חיפוש

dsdsdsd
נזלת

נזלת: למה זה קורה לי?

מהם הגורמים לנזלת? מהם התסמינים שעלולים להתלוות אליה? כמה זמן היא נמשכת? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם נזלת כרונית? מדריך

פרופסור מנחם רתם

פרופ' מנחם רתם

שם האבחנה בעברית: נזלת
שם האבחנה באנגלית: Rhinitis
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Rhinitis

 

נזלת היא הפרשה מוגברת של נוזל או של ריר מרירית האף. הנזלת יכולה להיות מופרשת החוצה דרך הנחיריים או לנזול על הדופן האחורית של הלוע לבית הבליעה.

• זיהומים נגיפיים או חיידקיים שגורמים לדלקת של דרכי הנשימה העליונות.

• גורמים אלרגניים כמו קרדיות האבק, בעלי חיים או פריחה של דשא, של עשבים או של עצים.

• גורמים כימיים כמו עשן סיגריות או עשן מכוניות או אדים של חומרי ניקוי או כימיקלים במקום העבודה.

• Vasomotor rhinitis - נזלת לא אלרגית שמופיעה לאחר חשיפה לגירויים סביבתיים כמו אוויר יבש, אכילת מאכלים מתובלים וחריפים וקור.

• Atrophic rhinitis - סוג של נזלת שמופיע בעיקר אצל מי שעברו ניתוחי אף, ורירית האף שלהם הפכה לדקה מאוד. תוצאת לוואי של התהליך הזה היא לעיתים קרובות זיהום חיידקי כרוני.

• שימוש בסמים בהסנפה כמו קוקאין.

• מחלות דלקתיות לא זיהומיות כגון תסמונת וגנר.

• שינויים הורמונליים כגון הריון, הפרעות בפעילות של בלוטת התריס.

• הימצאות גוף זר באף (בדרך כלל אצל ילדים או אצל מבוגרים שסובלים מפיגור שכלי).

• שימוש מופרז בטיפות אף (שגורם באופן פרדוקסלי לנזלת ולגודש).

• תופעת לוואי של תרופות כמו גלולות למניעת הריון, תרופות מסוימות להורדת לחץ הדם, תרופות לטיפול בהפרעות בזקפה.

• באופן נדיר למדי עלולה נזלת להיגרם מגידול ברירית האף או בסינוסים. במקרים כאלה מופרשת הנזלת בדרך כלל מנחיר אחד בלבד ועלולה להכיל שרידי דם.

התסמינים כוללים הפרשה מהאף, התעטשויות, קושי לנשום דרך האף, גרד בתוך האף ולעיתים אף פגיעה בחוש הריח והטעם. אם ישנה דלקת ברירית הסינוסים, ייתכנו תסמינים נוספים כמו כאב ראש ותחושת לחץ באזור הפנים. התסמינים שמתלווים לנזלת עשויים לסייע באבחון הסיבה לנזלת:

• אם מדובר בנזלת שנובעת מזיהום נגיפי, עלולים להופיע תסמינים נוספים כמו כאב גרון, שיעול וחום.

• מי שסובלים מנזלת אלרגית מדווחים על התעטשויות רבות ועל גרד ברירית האף ובלוע לעיתים גם על גירוי או על גרד בעיניים. נזלת אלרגית יותר נפוצה אצל מי שסובלים מאסתמה או מאטופיק דרמטיטיס ("אסתמה של העור").

• כאשר נוסף על נזלת יש תלונה על לחצים בפנים - במיוחד משני צידי האף - ועל כאבי ראש, ייתכן שמדובר בסינוסיטיס.

• לפעמים נובעת הנזלת משימוש בתרופות (למשל משימוש מופרז בטיפות אף), מחבלות, מניתוחים או מאלרגיות, ולכן יש לברר את ההיסטוריה הרפואית של מי שמתלונן על נזלת.

• כמו כן יש לברר אם יש נוסף על הנזלת יש תלונות נוספות כמו דימומים מהאף, ירידה במשקל, הזעות לילה, כאבי שרירים או מפרקים. אם התסמינים האלה מתלווים לנזלת, יש לחשוד בקיומה של מחלה דלקתית כמו תסמונת וגנר.

כ־174 אלף מבוטחים של כללית מתוך כ־4.4 מיליון (4%) ביקשו סיוע רפואי בגלל נזלת במהלך 2016. יש להניח שהמספר הממשי של המנוזלים גבוה הרבה יותר שכן לא כל מי שסובלים מהתסמין הזה הולכים בשל כך לרופא.

כאשר מדובר במחלה נגיפית או בסינוסיטיס, היא צפויה לחלוף בתוך זמן קצר: לרוב בתוך כמה ימים ולכל היותר בתוך שבועות ספורים. נזלת שנגרמת בגלל סיבות אחרות נוטה להיות כרונית.

האבחנה מתחילה בשיחה עם הרופא ובבדיקה גופנית. במקרים רבים אין צורך בבדיקות מעבר לכך. אולם אם האבחנה אינה ברורה או שהטיפול שנוסה לא הועיל, ניתן להפנות את הנבדק לבדיקות הבאות:

• רינוסקופיה – בדיקה של חלל האף בעזרת סיב אופטי דקיק. הבדיקה מאפשרת להתרשם ממראה הרירית, לשלול או לאשר מצבים כמו סינוסיטיס, פוליפים, סטיית מחיצה, הימצאות של גוף זר או של גידול.

• בדיקה במרפאה לאלרגיה. אם קיים חשד שהנבדק סובל מנזלת אלרגית, יש לבדוק אם קיימת רגישות אלרגית ולבנות תוכנית טיפול בהתאם לכך. את האלרגנים - החומרים מעוררי האלרגיה - מגלים לרוב באמצעות תבחיני עור. זהו תהליך שבו מחדירים לעור כמות מזערית של החומר שחושדים כי הוא הגורם לאלרגיה ובודקים אם מתפתחת תגובה אלרגית מקומית. זוהי בדיקה קלה ופשוטה שמאפשרת קבלת תשובה בתוך כרבע שעה.

• לעיתים מפנים את הנבדק לבדיקת CT של האף ושל מערות הפנים - במיוחד אם הוא סובל מפוליפים באף או מסינוסיטיס כרוני.

• אם חושדים שמקור הנזלת הוא מחלה דלקתית לא זיהומית כמו תסמונת וגנר, עשוי הבירור לכלול בדיקות דם ובדיקות הדמיה כמו צילום חזה או CT חזה.

• אם מדובר במחלה נגיפית חולפת, אין צורך בטיפול כלשהו. עם זאת ניתן להציע טיפול סימפטומטי כדי להקל על המצב. הטיפולים הסימפטומטיים מתאימים לסוגים שונים של נזלת וכוללים שימוש בתרסיס או שטיפות מי מלח ותרופות נוגדות גודש בטיפות אף ובכדורים. יש לציין שאסור להשתמש בטיפות אף נוגדות גודש (כמו אוטריווין) למשך יותר מחמישה ימים ברצף, ואף מומלץ להפחית את השימוש בהן ככל הניתן היות ששימוש מופרז עלול לגרום לפעולה הפוכה: גודש באף ונזלת כרונית. נוגדי גודש בכדורים (כמו סינופד) בטוחים יותר לשימוש ממושך, אך עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו דפיקות לב ועלייה בלחץ הדם. מי שסובלים מערמונית מוגדלת עלולים לסבול מקושי בהטלת שתן.

• תרסיסי אף המכילים תרופות מקבוצת האנטי־היסטמינים (נוגדי אלרגיה) כמו רינולסט משמשים לטיפול בנזלת אלרגית.

• תרסיסי אף שמכילים סטרואידים - כמו אבאמיס, פליקסונז וסטרונאז. מטרתם היא להפחית או אף למנוע את התהליך הדלקתי שגורם לנזלת ולקושי לנשום דרך האף. זהו טיפול הכרחי במצבים של נזלת מתמשכת.

• לעיתים אין הטבה משביעת רצון בנזלת אלרגית גם לאחר הימנעות מחשיפה לגורמי האלרגיה וגם לאחר נטילת התרופות. במקרים כאלה ניתן להציע טיפול חיסוני להפחתת הרגישויות. הטיפול הזה ניתן במרפאה לאלרגיה.

• לעיתים כולל הטיפול גם ניתוח, למשל במקרה של סינוסיטיס שאינו מגיב לטיפול תרופתי.

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י כאן

נזלת לרוב חוזרת היות שאנו נוטים להידבק מפעם לפעם במחלות של דרכי הנשימה העליונות. במקרים רבים אחרים מדובר בנזלת כרונית שאינה חולפת.

הסיבוך העיקרי הוא הפגיעה באיכות חייו של מי שסובל מנזלת. במקרה של נזלת כרונית עלולה להתפתח חסימה באף וירידה בחוש הריח. חסימה באף מעלה את השכיחות של תסמונת דום נשימה בשינה.

נוסף על כך עלולה נזלת לגרום לשיעול ולגירוי בגרון, במיוחד בלילה. נשימה דרך הפה במקום דרך האף הסתום עלולה לגרום לבעיות חניכיים היות שהיא גורמת ליובש ולהיווצרות מוגברת של אבן שן.

התהליך הזיהומי או הדלקתי עלול להתפשט גם למערות הפנים ולגרום לסינוסיטיס. לעיתים נדירות עלול סינוסיטיס לגרום לזיהומים של הרקמות הסמוכות, כולל דלקת קרום המוח.

יש לפנות לרופא אם לנבדק יש תסמינים של סינוסיטיס שמלוּוים בחום גבוה, שכן במקרה כזה יש צורך להתחיל מהר ככל האפשר בטיפול אנטיביוטי.

אם מדובר בנזלת כתוצאה מזיהום נגיפי, צפוי שיפור בתוך כמה ימים עד כמה שבועות. אם מדובר בנזלת כרונית, צפויות תקופות של שיפור ושל החמרה לסירוגין.

במקרים רבים נזלת כרונית היא מצב רפואי שניתן לטפל בו, אך הטיפול לא תמיד מביא להיעלמות מוחלטת של הבעיה, או שהבעיה חוזרת לאחר הפסקת הטיפול. מי שסובלים מנזלת כרונית עלולים להזדקק לטיפול ממושך בתרסיסי אף או לטיפולים נוספים כמו חיסונים נגד אלרגנים ואף ניתוחים.

פרופ' משנה קליני מנחם רתם הוא מנהל המרפאה לאלרגיה, לאסתמה ולאימונולוגיה בבית החולים העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש