חיפוש

dsdsdsd
יולדת שוכבת בחדר לידה לאחר שקיבלה זריקת אפידורל

אפידורל, ידידה הטוב של היולדת

זריקת אפידורל היא השיטה היעילה והשכיחה ביותר להקלה על כאבים במהלך הלידה. איך עובד התהליך? מי לא יכולה לקבל את הזריקה? מהן תופעות הלוואי האפשריות? האם יש לזריקה השפעה על אורך הלידה? האם עלולים להיות סיבוכים? כל התשובות במדריך

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

אפידורל היא זריקה של משככי כאבים לגב התחתון, שמונעת מהאישה היולדת מלחוש בכאבים.

02

התחושה של היחלשות הצירים תורגש אצל היולדת כ־20-10 דקות מקסימום מרגע ההזרקה.

03

תופעות הלוואי העיקריות הן: רעד, בחילות וכאבים באזור הזריקה. לעיתים ייתכן גם קוצר נשימה.

זריקת אפידורל, המכונה בדרך כלל "אפידורל", היא השותפה הנאמנה של האישה היולדת. רגע אחד את צורחת "הצילו", מגיע המרדים עם האפידורל, וכמה דקות אחר כך את שלווה, רגועה ומחייכת. כן, זריקה עלולה להיות לא נעימה ואפילו מפחידה, אבל כאבי הצירים כואבים יותר.

מהו אפידורל?

זוהי למעשה זריקה של משככי כאבים לגב התחתון (אלחוש אזורי), שגורמת להרדמה של העצבים באזור ובכך מונעת מהאישה היולדת מלחוש כאבים. 

התרופות המוזרקות חוסמות את אותות הכאב עוד בעמוד השדרה, לפני שהם מגיעים למוח ומתחילים להשפיע. בניגוד למה שנהוג לחשוב, השם אפידורל לא קשור לתרופה המוזרקת, אלא לאזור אליו מוזרקת התרופה – החלל האפידורלי, שנמצא בגב התחתון ליד עמוד השדרה.

זריקת אפידורל היא השיטה היעילה והשכיחה ביותר ברחבי העולם להקלה על כאבים במהלך הלידה.

מהם היתרונות של זריקת אפידורל?

היתרון הבולט של האפידורל הוא כאמור ביכולת שלו להעלים כמעט לחלוטין את הכאבים של צירי הלידה. זהו יתרון משמעותי מאוד ליולדת, בייחוד בלידות ארוכות וקשות שבהן קשה להתמודד לאורך זמן עם כאבי הצירים. הקטנת הסבל במהלך הלידה עשויה גם לגרום לחוויית לידה חיובית יותר. 

אפידורל, בניגוד לזריקת ה"טשטוש" או לגז הצחוק, משפיע רק על פלג הגוף התחתון ומאפשר ליולדת להיות ערנית וצלולה במהלך הלידה. אם 
במהלך הלידה מתעורר הצורך בניתוח קיסרי, ההרדמה האפידורלית יכולה לשמש גם כהרדמה במהלך הניתוח ולמנוע את הצורך בהרדמה כללית במקרה של ניתוח קיסרי דחוף.

באיזה שלב בלידה אפשר לקבל את הזריקה?

את זריקת האפידורל משתדלים לתת בשלב של הלידה הפעילה (בדרך־כלל בפתיחה של לפחות 4-3 סנטימטר). ישנם מצבים, כמו בירידת מים, שבהם ניתן לתת את הזריקה בשלב מוקדם יותר של הלידה.

אוקי, ביקשתי אפידורל. ספרו לי מה יקרה עכשיו...

לפני מתן האפידורל, מרדים ישוחח איתך, יאשר שאת יכולה לקבל את הזריקה, ויהיה עלייך לחתום על טופס הסכמה לביצוע הפעולה. לפני ביצוע הפעולה תקבלי עירוי נוזלים (בדרך־כלל כליטר) בכדי להעלות את נפח הדם ולמנוע נפילה של לחץ הדם. נפילה כזו עלולה להיגרם בעקבות ההזרקה של חומרי ההרדמה לחלל האפידורלי.

את הזריקה מבצע בדרך־כלל רופא מרדים. תתבקשי לשכב על צד שמאל (או לעיתים לשבת), לקמר את הגב ולהשתדל לא לזוז. בשלב זה יתבצע חיטוי של אזור הגב התחתון, ותינתן לך זריקת הרדמה מקומית לאזור. מכאן ואילך כבר לא תחושי בכלום.

המרדים יחדיר מחט לאזור המתאים בעמוד השדרה ודרכה יעביר צינורית דקה לחלל האפידורלי. באמצעות צינורית זו תקבלי את חומרי האלחוש לפי הצורך ולאורך זמן. לאחר החדרת הצינורית מוציאים את המחט ומקבעים את הצינורית לאורך הגב שלך. את הצינורית מוציאים בדרך־כלל כשעתיים לאחר הלידה.

הקצה השני של הצינורית הדקה המחוברת לגב שלך נמצא בתוך מכשיר המאפשר טפטוף קבוע של חומר ההרדמה לחלל האפידורלי בהמשך הלידה, ללא צורך בהתערבות חיצונית. במקרה הצורך ניתן לקבל תוספות של חומרי אלחוש לחלל האפידורלי.

בשל העובדה כי התחושה למתן שתן נפגעת גם כן עקב האפידורל, ובהתאם למשך הלידה, צפוי להיות מוחדר צנטר (קטטר) לשלפוחית השתן.

בתוך כמה זמן מתחילה הזריקה להשפיע?

התחושה של היחלשות הצירים תורגש בתוך דקות ספורות ממתן חומרי האלחוש לחלל האפידורלי, עם השפעה מקסימלית תוך כ־20-10 דקות.

מה משך זמן ההשפעה של חומרי ההזרקה?

המינון של חומרי האלחוש שמוזרק מותאם אישית לכל מטופלת, בין היתר בהתחשב בשלב של הלידה שבו היא נמצאת.

בחלק מבתי החולים יש למטופלת אפשרות להגביר את רמת חומרי ההרדמה בעצמה, אם היא מעוניינת בכך: הדבר נעשה באמצעות לחיצה על לחצן קטן שנמצא בהישג ידך, ומחובר למבחנה שאליה מטפטף חומר ההרדמה. אל דאגה, כמות התרופות שאת יכולה לתת לעצמך היא מוגבלת, ולכן קיים סיכון נמוך מאוד שתקבלי מנת יתר.

ייתכן שהזריקה לא תקל על הכאבים?

מרבית הנשים ירגישו הקלה משמעותית בעוצמת הכאב. עם זאת,  לעיתים עשוי להיות קושי בהגעה לחלל האפידורלי המתאים או שתהיה השפעה חלקית או חד־צדדית של חומרי האלחוש. במצבים כאלו ניתן לנסות שוב לתת זריקת אפידורל נוספת ולמקם את הצינורית במקום המתאים לקבלת השפעה מקסימלית. 

האם בגלל הזריקה אהיה פעילה פחות בלידה?

בשל איבוד התחושה בפלג הגוף התחתון תרגישי קושי בהנעה של הרגליים וקושי בשינויים בתנוחה. את הלחץ של ראש העובר ואת הצורך ללחוץ במהלך הלידה קרוב לוודאי שתרגישי, אולם לעיתים ייתכן שיהיה צורך לעזור לך בשל לחיצות לא מספיק אפקטיביות - דבר המעלה את השכיחות לצורך בלידה מכשירנית.

האם עשויה להיות לאפידורל השפעה על אורך הלידה?

ישנם מחקרים המראים כי מתן אפידורל עשוי להאריך מעט את משך הלידה ולגרום להיחלשות של הצירים. זו הסיבה שבגללה משתדלים שלא לתת אפידורל מוקדם מדי. משך השלב השני של הלידה (מהשלב של פתיחה מלאה של צוואר הרחם ועד לשלב יציאת העובר) יכול להתארך בעד כשעה בנשים עם אפידורל. לעיתים, יהיה צורך במתן אוקסיטוצין להגברה של עוצמת הצירים.

האם יש נשים שלא יכולות לקבל את הזריקה?

כן, ישנם מצבים בהם לא ניתן לתת אפידורל. הם כוללים בין השאר:

• רמת טסיות בדם מתחת ל־100 אלף (המחמירים פחות לא יבצעו מתחת ל־80 אלף).

• שימוש בתרופות מדללות דם.

• מצב זיהומי סיסטמי (כמו חיידק בדם).

• עיוות העמוד השדרה שאינו מאפשר גישה לחלל האפידורלי.

• מצב של תת לחץ דם.

• נשים עם כתובות קעקוע גדולים המכסים במלואו את כל אזור הגב התחתון.

• כאשר הלידה כבר קרובה מאוד או מתפתחת מהר מאוד וצפויה להתרחש תוך זמן קצר.

אפידורל 

מהן תופעות הלוואי העיקריות של האפידורל?

תופעות הלוואי העיקריות כוללות רעד, בחילות וכאבים באזור הזריקה. לעיתים ייתכן שתחושי בקוצר נשימה. ייתכן גם קושי במתן שתן לאחר הלידה.

האם עלולים להיות סיבוכים כתוצאה מהזריקה?

כל פעולה רפואית כרוכה בסיבוכים אפשריים, וכך גם זריקת האפידורל, אולם שכיחות הסיבוכים נמוכה.

בין הסיבוכים היותר שכיחים היא אפשרות של ירידה בלחץ הדם מספר דקות לאחר החדרת חומרי ההרדמה. לעיתים ירידת לחץ דם זו עשויה להיות מלווה בשינויים בניטור לב העובר. הטיפול בכך הינו במתן עירוי נוזלים, חמצן ולעיתים מתן תרופת להעלאת לחץ הדם.

סיבוך המתרחש בעד כ־1% מהמקרים הינו דלף של נוזל מחוט השדרה בעקבות הניקוב שלו בעת מתן הזריקה האפידורלית. הדבר עלול לגרום לכאבי ראש חזקים. הדלף חולף בדרך־כלל עם טיפול בנוגדי כאבים ובנוזלים, אולם לעיתים יש צורך בביצוע פעולה הנקראת "blood patch" שבה מזריקים קצת מהדם שלך לחלל האפידורלי.

במקרים נדירים מאוד ייתכן דימום או זיהום באזור ההזרקה, או פגיעה נוירולוגית ממושכת.

האם הזריקה מהווה סכנה לעובר או לתינוק?

המחקרים בנוגע לכך לא חד־משמעיים, אבל קרוב לוודאי שאין לחומרי ההרדמה הניתנים לחלל האפידורלי שום השפעה ישירה משמעותית על העובר או על התינוק.

אילו השלכות יש לזריקת אפידורל על ההחלמה מהלידה?

התחושה בפלג הגוף התחתון אמורה לחזור אלייך במלואה בתוך שעות ספורות, ובדרך־כלל כעבור כ־6 שעות מהלידה תוכלי לקום ולהתהלך בחופשיות.

לעיתים לא שכיחות ייתכן שעדיין תחושי חולשה מסוימת או קושי בתחושת מתן שתן, שלעיתים יצריכו הכנסת קטטר שתן עד חזרה של התחושה במלואה.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש