חיפוש

dsdsdsd
בחורה חולה בדלקת ריאות עם אף אדום חובשת כובע צמר ומודדת חום כשהיא מכוסה בשמיכות

מדריך למבולבלים: דלקת ריאות

דלקת ריאות היא זיהום של שקיקי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות. מהם התסמינים של דלקת ריאות? היא מידבקת? מהו הטיפול? עלולים להיות סיבוכים? המומחית עונה

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

דלקת ריאות היא זיהום של רקמת הריאה, כלומר של שקיקי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות.

02

בין התסמינים השכיחים: צמרמורות, חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה, דופק לב מואץ.

03

הטיפול בדלקת ריאות הוא באמצעות אנטיביוטיקה הניטלת דרך הפה או מוזרקת לווריד.

​מהי דלקת ריאות?

דלקת ריאות (באנגלית: Pneumonia) היא זיהום של רקמת הריאה, כלומר של שקיקי האוויר הזעירים שנמצאים בריאות.

בשקיקים האלה (הנקראים נאדיות ריאה או אלביאולות - alveoli) נקלט החמצן מהאוויר במסגרת תהליך הנשימה, ובהם מועבר החמצן לזרם הדם. זיהום בשקיקי האוויר האלה פוגע ביכולת הגוף להעביר חמצן לאיברים השונים.

לדלקת ריאות גורמים חיידקים או וירוסים (נגיפים). לעיתים נדירות - בעיקר בחולים שסובלים מליקויים במערכת החיסון - עלולות גם פטריות לגרום לדלקת ריאות. כמו כן לעיתים רחוקות עלולה מחלה נגיפית כמו שפעת לגרום בהמשך לדלקת ריאות חיידקית.

מה התסמינים של דלקת ריאות?

בדרך כלל התסמינים של דלקת ריאות הם:

• חום.

• צמרמורות.

• שיעול (עם או בלי כיח מוגלתי).

• קוצר נשימה.

• כאבים בחזה.

• דופק לב מואץ.

• קצב נשימות מוגבר.

ייתכנו גם הקאות, שלשולים והכרה מעורפלת.

במקרים הקשים יופיעו כל התסמינים בעת ובעונה אחת, ואילו במקרים הקלים יותר יופיעו רק שיעול וחום. לעיתים - בעיקר בקשישים - תיתכן דלקת ריאות ללא חום.

מתי יש לפנות לקבלת עזרה רפואית?

כשיש תסמינים שעלולים להעיד על דלקת ריאות: חום ושיעול ממושכים, שאליהם עלולים להתלוות צמרמורות, קוצר נשימה, קצב נשימה ודופק מואצים, הקאות, אפטיוּת.

האם דלקת ריאות מידבקת? האם צריך לבודד את החולה?

מידת ההדבקה תלויה בגורם למחלה. למשל, דלקת ריאות שנגרמת מנגיף השפעת או מנגיף הקורונה היא מידבקת יותר מדלקת ריאות שנגרמת מחיידק הפנימוקוק.

על פי רוב אין צורך לבודד חולה בדלקת ריאות (למעט מי שחולה בקורונה, שבכל מקרה חייב בבידוד - בין אם חלה בדלקת ריאות בין אם לא חלה). 

עם זאת, תמיד כדאי להקפיד על כללי היגיינה בסיסיים: חדר מאוורר, רחיצת ידיים, במיוחד לאחר עיטוש או שיעול, והקפדה שלא להתעטש לתוך כף יד. 

אם יש בני בית הסובלים מדיכוי חיסוני, מומלץ שלא יבואו במגע עם החולה.

איך מאבחנים דלקת ריאות?  

אבחנת הרופא מתבססת על תשאול בנוגע לתסמינים שתוארו לעיל, על ממצאים בבדיקה גופנית ועל האזנה לריאות. על פי רוב יש גם צורך בצילום חזה כדי לאשר או לשלול את האבחנה.

לעיתים גם עושים בדיקות דם (ספירת דם או בדיקת CRP שיכולה להעיד על מצב דלקתי), וזאת לפי שיקול הדעת המקצועי של הרופא. יש לזכור שלא תמיד ניתן לאבחן מחלה בשלביה הראשוניים.

האם מותר לעשות צילום חזה בהריון? 

מומלץ להימנע ככל האפשר מצילומי רנטגן לא הכרחיים בתקופת ההריון. במקרים שבהם חייבים לעשות צילומי רנטגן למען בריאות האישה, יש לכסות את אזור הבטן בסינר עופרת המפחית את חשיפת העובר לקרינה.

בכל מקרה יש לזכור שכמות הקרינה בצילום חזה היא קטנה ודומה לכמות הקרינה הנספגת בטיסה טרנסאטלנטית (בתלות בנתוני טיסה כמו גובה, קו רוחב, סוג המטוס), כך שאם יש צורך רפואי לעשות צילום חזה לאישה הרה - ניתן לעשותו, בכפוף לשיקול דעת רפואי.

איך מבדילים בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית?

בפועל קשה להבדיל בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית על בסיס התשאול והבדיקה הגופנית. אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה קשה להבחין ביניהן.

בחולים מאושפזים ניתן לעיתים להבדיל בעזרת בדיקות חודרניות שונות. בקהילה ניתן לעשות בדיקות דם, ואלה עשויות לרמז על אבחנה כזאת או אחרת, אך לא בוודאות מלאה.

מהו הטיפול בדלקת ריאות? 

מאחר שקשה מאוד להבדיל בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות נגיפית, הטיפול המחלה הוא בדרך כלל באמצעות אנטיביוטיקה הניטלת דרך הפה או מוזרקת לווריד - תלוי במצבו הכללי של המטופל.

המצב הכללי גם מכתיב אם הטיפול ניתן בקהילה (בבית או באשפוז יום) או בבית חולים. את סוג האנטיביוטיקה לדלקת ריאות בוחר הרופא לפי נתוני הרקע של המטופל ולפי מצבו.

משך הטיפול המומלץ בדלקת ריאות הלך והתקצר בשנים האחרונות במסגרת המגמה העולמית להפחית ככל האפשר את השימוש באנטיביוטיקה כדי להימנע מתופעות לוואי ומיצירת חיידקים עמידים.

כיום מומלץ טיפול של 5 ימים בלבד בדלקת ריאות - אם מהלך המחלה תקין והיא אינה מלוּוה בסיבוכים.

נוסף על הטיפול התרופתי יש להקפיד על שתייה, על מנוחה, על חדר מאוורר ועל הורדת החום.

האם כדאי לתת אנטיביוטיקה בעת מחלה נגיפית (כמו שפעת) כדי למנוע הידרדרות לדלקת ריאות?

ממש, ממש לא. מחלות נגיפיות חולפות מעצמן. אין כל הוכחה שטיפול אנטיביוטי משפיע על מהלך המחלה הנגיפית או מונע סיבוכים. להיפך, הטיפול עלול לגרום לתופעות לוואי מיותרות ולהתפתחות של חיידקים עמידים.

ייתכנו סיבוכים לדלקת ריאות?

ברוב המכריע של המקרים מושגת החלמה מלאה מדלקת ריאות ללא כל סיבוכים וללא כל נזק עתידי.

הסיבוך האפשרי המדאיג ביותר של דלקת ריאות הוא אי־ספיקה נשימתית והזדקקות להנשמה מלאכותית. לעיתים מתמלא החלל של קרומי הריאה במוגלה, ואז יש צורך לנקז אותה. גם במקרים כאלה מושגת לרוב החלמה מלאה ולא נותר נזק לטווח הארוך.

מאז גילוי האנטיביוטיקה פחתו מאוד שיעורי הסיבוכים וכן גם התמותה מדלקת ריאות, אך עדיין ישנם חולים שאצלם עלול להיות מהלך המחלה קשה במיוחד: קשישים, תינוקות, אנשים שסובלים מליקוי במערכת החיסונית, חולים במחלות ריאה וחולים במחלות כרוניות שונות.

בתוך כמה זמן מחלימים מדלקת ריאות?

זמן ההחלמה תלוי במידת החומרה של דלקת הריאות. ניתן להחלים ממחלה קלה שלא הצריכה אשפוז כבר לאחר כ־5 ימים בלבד. לעומת זאת, החלמה ממחלה קשה שכללה אשפוז ואף הנשמה יכולה להיות מושגת רק לאחר כמה שבועות.

יש דרך למנוע דלקת ריאות?

כן! והדברים אינם מסובכים: לא לעשן ולהתחסן בשגרת החיסונים המומלצת בהתאם לגיל ולמחלות הרקע. לא מסובך, נכון?

לכלל האוכלוסייה מומלץ לקבל חיסון נגד שפעת פעם בשנה החל מגיל חצי שנה. החיסון חשוב במיוחד לתינוקות ולפעוטות שטרם מלאו להם שנתיים, למבוגרים בני 50 ויותר, לחולים במחלות כרוניות, לבני הבית של מי שמשתייכים לקבוצות הסיכון האלה ולעובדי בריאות.

נוסף על כך קיימים גם חיסונים ייעודיים למניעת זיהומים בחיידק הפנוימוקוק - החיידק העיקרי מבין החיידקים שמחוללים דלקת ריאות בקהילה. החיסונים הם פנוימווקס ופרבנר

פרבנר הוא חלק משגרת החיסונים בילדות ומיועד למצבים מסוימים גם בבגרות. חיסון הפנוימווקס מיועד למבוגרים בני 65 שנים ויותר ולחולים במחלות כרוניות בכל גיל. לוח הזמנים למתן החיסונים האלה ומספר החיסונים שיש לקבל משתנה לפי גיל ולפי מחלות רקע.

אם חליתי בעבר בדלקת ריאות, אני מחוסן?

למרבה הצער, לא.

מהו ההבדל בין דלקת ריאות לברונכיטיס חריפה?

ברונכיטיס חריפה (לא להתבלבל עם ברונכיטיס כרונית, שהיא מחלת ריאות כרונית, לרוב של מעשנים), היא זיהום של הסימפונות - הצינורות שמובילים אוויר מקנה הנשימה לשקיקי האוויר בריאות. למחלה הזאת גורמים נגיפים, ולכן אין שום צורך בטיפול אנטיביוטי. הטיפול הוא תומך בלבד ומיועד להקל על התסמינים. 

הביטוי העיקר של ברונכיטיס הוא שיעול, לעיתים מתמשך, עם או בלי כיח מוגלתי, וייתכן גם חום (כמו בכל מחלה נגיפית). בניגוד לדלקת ריאות, ברונכיטיס חריפה אינה גורמת לצמרמורות, לקוצר נשימה, לקצב נשימות מוגבר או לקצב לב מואץ.

מהבחינה הסטטיסטית, ברונכיטיס חריפה נפוצה הרבה יותר מאשר דלקת ריאות.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש