חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם שעלת שוכבת במיטה ומשתעלת

רגע, אבל מאיפה הופיעה פה פתאום שעלת?

שעלת היא מחלה חיידקית שעלולה להיות קטלנית, במיוחד עבור תינוקות. מהם התסמינים של שעלת? איך מאבחנים שעלת? וכן, אפשר למנוע אותה - בחיסון!

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור החולים בשעלת בישראל ובעולם. בין הסיבות לכך: לא מספיק אנשים מתחסנים, תוקף החיסון דועך במשך השנים. גם מחלה "טבעית" אינה מקנה חיסוניות לכל החיים.

02

למחלה גורם חיידק, והיא מתאפיינת בהתקפי שיעול חזקים שלעיתים גורמים להקאה ולהפסקת נשימה. סיבוכי השעלת הם דלקת ריאות, פרכוסים ואף מוות. הסיבוכים נפוצים ומסוכנים ביותר בקרב התינוקות.

03

קיים חיסון יעיל נגד שעלת שמאז 1957 כלול בחיסוני השגרה של תינוקות בישראל. עם זאת, החסינות נגד המחלה מתפתחת בהדרגה, ולכן תינוקות בחודשי חייהם הראשונים אינם מוגנים באופן מלא מפני שעלת.

​מהי שעלת?

שעלת היא מחלה חיידקית מידבקת שתוקפת אך ורק בני אדם. הגורם לה הוא החיידק בורדטלה פרטוזיס (Bordetella Pertussis). הוא מפריש טוקסינים (רעלנים) שפוגעים בתאים שונים בגוף וגורמים לסימני המחלה.

עד כמה שכיחה המחלה בישראל?

לאורך שנות האלפיים יש עלייה משמעותית במספר חולי השעלת בישראל, כפי שקרה גם במדינות מפותחות רבות אחרות. מגמת העלייה בתחלואה נצפית בכל קבוצות הגיל, אך במיוחד בתינוקות בני פחות משנה, בקרב בני נוער ובקרב מבוגרים צעירים.

שיעור התחלואה בקרב תינוקות שלא חוסנו נגד המחלה או שחוסנו נגדה באופן חלקי בלבד גבוה פי 8 מאשר בקרב תינוקות מחוסנים. 1% מהילדים בני פחות משנה שנדבקים במחלה מתים כתוצאה ממנה. בין 2005 ל־2015 נפטרו בישראל משעלת 14 תינוקות. אף אחד מהם לא חוסן נגד שעלת.

נתונים על שעלת (אתר ארגון הבריאות העולמי)

אפשר למנוע את המחלה?

כן! קיים חיסון יעיל נגד שעלת שמאז 1957 כלול בחיסוני השגרה של תינוקות בישראל. מאז הוכללה שעלת בשגרת החיסונים פחתה התחלואה במחלה ב־90%.

ב־2002 הוחלף החיסון התאי (ה"סלולרי" שנקרא גם DTP), שהוכן מחיידק שעלת שלם מומת, בחיסון חדש, לא־תאי ("אסלולרי" שנקרא גם DTaP). גם את החיסון החדש מכינים מחיידק מומת, אך הוא מנוקה יותר. השינוי הזה נעשה בכל המדינות המפותחות. עם תחילת השימוש בחיסון החדש פחתה בהרבה שכיחות תופעות הלוואי של החיסון.

יש לציין שהחסינות נגד המחלה מתפתחת בהדרגה, ולכן תינוקות בחודשי חייהם הראשונים אינם מוגנים באופן מלא מפני שעלת.

אז מדוע יש בשנים האחרונות עלייה בשכיחות השעלת בכל העולם?

יש לכך כמה השערות, ובהן:

1. החיסון אינו מספק הגנה לכל החיים, וקיימת דעיכה של יעילותו במהלך השנים. לכן מתבגרים ומבוגרים צעירים נדבקים במחלה, והם המקור להדבקת הסביבה - במיוחד תינוקות לא מחוסנים או כאלה שטרם הספיקו להשלים את סדרת החיסונים הראשונית.

2. ייתכן שיעילות החיסון הנוכחי פחותה מיעילות החיסון הקודם. כאמור, החלפת החיסונים נעשתה כדי להפחית את תופעות הלוואי שנצפו בחיסון הישן.

הפחידו אותך מחיסונים? מיתוסים מול עובדות

לחצו כאן לכתבה המלאה


אז מה עושים כדי לשפר את ההגנה מפני המחלה?

מקפידים על שגרת החיסונים!

ארבע המנות הראשונות של "החיסון המחומש", הכוללות חיסון נגד שעלת, ניתנות בשנת החיים הראשונה של כל תינוק בתחנות טיפת חלב החל מגיל חודשיים. נוסף על כך ניתנת מנת דחף חמישית לילדים בכיתה ב' ומנה נוספת בכיתה ח'. כמו כן מומלץ לנשים הרות להתחסן בכל הריון (פירוט בהמשך).

יש לזכור שגם אם החיסון אינו נותן הגנה מושלמת, הוא מקנה הגנה טובה מפני המחלה הקשה, וכי כמעט כל מקרי התמותה משעלת הם של תינוקות שלא חוסנו כלל.

איך נדבקים במחלה? 

החיידק המחולל את המחלה נישא בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באדם חולה) עלולים להעביר את החיידק מאדם לאדם.

החיידק נצמד לדרכי הנשימה, ובדרך כלל לאחר תקופת דגירה של 7 עד 10 ימים מופיעים סימני המחלה. לעיתים נדירות תיתכן תקופת דגירה של 5 עד 21 יום.

יש לציין כי חולה בשעלת שמקבל טיפול אנטיביוטי נחשב למידבק עד חמישה ימים מתחילת הטיפול.

מהם התסמינים של שעלת?

לשעלת 3 שלבים:

1. השלב הראשון (Catarrhal stage), שהוא המידבק ביותר, מתאפיין בתסמינים של נזלת ושיעול קל. את השלב הזה קשה לאבחן כי בדרך כלל אין עלייה בחום הגוף, וברוב המקרים הרופא או הרופאה אומרים ש"אין מה לעשות, זה וירוס, וזה יעבור". עם זאת, ישנו תסמין שאליו ניתן לשים לב כבר במהלך השלב הזה הנמשך בין שבוע לשבועיים: השיעול הולך ומתחזק - עד להופעת השלב השני.

2. בשלב השני (Paroxysmal stage) השיעול מתחזק בעוצמתו ובתדירותו, הופך להתקפי ומופיע בסדרות מתמשכות של שיעולים המסתיימים בשאיפה חזקה בעלת קול ייחודי המכונה באנגלית "Whoop". הקול הייחודי הזה נגרם עקב מחסור באוויר הנוצר בזמן השיעול (ומכאן שמה של המחלה באנגלית: Whooping Cough).

בזמן ההתקף הפנים מאדימות, ולפעמים אף מכחילות, ורידי הצוואר והעיניים מתבלטים, ולפעמים גם מקיאים לאחר התקף כזה של שיעול. אצל תינוקות תיתכן גם הפסקת נשימה (אפניאה) בעקבות השיעול. השלב הזה נמשך כמה שבועות.

3. השלב השלישי (Convalescent stage) מתאפיין בהפחתת התדירות של התקפי השיעול ובהפחתת עוצמתם - עד להבראתו המלאה של החולה.

זה מסוכן?

התשובה לשאלה הזאת תלויה בחומרת המחלה ובמצבו של החולה. תינוקות רכים וקשישים נמצאים בסיכון ללקות במחלה קשה שמצריכה אשפוז. כ־50% מהתינוקות בני פחות משנה שחולים בשעלת נזקקים לאשפוז. 

סיבוכים מהמחלה עלולים להיות דלקת ריאות (מהסיבוך הזה סובלים כרבע מהתינוקות בני פחות משנה שחולים בשעלת), התייבשות, אובדן משקל, הפרעות שינה, פרכוסים, אנצפליטיס (דלקת ברקמת המוח בשל מחסור בהספקת חמצן למוח בזמן השיעול), דימומים מוחיים ולעיתים אף פגיעה מוחית ומוות.

כאמור, שיעור התמותה מהמחלה בקרב תינוקות עד גיל שנה עומד על 1%. במבוגרים עלולים להופיע שברים בצלעות ואובדן השליטה על מתן שתן בזמן השיעול.

איך מבדילים בין שעלת להצטננות רגילה?

הצטננות רגילה מתאפיינת בדרך כלל בנזלת, בכאבי גרון ובחום לא גבוה. שכיח שמתלווה להצטננות גם שיעול, אבל זהו לרוב שיעול קל שחולף לאחר כמה ימים או לכל היותר לאחר שבוע־שבועיים. שעלת, לעומת זאת, מתאפיינת בשבועות של שיעול בעל אופן התקפי כפי שתואר לעיל. במיוחד יש לחשוד אם החולה לא חוסן או בא במגע עם חולה שעלת. בכל מקרה של חשד לשעלת יש לפנות לרופא לאבחון ולקבלת טיפול.

מתי כדאי לפנות לרופא או לרופאה?

בכל מקרה שבו השיעול אינו עובר ומתאפיין בהתקפים חמורים מהסוג שתואר למעלה, או אם ידוע על מישהו מבני הבית או מהקרובים שחלה באחרונה בשעלת.

החלטה על אשפוז - כמו בכל מחלה - תלויה במידת החומרה של המחלה. למשל, התקפי שיעול קשים במיוחד הגורמים להפסקות נשימה או לפרכוסים יביאו בדרך כלל לאשפוז החולה.

אם חושדים שמדובר בשעלת - איך מוודאים שזו אכן האבחנה הנכונה? 

אבחון שעלת נעשה באמצעות בדיקה מולקולרית (PCR). את הבדיקה הזאת עושים על דגימה מלוע האף (החלק העליון ביותר של הלוע שנמצא מאחורי האף) שנלקחה באמצעות מטוש או על דגימה של הפרשות מהאף (משטף אף).

אצל בני שנה ויותר ניתן לאבחן את המחלה גם באמצעות בדיקת דם - בתנאי שעברה לפחות שנה ממתן החיסון נגד שעלת, וכבר חלפו יותר משבועיים מאז הופיעו התסמינים.

יש טיפול? 

כן, יש טיפול. מתן טיפול אנטיביוטי בשלב הראשון של המחלה - השלב הקטרלי (לפני שלב השיעול ההתקפי) - עשוי לקצר את משך המחלה.

לטיפול בשלב השיעול ההתקפי כבר אין השפעה על מהלך המחלה, אך יש לו ערך משום שהוא מפחית את הדבקת הסביבה. לכן מומלץ לתת אותו לחולה כל עוד הוא מצוי בשלב שבו הוא עלול להדביק את סביבתו. חולה נחשב למידבק כבר מהשלב הקטרלי של המחלה ועד לכ־3 שבועות לאחר התחלת השיעול. אם הוא טופל באנטיביוטיקה מתאימה, הוא נחשב ללא מידבק לאחר 5 ימי טיפול.

נוסף על כך מומלץ לתת טיפול לכל מי שבאו במגע הדוק עם החולה (בני בית, חברים למעון ולגן וכדומה) בלי להתחשב בגיל או במספר מנות החיסון שקיבלו בעבר.

הטיפול המניעתי יעיל בעיקר אם ניתן בתוך 3 שבועות מהחשיפה לחולה מידבק, אך אם מדובר במי שמשתייכים לקבוצת הסיכון, יש לשקול את האפשרות לתת להם את הטיפול עד 6 שבועות מעת החשיפה. לקבוצת הסיכון משתייכים תינוקות עד גיל שנה, מי שסובלים מדיכוי של מערכת החיסון וחולים במחלת ריאות כרונית.

את ההחלטה למי מהבאים במגע עם חולה שעלת יש לתת טיפול מונע מקבל הרופא לפי שיקול דעתו הרפואי ובהתאם להנחיות של משרד הבריאות.

הטיפול האנטיביוטי המומלץ הוא לרוב אזניל (אזיתרומיצין) בכמוסות או בתרחיף הניטלים דרך הפה במשך 5 ימים.

ומה בנוגע לנשים בהריון? 

חיסון של האישה ההרה בסוף ההריון (עדיף בין השבוע ה־27 לשבוע ה־36, בהתאם להנחיות של משרד הבריאות) מגן עליה מפני הידבקות בשעלת ומאפשר לה להעביר נוגדנים בכמות מרבית ואופטימלית דרך השליה לעובר. כך מקבל התינוק הנולד הגנה זמנית טובה מפני המחלה - עד להתחסנותו במסגרת שגרת חיסוני הילדות בטיפת חלב.

החיסון מומלץ בכל הריון, ללא תלות במספר המנות שקיבלה האישה בעבר, לרבות בהריונות קודמים, או אם חלתה בעבר בשעלת.

אם מסיבה כלשהי לא חוסנה היולדת בהריון, עליה להתחסן בתוך 3 חודשים מהלידה כדי למנוע את הדבקתה ואת הדבקת היילוד במחלה.

אם חליתי בשעלת אני מחוסן או מחוסנת לכל החיים?

 לא. לכן גם מי שחלה בשעלת צריך להתחסן בחיסוני השגרה, ואם הוא בא במגע קרוב עם חולה שעלת - עליו לקבל טיפול אנטיביוטי מונע.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש