חיפוש

dsdsdsd
דיאטנית

דיאטנית בכללית: איך נעזרים בה? המדריך המלא

לא על החסה לבדה: מה עושה דיאטנית? היכן ניתן לפגוש אותה? זה עולה לי כסף? איך יודעים איזה טיפול ואיזה תפריט הכי מתאימים לי? איך מזמינים פגישה? כל מה שרצית לדעת, ואפילו קצת יותר

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

איך מתקבלים לטיפול אצל דיאטנית?

לטיפול דיאטני שמקורו בבעיה רפואית נחוצה הפניית רופא או רופאה.

כלומר?

אם את או אתה זקוקים לסיוע דיאטני – מכל סוג – רופא או רופאת המשפחה, או רופאים בתחומי מומחיות אחרים (למשל – קרדיולוגים או גסטרואנטרולוגים), יפנו אתכם לשירות.

איך מזמינים תור לרופא או לרופאה?

באינטרנט. זה קל ומהיר.  

קיבלתי הפניה. מה עכשיו?

מתקשרים למוקד השירות שלנו, 2700*, וקובעים פגישת אבחון.

זה עולה לי כסף?

כן. הטיפול הדיאטני נכלל בסל השירותים ללקוחות הכללית וכרוך בתשלום של אגרת שירותים.

אז מה זה השירות הדיאטני של כללית?

השירות הדיאטני מטפל באנשים הזקוקים להכוונה לתזונה נכונה ובאנשים שעליהם לרזות, או להשמין, עקב מצבם הגופני או הבריאותי.

להשמין?

כן. בדומה להשמנת יתר גם רזון יתר הוא מצב לא בריא.

אפשר לפרט מה עושה דיאטנית?

בשמחה.

דיאטניות עוסקות בתחומים רבים ומגוונים, וביניהם:

• ייעוץ להרזיה ולהשמנה.

• טיפול תזונתי בהפרעות אכילה: בולימיה ואנורקסיה.

• ייעוץ לתזונה נכונה לאנשים בריאים.

• ייעוץ לתזונה נכונה לאנשים שלהם גורמי סיכון להתפתחות של מחלות לב וכלי דם, כמו יתר לחץ דם ורמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם.

• טיפול תזונתי בחולים במחלות של דרכי העיכול, כמו מחלת קרוהן, צליאק, קוליטיס ואחרות.

• טיפול תזונתי תומך בחולים במחלות קשות, כמו מחלות כליה, סיסטיק פיברוזיס וסרטן.

ההתמחויות הרבות של הדיאטניות בכללית נותנות מענה מקצועי - ומקיף - לכל מצב ולכל בעיה.

איך הדיאטנית יודעת מה טוב בשבילי?

הדיאטנית קובעת את הדרישות התזונתיות שלך תוך התחשבות בגיל, במין, באורח החיים ובהרגלי האכילה. לפני שהיא נותנת המלצות לשיפור התזונה שלך, היא לוקחת בחשבון את הגורמים החשובים לך, את דפוסי האכילה שלך, את סדר היום שלך והאילוצים בעבודה - ואת המזונות האהובים עליך (כאלה "שיתהפך העולם" את או אתה לא מוותרים עליהם). אין דיאטה שטובה לכו-לם. כדי שדיאטה תצליח היא צריכה להיות תפורה במיוחד בעבורך, בהתאמה אישית.

ומי יטפל בי?

כל והדיאטניות בקבוצת כללית הן דיאטניות קליניות. כלומר: בוגרות של שלוש שנות לימוד אקדמיות במדעי התזונה. לאחר מכן עליהן לעבור סטאז' בבתי־חולים ובקהילה. לכל דיאטנית קלינית בארץ יש תעודה ואישור ממשרד הבריאות לעסוק במקצוע.

בישראל קיימים היום חוגים ללימוד מדעי התזונה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס רחובות, במכללת תל־חי בגליל העליון וגם במכללת אריאל. רוב אנשי הצוות של השירות הדיאטני הם בוגרים של חוגים אלה ואילו אחרים הם בוגרים של לימודים אקדמאיים במסגרות מקבילות בחו"ל. אגב, גם גברים עובדים כדיאטנים בכללית.

בנוסף להכשרה הבסיסית, במהלך העבודה השוטפת הדיאטניות שלנו עוברות התמחויות מקצועיות באופן קבוע ולומדות בקורסים ובהכשרות.

מה ההבדל בין "תזונאים" או "תזונאים הוליסטיים" לבין דיאטנים קליניים?

במציאות של היום, הרבה אנשים מכנים את עצמם "תזונאים" או "תזונאים הוליסטיים", גם אם לא עברו הכשרה מקצועית מתאימה. אף כי גם בקרב מי שמגדירים את עצמם "תזונאים" ו"תזונאים הוליסטיים" יש אנשי מקצוע טובים ואפילו מצוינים, יש בהם גם בוגרים של קורס קצר ברפואה אלטרנטיבית, שעסק גם בתזונה, או כאלה שעברו הכשרה של חברה מסחרית המשווקת תוספי מזון או ויטמינים. וזה לא מספיק. ההבדל המשמעותי בין התזונאים למיניהם לדיאטנים הקליניים, הוא זה: רק דיאטנית קלינית, בעלת תואר אקדמי, היא גורם טיפולי פרא-רפואי מוסמך, המוכר על-ידי משרד הבריאות ומוסדות הבריאות.

אבל אם לתזונאים האלה שהם לא דיאטנים קליניים יש פטנט היסטרי להרזיה?

נו באמת...

מדי פעם שומעים על דיאטות או על כדורי "פלא" שגורמים לירידה מהירה במשקל. בעצם מדובר בדיאטות גרועות שהורסות את הסיכויים להוריד משקל ולהישאר רזים ובריאים גם בעתיד. דיאטנית קלינית היא האדם המעודכן ביותר (אחרי הכל, זו העבודה שלה...). היא מכירה את כל שיטות הטיפול ואת כל הדיאטות האפשריות. ההבנה המדעית והניסיון הטיפולי שלהם הם השילוב המנצח להרכבת דיאטה בריאה ויעילה בעבורך.

למה?

כי הדיאטניות מפרידות בין עובדות לבדיות, בין הרגלי אכילה בריאים לדיאטות מסוכנות - ועוזרות לתרגם את מדע התזונה לבחירות בריאות של מזון.

איפה מתקיימים הטיפולים?

במרפאות שלנו, במרכזי בריאות הילד והאשה ובבתי־החולים. ללקוחות המוגבלים בניידות אנו מציעים גם טיפולי בית, על-פי המלצות הרופאים המטפלים ובליוויים. וכמובן, אם רוצים להתפנק, אפשר לרכוש סדרת מפגשים עם דיאטנית אצלך במטבח!

איך יודעים שצריך ייעוץ של דיאטנית?

במקרים שבהם המצב הרפואי דורש זאת, רופא או רופאת המשפחה – או רופא יועץ - יפנו אתכם. יש מספר תת־התמחויות במקצוע הדיאטנות, ובשירות הדיאטני יתאימו לכם את הדיאטנית המתאימה ביותר.

איפה משלמים?

בעבור טיפול דיאטני שאליו הופניתם על־ידי הרופא או הרופאה משלמים במשרד המרפאה. אם חתמתם על הסדר הבילינג, הסכום ינוכה ישירות מחשבון הבנק או מכרטיס האשראי ולא תצטרכו לשלם במזומן.

מתי זכאים לטיפול דיאטני תמורת אגרה רבעונית?

• בכל מקרה שה־BMI שלך נמוך מ־20, או אם חלה ירידה מהירה של 15% ויותר ממשקל הגוף (אצל חולי סרטן - בכל מקרה שה־BMI נמוך מ־22).

• בכל מקרה שה־BMI שלך הוא 30 ויותר.

• בכל מקרה שה־BMI שלך גבוה מ־27 אם קיימים שני גורמי סיכון נוספים, כמו למשל: רמה גבוהה של שומנים בדם, יתר לחץ דם, תת־פעילות בלוטת התריס, תסמונת קושינג, אנמיה אוסטיאופורוזיס ועוד.

מה זה בדיוק ה-BMI הזה שהזכרת קודם?

ראשי תיבות באנגלית של "מדד מסת הגוף" (Body Mass Index). המדד זה מחושב על־ידי חלוקת משקל הגוף בקילוגרמים בגובה שלך (במטרים) בריבוע. ה־BMI הוא מדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או השמנת יתר. המדד אינו יעיל בקביעת עודף משקל או השמנת יתר בקרב ספורטאים (שלהם מסת שרירים גבוהה התורמת למשקל גבוה) או בקרב אנשים שעברו ירידה או עלייה מהירה במשקל הגוף. לילדים ולבני נוער מתחת לגיל 18 קיימת טבלת BMI ייחודית להם.

מי יודע איזה גורמי סיכון נחשבים לצורך ייעוץ דיאטני?

רשימה גורמי הסיכון הנחשבים ארוכה, ורופא או רופאת המשפחה שלך יכולים לומר לך אם את או אתה סובלים מאחד או יותר מגורמי סיכון אלה. אם המצב מחייב זאת, הם יציעו לך לדיאטנית.

למה זכאים במסגרת השירות הדיאטני?

ל־13 פגישות עם דיאטנית בשנה הראשונה ול־7 פגישות בשנה שאחריה.

מה קורה לאחר שקיבלתי הפניה לדיאטנית?

ניגשים למרפאה או מתקשרים למוקד השירות שלנו, 2700*, וקובעים פגישת אבחון. לא יודעים לאן לפנות? המוקד שלנו לשירותכם, פשוט מחייגים 2700* ונסייע לכם. 

מה זה אבחון (ולמה צריך את זה? מה – הרופא או הרופאה לא יודעים מה צריך לעשות?)

האבחון מאפשר לדיאטנית לקבוע בבירור את סוג הטיפול המתאים לך ביותר, בהתאם להנחיות הרופאים.

בסיום האבחון, הדיאטנית תקבע את מספר הפגישות הטיפוליות המתאים לך. במהלך האבחון היא תוכל לקבוע, למשל, האם ייטיב איתך טיפול פרטני (אחד על אחד) או קבוצתי (ביחד עם עוד לקוחות שבעייתם באותו תחום); הכל בהתאם לממצאי הפגישה והאבחון.

ומה קורה אז?

תיקבע לך סדרת פגישות ייעוץ והכוונה, שבמהלכן תוכל הדיאטנית לעקוב אחר השינויים הנחוצים בתזונה, להדריך אותך לאורך הדרך, לשמוע ממך "איך הולך" ואפילו לתת לך "שיעורי בית" לתרגול עצמי בחשיבה ובפעולה. אנחנו מאמינים כי גם את, או אתה, צריכים ליטול חלק בשינוי התזונה שלכם. לכן יש חשיבות רבה לשמירה על המסגרת התזונתית שנקבעה.

יש אולי גם קבוצות להרזיה בפיקוח דיאטני, שמתאימות לסוגים שונים של אנשים? למשל לי?

בהחלט יש!

השירות הדיאטני מציע, ברבות מהמרפאות ובבתי־החולים, קבוצות טיפוליות ייעודיות וזאת במסגרת השירותים שמחוץ לסל. ההשתתפות בקבוצות אלה היא בתשלום.

והתעריפים?

הוגנים.

איך מבררים איזה קבוצות מוצעות – והיכן?

שאלו את הדיאטנית המטפלת בכם.

בריאות שלמה!

​מה באמת עם נטורופתיה וטיפולים משלימים בכללית?

הנטורופתיה והטיפולים התזונתיים המשלימים האחרים נכללים בטיפולים משלימים שמציעה הכללית במסגרת כללית רפואה משלימה. טיפולים משלימים - זה השם שבו אנו מכנים את תורות הטיפול הנושקות לרפואה המערבית הקונבנציונלית, או אלה הנמצאות מחוץ לה.

בעשורים האחרונים התברר שתורות טיפול אלה מסייעות לאנשים רבים שלא מצאו פתרון למצוקותיהם ברפואה הקונבנציונלית והן חודרות יותר ויותר ל"זרם המרכזי" של הרפואה המודרנית. פעמים רבות, שילוב של טיפול קונבנציונלי וטיפול משלים תורם יותר מאשר טיפול רק באחת השיטות.

הטיפולים המשלימים בכללית מאפשרים למי שמחפשים טיפול משלים, או שרוצים להתנסות באחת מתורות הטיפול "שכולם מדברים עליהן", ללכת לטיפול בראש שקט. כל המטפלים בתורות אלה בכללית נבחנים ומאושרים בידי אנשי רפואה מוסמכים בכללית, המומחים גם ברפואה משלימה.

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז "שניידר" לרפואת ילדים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש