חיפוש

dsdsdsd
מבחן אפגר לתינוק

אפגר: המבחן הראשון של התינוק שלך

הציון הראשון לתינוק שלך יינתן לו דקה אחרי הלידה, השני חמש דקות אחרי. המדדים: דופק, מאמץ הנשמתי, מתח שרירים, תגובה לגירוי וצבע העור

פרופ

פרופ' אייל שיינר

ציון אפגר (הקרוי על שם הממציאה, ד"ר וירגיניה אפגר, שלמעשה ניסתה להעריך מצב מטופלים לאחר ניתוח) הינו ציון שבא להעריך את מצבם של התינוקות מיד לאחר הלידה. זהו למעשה המבחן הראשון שהתינוק עובר בחייו.

המבחן נערך בשני שלבים: הציון הראשון ניתן דקה אחת אחרי הלידה, והציון הנוסף - חמש דקות אחריה. במצבים חריגים ניתן לחזור על הציון גם עשר דקות לאחר הלידה. 

יש שלוש דרגות של הערכה: 0, 1, 2. הצירוף של סך הנקודות הוא פרמטר להערכת מצבו של היילוד. ככל שהציון גבוה יותר, מצבו המיידי של התינוק טוב יותר. הציון המרבי הוא 10.

נדיר שתינוק נולד עם אפגר 10 בדקה הראשונה. בדרך כלל ה"מצטיינים" מקבלים אפגר של 9/10 דהיינו 9 בדקה ו־10 בחמש דקות. ככלל, ציון של 7 ומעלה מעיד על מצב תקין של היילוד לאחר הלידה. ציון של 3 ומטה דורש התערבות רפואית מיידית.

הציון מורכב מחמישה פרמטרים קליניים  והם:

1. דופק
התינוק מקבל שתי נקודות בעבור דופק תקין, כלומר כאשר קצב ‏הלב הוא יותר מ־100 פעימות בדקה (או יותר מ־25 פעימות ברבע דקה). דופק מתחת ל 100 בדקה (ברדיקרדיה) יקנה לתינוק נקודה אחת, ואם לא ניתן למשש ‏דופק, התינוק לא יקבל נקודות (ציון אפס).

2. מאמץ הנשמתי
תינוק שמיד לאחר הלידה בוכה וצורח יקבל שתי נקודות. אם נשימתו חלשה, הוא יקבל נקודה אחת, ואם אינו נושם, יקבל אפס נקודות.

3. מתח שרירים (טונוס)
תנועה ערה של הגפיים תקנה שתי נקודות, תנועה חלקית תזכה את התינוק בנקודה אחת, ואם אין תנועות גפיים, התינוק לא יקבל כלל נקודות.

4. תגובה לגירוי
תגובה לגירוי נבדקת על ידי מגע ידיים ועיסוי קל. אם התינוק ‏מגיב בבכי, הוא יקבל שתי נקודות, אם רק יעוות את פניו, ‏יקבל נקודה אחת, ואם לא יגיב כלל - לא יקבל נקודות.

5. צבע העור
צבע עורם של רוב התינוקות בעת לידתם הוא כחלחל, ולכן בדרך כלל יכשיל הסעיף הזה את התינוקות מלקבל ציון 10. לאחר חמש דקות מהלידה גוון העור מתחיל לחזור לתקינותו (ורדרד). אם קצות הגפיים ‏נשארים כחלחלים, יקבל התינוק נקודה אחת, אם כל גופו נשאר כחול, הוא לא יקבל נקודות כלל.‏

את מבחן אפגר עושה בדרך כלל מיילדת. בלידות מסובכות, בלידות ממושכות, בלידות מכשירניות (ואקום או מלקחיים) ובניתוחים קיסריים מעורב בלידה - בדרך כלל - רופא תינוקות, ואז הוא הגורם שמעניק את הציון.

יש לדעת שמתן הציון אינו מעכב טיפול, איננו מתערב בטיפול וכמובן אינו מפריע לפעולות החייאה - אם אלה נדרשות.

יתרונות שיטת הניקוד של אפגר הן האובייקטיביות היחסית שלה, הקלות בעקומת הלימוד, הזמינות והאחידות. נוסף על כך השימוש במבחן אפגר מגביר את תשומת הלב שנותן ליילוד צוות חדר הלידה, ונעשית הערכה של מצבו הקליני של היילוד בדקות הראשונות לחייו.

מבחן אפגר אומץ ברוב המדינות, ולמעשה הציון ניתן לכל תינוק שנולד בבית חולים. במשך השנים נמצא שמדד חמש הדקות לאחר הלידה הוא בעל חשיבות מרבית להערכות בנוגע להתפתחות התינוק.

יש להדגיש שהציון בשום אופן אינו מנבא ‏את מידת האינטליגנציה או הבריאות של התינוק בהמשך החיים, אלא נותן מידע בנוגע לצורך בתשומת לב ‏מיוחדת בראשית חייו.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ד׳, וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש