חיפוש

dsdsdsd
בחור שסובל מדיכאון יושב ב"דאון" על המיטה

איך מתמודדים עם דיכאון?

דיכאון הוא יותר ממצב רוח רע חולף. מדובר במחלת נפש שמשפיעה גם רגשית וגם גופנית. איך מזהים דיכאון? מהו דיכאון קליני, ומהו דיכאון שקט? איך מטפלים בדיכאון, ואיך חיים עם זה? המדריך המלא

ד"ר אביב שגב, ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

דיכאון הוא תופעה שכיחה מאוד. תסמיני הדיכאון כוללים, בין היתר: דכדוך, רגזנות, אובדן עניין ודימוי עצמי נמוך.

02

מי שסובלים מדיכאון זקוקים לעזרה. כדי לאבחן דיכאון כדאי, בשלב הראשון, לפנות לשיחה עם רופא/ת המשפחה.

03

הטיפול המומלץ בדיכאון הוא שילוב של פסיכותרפיה ושל תרופות נגד דיכאון. אורח חיים בריא עשוי לסייע בהתמודדות.

צריכים עזרה? אנחנו במרחק שיחת טלפון

הקמנו עבורכם שירות שמאפשר לכם לקבל - ללא עלות - תמיכה נפשית מאנשי המקצוע שלנו בתחום בריאות הנפש בשלושה מפגשים טלפוניים. לכל המידע

"אני בבאסה", "אני בדיכאון" - אלה הם ביטויים שאנשים משתמשים בהם לא מעט בחיי היום־יום כשלא טוב להם מהבחינה הרגשית, והם מרגישים עצובים, לא מרוצים או מוטרדים. תחושות של "דאון" מלוות רבים מאיתנו בתקופות שונות בחיים, במצבים מובנים לחלוטין (כמו במקרים של זוגיות שהתפרקה או של אבל על קרוב משפחה שנפטר).

מה קורה כשהתחושות האלה מתמשכות? מתי דיכאון הוא יותר מדכדוך חולף? המדריך הזה ינסה לעשות לכם סדר.

מה מרגישים בדיכאון?

דיכאון (באנגלית: Depression) הוא מחלה שמשפיעה גם מבחינה גופנית וגם מבחינה רגשית.

מדובר בתופעה נפשית נפוצה המתבטאת באחד או יותר מהתסמינים הבאים: מצב רוח ירוד במשך שבועיים או יותר, אובדן הנאה ועניין, תחושות אשמה ללא קשר למציאות, דימוי עצמי נמוך, הפרעות בשינה ובתיאבון, תחושה של ירידת אנרגיה כללית וירידה בריכוז.

ניתן לסבול מדיכאון בצורה קלה וקצרה, או, לחלופין, בצורה ממושכת וחמורה, שעלולה אפילו לסכן חיים. הבעיה יכולה להיות כרונית או מאורע חד־פעמי או תופעה שבאה והולכת. כך או כך, מחלת הדיכאון גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד בחיי היומיום ובאיכות החיים.

כך פונים לקבלת סיוע נפשי בכללית

מדריך לבריאות הנפש


אילו סוגי דיכאון יש?

• דיכאון קליני (דיכאון מג'ורי, באנגלית: Major Depressive Disorder) מתייחס לתחושה של דכדוך בעוצמה ובהיקף שבהם הפגיעה בתפקוד היא כבר משמעותית ומסיבה סבל רב, מעבר למה שנתפס מתאים לסיטואציה. מדובר בתחושה שונה מעט מתחושת ה"דאון" הרגילה שכולנו מכירים. הכותרת של הספר "חשכה נראית" מאת ויליאם סטיירון, אשר עוסק בדיכאון, מצליחה אולי לייצג את התחושה שמלווה את המחלה.

• דיסתימיה (דיכאון שקט, דיכאון סמוי). מדובר בדיכאון ממושך שנוכח בחיי המטופל, אך בעוצמה נמוכה מאשר במקרה של דיכאון מג'ורי (קליני). מצב רוח ירוד, חוסר הנאה, היעדר חשק ותחושת אפרוריות - כל אלה נמשכים ומסיבים סבל רב למטופל. במצבים האלה הסביבה אינה מבחינה בדרך כלל בעוצמת הסבל של המטופל. לכן הרבה פעמים נוצר תסכול בגלל הפער בין הרושם המתקבל "מבחוץ" לבין החוויה הקשה שמרגישים "בפנים".

• דיכאון פסיכוטי. מצבים חמורים ביותר של דיכאון עלולים לגלוש למקום שבו נפגע בוחן המציאות, והאדם הסובל כבר מתחיל לפתח מחשבות שונות שאינן הגיוניות (למשל, שהגוף שלו נרקב או שהוא בעצם מת). במצבים כאלה עוצמת הדיכאון היא כה גדולה עד שלעיתים כלל לא מורגש דיכאון אלא ניתוק רגשי. דיכאון פסיכוטי הוא מצב מסוכן מאוד שמחייב סיוע פסיכיאטרי דחוף וטיפול תרופתי.

דיכאון בהיריון ודיכאון אחרי לידהדיכאון אחרי לידה הוא תופעה משמעותית מאוד. אם לא מזהים אותו ולא מטפלים בו, עלול להיגרם נזק רב־שנים. לעיתים קרובות מרגישים בייבי בלוז במהלך התקופה הראשונה אחרי הלידה. האישה עלולה לסבול מעייפות וממצב רוח ירוד, בדרך כלל עקב סיבות הורמונליות. דיכאון של ממש מלוּוה בתחושת זרות מהתינוק, בקושי להתחבר אליו ולטפל בו, במחשבות על מוות, בירידה בתיאבון ובהפרעות שינה. המצב הזה עלול להיות מסוכן ודורש טיפול בהקדם האפשרי.

ממה נגרם דיכאון?

לא ידוע במדויק מהו הגורם לדיכאון, וככל הנראה מדובר בשילוב של כמה גורמים אפשריים:

תורשה. למי שבני המשפחה שלהם סובלים מדיכאון יש סיכון גבוה יותר ללקות בדיכאון מאשר למי שאין להם קרובי משפחה בדיכאון.

נוירולוגיה. ישנם חומרים המופרשים במוח (נוירוטרנסמיטורים) שמעורבים בהתפתחות דיכאון.

הורמונים. הורמונים שונים קשורים להתפתחות דיכאון, למשל הורמון שמייצרת בלוטת התריס.

אירועי חיים טרגיים כמו אובדן של אדם אהוב או קשיים בחיי היום־יום כמו בעיות בריאות קשות במשפחה, מצוקה כלכלית, פרידה ויחסים עכורים בבית או בעבודה.

אירועים טראומתיים בילדות המוקדמת כמו התעללות והתייתמות מהורה.

מה בנוגע לדיכאון אצל ילדים ואצל מתבגרים?

לכל המידע על דיכאון בגיל ההתבגרות.

איך מזהים דיכאון? טיפים להורים

אילו תסמינים מופיעים במקרה של דיכאון?

אצל אנשים שונים בא הדיכאון לידי ביטוי בדרכים שונות. יש הבדלים בין נשים לגברים בכל הנוגע לאופן שבו הם מבטאים דיכאון, וכן יש הבדלים בין צעירים למבוגרים ובין בני תרבויות שונות. אולם אצל כל אדם הסובל מדיכאון יופיעו לפחות כמה מהתסמינים הבאים:

תסמיני דיכאון רגשיים

• עצבות, דכדוך.

• רגזנות - אפילו על דברים קטנים וחסרי משמעות.

• חוסר עניין בפעילויות שעוררו בעבר עניין רב והיו מקור להנאה.

• ירידה בחשק המיני.

• אי־שקט.

• קשיי ריכוז.

• תחושת חוסר ערך ואשמה.

• קשיים בחשיבה או בקבלת החלטות.

• מחשבות על מוות.

תסמינים פיזיים של דיכאון

הפרעות שינה או שינה מרובה.

• שינויים בתיאבון: ירידה בתיאבון או תיאבון מוגבר.

• עייפות, חוסר אנרגיה.

• בכי ללא סיבה.

תסמינים גופניים שאין להם הסבר כמו כאבי ראש וכאבי גב.

דיכאון וחרדה

דיכאון וחרדה הם "חברים טובים". הפרעות חרדה לעיתים קרובות גורמות לדיכאון, ודיכאון לעיתים קרובות מלוּוה בחרדה. לזיהוי של שורש הבעיה נחוץ איש מקצוע. הטיפול בשניהם די דומה, וככל הנראה יש דמיון מסוים במנגנונים הביולוגיים שמובילים לשניהם.

עד כמה דיכאון שכיח?

לפי הנתונים בעולם המערבי, כ־10% מהאוכלוסייה סובלים מדיכאון בשלב כלשהו של חייהם.

מהו זמן ההחלמה?

משך הדיכאון משתנה מאדם לאדם. לעיתים מדובר באירוע שנמשך בין כמה שבועות לכמה חודשים, ולעיתים הדיכאון הוא כרוני. אולם גם כאשר מדובר בתופעה כרונית, יש בדרך כלל תקופות שקטות שבהן תסמיני הדיכאון אינם מופיעים.

איך מאבחנים דיכאון?

אף שדיכאון הוא מצב שכיח, קורה לא פעם שהוא אינו מאובחן. אם עולה האפשרות שהאדם סובל מדיכאון, נעשית האבחנה על סמך כמה בדיקות.

חשוב לדעת: אם את או אתה חושבים שאתם סובלים מדיכאון, כדאי לפנות לרופא המשפחה. אין צורך לפנות מייד לפסיכיאטר. ברוב המקרים ניתן לקבל ליווי רפואי אצל רופא המשפחה.

אלה הן הבדיקות שמאפשרות לאבחן דיכאון:

• שיחה עם הרופא. במהלך השיחה שואל הרופא שאלות בנוגע להרגשה הכללית וכן שאלות ספציפיות לצורך הערכה פסיכולוגית. כך, למשל, הוא עשוי לשאול אם יש תחושה של חוסר אנרגיה או אם המטופל סובל מהפרעות שינה ומעצבות ממושכת.

• בדיקה גופנית - כדי לשלול את האפשרות שלדיכאון יש סיבות גופניות.

• בדיקות דם - גם כן כדי לשלול סיבות גופניות לדיכאון כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או אנמיה קשה. 

איך נפגשים עם רופא/ת משפחה בכללית?

• לזימון תור לרופא המשפחה בלי סיסמה

• תוכלו גם לשוחח עם רופא המשפחה בביקור טלפוני או בווידיאו

האם דיכאון עובר לבד?

למרבה הצער, קיימות עדיין סטיגמות ודעות קדומות בנוגע לקבלת עזרה לבעיות רגשיות ונפשיות, כולל דיכאון. חשוב להבין כי מי שסובלים מדיכאון אינם יכולים להבריא בכוחות עצמם, ושהסבל הוא רב.

איך מטפלים בדיכאון?

הטיפול המומלץ ביותר לדיכאון הוא שילוב של פסיכותרפיה ושל טיפול תרופתי נגד דיכאון. ממחקרים רבים עולה שהשילוב הזה הוא יעיל מאוד. לעיתים די באחד מהם בלבד - פסיכותרפיה או טיפול תרופתי - כדי לטפל ביעילות רבה בדיכאון.

לעיתים רחוקות יותר - כאשר הדיכאון כבד מאוד - יש צורך בהתערבות אינטנסיבית יותר ולעיתים אף באשפוז לשם קבלת טיפול.

טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה

טיפול באמצעות שיחות - פסיכותרפיה - עשוי להיות יעיל בפני עצמו במקרים קלים. נותנים אותו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים שהוכשרו לכך או פסיכיאטרים. ישנם סוגים שונים של טיפול פסיכותרפי, ולאחר הערכה מקצועית אפשר להתאים את הטיפול לאדם הסובל.

יש עדויות לכך שטיפול בשיטה הקוגנטיבית־התנהגותית (CBT) הוא יעיל במיוחד נגד דיכאון. מדובר בטיפול מובנה, מוגבל בזמן, שמתייחס לאופן החשיבה ולהתנהגות של המטופל.

טיפול בדיכאון באמצעות תרופות

הטיפול התרופתי שנחשב לטיפול הבחירה בדיכאון מתבסס על העלאת רמות הסרוטונין במוח באמצעות עיכוב ספיגתו לאחר הפרשתו.

הסבר קצר: סרוטונין הוא מוליך עצבי, דהיינו משמש להעברת מידע בין תאי עצב באמצעות מעבר דרך מרווח מזערי (סינפסה) שמצוי בין תאי העצב. מאחר שהסרוטונין משפיע, בין היתר, על שיפור מצב הרוח, הרי עיכוב ספיגתו באמצעות תרופה משמש לטיפול בדיכאון.

לכל המידע על תרופות נגד דיכאון ועל נוגדי דיכאון.

טיפול בדיכאון באמצעות חשמל (ECT)

מתן נזע חשמלי (שוק חשמלי) הוא דרך יעילה לטיפול באנשים הלוקים בדיכאון עמיד - דיכאון חמור שאינו מגיב לטיפול בנוגדי דיכאון. כמו כן הוא משמש לטיפול במי שסובלים מתופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול התרופתי ובמי שסובלים מדיכאון כה חריף (כמו דיכאון פסיכוטי) עד כי יש לשפר את מצבם במהירות.

מדובר בטיפול שנוצרה לו סטיגמה שלילית ביותר ושמעורר פחד אצל אנשים, אך יש לדעת שהוא אפקטיבי מאוד, ונעשה כיום בהרדמה מלאה במשך דקות ספורות ואינו גורם לכאבים כלשהם.

טיפול בדיכאון באמצעות קטמין

שיטה חדשה יחסית לטיפול בדיכאון היא באמצעות קטמין או אסקטמין. קטמין הוא חומר הרדמה שמוכר לרפואה זה עשרות שנים, אך בשנים האחרונות התגלה שיש לו פוטנציאל להקל על הדיכאון במהירות רבה (לעיתים בתוך כמה שעות). במרבית המקרים הסיוע הוא בר־חלוף, ולכן יש לקבל סדרה של טיפולים, שלעיתים מצליחים להוביל להחלמה משמעותית. 

עם זאת יש להדגיש שקטמין אינו מסייע לכל המטופלים. לעיתים הוא אינו מצליח להוביל לשיפור ארוך־טווח, וכמו בכל תרופה - יש לו תופעות לוואי.

ב־2020 אושר בסל הבריאות הטיפול באסקטמין - נגזרת של קטמין. אף על פי שעדיין אין עליה מידע רב, נוח יותר להשתמש בה מכיוון שהיא ניתנת בשאיפה דרך האף, לעומת הטיפול בקטמין שנעשה בעירוי תוך־ורידי.

קבעת תור לפסיכיאטר?

מה ההבדל בפגישה איתו לבין פגישה עם פסיכולוג?


עלולים להיות סיבוכים?

אצל אדם שסובל מדיכאון כרוני ואינו מטופל עלול הדיכאון להשפיע לרעה על תחומים שונים בחיים. הוא עלול לגרום, בין היתר, לצריכת־יתר של אלכוהול, לקשיים בזוגיות, לקושי למצוא עבודה (או להתמיד במקום העבודה).

כמו כן יכולים להיות לדיכאון ביטויים גופניים כמו תת־משקל ועודף משקל בגלל תזונה לקויה. נוסף על כך עלולים להתלוות לדיכאון כאבים שונים (כמו כאב ראש וכאב בטן).

לכן מומלץ מאוד לא להזניח דיכאון, ואם מתעורר חשש שמישהו סובל מדיכאון, מומלץ להפנותו לרופא המשפחה או לגורם מתאים אחר לקבלת סיוע.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אם מופיעות מחשבות אובדניות - ובוודאי אם יש כוונה להתאבד - צריך לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

איך להתמודד עם דיכאון? איך חיים עם זה?

חשוב לשמור על אורח חיים בריא: פעילות גופנית סדירה מסייעת מאוד במניעת דיכאון. כמו כן יש לשמור על תזונה מאוזנת, שאף היא יכולה לסייע, וכן להקפיד על שעות שינה מסודרות.

אצל אנשים שונים מתבטא הדיכאון באופן שונה. כך, למשל, יש מי שהדיכאון גורם להם להפרעות שינה, ואילו אצל אחרים בא הדיכאון לידי ביטוי בעיקר בירידה חדה בתיאבון. חשוב שכל אחד יכיר את האופן שבו מתבטא אצלו הדיכאון ויהיה ערני: אם מופיעים התסמינים המוכרים לו, רצוי שהוא יפנה לרופא המשפחה לקבלת עזרה. 

איך אפשר לעזור אם אדם קרוב אליי סובל מדיכאון?

דיכאון עלול להוביל לאובדנות, ולכן מדובר במחלה מסכנת חיים. מי שסובלים מדיכאון צריכים להיות קשובים לעצמם ולפנות לטיפול מייד עם הופעת תסמינים משמעותיים. לעיתים קשה לאנשים שלוקים בדיכאון לפנות על דעת עצמם לקבלת עזרה, ואז על סביבתם הקרובה להירתם לעזרתם. העזרה יכולה להתבטא קודם כול בעידוד הסובל מדיכאון לפנות לעזרה מקצועית.

כפי שהודגש קודם לכן, במקרים של מחשבות או של מעשים אובדניים יש להביא את המטופל בהקדם למיון.

נוסף על כך חשוב לא לשפוט את האדם המדוכא ולהבין שהוא אינו מסוגל "לקחת את עצמו בידיים" אלא זקוק לעזרה מקצועית כדי להחלים. דיכאון הוא מחלה, וכשם שנערכים, תומכים ועוזרים במקרה של מחלה גופנית, כך יש לתמוך באדם שסובל מדיכאון.

ד"ר אביב שגב הוא מנהל המחלקה לפסיכיאטריה דחופה בשלוותה

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש