חיפוש

dsdsdsd
כיצד עושים הפלה ומה צריך לדעת לפני

הפלה

כיצד עושים הפלה? מה ההבדל בין הפלה טבעית להפלה יזומה? מה ארגיש במהלך הגרידה? האם ירדימו אותי? האם עלולים להיגרם סיבוכים, ומהם? כיצד מתמודדים עם ההשפעות הנפשיות שעלולות להיות להפלה? בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"? כל התשובות

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

מהי הפלה ומתי עושים אותה?

הפלה היא פליטה או הוצאה של התוכן ההריוני (עובר, שליה וקרומים) באופן טבעי או באופן יזום - לפני שההריון הגיע לשלב שבו העובר יכול לחיות בכוחות עצמו.

הפלה טבעית (הפלה ספונטנית)

הפלה טבעית היא אובדן של ההריון במהלך 20 השבועות הראשונים להריון, והיא אירוע שכיח שיש לו גורמים רבים. שיעור ההפלות הטבעיות נע בין 30% ל־50% מההריונות - ובמקרים רבים האישה כלל אינה יודעת שהייתה בהריון ושעברה הפלה טבעית.

ברוב המקרים הפלה טבעית, הקרויה גם הפלה ספונטנית, נגרמת כתוצאה מגורמים שעליהם אין לאישה שליטה. לעיתים קרובות דימום הוא הסימן הראשון להריון שאינו מתפתח בצורה תקינה או להפלה טבעית, אך חשוב לזכור שדימום הוא גם תופעה יחסית שכיחה בשליש הראשון של ההריון - גם בהריון שעתיד להתפתח בצורה תקינה - ולכן אינו מבשר בהכרח על הפלה.

בכל אופן, בכל מקרה של דימום בתחילת ההריון יש להתייעץ עם רופא.

הפלה יזומה (הפלה מלאכותית)

הפלה יזומה היא פעולה שנעשית כדי לסיים את ההריון לפני שהעובר הגיע לשלב שבו הוא יכול לחיות בכוחות עצמו (לפני השבוע ה־24 להריון). ההחלטה אם להפסיק את ההריון באופן יזום היא של האישה ומונעת לרוב משתי סיבות.

הראשונה: אם ההריון אינו מתפתח בצורה תקינה; השנייה: אם האישה אינה מעוניינת להביא לעולם את הילד שהיא נושאת ברחמה. על פי החוק בישראל, ניתן לעשות הפלה של עובר חי עד לשבוע ה־23 ו־6 ימים להריון - לאחר קבלת אישור של ועדה להפסקת הריון.

במקרים חריגים ניתן לעשות את ההפלה גם לאחר השבוע ה־24 להריון - לאחר קבלת אישור מוועדה מיוחדת להפסקת הריון הנקראת "ועדה להפסקת הריון בשלב החיות". את ההפלה עצמה מותר לעשות רק במוסדות רפואיים שמשרד הבריאות אישר להם לעסוק בכך.

הוועדה הרגילה מאשרת הפסקת הריון אך ורק אם מתקיימים אחד או יותר מהמצבים הבאים:

• גיל האישה הוא פחות מגיל הנישואין (עד 18).

• לאישה מלאו 40 שנה ויותר.

• האישה אינה נשואה או שההריון הוא לא מנישואים.

• ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (כמו אונס או גילוי עריות).

• הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.

• המשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הפלה?

בגלל ההשפעות מרחיקות הלכת שיש להפלה על נפש האישה - מדובר בפעולה שכרוכה לא פעם בתחושות קשות של אבל ושל אשמה עד כדי דיכאון - כדאי לחשוב על קבלת סיוע נפשי לפני הפסקת ההריון - וגם אחריו. באתר כללית פועל פורום סיוע נפשי לנשים בהריון ולאלה המתקשות להרות, ואת מוזמנת להיעזר בו.

מה יעשו לי במהלך הפלה באמצעות גרידה?

גרידה בשליש הראשון של ההריון
גרידה בשליש הראשון של ההריון היא הפלה שנעשית בדרך כלל באמצעות שאיבת ואקום. השאיבה נעשית באמצעות צינורית פלסטיק חלולה ודקה המחוברת למשאבה.

לעיתים יש צורך להכין את צוואר הרחם (להרחיב אותו) לקראת הגרידה. את ההרחבה הזאת ניתן לעשות בעזרת מכשירי הרחבה מיוחדים שנקראים הגרים או באמצעות החדרת למינריות (שהן מעין מקלונים בגדלים שונים העשויים מאצת הלמינריה. המקלות האלה סופחים נוזלים ואגב כך מתרחבים).

לאחר שהרופא מרחיב את צוואר הרחם הוא מחדיר דרכו את הצינורית לתוך חלל הרחם, מפעיל את המשאבה, ותוכן ההריון נשאב דרך הצינורית החוצה. לאחר שאיבת כל התוכן ההריוני מוצאת צינורית הפלסטיק מהרחם, והרופא מוודא באמצעות כפית גרידה שלא נותרו ברחם שרידים של שק ההריון.

גרידה בשלבי הריון מתקדמים

כשרוצים להפסיק הריון שנמצא בשלב מתקדם, יש לעשות בדרך כלל הכנה של צוואר הרחם - אם באמצעות תרופה (ציטוטק), ואם באמצעות החדרת למינריות לתוך צוואר הרחם. תהליך ההכנה הזה יכול להימשך כמה שעות ולעיתים אף יום־יומיים - תלוי בגיל ההריון.

לאחר שצוואר הרחם הורחב, ניתן לגשת להוצאת החומר ההריוני. שאיבת ואקום אינה באה בחשבון, שכן בשלבי הריון מתקדמים הכמות של התוכן ההריוני גדולה מכדי שאפשר יהיה לשאוב אותה.

במקום זאת משתמשים במכשירים מיוחדים שמאפשרים לתפוס את התוכן ההריוני ולהוציא אותו החוצה.לאחר שהוצא כל התוכן ההריוני, מוודא הרופא באמצעות כפית גרידה שלא נותרו ברחם שרידים של שק ההריון.

כמה זמן נמשכת הפלה בגרידה?

ריקון הרחם מהתוכן ההריוני נמשך בדרך כלל כמה דקות. לאחר שמסתיימת הפעולה תישארי להשגחה במשך שלוש עד ארבע שעות במסגרת אשפוז יום, ולאחר מכן תשוחררי הביתה.

לפני שתצאי מבית החולים ימליץ לך הרופא להיות במנוחה במשך 48-24 שעות. לעיתים הוא גם ימליץ לך לקחת אנטיביוטיקה כדי למנוע אפשרות להתפתחות זיהומים.

איך ארגיש לאחר גרידה ולמה לצפות?

אישה שעברה גרידה עלולה לעיתים לסבול מבחילות או מהקאות בעקבות ההרדמה. כמו כן היא עלולה לסבול מכאב באזור הרחם והנרתיק במשך יום או יומיים ואולי אף מדימום שיימשך עד כשבועיים.

להפלה - טבעית ויזומה כאחת - יש לא רק השפעות פיזיות, אלא גם השפעות נפשיות, שלעיתים הן לא קלות. מחקרים העלו שדיכאון אחרי הפלה שכיח אף יותר מדיכאון אחרי לידה והוא נובע הן משינויים הורמונליים והן מתחושות קשות כמו עצב עמוק, חרדה, אשמה ובושה. במקרה של התפתחות דיכאון אחרי הפלה מומלץ לקבל עזרה מקצועית.

מהם הסיבוכים האפשריים של הגרידה?

פעולת הגרידה נחשבת לפעולה רפואית בטוחה: שיעור הסיבוכים בה הוא נמוך. אולם ככל שהגרידה נעשית בשלבים מתקדמים יותר של ההריון, כך עולה שיעור הסיבוכים. אלה הם הסיבוכים השכיחים ביותר:

אי־ריקון כל התוכן ההריוני מהרחם במהלך הגרידה
אם ברחם נשארות שאריות של תוכן הריוני, הן עלולות לגרום לדימומים. הטיפול בסיבוך הזה הוא גרידה חוזרת להוצאת השאריות.

זיהום ברחם
בא לידי ביטוי בחום ובכאבים בבטן התחתונה ומטופל בדרך כלל באנטיביוטיקה.

ניקוב דופן הרחם
אם הפגיעה היא רק בדופן הרחם, מדובר בסיבוך פשוט יחסית שמחייב רק אשפוז להשגחה. אולם לעיתים יש חשד לפגיעה באיברים נוספים בבטן - כמו מעיים או שלפוחית השתן. הטיפול בפגיעות כאלה הוא בדרך כלל באמצעות ניתוח.

קושי להיכנס להריון בעתיד
הסיבוך שממנו חוששות נשים יותר מכול הוא שהגרידה תפגע בסיכוי שלהן להיכנס להריון בעתיד. אולם אם לא היו סיבוכים במהלך הגרידה - ויש לזכור שהסיבוכים הם נדירים - לא אמורה להיות כל בעיה להיכנס להריון לאחר הפלה.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הגרידה?

במשך שבוע לפחות לאחר גרידה מומלץ להימנע מקיום יחסי מין. גם לאחר שבוע לא רצוי לחזור לשגרת יחסי המין אם הדימומים עדיין לא פסקו. רצוי שלפני חידוש יחסי המין תהיה הפסקה של יומיים בדימום.

ניתן להרות מיד אחרי הפלה, אבל לעיתים ממליצים הרופאים להמתין עד לאחר הופעת המחזור הראשון שאחרי הגרידה. זאת אף שאין הוכחות ברורות שזה הכרחי - במיוחד אם מדובר בהפלה בשלבים הראשונים של ההריון.

הווסת הראשונה לאחר הפלה מופיעה בדרך כלל כעבור ארבעה עד שישה שבועות.

מי נושא בעלויות ההפלה?

החל מ־2014 עודכן סל הבריאות בנושא מימון הפלות בנשים מעל גיל 20. עד כה הפלה הייתה ממומנת עבור ילדות מתחת לגיל 18. כעת הוחלט לממן הפלה גם עבור נשים בגיל 20־33.

ניתן ליזום הפלה באמצעות תרופות או באמצעות התערבות כירורגית. הפסקת הריון באמצעות תרופות בלבד מתאימה יותר לשלבי ההריון הראשונים (בדרך כלל עד שבועות 9-7), ואילו בשלבי הריון מתקדמים יותר נעשית ההפלה נעשית - בדרך כלל - באמצעות פעולה כירורגית הנקראת "גרידה". 

"גרידה" לצורך הפלה היא פעולה כירורגית קצרה יחסית, שבמהלכה מרחיבים את צוואר הרחם ומוציאים את תוכן ההריון. הפסקת הריון בגרידה יכולה להתבצע עד השבוע ה־22 של ההריון, ולעיתים אף מעט לאחר מכן, אולם הגרידה הרבה יותר קלה כשהיא נעשית בשליש הראשון של ההריון.

בשליש הראשון של ההריון נעשית הגרידה בדרך כלל באמצעות פעולה כירורגית שנקראת "שאיבת ואקום". בשלבי הריון מתקדמים יותר מוציאים את תכולת הרחם באמצעים אחרים (ראו בפרק: "מה יעשו לי במהלך הגרידה?").

הפסקת הריון בשלבים יותר מאוחרים של ההריון (מעבר לשבועות 24-23 להריון) דומה יותר לתהליך של לידה ומכונה גם "לידה שקטה".

אילו זכויות מגיעות לי לאחר הפלה?

מגיעים לך "ימי מחלה" בהתאם לקביעת הרופא המטפל.

פרופ' אדי ויסבוך הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ומנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש