חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מגרדת את הבטן

גרד בהריון

אחת התופעות המציקות ביותר והשכיחות ביותר בהריון היא גרד עז ומציק בעיקר בבטן, אך גם באיברים אחרים. ממה נגרם הגרד הזה? איך אפשר להימנע ממנו, וכיצד מטפלים בו? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

גרד בהריון הוא מחלת העור הכי נפוצה הקשורה להריון. המחלה מתבטאת בגרד עז, אך לרוב היא אינה מסוכנת לאם או לעובר. הגרד חולף לרוב לאחר הלידה.

02

בדרך כלל מופיע הגרד בשליש השלישי להריון (לרוב בשבוע ה־35), אך גרד בהריון עלול להופיע גם אחרי הלידה וגם בשליש הראשון או השני להריון.

03

הטיפול בגרד בהריון הוא לרוב באמצעות תכשירים מקומיים המכילים סטרואידים. במקרים קשים יותר ניתן להשתמש בתרופות אנטי היסטמיניות.

גרד בהריון (Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, ובקיצור PUPPP) הוא מחלת העור הכי נפוצה הקשורה להריון. המחלה מתבטאת בגרד עז, אך בדרך כלל היא אינה מסוכנת לאם או לעובר. הגרד חולף לרוב לאחר הלידה.

חשוב לאבחן PUPPP כדי לתת טיפול מדויק לנשים הרות הסובלות מהמחלה וגם כדי לשלול מחלות אחרות - כמו מחלת כבד מסוכנת - הגורמות לגרד בהריון.

מהו מקור השם PUPPP?

PUPPP הוא קיצור של Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy ובתרגום לעברית: קשריות קטנות ורבדים מגרדים דמויי אורטיקריה (סרפדת) של ההריון.

מהי השכיחות של גרד בהריון?

גרד בהריון מופיע אחת ל־300-160 הריונות.

מהם גורמי הסיכון לגרד בהריון?

ישנם שני גורמי סיכון עיקריים: הריון ראשון והריונות מרובי עוברים. כך, למשל, הסיכון ללקות בגרד מסוג Puppp במהלך הריון מרובה עוברים גדול פי 12-6 מאשר בהריון רגיל.

במקרים נדירים עלול הגרד להיות סימן למחלת כבד הריונית.

מתי, בדרך כלל, מופיע גרד בהריון?

בדרך כלל מופיע הגרד בשליש השלישי להריון (לרוב בשבוע ה־35), אך גרד בהריון עלול להופיע גם אחרי הלידה וגם בשליש הראשון או השני של ההריון.

בתוך כמה זמן חולף גרד בהריון?

לרוב - בתוך שבועיים לאחר הלידה, אך לעיתים הוא עלול להימשך זמן רב יותר ואף להחמיר מיד לאחר הלידה. עם זאת הגרד יכול לחלוף גם לפני סוף ההריון.

אילו אזורים בגוף מועדים יותר להתפרצות של גרד בהריון?

גרד בהריון מתבטא בהופעת קשריות אדומות על פני העור, בעיקר לאורך סימני המתיחה שמופיעים בבטן בחודשי ההריון המתקדמים.

לאחר מכן עלולים הנגעים האדומים המגרדים האלה להתפשט לאזורים אחרים בבטן (אך לרוב לא לטבור!) וכן לחזה, לגב, לידיים ולרגליים (אך לא לכפות הידיים והרגליים וגם לא לפנים). גרד בהריון הוא כמעט תמיד מציק מאוד.

מה גורם לגרד בהריון?

לא ידוע בוודאות מה גורם לגרד בהריון. לפי אחת ההערכות, הופעתה של מחלת העור הזאת קשורה לעלייה ברמות ההורמונים של ההריון - מה שמסביר מדוע היא נפוצה יותר בהריונות מרובי עוברים.

יש דיווחים שהמחלה שכיחה יותר בקרב נשים שמרבות לגרד את העור שלהן. אחד ההסברים לכך הוא שהגירוד גורם לשחרור אנטיגנים של רקמת החיבור, ואלה גורמים לתופעות הדלקתיות האופייניות לגרד בהריון.

לפי הערכה נוספת גרד בהריון נגרם מתגובת יתר של מערכת החיסון לאנטיגנים שעוברים מהעובר אל מחזור הדם של האם.

במקרים נדירים ביותר עלול הגרד להיות ביטוי למחלת כבד המופיעה בזמן ההריון. לכן בכל מקרה של גרד משמעותי המופיע בתקופת ההריון יש להגיע לרופא לבדיקה.

זה יורה בדרך כלל לעשות בדיקת דם לבירור רמתם של אנזימי הכבד ושל בילירובין. אם ערכי הבדיקות תקינים, ניתן לשלול את האפשרות שמדובר במחלת כבד בהריון.

האם גרד בהריון הוא מחלה גנטית?

לא.

האם זוהי היא מחלה מידבקת?

לא.

האם תינוק שנולד לאמא שסובלת מגרד בהריון עלול להידבק במחלת העור הזאת?

לא. המחלה מופיעה רק אצל האם ואינה מסכנת את העובר. יש לציין כי רק לעיתים נדירות מאוד יש להקדים את הלידה משום שהאמא סובלת מגרד בהריון.

האם הגרד בהריון מסוכן?

בדרך כלל הוא אינו מסוכן, אך הגרד העז מציק מאוד. אף שמדובר בדרך כלל במחלה לא מסוכנת, יש צורך בבדיקת רופא כדי לשלול את האפשרות שמדובר במחלות עור אחרות כמו מחלת כבד הריונית, פמפיגואיד הריוני, אריתמה מולטיפורמה, גרדת או תגובה לתרופות.

כל אלה באות אף הן לידי ביטוי בהופעתה של פריחה מגרדת על פני העור.

איך מאבחנים?

לרוב מאבחן רופא העור את המחלה באמצעות התבוננות בפריחה (אבחון קליני). לעיתים נעזר רופא העור בבדיקות דם או בבדיקות אחרות - בעיקר כדי לשלול את האפשרות שמדובר במחלות עור אחרות שעלולות להופיע בהריון.

איך מונעים גרד בהריון?

אין דרך למנוע לחלוטין את הגרד, אך אפשר למנוע את החמרתה באמצעות הימנעות מגירוד העור. כמו כן יש להימנע מאמבטיות או ממקלחות ממושכות העלולות להחמיר את התסמינים של גרד בהריון.

ההמלצה להימנע מאמבטיות או ממקלחות ממושכות מיועדת גם לנשים הרות שאינן סובלות מגרד בהריון שכן החשיפה המוגברת למים עלולה לגרום ליובש בעור.

איך מטפלים בגרד בהריון?

הטיפול בגרד בהריון הוא באמצעות תכשירים מקומיים המכילים סטרואידים בעוצמה קלה עד בינונית. השימוש בתכשירים האלה הוא לתקופה קצרה בלבד. במקרים קשים יותר ניתן להשתמש בתרופות אנטי היסטמיניות כדי למנוע את הגרד.

אם הגרד הוא בלתי נסבל, והתכשירים המקומיים אינם מביאים להטבה הרצויה, ניתן לשקול את האפשרות להשתמש בסטרואידים סיסטמיים (שניתנים בכדורים ומשפיעים על הגוף כולו).

יש לזכור שנטילת תרופות בהריון אינה רצויה, ויש תמיד לשקול את התועלת של התרופה לאם לעומת הנזק שהיא עלולה לגרום לעובר.


פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור ומין בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש