חיפוש

dsdsdsd
הריון תאומים

שניים (או יותר) ברחם אחד

בישראל יש למעלה מ־7,500 הריונות מרובי עוברים בשנה. אילו סוגי הריונות תאומים קיימים? איך מתנהל מעקב ההריון? מהם הסיכונים? מהו דילול ואיך עושים אותו? תמיד כדאי ללדת בניתוח קיסרי? האם יש הבדל באורך ההריון לעומת הריון עם עובר אחד? תשובות לשאלות נפוצות

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

בקיצור

01

כ־70% מהריונות התאומים הם של תאומים לא זהים. טיפולי פריון מעלים את השכיחות של הריונות כאלו.

02

כמעט כל הסיכונים הקיימים בהריון עם עובר יחיד קיימים בשכיחות גבוהה יותר בהריון מרובה עוברים.

03

אורך הריון תאומים ממוצע הוא כ־37-36 שבועות. כ־50% מהנשים יולדות לפני השבוע ה־37.

"תביאו שישה, תביאו שבעה, תביאו שמונה ילדים. זאת לא בדיחה הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים" ("ילדים זו שמחה", הברירה הטבעית).

עם כל האופטימיות והרצון הטוב, חשוב לזכור שהדרך אל האושר לא קלה: הריון מרובה עוברים (שניים או יותר) קשור בשכיחות גבוהה יותר של כמעט כל הסיבוכים המיילדותיים, ובעיקר בעלייה משמעותית בשיעור הלידות המוקדמות ובכל המשתמע מכך מבחינת סיבוכי פגות.

השכיחות של הריונות מרובי עוברים עלתה בשלושת העשורים האחרונים בשל טיפולי הפריון. בשנים האחרונות בישראל 1 מכל 22-21 הריונות הם מרובי עוברים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היו בשנת 2013 בישראל 7,776 הריונות מרובי עוברים מתוך 171,444 הריונות בסך־הכל.

אילו סוגי תאומים קיימים?

קיימים שני סוגים של הריונות תאומים:

1. הריון עם תאומים לא זהים (כ־70% מהריונות התאומים) - בהריון מסוג זה קיימים שני שקי הריון נפרדים שבהם שתי ביציות שעברו הפריה על־ידי זרע. טיפולי פריון מעלים בעיקר את השכיחות של הריון תאומים (או שלישיות) לא זהים.

2. הריון עם תאומים זהים (כ־30% מהריונות התאומים) - בהריון מסוג זה עברה ביצית אחת בלבד הפריה על־ידי זרע, אולם בתהליך חלוקת התאים נוצר פיצול.

קיימים מספר סוגים של תאומים זהים, בהתאם לשלב שבו התרחש הפיצול:

1. תאומים דיכוריוניים־ביאמניוטים - לכל עובר שק הריון ושליה משלו.

2. תאומים מונוכוריוניים־ביאמניוטים - לכל עובר שק הריון משלו, אבל השליה משותפת.

3. תאומים מונואמניוטיים־מונוכוריוניים - מצב נדיר יחסית שבו העוברים חולקים את אותו שק הריון ואת אותה שליה.

אם החלוקה מתרחשת מאוחר מדי, ייווצרו תאומים מחוברים - תאומים סיאמיים.

לכל אחד מסוגי התאומים שלמעלה קיימים סיבוכים אפשריים אופייניים לו.

כיצד ניתן לדעת איזה סוג תאומים יש לי?

בדיקת אולטרסאונד בשליש הראשון להריון היא אחד הכלים היעילים לאבחון סוג התאומים. הבדיקה אמינה יותר כאשר היא נעשית לאחר השבוע ה־7 להריון.

מהם הסיכונים הצפויים בשלושת החודשים הראשונים?

הריון מרובה עוברים נחשב הריון בסיכון גבוה. הסיכון לדימום בשליש הראשון להריון גבוה משמעותית בהריון מרובה עוברים, לעומת הריון עם עובר יחיד. הפחתה ספונטנית (הפסקת התפתחות של אחד מהעוברים) היא אירוע שכיח יחסית בשליש הראשון להריון. בנוסף, השכיחות של הפלה מוקדמת ואיבוד ההריון כולו גבוהה יותר מאשר בהריון יחיד. 

האם חלפו הסיכונים לאחר סיום השליש הראשון?

לא. עדיין קיים סיכון גדול מהרגיל להפלה מאוחרת או ללידה מוקדמת.

האם ניתן להקטין את מספר העוברים לאחר ההתעברות?

אפשר לבצע "דילול" או "הפחתה" במספר העוברים. הדבר מומלץ בעיקר בהריונות עם שלושה עוברים ומעלה, וזאת בשל הסיכון הגבוה ללידות מוקדמות ולסיבוכים עובריים הקשורים לפגות קיצונית.

ההחלטה אם להפחית, לכמה להפחית ואיזה עובר להפחית, מתבצעת באופן פרטני עם בחינה של כל מקרה לגופו.

הדילול מתבצע בהנחיית אולטרסאונד, בשאיפה לקראת סוף השליש הראשון של ההריון (שבועות 13-10). במהלך הפעולה מזריקים ללב העובר חומר המפסיק את פעולתו. ביצוע הפעולה יכול לגרום להפלה של כל ההריון (בכ־5% מהמקרים), לדימום של האם או לזיהום.

מה ההבדל בין מעקב אחר הריון מרובה עוברים מהריון לבין מעקב אחר הריון עם עובר יחיד?

מעקב הריון מרובה עוברים דורש מעקב צמוד יותר עם דגשים מיוחדים בהתאם למספר העוברים ולסוג התאומים. יתבצע מעקב תכוף יותר אחר גדילת העוברים, אחר אבחון מומים מולדים (שכיחים יותר בהריון מרובה עוברים), לרבות ביצוע אקו לב עוברים, בייחוד בתאומים זהים.

במעקב אחר האם חשוב לתת דגש על תזונה מספקת, מניעת אנמיה, ואיתור סיבוכים אמהיים שיכולים להתרחש בשכיחות גבוהה יותר בהריון מרובה עוברים, כמו סכרת הריונית, רעלת הריון או כולסטזיס הריוני. 

בדיקת שקיפות עורפית, שמעידה על הסיכון למום כרומוזומלי לעובר הנבדק, חשובה בהריון מרובה עוברים, בגלל שבדיקות הסקר הביוכימי של השליש הראשון והשני פחות אמינות בהריון תאומים. 

דיקור מי שפיר מסובך ומסוכן יותר בהריון מרובה עוברים.

האם קיים סיכון נוסף לתאומים זהים?

הריון של תאומים זהים הוא הריון בסיכון וכרוך במספר סיבוכים אופייניים. הריון תאומים מונוכוריאוני־ביאמניוטי מאופיין בסיבוך הנקרא "תסמונת מעבר דם בין עוברים" (TTTS), המתרחש בכ־15% מההריונות מסוג זה.

הסיבוך מתרחש מכיוון ששני העוברים חולקים שליה אחת שבה עוברים ורידים ועורקים המספקים דם מן ואל העוברים. כאשר נוצר חוסר איזון בין הזרימות בכלי דם אלו, עובר אחד גדל יותר על חשבונו של העובר האחר. הדבר עלול לגרום לבעיות לשניהם, עד לכדי תמותה של עובר אחד שעלולה להביא לפגיעה משמעותית גם לעובר השני.

כיום קיימים טיפולים די יעילים ל־TTTS. מעקב הריון תאומים מסוג זה צריך להיות תכוף ובמסגרת של מרפאה להריון בסיכון גבוה, כדי שניתן יהיה לזהות את התפתחות הסיבוך בשלב מוקדם ולטפל בו בהתאם. 

האם אפשרי שהעוברים יהיו בשק הריון משותף?

בהריון מונוכוריאוני־מונואמניוטי - שבו העוברים חולקים את אותו שק הריון ואת אותה שליה - עלולה להיות להסתבכות של חבלי הטבור של העוברים ולגרום למוות שלהם. לכן, נהוג שמעקב ההריון בשליש השלישי ייעשה במסגרת אשפוז בבית חולים. בדרך־כלל יומלץ על יילוד מוקדם (שבועות 34-32) כדי למנוע את הסיבוך המשמעותי הזה.

מהם הסיכונים לאמא שנמצאת בהריון מרובה עוברים?

כמעט כל הסיכונים הקיימים בהריון עם עובר יחיד קיימים בשכיחות גבוהה יותר בהריון מרובה עוברים, ביניהם: יתר לחץ דם, סוכרת הריונית, ניתוח קיסרי, תמותה של האם.

מהם הסיכונים ליילוד?

עקב הסיכון הגבוה ללידה מוקדמת ישנו סיכון גדול יותר ללידת פגים עם  משקלי לידה נמוכים יותר, וסיכוני תמותה או נכות גדולים יותר בהשוואה לעובר יחיד.  

האם בהריון מרובה עוברים חייבים ליילד בניתוח קיסרי?

לא. ההחלטה על צורת הלידה המועדפת תתקבל אחרי בחינה של מספר העוברים, גודלם, היחסים ביניהם וצורת השכיבה שלהם ברחם. כעקרון, בהריונות תאומים שבהם העובר הראשון (המוביל) נמצא במצג ראש, ניתן ללדת בלידה רגילה. ניתוח קיסרי מומלץ כאשר העובר הראשון נמצא במצג עכוז או בלידות של שלישיה ומעלה.  

האם קיים הבדל באורך ההריון בין הריון יחיד לבין הריון מרובה עוברים?

כן. אורך הריון תאומים ממוצע הוא כ־36־37 שבועות, וכ־50% מהנשים עם הריון תאומים יולדות לפני שבוע 37.

כעיקרון, בהריון תאומים לא זהים שמתנהל בצורה תקינה תהיה העדפה ליילד עד השבועות 39-38.

בהריונות של תאומים זהים מונוכוריאוניים־ביאמניוטיים שנתנהל בצורה תקינה מעדיפים ליילד עד שבוע 37. 

משך ממוצע של הריון שלישיה הוא כ־32 שבועות בלבד, כאשר כמעט כל השלישיות נולדות לפני המועד (37 שבועות מלאים).

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש