חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מתקדם מניחה יד על הבטן

חוקן לפני לידה

חוששת מביצוע חוקן לפני הלידה? את כנראה לא לבד. אבל האמת היא שמדובר בפעולה פשוטה, לא מסוכנת ולא כואבת. ולמרות שזה לא הכרחי, יש בונוס משמעותי לאמיצות

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

מניסיון של יולדות רבות, פעולת ההחדרה לא כרוכה בכאב, אם כי תיתכן אי נעימות רגעית וקצרה.

02

למה לעשות? כי תסבלי פחות מדליפת צואה בשלב הלחיצות בלידה, וזה יגרום לך להרגיש נוח יותר.

03

חשוב להבהיר: פעולת החוקן לא נכפית על היולדת. היא מוצעת ברוב בתי החולים בישראל.

סוזי באה לייעוץ בחודש התשיעי של הריונה הראשון מלאת חששות מהלידה. משום מה, אחת הסוגיות שהכי הטרידו אותה היתה דווקא החוקן.

"חברתי סיפרה לי שמדובר בקונספירציה של המיילדות שלא רוצות להריח ריחות לא נעימים ומעדיפות לא לחזות במראות לא נעימים של צואה היוצאת עם הלחיצות בשלב הלידה. לכן הן מכריחות יולדות לעבור חוקן מעיק ומציק". היא סיפרה ש"מחדירים צינורית אימתנית לפי הטבעת ודרכה מוזרם יותר מליטר נוזלים". לדברי סוזי, חברתה ויתרה על החוקן, ואכן עם לידת התינוק יצאה גם קצת צואה, "אז מה? כל כך הרבה דברים יצאו שם: דם, תינוק, שליה וגם צואה".

הסיפור הזה נשמע אצל לא מעט נשים, אבל הוא לא לגמרי מדויק. ראשית, כשמדובר על חוקן בלידה אין הכוונה לחוקן גדול כמו זה שמקובל לפני פעולות כירורגיות או קולונוסקופיה, אלא על חוקן קטן המביא להתרוקנות של החלק המרוחק של המעי בלבד.

גם לא מדובר על החדרת כמות של ליטר נוזלים, אלא על בקבוק "פליט אנמה" (המכיל 50 מיליליטר נוזלים), או "מיקרולקס" (שפורפרת קטנה של כחמישה מיליליטר של חומר הגורם לפעילות מעיים) המוחדרים דרך צינורית דקיקה וקצרה לפי הטבעת.

זה כואב?

מניסיון של יולדות רבות, פעולת ההחדרה לא כרוכה בכאב, אם כי תיתכן אי נעימות רגעית וקצרה. לאחר החדרת החומר נדרשת המתנה של כמה דקות, שבמהלכן האישה אמורה להתרוקן. על פי רוב, יכולה היולדת לבצע את החוקן בעצמה ללא צורך בעזרת המיילדת.

ואם לא מבצעים חוקן?

לידה היא תהליך של שלושה שלבים. בשלב הראשון צוואר הרחם מתקצר ונפתח עד לפתיחה "גמורה" של עשרה סנטימטרים. שלב זה מאופיין בצירים, אך עדיין אסור ליולדת ללחוץ פן ייקרע צוואר הרחם. השלב השני הוא שלב הלחיצות, שבו יוצא התינוק לעולם. שלב זה דורש שיתוף פעולה מהיולדת, שלוחצת על מנת לאפשר את התהליך. השלב השלישי הוא יציאת השליה שמתרחשת לאחר לידת התינוק.

במהלך השלב השני, כאשר היולדת לוחצת בעוצמות חזקות, עלולה להיות דליפה של צואה. בהתאם, היתרונות של החוקן הינם ברורים, ובעיקר ליולדת. נשים רבות מרגישות יותר בנוח לאחר ביצוע החוקן. יש אפשרות להתרכז בלחיצות ולא בשאלה של "האם יברח לי או לא תוך כדי הלחיצות".

האם חייבים לעשות חוקן לפני לידה?

פעולת החוקן לא נכפית על היולדת ואיננה מחויבת בנהלים רפואיים. הפעולה מוצעת לרוב היולדות בחדרי הלידה על מנת לשפר את תחושת היולדת (וממש לא את תחושת המיילדות) במהלך הלידה. כמובן שהפעולה נעשית רק לאחר מתן הסכמה מצד היולדת. באופן עקרוני אין התוויה רפואית ברורה לביצוע התהליך.

זה כדאי?

אם את רוצה להקל על הלחיצות ללא מבוכה, כדאי. חשוב גם לזכור שלעתים מדובר בתהליך ממושך וירידה לשירותים דורשת ניתוק מהמוניטור שלא תמיד אפשרי. אמנם ניתן לקבל סיר ולהתרוקן בשכיבה, אך נשים רבות רואות בכך פעולה לא נעימה (בייחוד שבדרך כלל היולדת לא נמצאת לבדה בחדר לידה, יש מיילדת, מלווה וכדומה).

ייתכן שהיולדת לא תוכל לקבל חוקן?

כן. ישנם מקרים שבהם הצוות יעביר את היולדת מיידית לחדר לידה, כמו בלידה פעילה ביותר (אז לא ירצו שהיולדת תלד בשירותים), או במצבים שבהם הניטור העוברי חשוד ולא מאפשר זאת, במצבים מסוימים שבהם ישנה ירידת מים והחלק המוביל גבוה, מחשש לצניחה של חבל טבור.

​מ־3 יוצא אחד (לפחות)

הצירים, יציאת העובר ויציאת השליה - כל מה שצריך לדעת על שלבי הלידהשלבי הלידה

יש הבדל בלידות עם חוקן או בלי חוקן?

מחקר פרוספקטיבי שבוצע בתאילנד השווה תוצאות לידה של 1,000 יולדות: 500 מתוכן קיבלו חוקן, לעומת 500 שלא קיבלו חוקן. תוצאות הלידה היו זהות בין שתי הקבוצות: לא נמצאו הבדלים לגבי אופן הלידה (לידה רגילה לעומת לידה מכשירנית או ניתוחים קיסריים), לא היה הבדל בשכיחות קרעים בחיץ הנקבים (אפיזיוטומי).

כאשר בדקו דליפת צואה לאורך השלב השני של הלידה מצאו שבאופן מובהק יציאת צואה הייתה שכיחה הרבה יותר בקבוצה שלא עברה חוקן (35% לעומת כ-20% בלבד בקבוצה שקיבלה חוקן). יחד עם זאת לא נמצא כל הבדל מבחינת זיהום ליילוד בין הקבוצות. אבל ממצא אחד כן נטה לטובת מבצעות החוקן: השלב השני של הלידה בקרב מקבלות החוקן היה קצר יותר. 

כך שאם נלך לפי תוצאות המחקר ולפי ההיגיון הבריא, אכן כדאי לפעול לפי ההמלצה ולקבל חוקן קצר טרם הלידה.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ד׳, וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש