פורסם בראשונה: 02.02.2014
עדכון אחרון: 13.09.2015

החיסונים שכדאי לך לעשות בהריון (ולפניו)

לקריאה נוחה
שפעת, שעלת, חצבת, חזרת ואדמת - את כל החיסונים האלו מומלץ לקבל. מי מהם מומלץ לקבל לפני ההריון ומי במהלך ההריון? מהי ההגנה שכל אחד נותן, מהי ההשפעה שעשויה להיות על העובר? ומה לעשות אם אני כבר בהריון, אבל לא מחוסנת? המדריך המלא
אישה הרה מקבלת חיסון בזרוע

בקיצור

1.

אפשר להתחסן בהריון? כן, בהחלט, אם מדובר בחיסון שמורכב מנגיף מומת, כמו חיסון נגד שפעת או חיסון נגד שעלת.

2.

החיסון מסוכן לעובר? להפך! הוא מקבל נוגדנים בחודשים הראשונים לחייו, כשמערכת החיסון שלו עדיין לא מפותחת.

3.

ומה עושים אם צריך חיסון חי, למשל נגד אדמת? מי שלא חוסנה נגד אדמת או נגד אבעבועות רוח, מומלץ שתתחסן לפני ההריון.

תוכן העניינים:

חיסון נגד שפעת
חיסון נגד שעלת
חיסונים מומלצים לפני הריון
איפה אפשר לקבל את החיסונים?

יש כמה סוגים של חיסונים: חיסון חי המכיל זן של נגיף חי מוחלש, כמו חיסון נגד אדמת או נגד אבעבועות רוח; חיסון מומת, למשל חיסון נגד שפעת או נגד שעלת; חיסון מסוג טוקסואיד־רעלן, המכיל רעלנים מוחלשים ומונע מחלות שנגרמות על ידי חיידק המייצר את הרעלנים בגוף, כמו חיסון טטנוס.

לנשים הרות אין מניעה להתחסן בקבוצת החיסונים השנייה של חיסונים מומתים. יתרה מזאת, ישנם חיסונים שמומלצים במיוחד בעת ההריון:

חיסון נגד שפעת

לקראת עונת השפעת - מספטמבר ועד מרס - יש חשיבות מיוחדת לחיסון נשים בהריון וגם נשים המנסות להרות. הסיבה: גוף האישה בזמן ההריון חלש יותר, ולכן הסיכון להסתבך ממחלת השפעת גבוה יותר, מה עוד שהסיבוכים עלולים לפגוע גם בעובר.

למשל, במגפת השפעת ב־2009, 5% מהנפטרות היו נשים בהריון, אף שהן היו 1% בלבד מכלל האוכלוסייה באותה השנה. נוסף על כך, שיעורי האשפוז אצל נשים בהריון היו גבוהים יותר, ורבות מהן חלו באופן חמור.

שפעת היא בדרך כלל מחלה ויראלית לא קשה שחולפת מאליה, אבל בזמן הריון נמצאת מערכת החיסון במצב של דיכוי קל. המצב הזה אומנם משרת את המטרה של גידול העובר בתנאים אופטימליים, אבל גם חושף את האם לסיבוכים בגלל נגיפים שבדרך כלל היא הייתה מתגברת עליהם ללא כל בעיה.  

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

מעבר לכך, בזמן ההריון מערכת הלב והריאות עובדת בתפוקה גדולה יותר וגם עוברת שינויים המאפשרים לה לעשות זאת. במצב כזה עלול נגיף השפעת לסבך את העניינים, מאחר שמערכת הלב והריאות מתקשה לפעמים להתמודד גם עם הדרישות הגבוהות של ההריון וגם עם הנגיף שתוקף את מערכת הנשימה.

לכן אישה בהריון שתחלה בשפעת נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה קשה יותר ולסכן את עצמה ואת העובר. הסיבוך הנפוץ ביותר של שפעת בהריון הוא דלקת ריאות שמתרחשת ב־12% מהמקרים. מחקרים עדכניים מצביעים על סיכון יתר לתחלואה ולתמותה במקרים של שפעת בהריון, בעיקר בשליש השלישי ובארבעת השבועות שלאחר הלידה.

החיסון מזיק לעובר?
לא רק שאין נזק לעובר, להפך - החיסון מקנה לתינוק נוגדנים בחודשים הראשונים לחייו. מערכת החיסון של התינוק בחודשים הראשונים לחייו עדיין אינה מפותחת. הוא מצליח להילחם במזהמים שונים בעזרת הנוגדנים שהוא קיבל מאמא שלו דרך השליה ונשארים בגופו כחצי שנה לאחר הלידה

אמא שמתחסנת נגד שפעת מפתחת נוגדנים נגד הנגיף בעקבות החיסון, והנוגדנים האלה עוברים דרך השליה אל העובר ומספקים לתינוק הגנה נגד מחלת השפעת בחודשים הראשונים לחייו. שימו לב: לא ניתן לחסן תינוקות נגד שפעת עד גיל שישה חודשים, ההגנה האמהית היא כל מה שיש להם.

לפי מחקרים, חיסון שפעת הניתן לנשים בהריון מפחית את הסיכון לתחלואה בשפעת ולאשפוז עקב שפעת בקרב תינוקות בשיעור של עד 60%.

אומנם רק לעיתים נדירות מושפע העובר מכך שאמו נדבקה בשפעת, הרי ב־2013 פורסמה סדרת מחקרים, וממנה עלה שיש קשר בין הדבקה בשפעת בשליש הראשון להריון לבין מומים מולדים כמו שפה שסועה, הידרוצפלוס (דימום במוח) ומומי לב. מחקרים אחרים הצביעו על קשר בין שפעת לבין הפלות ספונטניות, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך ואף מוות תוך־רחמי.

מה לגבי השמועות שהחיסון נגד שפעת גורם למחלת שפעת קלה?
במילה אחת: שטויות.

החיסון נגד שפעת מכיל נגיף שפעת מומת, ונגיף מת לא יכול לגרום למחלה. נקודה. רק מכיוון שבחורף נדבקים לעיתים קרובות בנגיפים שונים, הרבה פעמים נוטים לייחס לחיסון נגד השפעת את ההצטננות שבה לקו. וזו טעות.

ומה לגבי תופעות הלוואי כתוצאה מהחיסון בזריקה?
אם יש כאלו – הן קלות מאוד. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של החיסון בזריקה כוללות כאב קל, נפיחות ואודם במקום ההזרקה. כל התופעות האלו חולפות בדרך כלל בתוך יממה מההזרקה. לעיתים ייתכן חום ביום החיסון או ביום שלאחר מכן.

האם אפשר גם להתחסן בתרסיס לאף בהריון?
לא. התרסיס לאף מכיל נגיף מוחלש, בניגוד לזריקה שמכילה נגיף מומת. בהריון מותר לקבל רק חיסונים מהסוג המומת.

באיזה שלב של ההריון להתחסן?
כל הנשים בהריון, כולל אלו שמנסות להרות, צריכות להתחסן נגד שפעת. ניתן להתחסן בכל שלב, החל מתכנון ההריון ובמשך כל ההריון. מומלץ להתחסן לפני שעונת השפעת מתחילה, בדרך כלל בחודש ספטמבר.
בחזרה למעלה

חיסון נגד שעלת

באחרונה מתרבים מקרי התחלואה בשעלת בישראל ובעולם. הסיבה לכך היא שעם הזמן ועם הגיל החיסוניות שלנו נגד שעלת דועכת. בילדותנו אנחנו מקבלים חיסון נגד שעלת, אבל מי שלא מקבל זריקת דחף (מנת חיסון נוספת הניתנת לאחר פרק זמן מסוים), מערכת החיסון שלו "שוכחת" עם השנים כיצד ליצור נוגדנים לחיידק השעלת.

כשאדם כזה ייתקל בחיידק השעלת, הרי אם מערכת החיסון שלו לא תזכור איך לייצר את הנוגדנים נגד החיידק, הוא יחלה בשעלת. אם אותו אדם יקבל זריקת דחף, שהוא למעשה חיסון נגד שעלת, מערכת החיסון שלו תקבל תזכורת איך לייצר את הנוגדנים, והמחלה תימנע.

שימי לב: החיסון נכנס לסל הבריאות של קופות החולים וניתן לכל הנשים ההרות בכללית החל מתאריך 3.1.15 בהשתתפות עצמית.

החיסון מזיק לעובר?
להיפך. החיסון יגן על התינוק שלך מפני המחלה עד שהוא יוכל לקבל את החיסון בעצמו (החל מגיל חודשיים). הוא יקבל ממך נוגדנים שעוברים אליו דרך השליה. לעומת זאת, אם את תחלי בשעלת במהלך ההריון, זה עלול לפגוע בתינוק אם המחלה תסתבך.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. סיבוכי המחלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות. יותר משליש מהתינוקות החולים מתחת לגיל שנה מאושפזים בשל המחלה, חלקם ביחידות לטיפול נמרץ.

יש נשים שחוששות לעשות את החיסון של שעלת עם פוליו. יש להן סיבה לדאגה?
לא. החיסון נגד שעלת מכיל בנוסף גם תרכיב נגד דיפתריה ונגד טטנוס, וחלקם מכילים גם תרכיב נגד פוליו. כל התרכיבים מומתים, נבדקו היטב לגבי שימוש בהריון ונמצאו בטוחים לשימוש. אין ספק שכדאי להתחסן, ולא משנה באיזה תרכיב - עם או בלי פוליו.

האם עלולות להיות תופעות לוואי לחיסון?
ישנן תופעות לוואי קלות וחולפות בקרב פחות מ־10% ממקבלי החיסון:

תופעות לוואי מקומיות - אודם, כאבים ונפיחות באזור ההזרקה, העלולים להופיע במהלך היממה שלאחר מתן החיסון.

תופעות לוואי כלליות - בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, שלשולים ועליית חום.

באיזה שלב של ההריון מומלץ להתחסן?
החיסון עדיף בין השבועות 36-27 להריון.

האם צריך להתחסן בכל הריון מחדש?
כן.

למי עליי לפנות כדי לקבלת את החיסון?
ניתן לרכוש את החיסון בבתי המרקחת של כללית במרכזי בריאות האישה, ולאחר מכן לגשת לחדר האחיות במקום כדי לקבל אותו. בחלק ממרכזי בריאות האישה שבהם אין בתי מרקחת יש חיסונים בחדר האחות, עליהם ניתן לשלם במשרד המרפאה. במחוז דרום של כללית בלבד יש צורך במרשם רופא כדי לרכוש את החיסון.

חיסונים מומלצים לפני הריון

יש נגיפים שעלולים לפגוע בעובר, והחיסון נגדם מורכב מנגיף מוחלש. חיסון חי מנגיף מוחלש גורם למחלה קלה ביותר לעומת המחלה הטבעית. מבחינת מערכת החיסון מדובר במחלה כמו כל מחלה אחרת, ולכן היא מייצרת נגדה נוגדנים, וכך נרכשת החיסוניות. חיסון חי לא נותנים בהריון, ולכן מומלץ לקחת אותו חודש או יותר לפני הכניסה להריון.

חיסון MMR - חצבת, חזרת, אדמת

החיסונים האלה ניתנים באופן שגרתי בטיפת חלב, כך שרובנו מחוסנים נגדם. מי שלא קיבלה מעולם את החיסון - צריכה לקבל שתי מנות חיסון במרווח של כחודש ביניהן.

אישה בהריון שנדבקת באדמת מסכנת את העובר שלה. נגיף האדמת עלול לגרום למומים בלב, בעיניים ובמוח. כמו כן עולה הסיכון להפלות. הדבקה בחצבת מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת ולהפלה. הדבקה בחזרת מעלה את הסיכון למות העובר.

ואם אני כבר בהריון ואינני מחוסנת?
במקרה כזה רצוי לשמור על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים תכופה, לא להתקרב לאנשים חולים ולאחר הלידה לגשת להתחסן.

חיסון נגד אבעבועות רוח

חיסון נגד אבעבועות רוח נוסף לשגרת החיסונים רק ב־2008, ולכן נשים רבות בגיל הפוריות אינן מחוסנות נגד המחלה, אלא אם כן חלו בה בילדותן.

משרד הבריאות ממליץ לנשים שלא חלו בעבר באבעבועות רוח או לא קיבלו שתי מנות של החיסון - להתחסן.

מי שחולה באבעבועות רוח בזמן ההריון נמצאת בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים מהמחלה, במיוחד דלקת ריאות. הנגיף גם עלול לפגוע בעובר ולגרום לו למומים קשים.

ואם אני כבר בהריון ואינני מחוסנת?
במקרה כזה רצוי לשמור על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים תכופה, לא להתקרב לאנשים חולים ולאחר הלידה לגשת להתחסן.
אם נחשפת לילד או למבוגר החולים במחלה הזאת, או בשלבקת חוגרת, מומלץ לפנות לרופא המטפל לייעוץ.
בחזרה למעלה

איפה אפשר לקבל את החיסונים?

חיסון נגד MMR - תחנות טיפת חלב של כללית ושל משרד הבריאות. החיסון ניתן ללא תשלום.
חיסון נגד שעלת - במוקדי התחסנות במרפאות כללית, בהשתתפות עצמית.
חיסון נגד אבעבועות רוח - במרפאות כללית, בהשתתפות עצמית
חיסון נגד שפעת - במרפאות כללית, ללא תשלום.
בחזרה למעלה

פרופ' מיכאל פינגולד הוא מומחה לגינקולוגיה ומנהל מחלקת המחקר בחטיבת הקהילה של כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה בפורום בריאות המשפחה של אתר כללית

חשוב לדעת

טסים לחו"ל?

קבלו עד 75% הנחה עבור חיסונים לפני הנסיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל