אבחנות
פורסם בראשונה: 15.08.2012
עדכון אחרון: 11.10.2015

סרטן השד

לקריאה נוחה
מהו סרטן השד? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שלו? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך
סרטן השד

• שם האבחנה בעברית: סרטן השד
שם האבחנה באנגלית: Carcinoma of Breast, Breast Carcinoma, Breast Cancer, Ca of Breast
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Malignant Neoplasm of Breast

 

זהו גידול שמקורו ברקמת השד. ישנם כמה סוגים של סרטן שד, אולם בכל הסוגים ישנה חשיבות מכרעת לגילוי מוקדם. גילוי וטיפול מוקדמים מעלים מאוד את סיכויי ההחלמה מהמחלה.

הסבר כללי: סרטן נוצר כאשר אחד התאים ברקמה אינו מפסיק להתחלק: הוא מתחלק שוב ושוב ללא בקרה ויוצר הרבה מאוד תאים סרטניים באזור אחד. באותו האזור נוצר גוש שבהמשך עלול לגרום להרס של רקמות בריאות סמוכות וכן לשלוח גרורות לרקמות מרוחקות. באופן הזה מתפשט סרטן השד לבלוטות הלימפה בבתי השחי וכן הוא עלול לשלוח גרורות לאיברים אחרים כמו ריאות ועצמות.

סרטן השד הוא הגידול השכיח ביותר בקרב נשים. ניתן לגלות אותו בשלבים מוקדמים באמצעות ממוגרפיה, שהיא בדיקת סקר שמומלצת לכל הנשים מגיל 50. לנשים שמצויות בסיכון מוגבר, למשל נשים שיש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה במחלה, מומלץ להתחיל את המעקב כבר בגיל 40. גילוי מוקדם משפר את סיכויי ההחלמה. 

בין אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, מחלימים ממנה, או יש לכם בן משפחה שחווה אותה - אנחנו שם בשבילכם. אחיות אונקולוגיות מנוסות יענו על שאלות מקצועיות ויעזרו לכם להתמודד ברגעים הקשים, מבלי שתצטרכו לצאת מהבית. וגם: תוכנית מיוחדת למחלימים מסרטן השד או המעי הגס.
לחצו כאן לכל הפרטים

מוקד אחיות אונקולוגי: שם בשבילך 

גידול בשד נגרם משיבוש בתהליכי החלוקה של התאים ברקמת השד. הגורם לשיבוש הזה אינו ידוע, אולם ידועים כמה גורמי סיכון שמעלים את הסיכון להתפתחות סרטן השד. אלה הם גורמי הסיכון הידועים:

• נטייה תורשתית (בלשון הרופאים: "סיפור משפחתי של סרטן השד").

השמנה.

• הופעת הווסת הראשונה בגיל מוקדם והפסקת הווסת בגיל מאוחר יחסית.

• הריון ראשון בגיל מבוגר יחסית (גיל 30 ויותר).

עישון.

צריכה מופרזת של אלכוהול (יותר מאשר מנת אלכוהול אחת ביום. מנת אלכוהול אחת לנשים היא, למשל, כוס אחת של יין).

• סרטן השד יותר שכיח בקרב נשים לבנות מאשר בקרב נשים שחורות ושכיח יותר בצפון אירופה, בארצות הברית ובישראל מאשר במזרח אסיה ובאפריקה.

• סרטן השד נפוץ פי 100 בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

• ממחקרים מתברר כי אצל נשים מיניקות, יש שכיחות נמוכה יותר של מקרי סרטן השד. ככל שמיניקים יותר - כך קטן הסיכון לחלות.

התסמין המרכזי הוא גוש בשד. עם זאת יש להדגיש שלא כל הופעה של גוש בשד היא בהכרח סימן לסרטן. לעיתים קרובות מדובר בציסטות לא סרטניות. לכן בכל מקרה של גילוי גוש בשד יש להיבדק על ידי כירורג שד כדי שיקבע אם יש צורך בבדיקות נוספות.

תסמינים אפשריים נוספים: כאב בשד, שינויים בעור על פני השד ובמבנה השד, הפרשה דמית מהפטמה, שקיעה של הפטמה, שינויים בעור הפטמה (למשל, קילוף העור), בלוטות לימפה מוגדלות בבית השחי.

יש להדגיש: לעיתים לא מרגישים גוש בשד ולא סובלים מתסמין כלשהו, והגידול מתגלה רק בממוגרפיה.

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה בפורום טיפול בסרטן ואונקולוגיה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

סרטן השד הוא מחלת הסרטן הנפוצה ביותר בישראל ובעולם. על פי הנתונים של הרישום הלאומי לסרטן, מתגלית המחלה מדי שנה אצל קרוב ל־5,000 נשים וגברים בישראל. כל אישה שמינית צפויה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. הסיכון לחלות במחלה עולה עם הגיל: הנשים שמאובחן אצלן סרטן השד הן לרוב בנות 50 ויותר.

ישנם סוגים שונים של סרטן השד - חלקם יותר אגרסיביים וחלקם פחות. תקופת המחלה נמשכת מרגע האבחון ועד לסיום הטיפולים. לאחר כמה שנים ללא חזרת הגידול ניתן לומר שהושגה החלמה מלאה מהמחלה. סיכויי ההחלמה תלויים בסוג הגידול, במאפייניו (למשל, האם הוא רגיש להורמונים או לא), בשלב שבו נעשתה האבחנה ובבריאות הכללית של האישה.

• האבחנה נעשית במקרים רבים בעקבות גילוי של גוש או של שינויים אחרים בשד. את הגוש יכולים לגלות האישה עצמה או הרופא המטפל.

בדיקה ידנית
הממסד הרפואי (במקרה הזה המועצה הלאומית לאונקולוגיה, למניעה ולגילוי מוקדם של סרטן) אינו ממליץ כיום לצוותים הרפואיים לעודד נשים לעשות בדיקה עצמית של השד. הסיבה: ממחקרים שנעשו עולה שהבדיקות העצמיות האלה אינן מביאות בדרך כלל תועלת ואף גורמות לא פעם לפעולות בירור פולשניות רבות שבדיעבד מתברר שהיו מיותרות.

עם זאת, בדיקה עצמית אינה חסרת כל תועלת ועשויה לעיתים להציל חיים. לכן הסוגיה אם לעשות בדיקה כזאת או לוותר עליה נתונה בידי כל אישה ואישה. אם החלטת בכל זאת לבדוק את עצמך, כך תעשי זאת באופן היעיל ביותר:

את הבדיקה העצמית יש לעשות מדי חודש כשבוע לאחר הווסת:

בשלב הראשון יש להסתכל על השדיים במראה - בישיבה או בעמידה - ולבחון אם יש שינוי בצורה או בגודל.

בשלב השני יש להרים את הידיים ושוב לסקור את השדיים ולבחון אם יש שינויים כלשהם בצורת השד או בגודלו. יש לפנות לבדיקת רופא בכל מקרה שבו מתגלים שינויים בעור השד: שקיעה שלו (או של הפטמה) לתוך השד, הופעת בליטה, התעבות של העור, הופעת בצקת או אודם.

בשלב השלישי מומלץ לשכב על הגב ולמשש שד ימין ביד שמאל ולהפך. מומלץ לחלק את השד לארבעה רבעים ולמשש רבע אחר רבע. בהמשך יש למשש את אזור בית השחי ואחר כך את מרכז השד ולסחוט את הפטמה כדי לבדוק אם ישנה הפרשה כלשהי. הבדיקה העצמית חשובה, אולם אינה משמשת תחליף לבדיקת רופא.

רוצה לדעת עוד על הבדיקה הידנית? לחצי כאן

בדיקת רופא
רצוי להיבדק פעם בשנה על-ידי רופא המתמחה בבדיקת שד ידנית. הרופא בודק את השדיים ואת בלוטות הלימפה בבית השחי ובצוואר. הבדיקה נעשית במצב של ישיבה ושכיבה של הנבדקת. הרופא יכול להמליץ על בדיקות נוספות בהתאם לצורך.

ממוגרפיה
• דרך גילוי נוספת היא באמצעות בדיקת ממוגרפיה שהיא צילום רנטגן של השד. הבדיקה הזאת מאפשרת לגלות שינויים סרטניים בשד עוד לפני שניתן לחוש בגוש כלשהו. גילוי הגידול בשלב מוקדם מפחית את התמותה מסרטן השד בשיעור ניכר. בדיקת ממוגרפיה מומלצת לכל אישה מעל גיל 50 פעם בשנתיים. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון (שלהן אם או אחות שחלו בסרטן) הבדיקה מומלצת מגיל 40 פעם בשנה או בהתאם להמלצת הרופא.

בדיקת ממוגרפיה

לעוד סרטוני בדיקות >

בדיקות נוספות
אולטרסאונד שדיים. זוהי בדיקה משלימה לממוגרפיה, וגם באמצעותה ניתן לגלות גידולים בשד.

• בדיקת MRI של השד מומלצת ונמצאת בסל התרופות לנשים שזוהו אצלן מוטציות בגנים BRCA1 ו־BRCA2 (שני גנים שגורמים לנטייה מוגברת לחלות בסרטן השד).

ביופסיה של השד. כאשר מתגלה גוש חשוד בשד, יש לבדוק אותו באופן ישיר באמצעות נטילת ביופסיה. ניתן לקחת את הביופסיה בעזרת מחט דקה, בעזרת מחט מעט יותר עבה וכן בעזרת ניתוח שבו מוציאים חתיכה מהגוש או את הגוש כולו.

ברוב המקרים מאובחן סרטן שד בשלב שבו הוא מוגבל רק לשד וטרם שלח גרורות לאיברים אחרים. אם עולה חשד לקיום מחלה גרורתית, יש להשלים בדיקות הדמיה נוספות כמו CT.

יש כמה רבדים לטיפול:

1. ניתוח. נשים שאצלן התגלה גידול בשד עוברות בדרך כלל ניתוח לכריתת הגידול ולנטילת דגימה מבלוטות הלימפה בבית השחי. לעיתים יש צורך בניתוח נרחב יותר: הסרה של השד כולו או אף של שני השדיים והוצאה נרחבת של בלוטות הלימפה מבתי השחי. מיד לאחר הכריתה המלאה - או זמן מה לאחר מכן - ניתן לעשות ניתוח לשחזור השד.

2. טיפול באמצעות קרינה. לאחר כריתת הגידול יש בדרך כלל צורך בטיפול משלים בקרינה. הקרינה ניתנת לשד כולו ולעיתים כוללת גם את בלוטת הלימפה המנקזות את השד. הקרינה המשלימה מאפשרת במקרים רבים לעשות את הניתוח לשימור השד ומונעת את הצורך בכריתת שד מלאה.

3. כימותרפיה. בטיפול כימותרפי נותנים לאישה תרופות שפוגעות בתאי הגידול. לטיפול הכימותרפי יש לעיתים תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות ונשירת שיער. ניתן להקל על תופעות הלוואי האלה בעזרת תרופות. יש לציין שלא בכל מקרה שבו אובחן סרטן השד יש צורך במתן טיפול כימותרפי.

4. טיפולים ביולוגיים. בניגוד לטיפולים הכימותרפיים, הטיפולים הביולוגיים הם ספציפיים יותר לתאי הגידול ומצמצמים את הפגיעה בשאר תאי הגוף, ולכן יש להם פחות תופעות לוואי. תרופות ביולוגיות שנמצאות בשימוש נגד סרטן השד הן, למשל, הרצפטין ולפטיניב.

5. טיפולים הורמונליים. לאחר סיום הטיפול בכימותרפיה ובקרינה אפשר לתת טיפולים הורמונליים - לפי אופי הגידול - שמטרתם למנוע חזרה של הגידול. דוגמה לתרופה הורמונלית היא טמוקסיפן.

אם יש תגובה טובה לטיפול, התקווה היא שהאישה תחלים לגמרי, והגידול לא יחזור. אם הגידול חוזר, יש לקבל שוב טיפולים המותאמים למצב המחלה.

יש לציין ששיעורי ההישרדות מסרטן השד בישראל גבוהים בהשוואה לרבות ממדינות המערב. הנתון הזה נובע, ככל הנראה, מהקפדה יתרה על המעקב הרפואי המומלץ כמו בדיקת רופא וממוגרפיה.

סיבוכים עלולים להיות הן לגידול עצמו והן לטיפולים האינטנסיביים.

סיבוכים של הגידול
• סיבוכים באיזור הגידול: הרס של השד, דלקת קשה בשד, פגיעה בקיר בית החזה.

• סיבוכים של הגרורות: אם יש גרורות, תלוי האופי של הסיבוכים במיקום הגרורה. למשל, גרורות לעצמות יכולות לגרום לכאבים קשים. גרורות לריאות יכולות לגרום לשיעול ולקשיים בנשימה.

סיבוכים של הטיפול
• טיפול באמצעות קרינה יכול לגרום לכווייה באזור המוקרן, כימותרפיה יכולה לגרום, בין היתר, לבחילות ולהקאות, לנשירת שיער, לפגיעה בלב, לדיכוי מערכת החיסון ולאנמיה.

• שינוי בצורת השד או בגודלו.

• שינוי בצורת הפטמה.

• הפרשה מן הפטמה.

• מישוש גוש בשד.

רופאים מומחים מהמרכז האונקולוגי במרכז הרפואי מאיר משיבים לשאלות שלכם בפורום טיפול בסרטן

אם האישה עוברת את הטיפולים הנדרשים, וישנה תגובה טובה לטיפול, הרי שלאחר כמה חודשי טיפול אינטנסיביים יכולה האישה לחזור בהדרגה לחיים רגילים. לאחר כמה שנים ללא חזרה של הגידול ניתן אף לקבוע שהאישה החלימה באופן מלא מהמחלה. כיום רוב הנשים שמאובחן אצלן סרטן שד מחלימות ממחלתן בצורה מלאה.

במקרים של תגובה חלקית או של היעדר תגובה לטיפול או במקרים של חזרת הגידול האתגרים הגופניים והרגשיים גדולים יותר. אז התקופה עד להתאוששות המלאה אורכת זמן רב יותר.

בזכות המודעות למחלה וההשקעה הרבה בפיתוח טיפולים לריפויה יש כיום אפשרויות רבות של טיפול, וסיכויי ההחלמה גבוהים יותר מאשר בעבר. אולם למרבה הצער סרטן השד עלול עדיין להיות מחלה קשה וקטלנית.

קבלת הודעה על גילוי סרטן שד היא תמיד בשורה קשה, ונדרש זמן כדי לעכלה. מומלץ להיעזר במעגלי תמיכה אפשריים: משפחה, חברים, אנשי הצוות הרפואי, האגודה למלחמה בסרטן, אגודת "אחת מתשע". במידת האפשר חשוב לנסות לשמור על שגרת החיים וכן ללמוד על המחלה ועל הטיפולים כדי לדעת לקראת מה הולכים.

ניתן להיעזר בטיפולים של רפואה משלימה. למשל, במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון קיים מרכז לרפואה משלימה לחולי סרטן.

בכל מקרה מומלץ לשמור על אורח חיים בריא במהלך הטיפולים ולאחר ההחלמה: הימנעות מעישון ומאלכוהול, תזונה בריאה, שמירה על משקל גוף תקין והקפדה על פעילות פיזית מתונה שמותאמת למצב הגופני.

 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר דרור לימון הוא רופא בכיר במכון האונקולוגי, מרכז דוידוף, בית החולים בילינסון, המרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל