חיפוש

dsdsdsd
כדורים נגד דיכאון

תרופות נגד דיכאון: מדריך למשתמשים

תרופות לטיפול בדיכאון הן אמצעי יעיל ושכיח להתמודדות עם המצב הזה. מהם סוגי התרופות שקיימים? איך הן פועלות? מהן תופעות הלוואי האפשריות? כמה זמן צריך לקחת אותן?

בקיצור

01

דיכאון היא בעיה שכיחה, והדרכים לטפל בה כוללים טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי. לרשות המטופלים עומדים כיום תרופות רבות לטיפול בדיכאון.

02

תרופות לטיפול בדיכאון אינן משנות את המציאות או את האישיות, אך הן יעילות ועוזרות להקל על המצוקה ועל הסבל שנגרמים מהדיכאון.

03

SSRI היא משפחת התרופות הפופולרית ביותר לטיפול בדיכאון. התרופות מהמשפחה הזאת נחשבות לבטוחות יותר ולבעלות פחות תופעות לוואי.

צריכים עזרה? אנחנו במרחק שיחת טלפון

הקמנו עבורכם שירות שמאפשר לכם לקבל - ללא עלות - תמיכה נפשית מאנשי המקצוע שלנו בתחום בריאות הנפש בשלושה מפגשים טלפוניים. לכל המידע

יותר מ־260 מיליון בני אדם בעולם - כך לפי ההערכות של ארגון הבריאות העולמי - סובלים מדיכאון בדרגות חומרה שונות. נתון מדהים ומדאיג לא פחות הוא שכ־75% מאותם בני אדם אינם מטפלים במחלה שלהם שפוגעת בכל תחומי החיים ועלולה להימשך תקופה ארוכה.

כיום ישנם שני סוגים עיקריים של טיפול יעיל בדיכאון: טיפול פסיכותרפי וטיפול תרופתי. לעיתים די באחד מהם כדי לסייע, לעיתים הטיפול הטוב ביותר הוא משולב. המדריך הזה מוקדש לטיפול התרופתי.

איך פועלים נוגדי דיכאון?

כל התרופות האנטי־דיכאוניות פועלות לפי אותו העיקרון: ויסות הרמה של מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) מסוימים במוח, בדרך כלל סרוטונין, נוראדרנלין או דופמין. בניגוד לסטיגמות, התרופות האלה אינן משנות את המציאות וגם לא את האישיות של האדם, אך הן יעילות ועוזרות להקל על המצוקה ועל הסבל שנגרמים מהדיכאון.

עד כמה יעילות התרופות האלה?

לפי ההערכה של מומחי הקולג' המלכותי של הפסיכיאטרים בבריטניה, בין 50% ל־65% מהאנשים הסובלים מדיכאון ומטופלים בנוגדי דיכאון יחוו שיפור במצבם. לעומת זאת רק 25% עד 30% מהמקבלים תרופות דמה (פלסבו) ידווחו על שיפור במצבם. 

אילו סוגי תרופות קיימות נגד דיכאון?

קיימות בשוק כמה משפחות של תרופות לטיפול בדיכאון הנבדלות זו מזו בדרך הפעולה שלהן, ביעילותן במצבי דיכאון שונים, בתופעות הלוואי שלהן ובאזהרות הנוגעות לשימוש בהן.

SSRI (ראשי תיבות של Serotonin Reuptake Inhibitors)
משפחת התרופות הזאת נכנסה לשוק בשלהי שנות ה־80 של המאה הקודמת, והיא כיום משפחת התרופות הפופולרית ביותר לטיפול בדיכאוןהתרופה הראשונה מהמשפחה הזאת שוּוקה בשם המסחרי פרוזק. מאז יצאה פרוזק לשוק יצאו תרופות נוספות הדומות לה בפעילותן. התרופות האלה מעלות את רמות הסרוטונין במוח ובכך מפחיתות את תסמיני הדיכאון ומפחיתות חרדה.

באופן כללי, ובהשוואה לנוגדי דיכאון אחרים, התרופות ממשפחת ה־SSRI נחשבות לבטוחות יותר ובעלות פחות תופעות לוואי, ולכן במרבית המקרים הן האפשרות הראשונה לטיפול תרופתי בדיכאון. הן נסבלות בדרך כלל היטב. תופעות הלוואי השכיחות שלהן, המופיעות בתחילת הטיפול ונעלמות בהמשך, כוללות בעיקר כאבי ראש, אי־שקט, בחילות, כאבי בטן ושינויים ביציאות. בקרב שיעור מסוים של המטופלים ייתכנו הפרעות בתפקוד המיני (בעיקר היעדר חשק מיני ועיכוב בשפיכה). ניתן לתת את התרופות האלה גם לצעירים, גם למבוגרים וגם לקשישים. המטופלים צריכים להיות במעקב קבוע אצל הרופא המטפל.

התרופות המוכרות ביותר ממשפחה זו הן: 

1. פלואוקסטין (השמות המסחריים: פרוזק, פלוטין, פריזמה).

2. סרטרלין (השמות המסחריים: לוסטרל, סרנדה, סרטרלין־טבע).

3. פרוקסטין (השמות המסחריים: סרוקסט, פרוטין, פקסט).

4. ציטלופרם (השמות המסחריים: ציפרמיל, רסיטל, ציטלופרם־טבע).

5. פלובוקסמין (השמות המסחריים: פבוקסיל, פלובוקסמין־טבע).

6. אסציטלופרם (השמות המסחריים: ציפרלקס, אסטו, אסציטלופרם טבע).

איך פונים לטיפול נפשי בכללית?

כל מה שרציתם לדעת ולא ידעתם את מי לשאול. לחצו כאן
הרפורמה בבריאות הנפש

SNRI (ראשי תיבות של Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor) 
התרופות מהמשפחה הזאת החלו להימכר באמצע שנות ה־90 של המאה ה־20. לרוב משתמשים בהן כאשר התגובה לתרופות ממשפחת ה־SSRI אינה משביעת רצון, אך לפעמים הן משמשות גם התרופה הראשונה לטיפול בדיכאון. התרופות האלה מעלות את רמות הסרוטונין והנוראדרנלין במוח ובכך מפחיתות את תסמיני הדיכאון והחרדה.

למשפחה הזאת שייכות התרופות הבאות:

1. ונלפקסין (השמות המסחריים: ויאפקס, ונלה, אפקסור, ונלפקסין־טבע).

2. מילנסיפרן (השם המסחרי: איקסל).

3. דולוקסטין (השמות המסחריים: סימבלטה, דולוקסטין־טבע).

גם לתרופות מהמשפחה הזאת יש תופעות לוואי מועטות. אלה כוללות בעיקר בחילות (שחולפות כשבועיים לאחר התחלת הטיפול) והפרעות בתפקוד המיני (בעיקר ירידה בחשק המיני ועיכוב בשפיכה). התרופה דולוקסטין משמש גם לטיפול בכאב עצבי (נוירופתיה). התרופה ונלפקסין עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם כאשר היא ניתנת במינונים גבוהים, ולכן בעת שמטופלים בה מומלץ להיות במעקב אחרי לחץ הדם.

TCA (ראשי תיבות של Tricyclic antidepressants)
התרופות ממשפחת הטריציקליים הן ותיקות מאוד: השיווק שלהן החל כבר בשנות ה־50 של המאה ה־20. זוהי קבוצת תרופות ותיקה, שנכנסה לשוק כבר בשנות ה־50. התרופות האלה כבר כמעט שאינן משמשות אופציה ראשונה או אפילו שנייה לטיפול בדיכאון. הסיבות לכך הן הסיכון הכרוך בנטילתן במינון־יתר וכן תופעות הלוואי הרבות שלהן בהשוואה לתרופות מקבוצות ה־SSRI וה־SNRI.

תופעות הלוואי השכיחות שלהן כוללות יובש בפה, הפרעות במתן שתן, הפרעות קצב, שינויים בלחץ הדם, ראייה מטושטשת. לקשישים המטופלים בהן עלולות התרופות מהמשפחה הזאת לגרום לאצירת שתן ולבלבול.  

למשפחת התרופות הטריציקליות שייכות, בין היתר, התרופות הבאות:

1. קלומיפרמין (השמות המסחריים: אנפרניל, מרוניל)

2. אימיפרמין (השמות המסחריים טופרניל, טבליות בי־פי, פרימוניל).

3. אמיטריפטילין (השמות המסחריים: אלטרול, אלטרולט).

4. נורטריפטילין (השם המסחרי: נורטילין).

5. דזיפרמין (השם המסחרי: דפרקסן).

MAOI (ראשי תיבות של Monoamine Oxidase Inhibitors)

לדוגמה: פנלזין (השם המסחרי: נרדיל).

התרופות ממשפחת MAO הן ותיקות, אך השימוש בהן כיום אינו פופולרי כבעבר. הסיבה: לצד יעילותן יש להן תופעות לוואי משמעותיות, אינטראקציות עם תרופות רבות, ונטילתן מחייבת לוותר על מזונות מסוימים. לדוגמה, יש להימנע מצריכת מזון שעשיר בטירמין כמו גבינות צהובות, מזון מעושן, אלכוהול (כולל בירה). לכן השימוש בהן שמור למקרים שבהם תרופות ממשפחות אחרות לא הביאו להקלה בדיכאון.

תרופות אחרות לטיפול בדיכאון

מדובר בתרופות שבדרך כלל אינן משמשות אופציה ראשונה לטיפול בדיכאון. הן פועלות בדרכים שונות ומעלות רמות של סרוטונין, של נוראדרנלין או של דופמין במוח. לעיתים אף נרשמות התרופות האלה נוסף על תרופות אחרות לטיפול בדיכאון.

לקבוצה הזאת שייכות, בין היתר, התרופות הבאות:

1. מירטזפין (השמות המסחריים: מירו, רמרון, מירטזפין־טבע). אחת מתופעות הלוואי של התרופה הזאת - ישנוניות - מופיעה דווקא כשהיא ניטלת במינונים נמוכים. לכן היא יכולה לסייע במקרים של דיכאון המלוּוה בהפרעות שינה.

2. מיאנסרין (השם המסחרי: בונסרין). התרופה הזאת משמשת לא רק לטיפול בדיכאון אלא גם לשיכוך כאבים. ישנוניות היא תופעת לוואי גם של התרופה הזאת, ולכן גם היא יכולה לסייע במקרים של דיכאון המלוּוה בהפרעות שינה.

3. בופרופיון (השם המסחרי: ולבוטרין). התרופה הזאת מכילה נגזרת של חומר המופק מצמח הגת. היא מעלה את רמות הדופמין והנוראדרנלין במוח, ובהשוואה לתרופות אחרות לטיפול בדיכאון היא פחות מפריעה לתפקוד המיני. התרופה הזאת משמשת גם לגמילה מעישון (השם המסחרי: זייבן). עם זאת, בהשוואה לתרופות אחרות, יש לה יותר אינטראקציות בין־תרופתיות.

4. טרזודון (השמות המסחריים: טרזודיל, טריטיקו). גם טרזודון היא תרופה שגורמת לישנוניות ולכן יעילה במצבים של דיכאון המלוּוה בהפרעות שינה. נהוג לתת אותה בעיקר למבוגרים. אחת מתופעות הלוואי (הנדירות) שלה היא זקפה ממושכת ומכאיבה (פריאפיזם).

5. וורטיוקסטין (השם המסחרי: ברינטליקס) היא התרופה החדשה ביותר לטיפול בדיכאון שיצאה לשוק. ממחקרים שנעשו על התרופה הזאת עולה שהיא לא רק מפחיתה את תסמיני הדיכאון, אלא גם משפרת את כושר הריכוז. תופעת הלוואי השכיחה ביותר שלה היא בחילה, אך זו חולפת בדרך כלל בהמשך הטיפול.

מה בנוגע לטיפול בתרופות על בסיס צמחי מרפא?

בשנים האחרונות נעשו מחקרים כדי למצוא תוספי תזונה וצמחי מרפא שמטפלים ביעילות בדיכאון ובחרדה. צמח מרפא שהפגין יעילות בטיפול בדיכאון הוא ההיפריקום פרפורטום (נקרא גם סנט ג'ונס וורט ובעברית: פרע מחורר). הצמח הזה משמש לייצור תרופה נגד דיכאון שמחייבת מרשם רופא ושהשם המסחרי שלה הוא רמוטיב.

רמוטיב מסייעת בעיקר לטיפול בדיכאון קל ובחרדה מתונה. עם זאת, אף שמדובר בתרופה ממקור טבעי, גם לה עלולות להיות תופעות לוואי ואינטראקציות עם תרופות אחרות.

בעת שמטופלים ברמוטיב מומלץ להימנע מחשיפה מוגברת לשמש ומביקור במכוני שיזוף, משום שצמח המרפא הזה מעלה את רגישות העור לקרני UV.

מהן תופעות הלוואי של נוגדי דיכאון?

רבים חוששים מתופעות הלוואי של תרופות לטיפול בדיכאון, אך במרבית המקרים התועלת שמפיקים מהשימוש בהן מצדיקה את הצורך להתמודד עם תופעות הלוואי שלהן.

הודות למגוון הגדול של תרופות לטיפול בדיכאון שקיים כיום בשוק אפשר למצוא לכל אחד את התרופה שמתאימה לו במינון שטוב בשבילו ושכרוך בתופעות לוואי מעטות ככל האפשר.

הבעיה העיקרית הכרוכה בטיפול התרופתי בדיכאון היא שלא ניתן לדעת מראש מי יסבול מתופעות הלוואי של תרופה מסוימת. לכן לאחר שהרופא רושם למטופל תרופה מסוימת לטיפול בדיכאון הוא לרוב יורה לו לעקוב אחרי תופעות הלוואי ולדווח עליהן. אם תופעות הלוואי הן בלתי נסבלות, והמצב אינו משתפר, צפוי הרופא להחליף את התרופה שרשם לתרופה אחרת.

תרופות לטיפול בדיכאון אינן גורמות - בדרך כלל - להתמכרות, אך יכולות לגרום לתלות, ובעת שמפסיקים לקחת אותן עלולים להרגיש לא טוב (התקבלו דיווחים על תסמינים כמו אי־שקט, חרדה מוגברת, הפרעות שינה וכאבי ראש). לכן אם נוטלים תרופה נוגדת דיכאון במשך זמן רב ומעוניינים להפסיק את השימוש בה, יש לעשות זאת רק בהנחיית הרופא המטפל ולהיות במעקב אצלו.

מי אמר שדיכאון זה רק לחלשים?

10 מיתוסים על דיכאון - חשוב שתדעו את האמת. לכתבה המלאה

בתוך כמה זמן מתחילה התרופה להשפיע?

כדי שהתרופה תעזור יש לקחת אותה באופן עקבי, כל יום, בהתאם למינון שקבע הרופא.

מילת מפתח היא סבלנות. בדרך כלל מתחילות התרופות להשפיע רק שלושה עד שישה שבועות לאחר תחילת הנטילה שלהן. אין טעם לקחת את התרופה למשך ימים ספורים ולאחר מכן להפסיק את נטילתה או לנסות לקחת אותה רק ביום רע ולא לקחת אותה ביום טוב או לשנות מינונים שלא על דעת הרופא המטפל. הדבר יפגע ביעילות התרופה.

כמה זמן אצטרך לקחת תרופות?

משך הזמן משתנה ממטופל למטופל. יש לדעת שאם מפסיקים את הטיפול לפני הזמן, הדיכאון עלול לחזור. לכן חשוב להיות במעקב אצל רופא פסיכיאטר או אצל רופא המשפחה. אלה יידעו מתי להעלות או להפחית את המינון או להפסיק את הטיפול.

האם מותר לקחת בהריון תרופות לטיפול בדיכאון?

לפי האגודה האמריקאית לרופאים מיילדים ולגינקולוגים, 14% עד 23% מהנשים סובלות במהלך ההריון מתסמיני דיכאון. הריון אינו סיבה לא לתת טיפול תרופתי מתאים, ויש תרופות שגם נשים הרות יכולות לקחת. מובן שהדבר צריך להיעשות רק לאחר התייעצות עם הגורמים הרפואיים המתאימים.

הטיפול בילדים ובמתבגרים

בדומה לאוכלוסיה הכללית, גם ילדים ומתבגרים עלולים לסבול מדיכאון. טיפול בדיכאון בילדים ובמתבגרים (עד גיל 24!) מחייב אבחון מדוקדק, והטיפול התרופתי בהם ייעשה רק אם הם מצויים במעקב של פסיכיאטר. דיכאון במתבגרים מלוּוה לעיתים במחשבות אובדניות או ברצון של המתבגר לפגוע בעצמו, ולכן חשוב מאוד - במיוחד בתחילת השימוש בתרופה לטיפול בדיכאון - לעקוב אחרי המטופל ולדווח לרופא אם חלים שינויים משמעותיים במצב הרוח שלו, למשל אם הוא מסתגר או מתבודד בחדרו, מפתח מחשבות שווא או מחשבות על התאבדות ועל מוות.  

הטיפול בגיל המבוגר

דיכאון הוא מצב שכיח גם בגיל המבוגר, במיוחד בשל בדידות, מחלות ומוות של אנשים קרובים. גם בדיכאון של קשישים אפשר לטפל באמצעות תרופות. עם זאת, קשישים לרוב רגישים יותר לתופעות הלוואי של התרופות, ובמרבית המקרים הטיפול ייבחר בקפידה ובמינונים נמוכים יותר מהרגיל. במהלך הטיפול בקשישים חשוב מאוד שיהיו במעקב רפואי ויעשו את כל הבדיקות לפי המלצות הרופא.

האם מותר לקחת נוגדי דיכאון בשילוב עם תרופות אחרות?

כמו בכל טיפול תרופתי, ההתאמה של הטיפול בדיכאון מצריכה בדיקה מעמיקה של התרופות הנוספות שנוטלים. יש להתייעץ עם הרופא המטפל או עם הרוקח בנוגע לשילובי תרופות.

מי יכול לרשום תרופות נגד דיכאון?

רופא משפחה או פסיכיאטר.

איך אפשר לחדש מרשם לתרופה קבועה?

בקלות! באמצעות כניסה לשירות "בקשות למרפאה" ללא סיסמה.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש