חיפוש

dsdsdsd
בדיקת CT חזה

CT חזה

מהי בדיקת CT חזה? מתי ואיך עושים אותה? האם יש צורך בהכנה מוקדמת לקראתה? איך ארגיש במהלכה? האם יש לה תופעות לוואי? מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה? מדריך

ד"ר טליה קינר

ד"ר טליה קינר

שמות נוספים של הבדיקה: CT of the Thorax, Chest CT Scan, סי־טי חזה, טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה

מהי בדיקת CT חזה?

CT חזה הוא בדיקת הדמיה המבוססת על צילומי רנטגן רבים שמייצרים תמונות מפורטות ומדויקות של בית החזה מזוויות שונות.

הצילומים האלה עוברים עיבוד בסורק ממוחשב שיוצר תמונות של איברי החזה ובהם הריאות, הלב, עצמות השלד, השרירים וכלי הדם.

התמונות מוצגות בחתכים (פרוסות), והרופא יכול לעיין בכל פרוסה בנפרד או בהדמיה תלת־ממדית. המידע שמתקבל מבדיקת CT חזה מפורט הרבה יותר מהמידע שמתקבל מצילום חזה רגיל.

מה הפירוש של CT?

CT הוא ראשי התיבות באנגלית של Computerized Tomography - טומוגרפיה ממוחשבת.

מתי צריך לעשות בדיקת CT חזה?

הרופא או הרופאה עשויים להפנות אותך לבדיקת CT חזה באחד מהמצבים הבאים:

• כאשר מתגלה ממצא לא תקין בצילום חזה, ויש צורך בהערכה מפורטת יותר.

• כאשר ישנם תסמינים כמו שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה וחום שמעלים את החשד למחלה בבית החזה או בריאות, וכאשר אמצעי הדמיה פשוטים יותר, כמו צילום חזה, אינם נותנים תשובה שהיא מפורטת במידה מספקת.

• כשרוצים להעריך את הגודל ואת מידת הפיזור של גידולים שמקורם בבית החזה או באיברים מרוחקים (גרורות).

• כדי לתכנן טיפול בסרטן באמצעות קרינה (רדיותרפיה) או באמצעות ניתוח וכדי להעריך אם לטיפולים באמצעות קרינה או באמצעות כימותרפיה יש השפעה על הגידול.

• כדי להעריך את מידת הנזק שנגרם לבית החזה - ובכלל זה לכלי הדם, לריאות, לצלעות ולעמוד השדרה - כתוצאה מחבלות ומפציעות (טראומה).

• כדי להעריך את מצבם של כלי הדם בבית החזה יש לעיתים לעשות אנגיוגרפיה - בדיקת CT של כלי הדם לאחר הזרקת חומר ניגוד לווריד.

יש צורך בהכנה מוקדמת?

מומלץ להגיע לבדיקה בבגדים נוחים ולא הדוקים. בכל צילום יש לחשוף את האיבר המצולם, ולכן ייתכן שתתבקשו להסיר בגדים, תכשיטים וחפצי מתכת שעלולים להפריע לצילום ולפענוח הבדיקה. 

אם הבדיקה כוללת שימוש בחומר ניגוד, ייתכן שידרשו ממך להיות בצום 6-4 שעות לפני הבדיקה.

אם יש לך מחלת לב, מחלות כליה, אסתמה, סוכרת או מחלה של בלוטת התריס (כמו תת־פעילות של בלוטת התריס), ייתכן שיבקשו ממך לעשות הכנה מיוחדת לקראת הבדיקה. בכל מקרה, המחלות האלה מחייבות התייעצות עם הרופא או הרופאה המטפלים לפני בדיקת CT של בית החזה. כמו כן חשוב לעדכן אותם אם התגלתה אצלך בעבר רגישות לחומר הניגוד.

על נשים בגיל הפוריות לדווח לרופא או לרופאה - לפני הבדיקה - אם קיים סיכוי שהן בהריון. בדיקת CT אינה מומלצת לנשים בהריון בשל הסכנה שהקרינה תפגע בעובר.

על נשים מיניקות להימנע מהנקה 24 שעות לאחר הזרקת חומר הניגוד. במשך 24 השעות שלאחר ההזרקה עליהן לשאוב את החלב ולהשליכו.

חשוב לדעת: ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה.

איך עושים בדיקת CT חזה?

לביצוע הבדיקה יבקשו ממך לשכב על שולחן בדיקה צר שמחליק לתוך מכשיר ה־CT. זהו מכשיר מלבני גדול בעל פתח עגול.

מכשיר ה־CT יוצר סדרה של צילומי רנטגן מזוויות שונות שבהמשך מעובדות באמצעות המחשב לתמונות הנקראות חתכים. ניתן גם לבצע עיבודים נוספים כדי ליצור תמונה תלת־ממדית.

בזמן הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה, משום שתנועה תגרום לטשטוש התמונה. לעיתים משתמשים בכריות או ברצועות שמסייעות לייצב את הגוף ומונעות תזוזה.

ייתכן שיבקשו ממך לעצור את נשימתך לזמן קצר במהלך הבדיקה. בזמן הבדיקה יימצא הטכנאי בחדר הסמוך, אך הוא יכול לשמוע אותך ולדבר איתך באמצעות מכשיר האינטרקום.

בחלק מהמקרים צריך להשתמש בצבע מיוחד - הנקרא חומר ניגוד - שמוזרק לתוך הווריד כדי לקבל תמונה ברורה יותר של כלי הדם או כאשר יש חשד לגידול.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

ברוב המקרים נמשכת הבדיקה דקות ספורות בלבד.

ירדימו אותי?

לרוב אין צורך בהרדמה או בטשטוש. לילדים קטנים או לאנשים שאינם מסוגלים לשתף פעולה ולהימנע מתזוזה במשך כמה דקות יש לתת לעיתים חומר הרגעה או הרדמה.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

הבדיקה לא מכאיבה. קרני הרנטגן המשמשות לסריקת ה־CT לא מכאיבות. תיתכן אי־נוחות קלה כתוצאה מהשכיבה על משטח הבדיקה הנוקשה.

אם נדרשת הזרקת חומר ניגוד, יותקן צנתר תוך־ורידי. זו צינורית קטנה שמוחדרת לווריד בזרוע או ביד. בזמן התקנת העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה. בזמן הזרקת חומר הניגוד ייתכנו תחושת צריבה, טעם מתכתי בפה או תחושת חום. אלה תופעות מוכרות שחולפות בדרך כלל בתוך שניות ספורות.

יש לדווח מיד לאחות או לטכנאי אם חשים קוצר נשימה או סחרחורת במהלך הבדיקה, שכן התופעות האלה עלולות להיות סימן ראשון לתגובה אלרגית חמורה יותר.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

הבדיקה אינה אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הבדיקה.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

חשיפה לקרינה
במהלך בדיקת CT נחשפים למשך זמן קצר לכמות קרינה שגדולה בהרבה מכמות הקרינה שלה נחשפים בצילום רנטגן רגיל. חשיפה לקרינה הזאת עלולה להגדיל את הסיכון לחלות בעתיד בסרטן.

מכיוון שמדובר בנזק מצטבר, שתוצאותיו מופיעות רק לאחר שנים רבות, הסיכון משמעותי יותר כאשר מדובר במספר רב של בדיקות CT ובנבדקים צעירים. עם זאת, רופאים ומדענים מעריכים שהתועלת שניתן להפיק מהמידע שמקבלים בעזרת בדיקת CT עולה על הסיכון שכרוך בבדיקה.

בדיקת CT בהריון
כל אישה שנשלחת לבדיקת CT חייבת ליידע את הרופא השולח על כך שהיא בהריון או שקיימת האפשרות שהיא בהריון. במקרה כזה הוא עשוי להמליץ על בדיקה אחרת כמו MRI או אולטרסאונד כדי לא לחשוף את העובר לקרינה.

תגובה לחומר הניגוד
במקרים נדירים עלול חומר הניגוד, שניתן לעיתים בבדיקת CT חזה, לגרום לבעיות בריאות או לתגובה אלרגית לחלק מהאנשים. התגובות האלרגיות הן לרוב קלות ובאות לידי ביטוי בגירוד או בפריחה, אך במקרים נדירים עלולה התגובה האלרגית להיות חמורה ואף מסכנת חיים. לכן חשוב לעדכן את הרופא אם הייתה לך אי פעם תגובה אלרגית לחומר ניגוד בבדיקה רפואית.

הסיכון להיווצרות בעיות בעקבות מתן חומר ניגוד עולה אצל מי שסובלים מאחד או יותר מהמצבים הבאים:

• מחלת לב

אסתמה

סוכרת

מחלות כליה

• בעיות בבלוטת התריס

לאנשים שסובלים מהמחלות האלה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולהחליט יחד איתו אם התועלת הצפויה מהבדיקה עולה על הסיכון שכרוך בה ולברר אם יש צורך בהכנה נוספת לבדיקה.

נוסף על כך קיים סיכון קל לדימום או לזיהום באזור החדרת העירוי לתוך הווריד.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

כן. לבדיקה אין שום השפעה על יכולת הנהיגה.

מתי "אחזור לעצמי"?

מיד לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות שגרתית. אולם אם ניתן לך חומר ניגוד בזמן הבדיקה, ייתכן שיבקשו ממך להמתין להשגחה קצרה במכון כדי לוודא שאין לך תופעות לוואי ושהרגשתך טובה. ברוב המקרים יבקשו ממך לשתות הרבה נוזלים כדי לסייע לכליות לפנות את חומר הניגוד מהגוף.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

בדיקת CT של החזה ללא חומר ניגוד אינה כרוכה בסיכונים מיידיים שמחייבים התייחסות רפואית.

לאחר בדיקת CT בעזרת חומר ניגוד יש להתייעץ עם רופא במקרה של הופעת תסמינים המעידים על רגישות יתר לחומר הניגוד, כמו פריחה, גרד, קוצר נשימה או הרגשה כללית לא טובה. אנשים שסובלים ממחלת לב, מאסתמה, מסוכרת, ממחלת כליות או מהפרעה בבלוטת התריס חייבים להיבדק אצל רופא, אם בעקבות הזרקת חומר הניגוד חלה החרפה במחלתם.

מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה?

תשובה תקינה מעידה על מבנה תקין של האיברים בבית החזה - הריאות, הלב, עצמות השלד, השרירים וכלי הדם. אם במהלך הבדיקה נעשה שימוש בחומר ניגוד תוך־ורידי, ניתן לבחון באופן מפורט יותר את כלי הדם.

יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת CT של בית החזה - החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה.

המשמעות של ממצא לא תקין בבדיקה תלויה בגורמים שונים, למשל סוג הממצא והיכן הוא ממוקם, גיל הנבדק, מחלות הרקע שמהן הוא סובל והסיבה שבגללה הוא נשלח לעשות את הבדיקה. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

בדיקת CT של החזה משמשת לאבחון ולהערכה של מצבים רבים ושונים. המשך הבירור והטיפול תלויים בסיבות לביצוע הבדיקה ובתוצאותיה.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה במרפאת חצור הגלילית של כללית, בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושל הדסה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש