חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר שסובל מדיכאון שוכב במיטה

דיכאון

מהו דיכאון? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שלו? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר שמואל קרון, ד"ר אביב שגב

שם האבחנה בעברית: דיכאון
שם האבחנה באנגלית: Depression
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Depression
Depressive Disorder
Chronic Depression
Endogenous Depression
Depressive Episode
Depressive Episode Unspecified

דיכאון הוא מחלה שלה ביטויים רגשיים וגופניים. הוא יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות ושונות ובהן עצבות, אי־שקט, תסכול, חוסר הנאה מהחיים, ירידה בחשק המיני, הפרעות שינה ושינויים בתיאבון.

לא ידוע במדויק מה הגורם לדיכאון, וככל הנראה מדובר בשילוב של כמה גורמים:

• תורשה - אדם שלו בני משפחה הסובלים מדיכאון - סיכוייו ללקות בדיכאון גבוהים יותר מאשר סיכוייו של מי שאין לו קרובי משפחה שסובלים מדיכאון.

• נוירולוגיה - ישנם חומרים המופרשים במוח (נוירוטרנסמיטורים) שמעורבים בהתפתחות דיכאון.

הורמונים - ישנה מעורבות של הורמונים שונים בהתפתחות דיכאון, למשל הורמון שמייצרת בלוטת התריס.

אירועי חיים טרגיים כמו אובדן של אדם אהוב או קשיים בחיי היום־יום כמו בעיות בריאות קשות במשפחה, מצוקה כלכלית ויחסים עכורים בבית או בעבודה.

אירועים טראומתיים בילדות המוקדמת כמו התעללות והתייתמות מהורה.

אצל אנשים שונים בא הדיכאון לידי ביטוי בדרכים שונות. ישנם הבדלים בין נשים לגברים בכל הנוגע לאופן שבו הם מבטאים דיכאון, וכן יש הבדלים בין צעירים למבוגרים ובין בני תרבויות שונות. אולם אצל כל אדם הסובל מדיכאון יופיעו לפחות כמה מהתסמינים הבאים:

• עצבות, דכדוך.

• רגזנות - אפילו על דברים קטנים וחסרי משמעות.

• חוסר עניין בפעילויות שעוררו בעבר עניין רב והיו מקור להנאה.

• ירידה בחשק המיני.

הפרעות שינה או שינה מרובה.

• שינויים בתיאבון: ירידה בתיאבון או תיאבון מוגבר.

• אי־שקט.

• קשיי ריכוז.

• עייפות, חוסר אנרגיה.

• תחושת חוסר ערך ואשמה.

• קשיים בחשיבה או בקבלת החלטות.

• מחשבות על מוות.

• בכי ללא סיבה.

תסמינים גופניים שאין להם הסבר כמו כאבי ראש וכאבי גב.

לפי הנתונים בעולם המערבי כ־10% מהאוכלוסייה סובלים מדיכאון בשלב כלשהו של חייהם.

משך הדיכאון משתנה לאדם. לעיתים מדובר באירוע שנמשך בין כמה שבועות לכמה חודשים, ולעיתים הדיכאון הוא כרוני. אולם גם כאשר מדובר בתופעה כרונית, יש בדרך כלל תקופות שקטות שבהן לא מופיעים תסמיני הדיכאון.

אף שדיכאון הוא מצב שכיח, קורה לא פעם שהוא אינו מאובחן. אם עולה האפשרות שהאדם סובל מדיכאון, נעשית האבחנה על סמך כמה בדיקות. חשוב לדעת: אם את או אתה חושבים שאתם סובלים מדיכאון, כדאי לפנות לרופא המשפחה. אין צורך לפנות מיד לפסיכיאטר. ברוב המקרים ניתן לקבל ליווי רפואי אצל רופא המשפחה. אלה הן הבדיקות שמאפשרות לאבחן דיכאון:

1. שיחה עם הרופא. במהלך השיחה שואל הרופא שאלות בנוגע להרגשה הכללית וכן שאלות ספציפיות לצורך הערכה פסיכולוגית. כך, למשל, הוא עשוי לשאול את האדם אם יש לו תחושה של חוסר אנרגיה או אם הוא סובל מהפרעות שינה ומעצבות ממושכת.

2. בדיקה גופנית - כדי לשלול את האפשרות שלדיכאון יש סיבות גופניות.

3. בדיקות דם - גם כן כדי לשלול סיבות גופניות לדיכאון כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או אנמיה קשה. 

הטיפול המומלץ ביותר הוא שילוב של פסיכותרפיה ושל טיפול תרופתי נגד דיכאון. מחקרים רבים הראו שהשילוב הזה הוא יעיל מאוד. לעיתים די באחד מהם בלבד - פסיכותרפיה או טיפול תרופתי - כדי לטפל ביעילות רבה בדיכאון.

לעיתים רחוקות יותר - כאשר הדיכאון כבד מאוד - יש צורך בהתערבות אינטנסיבית יותר ולעיתים אף יש צורך באשפוז לשם קבלת טיפול.

אצל אנשים שונים בא הדיכאון לידי ביטוי בדרכים שונות. יש אנשים שאצלם מדובר באירוע חד־פעמי, ויש מי שסובלים מדיכאון באופן כרוני וזקוקים לטיפול שנמשך שנים ארוכות.

כאשר הדיכאון הוא כרוני, הוא מתאפיין בתקופות שקטות ללא תסמינים ובתקופות קשות שבהן מופיעים התסמינים.

אצל אדם שסובל מדיכאון כרוני ואינו מטופל עלול הדיכאון להשפיע לרעה על תחומים שונים בחייו. הוא עלול לגרום, בין היתר, לצריכת יתר של אלכוהול, לקשיים בזוגיות, לקושי למצוא עבודה (או להתמיד במקום העבודה).

כמו כן יכולים להיות לדיכאון ביטויים גופניים כמו תת־משקל ועודף משקל בגלל תזונה לקויה. נוסף על כך עלולים להתלוות לדיכאון כאבים שונים (כמו כאב ראש וכאב בטן).

לכן מומלץ מאוד לא להזניח דיכאון, ואם מתעורר חשש שמישהו סובל מדיכאון, מומלץ להפנותו לרופא המשפחה או לגורם מתאים אחר לקבלת סיוע.

אם מופיעות מחשבות אובדניות - ובוודאי אם יש כוונה להתאבד - צריך לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אירוע של דיכאון עשוי לחלוף מעצמו, אולם עלול לעבור זמן רב עד שזה יקרה - זמן שרובו סבל ומכאובים. אם נוטלים תרופות נוגדות דיכאון, צפוי השיפור בתסמינים בתוך כשישה שבועות. מומלץ להיות במעקב רפואי מסודר (ניתן לפנות לרופא המשפחה. בדרך כלל אין צורך בפנייה לפסיכיאטר), וכן ניתן להיעזר בטיפול פסיכותרפי.

חשוב לשמור על אורח חיים בריא: פעילות גופנית סדירה מסייעת מאוד במניעת דיכאון. כמו כן יש לשמור על תזונה מאוזנת, שאף היא יכולה לסייע, וכן להקפיד על שעות שינה מסודרות.

אצל אנשים שונים מתבטא הדיכאון באופן שונה. כך, למשל, יש מי שהדיכאון גורם להם להפרעות שינה, ואילו אצל אחרים בא הדיכאון לידי ביטוי בעיקר בירידה חדה בתיאבון. חשוב שכל אחד יכיר את האופן שבו מתבטא אצלו הדיכאון ויהיה ערני: אם מופיעים התסמינים המוכרים לו, רצוי שהוא יפנה לרופא המשפחה לקבלת עזרה. 

לסיום: סרטון מרתק על החיים בצל הדיכאון


ד"ר שמואל קרון הוא לשעבר מנהל המרכז לבריאות הנפש שלוותה מקבוצת כללית

ד"ר אביב שגב הוא מנהל מחלקת מיון ושהייה בשלוותה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש