חיפוש

dsdsdsd
גבר צעיר אוחז בחזהו בגלל כאבים

דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) ודלקת בקרום הלב (פריקרדיטיס)

דלקת בשריר הלב ודלקת בקרום הלב הן תופעות נדירות מאוד שמופיעות לרוב בגברים צעירים. מהם התסמינים שלהן, האם הן מסוכנות ומה הקשר שלהן לקורונה ולחיסון נגד קורונה?

מנחם נהיר

ד"ר מנחם נהיר

מהי דלקת בשריר הלב ובקרום הלב?

הלב הוא שריר גדול הנמצא בתוך מעטפת.

דלקות עלולות להופיע בשריר הלב עצמו, במעטפת שלו - שנקראת גם קרום או כפורת ובאנגלית פריקרד (פרי -סביב, קרד - לב) או בשילוב מסוים של דלקת בשריר ובמעטפת שסביבו.

דלקת בשריר הלב נקראת מיוקרדיטיס (Myocarditis) - מיו = שריר, קרד = לב.

דלקת בקרום הלב נקראת פריקרדיטיס (Pericarditis).

מי נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מההדלקות האלה?

הדלקות האלה הן נדירות ומופיעות לרוב בגברים צעירים שסבלו מזיהומים נגיפיים.

מיוקרדיטיס ופריקרדיטיס עלולות להופיע גם אחרי ניתוחי לב, במיוחד באלה שבהם צריך היה לפתוח את מעטפת הלב (הפריקרד).

מהם התסמינים של דלקת בשריר הלב ובקרום הלב?

מהלך המחלה הוא במקרים רבים כדלקמן: גבר צעיר סובל במשך כמה ימים מחום ו/או מנזלת ו/או משיעול, ואחרי שהחלים, הוא מתחיל לסבול מכאבים דוקרים בחזה.

הכאבים האלה מתגברים בעת נשימה עמוקה ובעת שכיבה על הגב ומוקלים בעת רכינה קדימה. לעיתים מתלווים לכאבים גם קוצר נשימה ו/או דפיקות לב.

האם זה מסוכן?

המחלה נדירה, ועוד יותר נדירים הסיבוכים שלה כמו אי־ספיקת לב במקרה של דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס) או הצטברות נוזל בחלל שבין קרום הלב (פריקרד) לשריר הלב (מיוקרד) במקרה של דלקת קרום הלב (פריקרדיטיס).

ההצטברות הזאת של הנוזל נקראת "טמפונדה", ומדובר במצב חירום רפואי שאם אינו מטופל במהירות עלול להיות קטלני.

יש טיפול?

ברוב הגדול של המקרים מדובר במחלה קלה שחולפת לבד, ללא שום טיפול.

כדי לקצר עוד יותר את המחלה אפשר ליטול אספירין במינונים גבוהים או איבופרופן (איבופן, אדוויל) במינונים גבוהים בתוספת של קולכיצין.

מה הקשר בין דלקת בשריר הלב לחיסון נגד קורונה?

בשנה האחרונה ניתנה תשומת לב רבה יותר לדלקת בשריר הלב בשל מחלת הקורונה, שאחת מתופעות הלוואי שלה היא פגיעה משמעותית בשריר הלב הן בזמן המחלה עצמה והן בשלב המחלה הדלקתית (Pims) שמופיעה לעיתים שבועות אחדים לאחר ההחלמה.

כמו כן התקבלו דיווחים אחדים על התפתחות של דלקת בשריר הלב בעקבות קבלת חיסון נגד קורונה.

לפי עדכון של משרד הבריאות מנובמבר 2021, התופעה נצפתה במקרים נדירים, לרוב עם תסמינים קלים, בסמיכות לקבלת מנת החיסון השנייה של פייזר, ויותר בבנים בני 16 עד 19. מדובר בשכיחות מרבית של 1 ל־6,637 בנים בגילים האלה. הקשר הזה הולך ונחלש ככל שגיל המתחסן עולה.

ממצאים דומים דוּוחו ממדינות אחרות גם לאחר קבלת תרכיב מודרנה.

עד כמה הידבקות בקורונה מגדילה את הסיכון לדלקת בשריר הלב?

ממידע שמפרסם ה־CDC (הרשות האמריקנית לבקרת מחלות ולמניעתן) עולה כי הסיכון של מי שחלה בקורונה ללקות בדלקת בשריר הלב גדול פי 15.7 בהשוואה למי שלא נדבקו בקורונה.

אז מהי השורה התחתונה?

מהמידע הרב שנאסף עד כה, ברור כי הסיכון ללקות בדלקת בשריר הלב לאחר קבלת חיסון נגד קורונה הוא נמוך מאוד, אפילו בקבוצה שנמצאת בסיכון הגבוה ביותר ללקות בתופעה - גברים צעירים. לעומת זאת, הסיכון לסבול מהתופעה גדול הרבה יותר במקרה של הידבקות בקורונה.

קיימת הסכמה רחבה בקרב ארגוני רופאים ורשויות בריאות שהתועלת של החיסון בהגנה שהוא מקנה מפני קורונה גבוהה בהרבה מהסיכון הנמוך ללקות בדלקת בשריר הלב בעקבות קבלת החיסון, ולכן ההמלצה היא להתחסן.

לפי הנחיות משרד הבריאות מ־15 בנובמבר 2021, אנשים שפיתחו דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) - עם או בלי דלקת בקרום הלב (פריקרדיטיס) - בסמיכות לקבלתה של מנת חיסון קודמת מסוג mRNA (כמו פייזר או מודרנה) או ללא קשר לחיסון נגד נגיף הקורונה החדש, וללא קשר לתחלואה בקורונה, יחוסנו בתרכיב שאינו מסוג mRNA, למשל מתוצרת אסטרה זנקה.

ד"ר מנחם נהיר הוא קרדיולוג במערך הלב של המרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש