חיפוש

dsdsdsd
עיסוי פרינאום

מדריך לעיסוי פרינאום: זה ישתלם בלידה

לא בדיוק בילוי בספא, אבל היתרונות של מסז' של אזור החיץ בהחלט מצדיקים את החדירה לצנעת הפרט

קטי קמחי

קטי קמחי

בקיצור

01

פירנאום, או חיץ הנקבים, הוא הרקמה המפרידה בין הנקבים - בין פי הטבעת לבין הנרתיק.

02

בזמן הלידה, כאשר הראש של התינוק נדחף בעוצמה כלפי חוץ, עלול להיווצר קרע בנרתיק.

03

אם הגעת לשבוע ה־34, זה הזמן להתחיל בעיסוי פרינאום כחלק מההכנה ללידה - לבד או בעזרת בן הזוג שלך.

רגע, הוא הולך לצאת משם?! עד כמה שהעובדה הזאת נראית פלאית, בלתי אפשרית עד אבסורדית, תינוקות צריכים לצאת לעולם מאיפשהו, והאיפשהו הזה הוא (אלא אם כן מדובר בניתוח קיסרי) הנרתיק שלך.

כן, מהמקום הצר, הרגיש והאינטימי כל כך, משם ייצא התינוק שלך. לפני ההתכווצות הטבעית שהמחשבה הזאת מעוררת בך, שימי לב שוב למקום ההוא שם ותרפי. לפעמים רק מחשבה יכולה לעשות שינוי משמעותי. עכשיו הרפי וכווצי עוד כמה פעמים. מרגישה? יופי. כי זה כל העניין.

רקמות הפרינאום כשמן כן הן: רקמות גמישות שביכולתן להימתח או להתכווץ בהתאם. זו רק עוד אחת מאותן מתנות גאוניות שהטבע חנן בהן את האישה. מתנה שאף אחת לא חושבת עליה לפני ההריון, אבל לקראת הלידה, במהלכה ואחריה כדאי שתקדישי תשומת לב מיוחדת לפרינאום. איך? עיסוי פרינאום. האימון מתחיל בהריון.

איפה זה בכלל הפרינאום?

פירנאום, או חיץ הנקבים, הוא הרקמה המפרידה בין הנקבים - בין פי הטבעת לבין הנרתיק.

בשביל מה לעסות את הפרינאום?

בזמן הלידה מתרחב הנרתיק בצורה מרשימה, אך לעיתים התרחבות זו לא מספיקה. כאשר ראשו של התינוק נדחף בעוצמה כלפי חוץ, עלול להיווצר קרע בנרתיק.

ברוב המקרים נפערים בשעת הלידה קרעים קטנים ושטחיים (קרעים מדרגה ראשונה). אולם לעתים נגרמים קרעים גדולים (קרעים מדרגה שלישית), העלולים לגרום לבעיות של אי שליטה על הסוגרים, לכאבים בקיום יחסי מין וחולשה של שרירי רצפת האגן.

מחקרים שבוצעו עד כה הראו יתרון לנשים שעברו עיסוי פרינאום בהפחתת קרעים חמורים בדרגות 2 ו־3 ובהפחתת שיעור הלידות המכשירניות, בעיקר בלידות ראשונות. בסקירת ספרות כוללת שפורסמה בשנת 2006 עיסוי פרינאום הוכח כמפחית אפיזיוטומיה (חתך החיץ) בצורה מובהקת בנשים שלא ילדו בעבר.

מתי להתחיל בעיסוי פרינאום?

אם הגעת לשבוע ה־34, זה הזמן להתחיל בעיסוי פרינאום כחלק מההכנה ללידה. מערכת היחסים שלך ושל הפרינאום שלך אמורה להתחיל בהיכרות בסיסית. עד עכשיו אזור זה העניק לך בעיקר עונג מיני אבל, לקראת סוף ההריון הגיע הזמן להכין את האזור למטרה הנוספת שלשמה נועד: לידה.

איך עושים את זה? 

שלב ההכנות: מומלץ לרכוש שמן המתאים לעיסוי פרינאום, כמו שמן שומשום או שמן שקדים.

חשוב לרוקן את שלפוחית השתן ולמצוא זמן שקט ורגוע כדי שתוכלי להתמסר לעניין.

החליטי עם עצמך האם נוח לך להיעזר בבן זוגך לצורך העיסוי או שאת מעדיפה להיות לבד עם הפרינאום שלך. בכל מקרה מי שייבחר למלאכה, צריך להקפיד לבצע אותה כשציפורניו גזוזות וידיו נקיות.

נשמי נשימות הרפיה עמוקות לבטן, והרפי את כל רצפת האגן.

איך אדע מתי לצאת לחדר לידה?!

שאלה מצוינת - הכנו לך מדריך

 

שלב המעשה: אם בן הזוג עוזר, עליו לשמן את אצבעותיו (שתי האצבעות המורות) ולהחדיר אותן בעדינות לתוך הנרתיק לעומק של כארבעה סנטימטרים, עד הפרק האמצעי של האצבע.

אז, עליו לפסק את האצבעות בעדינות לצדדים וכלפי מטה ולהחזיק את המתיחה למשך דקה. תוך כדי לחץ קבוע יש להניע את האצבעות בצורת U או ערסל ולחזור על הפעולה כמה פעמים, ואחר כך לשחרר. ניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים עם הפסקות לשימון ולהרפיה.

אם את מבצעת את העיסוי בעצמך, השתמשי בבהונות של שתי הידיים. חשוב שתמצאי תנוחה שתאפשר לך גישה נוחה לנרתיק - למשל, עמידה כשרגל אחת ניצבת על כיסא. מראה יכולה לעזור.

גדול עלייך? יש את האופציה המכנית לעיסוי הפרינאום. קוראים לה אפי־נו, ומדובר בעצם בבלון קטן שאותו מחדירים לנרתיק ומנפחים עם משאבה ידנית קטנה (קצת בדומה למכשיר בדיקת לחץ דם).

בסיום התהליך, תזכי "ללדת" בלון בקוטר של 9 סנטימטר, קוטר ראשו של תינוק ממוצע שנולד במועד. אפי־נו מגיע במספר דגמים שהיקרים שבהם מאפשרים לך להשתמש בהם גם לשיקום שרירי רצפת האגן לאחר הלידה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש