים וקורונה: האם הם נדבקים ומדביקים?

כבר בשלביה הראשונים של מגפת הקורונה התברר שילדים כמעט שאינם חולים במחלה, אבל החשש היה שהם מפיצים אותה. מה אנחנו יודעים מהמידע שהצטבר?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

כבר בתחילת ההתפרצות של מגפת הקורונה בלטה העובדה שילדים כמעט שאינם חולים במחלה, ואם הם חולים בה - מחלתם לרוב קלה. עברו כמה חודשים, והרושם הראשוני הזה רק הולך ומתחזק. אז מה אנחנו יודעים על קורונה בילדים?

יש לציין שהנתונים המובאים כאן הם ממדינות רבות, ששונות זו מזו (ומישראל) מהבחינה הדמוגרפית והסוציולוגית: במספר הילדים הממוצע במשפחה, בשיעור הילדים באוכלוסייה הכללית, במודלים של מערכות החינוך שלהן וכדומה. המדינות האלה גם שונות זו מזו במאפייני ההתפרצות של המגפה, ולכן לא ברור עד כמה המסקנות העולות מהן ישימות לישראל. יתר על כן, מחקר שנעשה בישראל בנוגע לתחלואת ילדים בקורונה הניב תוצאות שאינן חד־משמעיות, ולא ברור עד כמה הוא מאפשר להסיק מסקנות בנוגע לסוגיית החזרה של ילדים למוסדות החינוך.

מהם סימני המחלה בילדים?

סימני המחלה בילדים דומים לסימני המחלה במבוגרים, אם כי שיעור הילדים שנדבקו והם א־תסמיניים הוא ככל הנראה גדול יותר מאשר בקרב המבוגרים.

הסימנים הנפוצים ביותר הם חום ושיעול ובשכיחות נמוכה יותר - גם קוצר נשימה. סימנים אחרים הם נדירים יותר, בדומה למבוגרים: נזלת, שלשול, הקאות. הרוב הגדול של הילדים התסמיניים מחלים בתוך שבוע עד שבועיים.

האם קורונה בילדים עלולה להפוך למחלה קשה? 

בסוגיה הזאת יש בשורות טובות: קיים הבדל מובהק בין מבוגרים לילדים בנוגע לאופן שבו הם עוברים את המחלה. המחלה של הילדים קלה באופן משמעותי יותר ממחלת המבוגרים, ולכן הילדים החולים נזקקים הרבה פחות לאשפוזים בכלל ולאשפוזים ביחידות לטיפול נמרץ בפרט.

ההבדל הזה קיים לא רק בהשוואה בין ילדים למבוגרים, אלא גם בהשוואה בין קבוצות שונות גיל בקרב ילדים: פעוטות חולים במחלה הזאת בצורה הרבה יותר קלה מאשר מתבגרים. לכן התמותה בקרב ילדים היא כמעט אפסית - גם במדינות שסובלות מתחלואה רבה מאוד כמו איטליה, ספרד ובריטניה.

על פי נתונים מארצות־הברית, לכ־80% מהילדים שנזקקו לאשפוז (וכאמור, הם מעטים מאוד) היו מחלות רקע. אחת התיאוריות שמנסות להסביר את המהלך המתון יותר של המחלה אצל ילדים היא שילדים סובלים פחות מ"סערת ציטוקינים" שהיא מרכיב משמעותי בחומרת המחלה.

אל תזניחו טיפול בבעיות רפואיות דחופות!

אם אתם זקוקים לטיפול רפואי דחוף - חשוב שתראו רופא. אנחנו ערוכים לטפל בכל מי שמגיע למיון ומקפידים על הבטיחות שלכם. במקביל, בתי החולים והמרפאות שלנו מחדשים חלק מהשירותים שהופסקו בגלל הקורונה.

זכרו: חובה לחבוש מסכות ביציאה מהבית.

בבעיות שאינן דחופות: השתמשו ברפואה מהבית

בתקופה הזאת אנא הימנעו ככל הניתן מלהגיע למרפאות כללית. לרשותכם עומדים מגוון שירותים רפואיים שניתן לקבל מהבית, כולל שיחת טלפון עם רופא המשפחה ומוקדי ייעוץ עם רופאים און־ליין מסביב לשעון.

האם ילדים נדבקים פחות בקורונה בהשוואה למבוגרים?

זו שאלה שקשה לענות עליה, מכיוון שברוב המדינות בודקים רק את הילדים שיש להם תסמינים קליניים, ובהיעדר סקר אוכלוסייה (כלומר בדיקה גם של חולים וגם של א־תסמיניים) קשה להעריך כמה נדבקו. מסקר אוכלוסייה שנעשה באיסלנד עולה שרק 6% מהילדים עד גיל 10 חלו במחלה.

על פי נתונים ממקומות שונים בעולם, ילדים הם רק כ־1% עד 5% מכלל הנדבקים, אך כמובן ייתכן שהנתון הזה משקף את העובדה שעל פי רוב אובחנו רק ילדים שהייתה להם מחלה קלינית גלויה וכי למעשה שיעורם גבוה יותר. ממחקרים שבהם בדקו בני בית של חולים מאומתים עולה שילדים נדבקו פחות מאשר המבוגרים באותה המשפחה.

עדיין לא ברור מדוע ילדים נדבקים פחות ממבוגרים. כידוע, הנגיף חודר לתאים במערכת הנשימה באמצעות התחברות לרכיבים מסוימים ("קולטנים") בתאים של אותה המערכת. נראה ששוני בקולטנים האלה בילדים מקשה על הנגיפים להתחבר אליהם.

ושאלת השאלות: עד כמה הילדים מדביקים אחרים?

התשובה לשאלה הקריטית הזאת תכריע במידה רבה בהתחבטות של הרשויות באיזה קצב לפתוח את מערכת החינוך. לרוע המזל, גם לשאלה הזאת אין עדיין תשובה חד־משמעית. 

בתחילת המגפה עלה החשש כי בדומה לשפעת ולמחלות נגיפיות אחרות בדרכי הנשימה, הילדים הם המפיצים העיקריים של קורונה ("מפיצי על") - גם אם הם עצמם חולים בה באופן קל בלבד. 

עד כה המידע בנוגע לחלקם של ילדים בהפצת הקורונה הוא מוגבל, אך נראה כי אין עדות שתומכת בחשש הזה. בבדיקת צברים של התפרצויות ברחבי העולם ובתחקור אפידמיולוגי של מודבקים התברר שרק במעט מאוד מקרים מקור ההדבקה היה ילד. נראה אפוא שלילדים יש תפקיד מוגבל יחסית בשרשרת ההדבקות.

עם זאת, בהיעדר מידע מבוסס יותר, כללי ההגנה שכוללים ריחוק חברתי, לבישת מסכות והקפדה על היגיינת ידיים תקפים לכולם. גם לילדים ולמי שבאים איתם במגע.

מה עולה ממחקר שנעשה בישראל בנוגע לתחלואת ילדים בקורונה?

ממחקר שערך מכון גרטנר (המסייע למשרד הבריאות בתחומי המחקר האפידמיולוגי) עולים ממצאים דומים לאלה שהובאו למעלה: ילדים נדבקים פחות ומדביקים פחות.

המסקנה הזאת מסתמכת על מחקר שנעשה בבני־ברק וכלל 562 משפחות שבהן 2,823 נפשות. לחוקרים התברר שהסיכון של ילדים להידבק בקורונה נמוך ב־20% עד 50% מהסיכון של מבוגרים להידבק, והסיכון שילדים ידביקו אחרים קטן בשיעור של 25% עד 75% מהסיכון של מבוגרים להדביק אחרים.

לכאורה אלה נתונים אופטימיים, אך למעשה מדובר בטווח אפשרויות כל כך נרחב (ההבדל בין 25% ל־75% הוא עצום) ולכן יש לציין שוב:  לא ניתן להעריך בוודאות  מה תהיה ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות הקורונה.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש