חיפוש

dsdsdsd
איך תוכלו לעזור להורים מזדקנים לטפל בבעיות זיכרון

בעיות זיכרון - כשהראש בוגד

ההורים שואלים עשר פעמים אותה השאלה? אסור להתעלם מהם ולומר שזה "נורמלי לגיל". זה לא נורמלי לשום גיל, ואפשר בהחלט לטפל בבעיות זיכרון. טיפים לבנים ולבנות להורים מזדקנים

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

מוח האדם, איבר מדהים וחסר גבולות, מכיל כמות אדירה ובלתי נתפסת של תאים מסוגים שונים המבצעים פעילויות שונות ומגוונות. חלק מהפעילות ומהתקשורת בין התאים נעשה על ידי חומרים הנקראים נוירוטרנסמיטורים. אחד ממרכיביהם החשובים הוא אצטילכולין, שתורם לתפקוד המוחי ולזיכרון. ירידה ברמות האצטילכולין פוגעת בתפקוד המוחי.

וזה מה שקורה לזקנים?

גם זקנים יכולים לתפקד מצוין: לעבוד, לנהוג, ללמוד, לטייל וליהנות מהחיים. עם זאת, כשאנחנו מתבגרים, יש ירידה במספר התאים וירידה כללית של רזרבות בכל רקמות הגוף. בזקנים זה עלול להביא לירידה מסוימת בזמן התגובה. גם שליפת הידע מהמוח לא תהיה מהירה כבעבר, אולם זה לא מפריע לתפקוד היומיומי.

למה הזיכרון נפגע?

ישנן סיבות רבות שבגללן המוח עלול להיפגע ולגרום לפגיעה בזיכרון: תרופות, שימוש יתר באלכוהול, חסר בוויטמין B12, חסר בחומצה פולית, ירידה בהספקת הדם, ירידת בהספקת החמצן, ירידת בהספקת הסוכר, שקיעה של חומרים שונים הפוגעים במוח וירידה ברמת האצטילכולין.

מחלות כמו לחץ דם גבוה, סוכרת ועודף שומנים עלולות אף הן לפגוע בזיכרון. הפגיעה יכולה להתבטא בירידה הדרגתית, בירידה פתאומית וחולפת או בירידה פתאומית עם החמרות בקפיצות של תפקוד המוח. הפרעה שזוכה ליותר ויותר תשומת לב נקראת "ירידה קוגניטיבית מינימלית  (Minimal Cognitive Impairment) שעלולה להיות שלב ביניים בדרך למחלת אלצהיימר.

איך בכל זאת שומרים על המוח?

את עקרונות הרפואה המונעת אפשר גם ליישם על המוח. כמו שאדם בריא וחזק נלחם טוב יותר בנגיפים ובחיידקים, כך גם מוח פעיל, כזה שזורם לתוכו דם עשיר בחמצן ובחומרי תזונה שונים, יתמודד טוב יותר עם בעיית הזיכרון והחשיבה.

בשלב ראשון אנו רוצים למנוע את המחלה מלכתחילה באמצעות ערנות לשינויים בהתנהגותו של המבוגר. השלב השני הוא גילוי המחלה בראשיתה או מניעת הישנות אירוע על ידי טיפול באספירין ובתרופות מודרניות אחרות למניעת אירוע לב. השלב השלישי הוא מניעה של הידרדרות המצב.

בעיות זיכרון - שלב המניעה

כדי למנוע הידלדלות של תאי המוח כדאי בשלב הראשון לשמור על לחץ דם תקין, על פרופיל שומנים טוב, על טיפול תרופתי (אם צריך) אבל להימנע מתרופות מיותרות, לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על תזונה נכונה.

מעבר לכך, חשוב כל הזמן לעבוד עם הראש. בפעילות הזאת אנחנו שומרים על התאים הקיימים ומעצימים את המוח. ממחקרים עולה כי אנשים שכל זמן לומדים דברים חדשים, כמו שפות, מוזיקה, מחשבים וכו', שומרים על יכולת חשיבה טובה יותר מאנשים המנהלים אורח חיים מנוון ופסיבי. גם פעילות גופנית עוזרת לשמור על צלילות מחשבתית, אבל בסיכומו של דבר, הדבר הכי חשוב שצריך לעשות כדי לשמור על תפקוד תקין של הראש הוא להמשיך לחפש עניין ומשמעות בחיים. צריך לקום כל יום לחיים עם משמעות ועם תכלית.

זה הגיל, או שיש מה לעשות?

אל תגידו "ככה זה, זה נורמלי לגיל". זה לא נורמלי לשום גיל. אם התפקוד של המבוגר בנסיגה, זה סימן שהוא סובל מבעיה מסוימת. אם מגלים את הבעיה בהתהוותה, אפשר למצוא לה טיפול הולם, בין אם זה טיפול תרופתי ובין אם לא. טיפול ללא תרופות יכול להיות פעילות מנטלית, פעילות גופנית, טיפול במחלות של כלי הדם ושל הלב, בסוכרת, בלחץ דם גבוה ובעודף שומנים.

לעיתים חלים שינויים או ירידה מסוימת בזיכרון או בתפקוד הכללי של המבוגר, ולא תמיד אנחנו ערים לכך. השינויים האלה נקראים: "שינויי התנהגות קלים" (Minimal Cognitive Impairment), שלעיתים נשארים באותה הרמה לנצח, אך לעיתים ממשיכים להידרדר.

אם מזהים את השינויים האלה בזמן, יש מה לעשות. יש בדיקות היכולות לאתר בעיה בראשיתה ובהתהוותה. כדאי לבדוק אם אין חסר בוויטמין B12 או ליקוי בבלוטת המגן. יש גם טיפול תרופתי שאינו מרפא אך עוזר להאט את ההידרדרות ולשמור על התפקוד.

וכשמגיעים לטיפול בשלב מתקדם של המחלה?

גם אם איחרנו את המועד ואיתרנו את המחלה בשלב מאוחר, אל תאמרו נואש. תמיד יש מה לעשות! יש תרופות המאיטות את הנסיגה המנטלית ומאיטות את ההידרדרות התפקודית. צריך לטפל טוב בכל מחלות הרקע ולעשות פעילות גופנית ומנטלית.


ד"ר דניאל דליות הוא מומחה לגריאטריה ועוסק בשיקום ובטיפול פליאטיבי בבית רבקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש