חיפוש

dsdsdsd
רופא מבצע בדיקת היסטרוסקופיה למטופלת

היסטרוסקופיה: מבט אל הרחם

רופא הנשים הפנה אותך להיסטרוסקופיה ואין לך מושג מה זה אומר? בשביל זה אנחנו כאן. מה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית, מתי צריך לעשות את הבדיקה, והאם זה כואב? כל מה שרצית לדעת על בדיקת חלל הרחם

ד"ר גליה בירן, ד"ר בינה כהן־סחר, פרופ' יואב פלד

בקיצור

01

מתי עושים היסטרוסקופיה? במקרים של דימום רחמי לא סדיר, חשד לממצא ברירית, בירורי פריון, הפלות חוזרות ועוד.

02

מה זו היסטרוסקופיה אבחנתית? בדיקה המיועדת להסתכלות בלבד בעזרת סיב אופטי המוחדר לצוואר הרחם.

03

מה זו היסטרוסקופיה ניתוחית? גם כאן מוחדר סיב אופטי, אבל הוא כולל גם מכשיר ניתוחי ויכול לבצע פעולות.

פירוש המילה היסטרוסקופיה הוא התבוננות בחלל הרחם: היסטרו - רחם; סקופיה - הסתכלות, התבוננות. היסטרוסקופיה היא פעולה שנועדה לבדוק את מבנה חלל הרחם ולטפל בבעיות שקיימות בו, אם יש. במהלך ההיסטרוסקופיה מוחדר מכשיר אופטי דק דרך הנרתיק וצוואר הרחם אל תוך חלל הרחם. באמצעות ציוד זה ניתן לצפות בחלל הרחם ואף לבצע פעולות וניתוחים בתוכו.

מתי יש צורך בהיסטרוסקופיה?

כאשר אישה נתקלת בבעיות ובמצבים הבאים:

• דימום רחמי לא סדיר, על־מנת לאתר בתוך חלל הרחם סיבה אפשרית לדימום.

• חשד לממצא ברירית הרחם (לדוגמה, פוליפ).

• חשד לשארית של חומר הריוני או שלייתי בחלל הרחם לאחר הפלה או לאחר לידה.

• חשד לשרירן הבולט לתוך חלל הרחם, הכרוך בתסמינים כגון דימום לא סדיר, דימום וסתי מוגבר, הפלות חוזרות ועוד.

• בירור של הפלות חוזרות.

בטיפולי פריון כשדרושה הדגמת חלל הרחם, או אם יש ממצא בצילום רחם המחשיד לבעיה בחלל הרחם.

• חשד להידבקויות תוך רחמיות.

• צורך לשלול שינוי במבנה הפנימי של הרחם ובעיה ברירית הרחם.

מהי היסטרוסקופיה אבחנתית?

בדיקה המיועדת לאבחנה (הסתכלות) בלבד ולא לטיפול, המבוצעת לרוב ללא הרדמה. בבדיקה מחדירים סיב אופטי דק מאוד דרך צוואר הרחם לתוך הרחם ומדגימים על המסך את חלל הרחם. אם מתגלה בעיה, ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית.

כיצד מתבצעת ההיסטרוסקופיה האבחנתית?

הרופא מחדיר לנרתיק מפסק (ספקולום) להדגמת צוואר הרחם כפי שמתבצע בכל בדיקה גינקולוגית (ולעתים אין צורך אפילו בפעולה זאת). הרופא מחדיר דרך צוואר הרחם צינורית דקה מאוד (בקוטר של שניים-שלושה מילימטרים) שבה נמצא הסיב האופטי לתוך חלל הרחם.

דרך הצינורית מוזלפת תמיסה פיזיולוגית לחלל הרחם על מנת להרחיק את דפנות הרחם זו מזו ולאפשר התבוננות על החלל. לאחר דקה או שתיים הרופא והמטופלת יכולים לראות את הממצאים על מסך הטלוויזיה. הפעולה אורכת מספר דקות.

האם זה כואב?

כיום משתמשים במכשור דק מאוד ולכן לרוב הבדיקה אינה כואבת ויש נשים שכלל לא מרגישות אותה. תיתכן אי־נוחות בבטן תחתונה ותחושה של כאבי מחזור למספר דקות. רוב הנשים עוברות את הבדיקה ללא הרדמה וללא כאבים. בבתי חולים מסוימים ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה כללית.

האם יש סכנה לסיבוכים?

שיעור הסיבוכים הוא נמוך מאוד מאוד.

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית?

גם במקרה זה מוחדר סיב אופטי לחלל הרחם, המאפשר הסתכלות ישירה על החלל. אולם בפעולה זו הסיב האופטי כולל גם מכשיר ניתוחי. המכשור מעט עבה יותר ומצריך הרחבה של צוואר הרחם. בזמן הדגמת חלל הרחם על המסך ניתן לבצע פעולות ניתוחיות כמו כריתת פוליפ, טיפול בשרירן או הפרדת הידבקויות. הפעולה מתבצעת בהרדמה כללית. בימים שאחרי הפעולה ייתכן דימום קל.

מהם הסיבוכים האפשריים?

בהיסטרוסקופיה ניתוחית שיעור הסיבוכים מעט יותר גבוה יחסית להיסטרוסקופיה אבחנתית, שכן מדובר בפעולה ניתוחית. הסיבוכים האפשריים: זיהום, דימום, ובמקרים נדירים נקב בדופן הרחם עם סיכון לפגיעה באיברים פנימיים. סיכון זה נדיר ביותר שכן מרבית הפעולה מתבצעת תחת הסתכלות ישירה.

מהם הממצאים בחלל הרחם המאובחנים ו/או המטופלים בהיסטרוסקופיה?

• פוליפ - גדילה מקומית של רירית הרחם. מצב שכיח במיוחד אצל נשים אחרי גיל המעבר עם סיכון נמוך לשינויים סרטניים בפוליפ. כריתת פוליפ היא הפעולה השכיחה המבוצעת במסגרת היסטרוסקופיה ניתוחית.

• מיומה/שרירן - גידול שפיר של שריר הרחם. הגידול שכיח מאוד (מופיע בכשליש מהנשים אחרי גיל 40), ואינו עובר שינויים סרטניים. הטיפול בשרירנים משתנה בהתאם למספרם, מיקומם וגודלם, ולקיומם של סימפטומים הנובעים מהם. שרירן הבולט לחלל הרחם ניתן לכרות באופן מלא או חלקי.

• הידבקויות - מצב שבו דפנות הרחם "דבוקות" זו לזו על ידי רקמה דקה העוברת ביניהם. הידבקויות ברחם לרוב נוצרות במצבים כמו זיהום רחמי או לאחר גרידות. לא ניתן לראות את ההידבקויות באולטרסאונד והן מאובחנות רק בהיסטרוסקופיה אבחנתית וניתנות לטיפול בפרוצדורה הניתוחית.

• מחיצה - מום מבני מולד ברחם. חלל הרחם מחולק לשניים (באופן מלא או חלקי) על ידי רקמה העוברת במרכזו. זו אחת הסיבות להפלות חוזרות.

• רחם דו קרני - מום מבני מולד ברחם. האזור משני צדי הרחם שממנו יוצאות החצוצרות מחולק לשתי "קרניים" נפרדות.

• שארית הריונית - שארית של חומר הריוני או שלייתי אחרי הפלה (עם או בלי גרידה), או אחרי לידה. השארת חומר זה ברחם עלולה לגרום לדימומים לא סדירים, לזיהום ברחם ולהידבקויות.

הוצאת התקן תוך רחמי שנשאר בחלל הרחם.

ד"ר גליה בירן היא מנהלת מרפאת הפריון במרכז בריאות האישה קונקורד ברמת גן

ד"ר בינה כהן־סחר היא רופאת נשים בכירה ואחראית על מרפאת מחלות העריה והלדן בבית החולים בילינסון מקבוצת כללית

פרופסור יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש