חיפוש

dsdsdsd
שעלת

רגע, אבל מאיפה הופיעה פה פתאום שעלת?

בשנה האחרונה יש עלייה חדה במספר הישראלים שחלו במחלה הזיהומית, שגם עלולה להיות קטלנית. איך מאבחנים שעלת ולמה זה קשה כל כך? מה הסכנות? מי צריכים להיזהר במיוחד, ואילו טיפולים אפשריים לפני או אחרי שחלינו?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור החולים במחלה בקרב מבוגרים בישראל. בין הסיבות: לא מספיק אנשים מתחסנים, ותוקף החיסון גם פג במשך השנים.

02

למחלה גורם חיידק והיא מאופיינת בהתקפי שיעול חזקים שלעיתים גורמים להקאה. אם היא מסתבכת (במקרים נדירים) היא עלולה לגרום לדלקת ריאות, לפרכוסים ואף למוות.

03

לנשים הרות מומלץ להתחסן נגד שעלת. החל מ־1 בינואר 2015 כלול החיסון לנשים הרות בסל הבריאות, והן יכולות לקבל אותו במרפאות בתשלום השתתפות עצמית נמוכה.

​מהי שעלת?

שעלת היא מחלה שתוקפת אך ורק בני אדם. הגורם לה הוא החיידק בורדטלה פרטוזיס (Bordetella Pertussis). הוא מפריש רעלנים שפוגעים בתאים שונים בגוף וגורמים לתסמינים רבים שמפורטים בהמשך. 

עד כמה המחלה שכיחה בישראל?

מהנתונים הרשמיים של משרד הבריאות עולה כי השנה חלה עלייה חדה במספר החולים בישראל: במהלך כל שנת 2014 לקו במחלה 1520 איש, ואילו במהלך שנת 2015 לקו במחלה עד ה־15 בנובמבר כבר 4318 איש. מרבית מקרי ההדבקה התרחשו באזורים חדרה והשרון, ירושלים, רמלה ונצרת. 

שיעור המחלה בקרב תינוקות שלא חוסנו נגד המחלה או חוסנו באופן חלקי בלבד, גבוה פי 8 מאשר בקרב תינוקות מחוסנים. 2%-1% מהילדים בני פחות משנה שנדבקים במחלה מתים כתוצאה ממחלתם. מאז 1998 נפטרו משעלת ארבעה תינוקות שלא חוסנו נגד המחלה.

ב־20 השנה האחרונות להופעת יותר מקרים של שעלת בבוגרים ובבוגרים צעירים. ההנחה היא כי הדבר קשור לכך שהמבוגרים לא מתחסנים במידה מספקת, ולכן הם מפיצים את המחלה.

לפני הכנסת החיסון נגד שעלת לשימוש, אגב, בתקופה שלפני שנות ה־40 של המאה הקודמת, שכיחות המחלה בארה"ב הייתה 157 מקרים לכל 100 אלף בשנה (רובם בקרב פעוטות).

נתונים על מקרי שעלת בישראל בעשור האחרון

שנה

מספר מקרים​

מספר המקרים לכל 100 אלף אנשים

2005902​13.0​
20061547​21.9​
20072681​37.3​
2008​2199​30.1​
2009​1224​16.4​
2010​1254​16.4​
2011​2387​30.7​
2012​2771​35.0​
2013​1691​21.0​
2014​1520​18.5​
2015​4318​51.7​

• נתוני 2015 מעודכנים לתאריך 15.11.2015

למה אנחנו חולים בשעלת?

העלייה במספר מקרי שעלת בקרב מבוגרים מתרחשת בגלל שתוקף החיסון מתפוגג עם השנים, ולכן הם נדבקים וחולים. כמו כן, באזורים בהם שיעור ההתחסנות נמוך יחסית, כמו ירושלים, השרון וחדרה, יותר אנשים נדבקים וחולים בשעלת.

לאור העלייה בתחלואה, ומתוך הנחה שהעלייה הזאת נובעת מירידה בהגנה האישית או מהיעדר מנת דחף של חיסון פעיל (לאחר קבלת החיסון הראשון), החליט משרד הבריאות לשנות את תוכנית החיסונים ולהוסיף מנת דחף חמישית של חיסון נגד שעלת לילדים בכיתות ב' (בני 8-7). ארבע המנות הראשונות ניתנות בשנת החיים הראשונה של כל תינוק בתחנות טיפת חלב.

​הפחידו אותך מחיסונים? מיתוסים מול עובדות

לחצו כאן לכתבה המלאה


מתי חולים בשעלת?

בעיקר בעונות המעבר ובחורף.

זה מסוכן?

תלוי בחומרת המחלה ובאדם החולה. תינוקות רכים וקשישים נמצאים בסיכון ללקות במחלה קשה המצריכה אשפוז. סיבוכים מהמחלה עלולים להיות דלקת ריאות, התייבשות, איבוד משקל, הפרעות שינה, פרכוסים ולעתים נדירות אף פגיעה מוחית ומוות.

איך יודעים שזו שעלת?

לשעלת אופי ייחודי משלה, שמסייע לאבחן אותה. המחלה פורצת לרוב לאחר תקופת דגירה שנמשכת בין שבוע לעשרה ימים ומתבטאת בשלושה שלבים: 

השלב הראשון (Catarrhal stage)
מאופיין בנזלת, בשיעול קל ולעיתים בדמיעה. למעשה, השלב הזה קשה לאבחון. לרוב אין עלייה בחום הגוף, וברוב המקרים הרופא או הרופאה יגידו לכם: "אין מה לעשות, זה וירוס וזה יעבור". עם זאת, תסמין שאליו ניתן לשים לב הוא שבמהלך השלב הזה - הנמשך שבוע-שבועיים - השיעול הולך ומתגבר, עד להופעת השלב השני.

השלב השני (Paroxysmal stage)
השיעול מתגבר בעוצמתו ובתדירותו, הופך התקפי ומופיע בסדרות מתמשכות של שיעולים המסתיימים בשאיפה חזקה בעלת קול ייחודי המכונה באנגלית "Whoop" ונגרמת עקב מחסור באוויר הנוצר בזמן השיעול (ומכאן שם המחלה באנגלית: Whooping Cough).

בזמן ההתקף הפנים מאדימות, ולפעמים אף מכחילות, ורידי הצוואר והעיניים מתבלטים, ורוק נוזל מהפה. לפעמים גם מקיאים לאחר התקף כזה של שיעול. השלב הזה נמשך כמה שבועות.

השלב השלישי (Convalescent stage)
מתאפיין בהפחתת התדירות של התקפי השיעול ושל עוצמתם - עד להבראה מלאה של החולה.

כיצד נעשית האבחנה?

יש לחשוד בקיומה של שעלת כאשר התלונות אופייניות למהלך מחלה הדומה למתואר למעלה. הרופא יכול לקחת משטח מהלוע ולשלוח אותו למעבדה לתרבית וגם לעשות בדיקת דם לנוגדנים.

איך מבדילים בין שעלת להצטננות רגילה?

הצטננות רגילה מאופיינת בדרך כלל בנזלת, כאבי גרון, וחום לא גבוה. שכיח שמתלווה גם שיעול, אבל השיעול הוא לרב קל וחולף לאחר מספר ימים עד כשבוע־שבועיים. שעלת, לעומת זאת, מאופיינת בחודשים של שיעול, והאבחנה נעשית על ידי בדיקת דם לנוגדנים לשעלת.

מתי כדאי לפנות לרופא?

בכל מקרה שבו השיעול אינו עובר ומאופיין בהתקפים חמורים מהסוג שתואר למעלה, או אם ידוע לך על מישהו מבני ביתך או הקרובים לך שחלה באחרונה בשעלת.

זה מידבק? 

לגמרי אפשרי (וגם להיפך). החיידק המחולל את המחלה נישא בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באדם חולה) עלולים להעביר את החיידק מאדם לאדם.

יש לציין כי חולה בשעלת המקבל טיפול אנטיביוטי נחשב למדבק עד חמישה ימים מתחילת הטיפול.

יש חיסון?

כן.

החיסון הקלאסי, שהיה נפוץ במאה שעברה, הוכן מחיידק שעלת שלם מומת. בעקבות ריבוי תופעות לוואי של החיסון בחיידק המומת הוחלף החיסון לחיסון אל־תאי הקרוי aP. החיסון ניתן בשילוב עם חיסון נגד דיפטריה וטטנוס וביחד מכונה DTaP. בישראל הוא ניתן לתינוקות בני חודשיים, ארבעה חודשים, שישה חודשים  ו־12 חודשים. תלמידי כיתות ב' (בני 8-7) מקבלים זריקת דחף חמישית.

החסינות נגד המחלה מתפתחת בהדרגה, ולכן תינוקות בחודשי חייהם הראשונים לא מוגנים באופן מלא נגד שעלת.  

חיסון של האישה ההרה בסוף ההריון (עדיף בשבועות 36-27, בהתאם להנחיות משרד הבריאות) מגן עליה מפני הידבקות בשעלת, ומאפשר העברה של נוגדנים בכמות מרבית ואופטימלית דרך השליה לעובר. כך מקבל התינוק הנולד הגנה זמנית טובה מפני המחלה, עד לקבלת החיסון במסגרת שגרת חיסוני הילדות בטיפת חלב.  

חיסון נגד שעלת בהריון

החיסון נגד שעלת נכנס לסל הבריאות של קופות החולים וניתן לכל הנשים ההרות בכללית החל מתאריך 1.3.15 בהשתתפות עצמית.   

למידע נוסף על החיסון בהריון לחצי כאן


אם חליתי פעם אחת, האם אני מחוסן/ת?

לרוב, אם חולים במחלה, החיסון הטבעי נגדה מחזיק שנים רבות. כיוון שהיום קיים חיסון נגד שעלת, הוא ניתן באופן שגרתי בתקופת הילדות בתחנות טיפת חלב. חיסון הפעוטות באופן שגרתי הפחית אומנם את מקרי השעלת, אבל החיסוניות המתקבלת כתוצאה מהשימוש בחיסון אינה מחזיקה פרק זמן ארוך כמו החיסוניות המתקבלת לאחר שלוקים במחלה עצמה. לכן אנחנו עדים באחרונה להגברת השכיחות של השעלת, בעיקר בקרב בוגרים ובוגרים צעירים.

מהסיבה הזאת ממליצים כיום המרכזים הפדרליים האמריקניים לפיקוח על מחלות ולמניעתן (CDC) לחסן שוב בזריקת דחף לשעלת את בני הנוער יחד עם מתן חיסון דחף לטטנוס.

יש להבהיר שלמרות דעיכת החיסון הוא עדיין מקנה הגנה מפני מחלה קשה. באופן כללי, עדיף לחלות באופן קל בגיל מבוגר מאשר לחלות באופן קשה בגיל צעיר (בגיל צעיר הסיכונים לסיבוכים גדולים יותר).

מהו הטיפול?

אנטיביוטיקה שאותה לוקחים דרך הפה. התרופות המקובלות ביותר לשעלת הן אריתרומיצין (Erythromycin) או קלסיד (Clarithromycin) או, לחלופין, אזניל (Azithromycin).

הטיפול ניתן במשך 14 יום. לרוב הוא אינו מקצר את משך המחלה או את תסמיניה, אך הוא מונע את המשך הדבקת הסובבים.

נוסף על הטיפול התרופתי רצוי מאוד לתת טיפול תומך כמו במחלות אחרות:

1. להקפיד על שתייה בכמות נאותה.

2. להקפיד על מזון קל (ובשום אופן לא להכריח לאכול. ברוב המקרים זה רק יסתיים בהקאה).

3. מומלץ לשהות בחדר מאוּורר היטב.

4. ניתן להיעזר בתכשירים מכייחים המאפשרים הוצאת ליחה ביתר קלות. מדובר בתרופות כמו מוקוליט (Mucolit, Carbocisteine) או סירן (Siran, Acetylcysteine) או ראולין (Acetylcysteine, Reolin).

5. במקרים של התקפי שיעול קשים ניתן להוסיף טיפול בסטרואידים ומרחיבי סימפונות - בהתייעצות עם הרופא המטפל.

טיפול מניעתי

כיום מומלץ לטפל באנטיביוטיקה גם במי שבאים במגע קרוב עם חולים שאובחנו בשעלת כדי למנוע את התפתחות המחלה.

מתי זקוקים לאשפוז?

במחלה קשה הגורמת לקוצר נשימה המלווה בחולשה קיצונית ובחום גבוה או בהתקפי שיעול קשים במיוחד הגורמים להפסקות נשימה או לפרכוסים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש