חיפוש

dsdsdsd
דלקת ריאות

מדריך חורף למבולבלים: דלקת ריאות

מה גורם לדלקת ריאות? מתי צריך ללכת לרופא? מתי דרוש אשפוז? ואם חליתי פעם, אני מחוסנת או מחוסן לתמיד? המדריך המלא למחלות חורף למבולבלים, חלק שישי

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

לדלקת ריאות גורמים חיידקים או נגיפים. התסמינים שלה כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים גם קוצר נשימה.

02

לרוב יכול הרופא לאבחן את המחלה באמצעות האזנה לריאות בסטטוסקופ. במקרה של ספק אפשר לקבל אישור סופי לאבחנה בעזרת צילום חזה.

03

קיים חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק המחולל דלקת ריאות. למי שסובלים ממחלות ריאה וממחלות כרוניות אחרות וגם למבוגרים מעל גיל 65 מומלץ להתחסן.

​מה זה?

לדלקת ריאות גורמים חיידקים או נגיפים. דלקת ריאות נגרמת כאשר נאדיות הריאה (שקי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות) מתמלאות במוגלה. התסמינים תלויים בחלק הריאה שנפגע, במידת האלימות של החיידקים או של הנגיפים ובמידת עמידותה של המערכת החיסונית. התסמינים האלה כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים גם קוצר נשימה. לדלקת ריאות קודמת בדרך כלל ברונכיטיס (דלקת הסימפונות).

איך מבדילים בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית?

בפועל קשה להבדיל קלינית (על בסיס הבדיקה בלבד) בין דלקת ריאות חיידקית לבין דלקת ריאות נגיפית. דלקת ריאות חיידקית מתאפיינת לרוב בחום גבוה ובתמונה סוערת יותר, אבל אלה אינם סימנים שמאפשרים אבחון. לעיתים אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה קשה להבחין בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית.

אשר לטיפול, מאחר שאנטיביוטיקה קוטלת רק חיידקים ולא נגיפים, אין טעם לטפל במחלות נגיפיות - ובכללן בדלקת ריאות נגיפית - באמצעות אנטיביוטיקה.

מה בנוגע לדלקת ריאות בילדים?

דלקת ריאות אצל ילדים היא הרבה פעמים סיבוך של מחלה נגיפית קודמת: בהתחלה יש מחלת צינון, אבל במקום שהמצב ישתפר, יש החמרה שבאה לידי ביטוי בעליית חום, בחוסר תיאבון, בשיעול, בנשימה מהירה מהרגיל ובקוצר נשימה. דלקת ריאות בילדים יכולה להיות נגיפית או חיידקית.

האם יש דלקת ריאות ללא חום?

דלקת ריאות עשויה להתרחש גם ללא עלייה משמעותית בחום הגוף. ילדים רכים, קשישים, חולים במחלה כרונית ובעיקר חולי דיאליזה וחולים הנוטלים תרופות המטשטשות את העלייה בחום הגוף, כמו סטרואידים, אקמול, אספירין וכדומה, מגבירים את הסיכון שמחלה דלקתית או זיהומית תתרחש ללא עלייה בחום הגוף.

מה קורה כשחולים בדלקת ריאות בהריון?

גם בהריון ניתן ללקות בדלקת ריאות, אבל ההריון מחייב אבחנה וטיפול שונים. בעת הריון לא ניתן לעשות צילום חזה, מאחר שאסור לחשוף את העובר לקרינה. אבל גם ללא צילום חזה ניתן לאבחן דלקת ריאות - בעיקר על פי התסמינים שלה (כמו חום, שיעול שהולך ומחמיר וקוצר נשימה) ובעזרת האזנה לריאות באמצעות סטטוסקופ. אשר לטיפול - אי־אפשר לתת כל סוג של אנטיביוטיקה בהריון, ולרוב משתמשים במוקסיפן או בזינאט, שהוכח כי הן בטוחות לשימוש בהריון.

מתי חולים בדלקת ריאות?

בעיקר בעונות המעבר והחורף.

האם זה מסוכן?

תלוי בחומרת המחלה ובאדם החולה. תינוקות רכים וקשישים נמצאים בקבוצות סיכון ללקות במחלה קשה המצריכה אשפוז. לפני גילוי האנטיביוטיקה נחשבה דלקת ריאות למחלה מסוכנת מאוד, שעלולה הייתה להידרדר ולגרום לאי־ספיקה נשימתית ובהמשך אף למוות. כיום שיעורי ההחלמה מדלקת ריאות גבוהים מאוד, אם כי אצל קשישים הסובלים ממחלות כרוניות קשות עלולה המחלה להסתבך ולהידרדר למצב המחייב הנשמה מלאכותית.

כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית של הרופא. הוא יאזין לריאות בעזרת סטטוסקופ, ולרוב די בכך כדי לאבחן שמדובר בדלקת ריאות. במקרים לא ברורים, שבהם קיים חשד קליני לדלקת ריאות, אפשר לקבל אישור סופי לאבחנה בעזרת צילום חזה.

יש סיבוכים?

הסיבוך המדאיג ביותר הוא אי־ספיקה נשימתית והזדקקות להנשמה מלאכותית. סיבוך נוסף (ונדיר) הוא חדירה של החיידקים לזרם הדם, אז נוצר מצב הקרוי אלח דם. במצב כזה תיתכן חדירה של החיידקים למוח ולאיברים נוספים. כאמור, מאז גילוי האנטיביוטיקה סיבוכים כאלה אינם שכיחים.

מתי כדאי לפנות לרופא?

בכל חשד לדלקת ריאות.

מתי לחשוד?

אם מפתחים חום ממושך המלוּוה בכיח מוגלתי ובשיעול ממושך, בכאבים בחזה ובקוצר נשימה.

דלקת ריאות והחבר/ה שלי. זה מדבק? הדבקתי אותו או אותה?

לגמרי אפשרי (וגם להיפך). מחוללי המחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או בחולה אחר) עלולים להעביר את החיידקים או את הנגיפים מאדם לאדם.

אם חליתי פעם אחת, האם אני מחוסן/ת?

החיסון הנרכש הוא נגד החיידק או הנגיף מהזן שחולל את המחלה. אבל ישנם כמה וכמה חיידקים ונגיפים העלולים לגרום לדלקת ריאות, ולכן ניתן, באופן תיאורטי, לחלות כמה פעמים בדלקת ריאות.

יש חיסון?

קיים חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק המחולל דלקת ריאות. למי שסובלים ממחלות ריאה וממחלות כרוניות אחרות וגם למבוגרים מעל גיל 65 מומלץ להתחסן.

מהו הטיפול?

אם מצבו הקליני של החולה אינו מעורר דאגה, ואין קוצר נשימה, אין הכרח באשפוז, וניתן לטפל בדלקת ריאות חיידקית בבית, בלקיחת אנטיביוטיקה דרך הפה. אם מדובר בדלקת ריאות חיידקית, הטיפול האנטיביוטי (הדורש מרשם רופא) למי שאינם רגישים לפניצילין הוא לרוב מוקסיפן או זינאט. למי שרגישים לפניצילין נהוג לתת אריתרומיצין או רוליד.

נוסף על הטיפול התרופתי רצוי מאוד לתת טיפול תומך כמו במחלות אחרות:

1. להקפיד על שתייה בכמות נאותה.

2. להקפיד על מזון קל (ובשום אופן אין להכריח לאכול; ברוב המקרים זה רק יסתיים בהקאה).

3. מומלץ לשהות בחדר מאוורר היטב.

4. ניתן להיעזר בתכשירים מכייחים המאפשרים הוצאת ליחה ביתר קלות, כמו מוקוליט, סירן וראולין.

5. אסור להשתמש בתרופות המדכאות את רפלקס השיעול למרות הפיתוי להקל על סבלו של החולה - שכן השיעול מוציא את הפסולת מהריאות החוצה.

מתי זקוקים לאשפוז?

במחלה קשה הגורמת לקוצר נשימה המלוּוה בחולשה קיצונית ובחום גבוה. במקרים כאלה, וכאשר מדובר בדלקת ריאות חיידקית, יש גם צורך בהזלפת אנטיביוטיקה דרך הווריד.

דלקת ריאות, זה יחזור?

זה לגמרי אפשרי.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש