חיפוש

dsdsdsd
סכיזופרניה

סכיזופרניה - המדריך המלא

מהי סכיזופרניה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי או שזה יחזור, והאם עלולים להיות סיבוכים? המדריך המלא

ד"ר רות גופן, ד"ר שמואל קרון

שם האבחנה בעברית: סכיזופרניה, שסעת
שם האבחנה באנגלית: Schizophrenia
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Schizophrenia

 

מה זה?

סכיזופרניה היא הפרעה נפשית קשה, שבה ישנה פגיעה ביכולת להבין ולפרש את המציאות. היא באה לידי ביטוי - בדרך כלל - בהזיות, במחשבות שווא וכן בהפרעות בהתנהגות ובדרך החשיבה.

אנשים רבים סוברים בטעות שסכיזופרניה היא פיצול אישיות, ולכן חשוב להדגיש: סכיזופרניה אינה פיצול אישיות.

ממה נגרמת סכיזופרניה?

הגורם למחלה אינו ברור, וככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. במחקרים שונים נמצאו אצל חולי סכיזופרניה שיבושים שונים בתפקוד ובמבנה של המוח.

מהם התסמינים?

מקובל לחלק את תסמיני המחלה לשני סוגים עיקריים:

1. תסמינים "חיוביים":

• הזיות - למשל שמיעת קולות. זוהי אחת ההזיות השכיחות ביותר בעת התלקחות פסיכוטית של סכיזופרניה.

• מחשבות שווא - למשל, המטופל משוכנע שרודפים אחריו. 

• התנהגות בלתי מאורגנת.

2. תסמינים שליליים:

• הזנחה עצמית.

• חוסר עניין במה שקורה בסביבה הקרובה והרחוקה.

• קהות רגשית.

• הימנעות מקשרים חברתיים.

• חוסר מוטיווציה.

נוסף על כך מתבטאת סכיזופרניה בתסמינים קוגניטיביים (הפרעות בחשיבה):

הפרעות זיכרון.

• קושי ביכולת להבין מידע.

• קשיים בריכוז.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה, בפורום חרדות וסיוע נפשי ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

אצל כ־34 אלף מתוך כ־4 מיליון לקוחות כללית (0.85%) אובחנה סכיזופרניה. שיעור השכיחות של המחלה הזאת באוכלוסייה הכללית הוא דומה ועומד כל כ־1%, כלומר אחד מכל מאה בני אדם.

כמה זמן זה נמשך?

סכיזופרניה היא מחלה כרונית הנמשכת כל החיים. יש בה תקופות שקטות יותר, שבהן דרוש מעקב רפואי וטיפול תרופתי בלבד, אולם לעיתים מופיעות התלקחויות של המחלה (שנקראות התלקחויות פסיכוטיות). אז בדרך כלל נדרשים התערבות אינטנסיבית יותר ואף אשפוז כדי לאפשר את הטיפול הרפואי האינטנסיבי הנדרש וכן כדי לשמור על בטיחותו של המטופל ועל סביבתו.

איך מאבחנים?

סכיזופרניה מאבחן בדרך כלל רופא פסיכיאטר. האבחנה נעשית באמצעות שיחה עם המטופל ועם בני משפחתו וכן באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות דם. כמו כל הפרעה פסיכיאטרית אחרת, האבחנה נעשית על סמך קריטריונים המופעים בספר המחלות הפסיכיאטריות - ה־DSM.

איך מטפלים?

סכיזופרניה היא מחלה כרונית שמחייבת טיפול ומעקב במשך כל החיים. כדי לאפשר טיפול מיטבי יש צורך בשיתוף פעולה בין כמה גורמים מטפלים: רופא פסיכיאטר, רופא משפחה, עובד סוציאלי, אחיות ולעיתים גם פסיכולוג.

החלק המרכזי של הטיפול הוא מתן תרופות אנטי פסיכוטיות. הן משפיעות על פעילות המוח - בעיקר על הפרשת הדופמין והסרוטונין במוח. הן ניתנות בדרך כלל בכדורים, אולם אפשר לתת אותן גם בזריקות. כאשר מתחילים בטיפול, צפויה ההטבה במצב רק לאחר כמה שבועות. לעיתים יש צורך להוסיף לטיפול גם תרופות נוגדות חרדה ונוגדות דיכאון.

נוסף על התרופות חשוב מאוד לשלב בטיפול גם התייחסות פסיכו־סוציאלית. לצורך כך יש להיעזר בעובד סוציאלי, באחות או בפסיכולוג. בדרך כלל ניתן לקבל את השירותים האלה בתחנות לבריאות הנפש. באמצעות התחנות לבריאות הנפש גם ניתן ליצור קשר עם גופים שונים המסייעים לאנשים פגועי נפש להשתלב בחברה כמו עמותת אנוש וכן גופים שונים של משרד הרווחה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

סכיזופרניה היא מצב כרוני הנמשך כל החיים. יש בה תקופות שקטות שבהן נדרשים טיפול ומעקב רפואי וכן תקופות של התלקחות סוערת, שבהן יש בדרך כלל צורך בטיפול במסגרת אשפוז.

עלולים להיות סיבוכים?

אי־מתן טיפול במחלה עלול לגרום לסיבוכים קשים - דיכאון, התנהגות הרסנית, אובדנות, אלכוהוליזם, התמכרות לסמים קשים, חיים ברחוב, קשיים משפחתיים - וכן לבעיות בריאות קשות. לכן חשוב מאוד לא להזניח את הטיפול, להיות במעקב רפואי מסודר ולהיעזר בגורמים המטפלים השונים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אנשים החולים בסכיזופרניה בדרך כלל אינם מודעים להופעת התסמינים. לכן מי שפונים לגורמי הרפואה הם לרוב בני משפחה או חברים קרובים. אם אתם חוששים שלאדם קרוב יש תסמינים של סכיזופרניה, אל תהססו. שוחחו עימו על כך ונסו לעודד אותו לפנות לבדיקה רפואית. אם הוא עלול להיות מסוכן לעצמו או לסביבתו, פנו ביוזמתכם לגורם מתאים לקבלת עזרה (רופא משפחה, פסיכיאטר ובמקרה הצורך גם מד"א).

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

למרבה הצער, סכיזופרניה גורמת לפגיעה נפשית משמעותית, וחרף הטיפולים התרופתיים הקיימים כיום עדיין ארוכה הדרך עד שניתן יהיה להביא לריפויה המוחלט ולהכרזה ש"ניצחנו את המחלה". עם זאת, התרופות החדשות שקיימות כיום מונעות סבל רב ומפחיתות את הצורך באשפוזים קשים וממושכים.

איך לומדים לחיות עם סכיזורפניה?

חשוב מאוד להיות במעקב רפואי מסודר וליטול את טיפול התרופתי המומלץ. נוסף על המעקב הפסיכיאטרי חשוב להיות בקשר רצוף גם עם עובד סוציאלי לקבלת תמיכה רגשית וכן עם רופא המשפחה כדי לא להזניח את הבריאות הגופנית.

ישנן מסגרות שונות שמאפשרות לאנשים פגועי נפש לקיים חיים בקהילה, להשתלב במקומות עבודה וכן להשתלב במסגרות חברתיות שונות שבהן ניתן לפגוש ולהכיר עוד אנשים הסובלים מסכיזופרניה.

נוסף על הטיפול ועל הליווי הניתנים לאדם עצמו הסובל מפגיעה נפשית חשוב לתת תמיכה גם לבני משפחתו: רצוי שהם יהיו בקשר עם הגורמים המטפלים בבן המשפחה וכן ימצאו מסגרות של תמיכה שמסייעות לבני משפחה של פגועי נפש.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר שמואל קרון הוא לשעבר מנהל בית החולים שלוותה לבריאות הנפש מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש