חיפוש

dsdsdsd
חום גבוה

חום גבוה: כל מה שרצית לדעת

מה זה חום גבוה? מתי צריך ללכת לרופא המשפחה? באילו מחלות חורף עולה החום? כשהטמפרטורות עולות...

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

חום מעל 38 מעלות נחשב לגבוה. זהו כלי של הגוף להילחם במחלות. הורדת חום לא עוזרת להחלים, אלא מקילה על הכאבים.

02

חום גבוה בפני עצמו לא צריך להדאיג. אבל אם הוא נמשך שלושה ימים ברצף ומרגישים לא טוב, צריך בהחלט לגשת לרופא.

03

מחלות רבות מלוּות בחום גבוה. אנטיביוטיקה מסייעת רק נגד מחלות שנגרמות מחיידקים ולא במקרה של מחלות נגיפיות (שפעת).

תוכן העניינים
מה זה חום גבוה?
באמת?
ומה בנוגע להורדת חום?
איך אפשר להוריד חום?
מתי חייבים ללכת לרופא?
מתי נוטלים אנטיביוטיקה ומתי לא?
האם חשוב לנוח בבית כשחולים?
למה?
לדוגמה?
דלקת ריאות
שפעת
הצטננות
דלקת גרון

מה זה חום גבוה?

כל חום מעל 38 מעלות.

באמת?

כן. אף שנהוג לומר שטמפרטורת הגוף הנורמלית היא 37 מעלות צלזיוס, מדובר בערך חישובי ממוצע ולא בערך קבוע, מפני שאצל אדם בריא טמפרטורת הגוף עולה ויורדת במהלך היממה: בשעת הקימה בבוקר טמפרטורת הגוף היא הנמוכה ביותר, ובשעות אחרי הצהריים והערב היא הגבוהה ביותר.

החום בפני עצמו אינו מחלה, אלא תגובת הגנה של הגוף כלפי תוקפים שונים, כמו נגיפים וחיידקים. חום הגוף מחזק את מערכות ההגנה של הגוף ומסייע להן להתגונן ולהשתלט על הפולש הזר.

​החום עולה והמרפאות סגורות?
לחצו כאן לשירות רופא און־ליין


ומה בנוגע להורדת חום?

הורדת חום במקרה של מחלות זיהומיות שונות איננה מסייעת באופן ישיר להחלמה או להשמדת הפולשים הזרים (הנגיפים, החיידקים), אבל מסייעת לשיפור ההרגשה הכללית בזמן מחלת החום.
בחזרה למעלה

איך אפשר להוריד חום?

האמצעים להורדת חום כוללים תרופות (כמו אקמול ונורופן) או אמבטיית מים פושרים.
בחזרה למעלה

מתי חייבים ללכת לרופא?

אם החום הגבוה (מעל 38 מעלות) נמשך שלושה ימים ברציפות וכאשר מרגישים לא טוב.
בחזרה למעלה

מתי נוטלים אנטיביוטיקה ומתי לא?

אנטיביוטיקה נוטלים רק במרשם רופא, כאשר חולים במחלה זיהומית הנגרמת מחיידקים. אנטיביוטיקה אינה משפיעה על נגיפים, ולכן אין טעם לקחת אנטיביוטיקה לטיפול בשפעת או בהצטננות נגיפית.

לעומת זאת, בדלקת גרון חיידקית ובדלקת ריאות חיידקית חשוב מאוד לקחת אנטיביוטיקה ולסיים את הטיפול במלואו.

ישנן מחלות חיידקיות שחולפות לעיתים ללא טיפול אנטיביוטי. עם אלה נמנות דלקת אוזניים חריפה וסינוסיטיס. בכל מקרה, אם מדובר במחלה שנגרמת על ידי חיידקים, ואם מפתחים חום ממושך, חולשה קיצונית וכאבים חזקים - מומלץ ליטול טיפול אנטיביוטי.

דלקת גרון חיידקית סטרפטוקוקלית מחייבת טיפול אנטיביוטי, משום שאם לא תטופל, היא עלולה לגרום לסיבוך שנקרא קדחת השיגרון. במצב כזה תיתכן פגיעה במפרקים, בלב ואף במוח.
בחזרה למעלה

האם חשוב לנוח בבית כשחולים?

כן. העבודה לא תברח, והרכבת של המדליות לא בדרך! כשחולים - מאוד חשוב לתת לגוף לנוח.
בחזרה למעלה

למה?

כי אם ממשיכים בשגרת החיים הרגילה, אפשר לסבך את המצב ובמקום להחלים כמו שצריך - להפוך לחולים יותר!
בחזרה למעלה

לדוגמה?

הצטננות שלא זוכה להתייחסות הולמת (מנוחה ושתייה מרובה) עלולה להסתבך לדלקת ריאות. עם זאת גם לא צריך להיכנס להיסטריה מכל דליפת אף קטנה. הכי חשוב: ללכת עם התחושה שלך. אם את או אתה מרגישים חולשה, יש לכם חום גבוה וההרגשה הכללית רעה, עדיף להישאר בבית.
בחזרה למעלה

חלק מהתסמינים של מחלות החורף כוללים גם חום גבוה:

 דלקת ריאות

דלקת ריאות נגרמת בדרך כלל מחיידקים ולעיתים גם מנגיפים. דלקת ריאות נגרמת כאשר נאדיות הריאה (שקי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות) מתמלאים במוגלה. התסמינים תלויים בחלק הריאה שנפגע ובמידת האלימות של החיידקים או של הנגיפים - ובעמידותה של המערכת החיסונית. התסמינים האלה כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים גם קוצר נשימה. דלקת ריאות מתחילה לרוב בברונכיט (דלקת הסימפונות).

איך מבדילים בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית?
באופן טיפוסי דלקת ריאות חיידקית מופיעה באופן חד עם חום גבוה ותמונה סוערת יותר, אבל זה אינו סימן אבחנתי. לעיתים, אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה, קשה להבחין בין דלקת חיידקית לדלקת נגיפית.

אשר לטיפול, מאחר שאנטיביוטיקה קוטלת רק חיידקים ולא נגיפים, אין טעם לטפל באנטיביוטיקה במחלות נגיפיות בכלל, ובדלקת ריאות נגיפית בפרט.

מה בנוגע לדלקת ריאות בילדים?
בילדים דלקת ריאות היא הרבה פעמים סיבוך של מחלה נגיפית קודמת, כך שבהתחלה יש מחלת צינון, אבל במקום שהמצב ישתפר, יש החרפה המאופיינת בתסמינים הבאים: עליית חום, החמרה במצבו הכללי של הילד, חוסר תיאבון, שיעול, נשימה מהירה מהרגיל וקוצר נשימה. דלקת ריאות בילדים יכולה להיות נגיפית או חיידקית.

האם יש דלקת ריאות ללא חום?
דלקת ריאות עשויה להתרחש גם ללא עלייה משמעותית בחום הגוף. ילדים רכים, קשישים, חולים במחלה כרונית ובעיקר חולי דיאליזה וחולים הנוטלים תרופות המטשטשות את העלייה בחום הגוף, כמו סטרואידים, אקמול, אספירין וכדומה, עלולים להיות חולים במחלה דלקתית או זיהומית ללא עלייה בחום הגוף.

מתי כדאי לפנות לרופא?
בכל חשד לדלקת ריאות.

מתי לחשוד?
אם מפתחים חום ממושך המלוּוה בכיח מוגלתי ובשיעול ממושך, בכאבים בחזה ובקוצר נשימה.
בחזרה למעלה

• שפעת

מהי שפעת?
שפעת היא מחלת חום חריפה ולא נעימה, שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus). המחלה מאופיינת בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מהצטננות רגילה והיא עלולה להיות מלווה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר.

צריך בדיקות מעבדה כדי לאבחן שפעת?
לרוב לא. האבחנה נעשית על סמך התלונות של החולה ועל סמך ממצאי הבדיקה הגופנית.

למה לא בודקים במעבדה?
כי לרוב אין חשיבות לאיתור המדויק של סוג הנגיף. התהליך גם אורך כמה ימים, שבמהלכם רוב האנשים מחלימים ממילא.

מתי חולים בשפעת?
שפעת היא מחלה עונתית שכיחה מאוד, מידבקת מאוד, המתפרצת בעיקר בחודשי הסתיו המאוחרים והחורף.

מהו ההבדל בין שפעת להצטננות?
שפעת נגרמת מנגיף הנקרא אינפלואנזה (Influenza Virus) ומתבטאת במחלה קשה הכוללת חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת, שיעול וכאבי גרון.

הצטננות נגרמת מנגיפים אחרים שאינם נגיפי שפעת ומתבטאת בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. החום לרוב אינו גבוה, המחלה אינה ממושכת כמו שפעת, ובאופן כללי המחלה קלה יותר ומרגישים פחות רע.

צריך ללכת לרופא?
לרוב מספיק לשכב במיטה ולרחם על עצמך, ואין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

1. אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

2. אם מתפתח שיעול מתגבר המלוּוה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

3. אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

4. אם מתפתח כאב אוזניים חד.

5. אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית ואם התסמינים האלה נמשכים יותר משבוע.

6. אם מתפתח קוצר נשימה.
בחזרה למעלה

 הצטננות

מה זה?
הצטננות (או נזלת - Common Cold) היא דלקת זיהומית נגיפית של דרכי הנשימה העליונות המתבטאת באף דולף, לפעמים בחום, לפעמים בכאב גרון, לפעמים בכאבי ראש, לפעמים בהתעטשויות ולפעמים בשילוב של כמה מהתסמינים האלה. חוץ מזה, ההרגשה הכללית רעה. להצטננות גורמים הרבה מאוד סוגים של נגיפים. המחלה נמשכת בדרך כלל בין ימים ספורים לשבוע.

מתי חולים בהצטננות?
בעיקר בעונות המעבר, אולם אפשר לחלות בה בכל עונות השנה.

האם זה מסוכן?
לרוב לא. ההצטננות חולפת לאחר כמה ימים, בדרך כלל ללא כל סיבוכים.

וכשהיא מסתבכת?
הסיבוך הנפוץ ביותר הוא גודש במערות הפנים (סינוסיטיס). ילדים קטנים, קשישים וחולים במחלות כרוניות עלולים לפתח גם דלקת ריאות. ילדים קטנים ותינוקות עלולים לפתח גם דלקת אוזניים חדה על רקע ההצטננות.

מה ההבדל בין שפעת להצטננות?
הגורם לשפעת הוא נגיף הנקרא אינפלואנזה (Influenza Virus). זוהי מחלה יותר קשה מהצטננות, שביטוייה הם חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת, שיעול וכאבי גרון. להצטננות גורמים נגיפים אחרים שאינם נגיפי שפעת והיא באה לידי ביטוי בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. החום לרוב אינו גבוה, המחלה אינה ממושכת כמו שפעת, ובאופן כללי המחלה קלה יותר ומרגישים פחות רע.

ממה נגרמת הצטננות?
ממאות סוגים וזנים של נגיפים שונים. דרך אגב, בעוד שהשפעת הרגה במהלך ההיסטוריה האנושית מאות מיליוני בני אדם (בעיקר תינוקות וקשישים), מהצטננות לרוב לא מתים, ושכיחות הסיבוכים בה נמוכה יותר.
בחזרה למעלה

דלקת גרון

מהי דלקת גרון?
דלקת גרון (Laringitis) היא מצב דלקתי של הלוע שנגרם מנגיפים או מחיידקים. ישנם שני סוגים של דלקת גרון: דלקת גרון חיידקית ודלקת גרון נגיפית.

לדלקת גרון חיידקית גורם ברוב המקרים חיידק שנקרא סטרפטוקוק, והיא מתבטאת בכאבי גרון, בקשיי בליעה, בחום, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.

לדלקת גרון נגיפית גורם מגוון רחב של נגיפים והיא מתבטאת בתחושת צריבה בגרון, בצרידות, בנזלת ובשיעול.

מתי חולים בדלקת גרון?
בעיקר בעונות המעבר ובחורף.

האם זה מסוכן?
דלקת גרון נגיפית אינה מסוכנת ולרוב חולפת מעצמה. דלקת גרון חיידקית, שאינה מטופלת, עלולה להתפתח לדלקת גרון חריפה ולגרום במקרים נדירים לסיבוך הנקרא קדחת שיגרון, המתבטאת בפגיעה במפרקים, בלב ואף במוח. לכן יש חשיבות לטיפול. טיפול אנטיביוטי מונע את הסיבוך.

מתי כדאי לפנות לרופא?
דלקת גרון נגיפית חולפת מעצמה. לדלקת גרון חיידקית רצוי וכדאי מאוד ליטול טיפול אנטיביוטי. כדאי לפנות לרופא או לרופאה אם מפתחים חום גבוה וממושך (מעל 38 מעלות) הנמשך יותר משלושה ימים ומלוּוה בקשיי בליעה, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.

כיצד נעשית האבחנה?
האבחנה נעשית לרוב באמצעות בדיקה גופנית של הרופא. הוא יסתכל בלוע ("תפתח פה גדול...") ויחפש נוכחות של מוגלה או של אודם קל על פני השקדים. הממצאים האלה, בצירוף התסמינים שהתפתחו אצלך, מכוונים את הרופא לאבחנה. נוכחות של מוגלה על פני השקדים בצירוף חום גבוה אך ללא נזלת, ללא שיעול וללא צרידות מצביעה על זיהום חיידקי. במקרים של ספק ניתן לקחת משטח מהלוע ולשלוח אותו לתרבית במעבדה או לבצע משטח גרון מהיר ולקבל תשובה מיידית.
בחזרה למעלה

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש