פורסם בראשונה: 08.08.2006
עדכון אחרון: 18.07.2011
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

זה כן להורמונים

לקריאה נוחה
את בגיל המעבר? יעילותם של כל התחליפים להורמונים הסינטטיים לא קיבלה הוכחה מדעית. במקרה הטוב, השימוש בתחליפים הוא בזבוז כסף, ובמקרה הגרוע הם גם עלולים להזיק. אפשר לחזור לטיפול ההורומנלי החליפי המסורתי
זה כן להורמונים

​​הוכחה נוספת ליעילותו של הטיפול ההורמונלי החליפי נתקבלה בתחילת 2009 מקבוצת חוקרים מכמה אוניברסיטאות בארצות־הברית. ממצאי החוקרים התומכים בטיפול מצטרפים לממצאים קודמים הסותרים מחקר גדול שפורסם בתחילת המילניוןם, בשנת 2001: Women's Health Initiative.

החוקרים טענו בזמנו כי טיפול הורמונלי חליפי מגדיל את הסיכון למחלות לב, שבץ וסרטן השד. פרסום המחקר הביא לירידה תלולה בטיפולים. אולם מחקרים נוספים סתרו טענה זאת לאחר שהתברר כי הטיפול הזה משפיע לרעה רק על נשים שהתחילו לקבל את הטיפול לאחר גיל 65, בעוד שנשים צעירות יותר, שקיבלו את הטיפול סמוך להפסקת המחזור, שיפרו את מצבן.  

במסגרת המחקר האחרון, שפורסם בינואר 2009 בכתב העת האמריקני לרפואה (The American Journal of Medicine) החוקרים בדקו נתונים על טיפול הורמונלי חליפי כדי להעריך את היחס שבין עלות ותועלת וההשפעות שלו על הבריאות בנשים צעירות יותר ומבוגרות יותר אחרי המנופאוזה (הפסקת המחזור).

החוקרים נעזרו במקורות מידע ממחקרים שפורסמו בספרות הרפואית עד מרץ 2008. אוכלוסיית המטרה היתה נשים מגיל 50 ומעלה וכן נשים מגיל 65 ומעלה שקבלו טיפול הורמונלי.

החוקרים מצאו שנשים ששהחלו לקבל טיפול הורמונלי חליפי בגיל צעיר, במשך 15 שנים, הרוויחו בממוצע 1.49 שנות חיים איכותיות, בעלות של  2,438 דולר וזאת בהשוואה לנשים שלא קיבלו טיפול. התוצאות לגבי הנשים הצעירות יותר עמדו בכל המבחנים הסטטיסטיים.

לדברי החוקרים, טיפול הורמונלי חליפי במשך חמש עד 30 שנים, כאשר הוא ניתן החל מתחילתו של שלב המנופאוזה, מעלה את שנות החיים האיכותיות. עם זאת, טיפול הורמונלי חליפי לנשים מבוגרות יותר גורם לירידה בשנות החיים האיכותיות בשנים הראשונות, לפני שמתחילים לצפות ברווח מהטיפול הזה.

הטיפול ההורמונלי החליפי זוכה לתמיכה גם בקרב הקבוצה המובילה בנושא המנופאוזה בארצות הברית NAMS. על־פי הדו"ח השלישי של החברה הצפון האמריקנית למנופאוזה אשר פורסם בשנת 2004, נטילת אסטרוגן או אסטרוגן עם פרוגסטרון, היא הטיפול הטוב ביותר לתסמינים של גיל המעבר, כמו גלי חום, הפרעות שינה והזעות ליליות. בנוסף, טיפול הורמונלי חליפי יכול עדיין להיחשב כטיפול מונע לאוסטאופורוזיס, כשהוא משולב  עם תרופות אחרות שאושרו למניעת מה שמכונה "בריחת סידן".

ומה עם רפואה משלימה?

את השעון הביולוגי אי אפשר להחזיר לאחור, אבל את תופעות גיל המעבר, שמהן סובלות נשים רבות, אפשר בהחלט לצמצם ולעתים גם להעלים באמצעות טיפול ברפואה משלימה כמו דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא. היכנסי לקריאה נוספת​

במשך השנים הציעו טיפולים חליפיים לטיפול ההורמונלי, אולם דעת המומחים היא כי אין בהם כל תועלת. האיגוד האמריקני של המיילדים והגינקולוגים פרסם הודעה טיפול במוצרים טבעיים כמו מיצוי של בטטות, או קוהוש שחור, אינו יעיל להפגת התסמינים של המנופאוזה. 

האיגוד האמריקני אף פרסם כ־65 אחוזים מהנשים שקיבלו טיפול הורמונלי חליפי הפסיקו את השימוש אחרי הפרסום של ממצאי המחקר של Women's Health Initiative בשנת 2001, אבל רבע מתוכן שינו בהמשך את דעתן וחזרו להשתמש בהורמונים. "האיגוד חוזר לשיווי המשקל הנכון, מקבל את העובדה שלטיפול ההורמונלי החליפי יש סיכונים, אבל מכיר שהוא יכול להתאים למצבים כמו גלי חום, כל עוד הנשים מודעות לסיכונים ושוקלות את החלטתן עם הרופא",נאמר בהודעה שפורסמה בשנת 2004.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​כללית מושלם מעניקה לך הנחה לבדיקת PAP

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל