חיפוש

dsdsdsd
חיסונים בהריון

החיסונים שכדאי לך לעשות בהריון (ולפניו)

מחקר: חיסון נגד שפעת מפחית ב־40% את הסיכון לאשפוז נשים הרות בגלל סיבוכי שפעת. לנשים הרות שלא חוסנו מומלץ להתחסן נגד שפעת ונגד שעלת. חיסונים נגד אבעבועות רוח, חצבת, חזרת ואדמת מומלץ לקבל לפני ההריון. מדריך חיסונים לנשים הרות ולנשים שמתכננות הריון

ד"ר דנה פלורנטין, פרופ' מיכאל פינגולד

בקיצור

01

אפשר להתחסן בהריון? כן, בהחלט, אם מדובר בחיסון שמורכב מנגיף מומת, כמו חיסון נגד שפעת או חיסון נגד שעלת.

02

החיסון מסוכן לעובר? להפך! הוא מקבל נוגדנים בחודשים הראשונים לחייו, כשמערכת החיסון שלו עדיין לא מפותחת.

03

ומה עושים אם צריך חיסון חי, למשל נגד אדמת? מי שלא חוסנה נגד אדמת או נגד אבעבועות רוח, מומלץ שתתחסן לפני ההריון.

תוכן העניינים:

חיסון נגד שפעת
חיסון נגד שעלת
חיסונים מומלצים לפני הריון
איפה אפשר לקבל את החיסונים?

יש כמה סוגים של חיסונים: חיסון חי המכיל זן של נגיף חי מוחלש, כמו חיסון נגד אדמת או נגד אבעבועות רוח; חיסון מומת, למשל חיסון נגד שפעת או נגד שעלת; חיסון מסוג טוקסואיד־רעלן, המכיל רעלנים מוחלשים ומונע מחלות שנגרמות על ידי חיידק המייצר את הרעלנים בגוף, כמו חיסון טטנוס.

לנשים הרות אין מניעה להתחסן בקבוצת החיסונים השנייה של חיסונים מומתים. יתרה מזאת, ישנם חיסונים שמומלצים במיוחד בעת ההריון:

חיסון נגד שפעת

לקראת עונת השפעת - מספטמבר ועד מרס - יש חשיבות מיוחדת לחיסון נשים בהריון וגם לחיסון נשים המנסות להרות. הסיבה: גוף האישה בזמן ההריון חלש יותר, ולכן הסיכון לסבול מסיבוכי השפעת גבוה יותר, מה עוד שהסיבוכים עלולים לפגוע גם בעובר.

למשל, במגפת השפעת ב־2009, 5% מהנפטרות היו נשים בהריון, אף שהן היו 1% בלבד מכלל האוכלוסייה באותה השנה. נוסף על כך, שיעורי האשפוז אצל נשים בהריון היו גבוהים יותר, ורבות מהן חלו באופן חמור.

שפעת היא מחלה ויראלית שלרוב אינה קשה וחולפת מאליה, אבל בזמן ההריון נמצאת מערכת החיסון במצב של דיכוי קל. המצב הזה אומנם משרת את המטרה של גידול העובר בתנאים אופטימליים, אבל גם חושף את האם לסיבוכים בגלל נגיפים שבדרך כלל היא הייתה מתגברת עליהם ללא כל בעיה.

מעבר לכך, בזמן ההריון מערכת הלב והריאות עובדת בתפוקה גדולה יותר וגם עוברת שינויים המאפשרים לה לעשות זאת. במצב כזה עלול נגיף השפעת לסבך את העניינים, מאחר שמערכת הלב והריאות מתקשה לפעמים להתמודד גם עם הדרישות הגבוהות של ההריון וגם עם הנגיף שתוקף את מערכת הנשימה.

לכן אישה בהריון שחולה בשפעת נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה קשה יותר ולסכן את עצמה ואת העובר. הסיבוך הנפוץ ביותר של שפעת בהריון הוא דלקת ריאות שמתרחשת ב־12% מהמקרים. ממחקרים עדכניים עולה שקיים סיכון יתר לתחלואה ולתמותה במקרים של שפעת בהריון - בעיקר בשליש השלישי של ההריון ובארבעת השבועות שלאחר הלידה.

מחקר חדש: חיסון נגד שפעת מפחית ב־40% את הסיכון לאשפוז נשים הרות בגלל סיבוכי שפעת

ממחקר בינלאומי חדש שפורסם בסתיו 2018 עולה כי חיסון נשים הרות נגד שפעת מפחית ב־40% את הסיכון שלהן להתאשפז בגלל סיבוכי המחלה. את המחקר הוביל המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן והשתתפו בו מכון כללית למחקר וכן ארגוני בריאות באוסטרליה ובקנדה. המחקר נערך במשך 6 עונות. בכך מאששים ממצאי המחקר ממצאים של מחקרים קודמים שנעשו על חיסונים נגד שפעת בהריון.

ממצאים נוספים שעלו במחקר:

• יותר מ־80%  מהנשים ההרות היו חשופות בשלב כלשהו במהלך ההריון לשפעת.

• חיסון שפעת מונע ביעילות אשפוזים גם של נשים הרות שסובלות ממחלות רקע כמו אסתמה וסוכרת שהופכות אותן מראש לפגיעות יותר לסיבוכי המחלה.

• ההגנה שמקנה חיסון השפעת יעילה באותה המידה בכל שלושת הטרימסטרים של ההריון.

החיסון מזיק לעובר?
לא זו בלבד שהחיסון אינו מזיק לעובר, אלא להיפך - הוא מקנה לתינוק נוגדנים בחודשים הראשונים לחייו. מערכת החיסון של התינוק בחודשים הראשונים לחייו עדיין אינה מפותחת. הוא מצליח להילחם במזהמים שונים בעזרת הנוגדנים שהוא קיבל מאמא שלו דרך השליה ושנשארים בגופו במשך כחצי שנה לאחר הלידה.

אמא שמתחסנת נגד שפעת מפתחת נוגדנים נגד הנגיף בעקבות החיסון, והנוגדנים האלה עוברים דרך השליה אל העובר ומספקים לתינוק הגנה נגד מחלת השפעת בחודשים הראשונים לחייו. יש לזכור: לא ניתן לחסן תינוקות נגד שפעת עד גיל שישה חודשים; ההגנה האמהית היא כל מה שיש להם.

ממחקרים עולה שחיסון נגד שפעת הניתן לנשים בהריון מפחית את הסיכון של ילדיהן לתחלואה בשפעת ולאשפוז עקב סיבוכי המחלה בשיעור של עד 60%.

אומנם רק לעיתים נדירות מושפע העובר מכך שאמו נדבקה בשפעת, אולם ב־2013 פורסמה סדרת מחקרים שממנה עולה כי יש קשר בין הדבקה בשפעת בשליש הראשון להריון לבין מומים מולדים כמו שפה שסועה, הידרוצפלוס (הצטברות נוזלים בחדרי המוח) ומומי לב. ממחקרים אחרים עולה כי קיים קשר בין שפעת לבין הפלות ספונטניות, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך ואף מוות תוך־רחמי.

מה בנוגע לשמועות שהחיסון נגד שפעת גורם לעיתים למחלת שפעת קלה?
במילה אחת: שטויות.

החיסון נגד שפעת מכיל נגיף שפעת מומת, ונגיף מת אינו יכול לגרום למחלה. אך מכיוון שבחורף נדבקים לעיתים קרובות בנגיפי הצטננות שונים, הרי הרבה פעמים נוטים לייחס לחיסון נגד השפעת את ההצטננות שבה לוקים. זוהי טעות.

ומה בנוגע לתופעות הלוואי כתוצאה מהחיסון בזריקה?
אם יש תופעות לוואי כאלה - הן קלות מאוד. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של החיסון בזריקה כוללות כאב קל, נפיחות ואודם במקום ההזרקה. כל התופעות האלה חולפות בדרך כלל בתוך יממה מההזרקה. לעיתים ייתכן חום ביום החיסון או ביום שלאחר מכן.

האם אפשר במהלך ההריון להתחסן בתרסיס לאף?
לא. התרסיס לאף מכיל נגיף מוחלש, בניגוד לזריקה שמכילה נגיף מומת. בהריון מותר לקבל רק חיסונים שמבוססים על נגיף מומת.

באיזה שלב של ההריון כדאי להתחסן?
כל הנשים בהריון, כולל אלו שמנסות להרות, צריכות להתחסן נגד שפעת. ניתן להתחסן בכל שלב, החל מתכנון ההריון ובמשך כל ההריון. מומלץ להתחסן לפני שעונת השפעת מתחילה, בדרך כלל בחודש ספטמבר.
בחזרה למעלה

חיסון נגד שעלת

עם הזמן ועם הגיל מידת החיסון שלנו נגד שעלת דועכת. בילדותנו אנחנו מקבלים חיסון נגד שעלת, אבל מי שאינו מקבל זריקת דחף (מנת חיסון נוספת הניתנת לאחר פרק זמן מסוים), מערכת החיסון שלו "שוכחת" עם השנים כיצד ליצור נוגדנים לחיידק השעלת.

כשאדם כזה נתקל בחיידק השעלת, הרי אם מערכת החיסון שלו אינה זוכרת איך לייצר את הנוגדנים נגד החיידק, הוא יחלה בשעלת. אם אותו אדם יקבל זריקת דחף, שהיא למעשה חיסון נגד שעלת, מערכת החיסון שלו תקבל תזכורת איך לייצר את הנוגדנים, והמחלה תימנע.

מה עלי לעשות כדי לקבל חיסון נגד שעלת בכללית?
1. בדקי היכן ניתן לקבל חיסון שעלת.

- לבדיקת מרפאות שבהן ניתנים חיסוני שעלת (יש לבחור "חיסון נגד שעלת" בשדה "תחום שירות").

2. פני לחדר האחות במרפאה שבחרת.

3. אם יש לך הרשאה לחיוב חשבון, תתבקשי לחתום על טופס הסכמה לחיסון והאחות תחסן אותך במקום.

אם אין לך הרשאה לחיוב חשבון, תופני לקבלת שירות מהיר בבית המרקחת לצורך רכישת החיסון. לאחר הרכישה תוכלי לפנות שוב לחדר האחות ולהתחסן. 

• מדריך: איך מצטרפים למסלול בילינג (הרשאה לחיוב חשבון)

החיסון מזיק לעובר?
להיפך. החיסון מגן על התינוק מפני המחלה עד שהוא יוכל לקבל את החיסון בעצמו (החל מגיל חודשיים). הוא מקבל מהאם נוגדנים שעוברים אליו דרך השליה. לעומת זאת, אם האמא חולה בשעלת במהלך ההריון, עלולה המחלה לפגוע בתינוק אם המחלה תסתבך.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. סיבוכי המחלה קשים וכוללים, בין היתר, דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה ואף מוות. יותר משליש מהתינוקות שנדבקים במחלה לפני גיל שנה מאושפזים בשל המחלה, חלקם ביחידות לטיפול נמרץ.

יש נשים שחוששות לעשות את החיסון של שעלת עם פוליו. יש להן סיבה לדאגה?
לא. החיסון נגד שעלת מכיל גם תרכיב נגד דיפתריה ונגד טטנוס ולעיתים גם תרכיב נגד פוליו. כל התרכיבים מומתים, נבדקו היטב בנוגע לשימוש בהריון, והתברר שהם בטוחים לשימוש. אין ספק שכדאי להתחסן, ולא משנה באיזה תרכיב - עם פוליו או בלעדיו.

האם עלולות להיות תופעות לוואי לחיסון?
לחיסון יש תופעות לוואי קלות וחולפות בקרב פחות מ־10% ממי שמקבלים אותו:

תופעות לוואי מקומיות - אודם, כאבים ונפיחות באזור ההזרקה. אלה עלולים להופיע במהלך היממה שלאחר מתן החיסון.

תופעות לוואי כלליות - בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, שלשולים וחום.

באיזה שלב של ההריון מומלץ להתחסן?
עדיף לקבל את החיסון בין השבוע ה־27 לשבוע ה־36 להריון.

האם צריך להתחסן בכל הריון מחדש?
כן.

בחזרה למעלה

חיסונים מומלצים לפני הריון

יש נגיפים שעלולים לפגוע בעובר, והחיסון נגדם מורכב מנגיף מוחלש. חיסון חי מנגיף מוחלש גורם למחלה קלה ביותר לעומת המחלה הטבעית. מבחינת מערכת החיסון מדובר במחלה כמו כל מחלה אחרת, ולכן היא מייצרת נגדה נוגדנים, וכך נרכשת החיסוניות. חיסון חי לא נותנים בהריון, ולכן מומלץ לקחת אותו חודש או יותר לפני הכניסה להריון.

חיסון MMR - חצבת, חזרת, אדמת

החיסונים האלה ניתנים באופן שגרתי בטיפת חלב, כך שרוב האוכלוסייה בישראל חוסן בהם. מי שלא קיבלה מעולם את החיסון צריכה לקבל שתי מנות חיסון במרווח של כחודש ביניהן.

אישה בהריון שנדבקת באדמת מסכנת את העובר שלה. נגיף האדמת עלול לגרום למומים בלב, בעיניים ובמוח. כמו כן עולה הסיכון להפלות. הדבקה בחצבת מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת ולהפלה. הדבקה בחזרת מעלה את הסיכון למות העובר.

ואם האישה כבר בהריון ואינה מחוסנת?
במקרה כזה רצוי לשמור על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים תכופה ואי־התקרבות לאנשים חולים. לאחר הלידה יש להתחסן.

חיסון נגד אבעבועות רוח

חיסון נגד אבעבועות רוח נוסף לשגרת החיסונים רק ב־2008, ולכן נשים רבות בגיל הפוריות אינן מחוסנות נגד המחלה, אלא אם כן חלו בה בילדותן.

משרד הבריאות ממליץ לנשים שלא חלו בעבר באבעבועות רוח או לא קיבלו שתי מנות של החיסון - להתחסן.

מי שחולה באבעבועות רוח בזמן ההריון נמצאת בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכי המחלה - ובמיוחד מדלקת ריאות. הנגיף גם עלול לפגוע בעובר ולגרום לו מומים קשים.

ואם האישה כבר בהריון ואינה מחוסנת?
במקרה כזה רצוי לשמור על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים תכופה ואי־התקרבות לאנשים חולים. לאחר הלידה יש להתחסן.

אם נחשפים למי שחולה במחלה הזאת או למי שחלה בשלבקת חוגרת, מומלץ לפנות לרופא המטפל לייעוץ.
בחזרה למעלה

איפה אפשר לקבל את החיסונים?

• חיסון נגד MMR - בתחנות טיפת חלב של כללית ושל משרד הבריאות. החיסון ניתן ללא תשלום.

• חיסון נגד שעלת - במוקדי ההתחסנות במרפאות כללית, בהשתתפות עצמית.

• חיסון נגד אבעבועות רוח - במרפאות כללית, בהשתתפות עצמית.

• חיסון נגד שפעת - במרפאות כללית, ללא תשלום.
בחזרה למעלה

פרופ' מיכאל פינגולד הוא מומחה לגינקולוגיה ומנהל מחלקת המחקר בחטיבת הקהילה של כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש