חיפוש

dsdsdsd
ההתרגשות והאולטרסאונד הראשון: שבוע 7 להריון

שבוע 7

איזו התרגשות, האולטרסאונד הראשון מגיע! מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 7 להריון

צוות אתר כללית

חיכית כמעט חודשיים, והנה זה מגיע: זה הזמן למפגש הראשון עם העובר שגדל לך בבטן! 

בבדיקת האולטרסאונד הראשונה של ההריון יבדוק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר, את מספר העוברים ואת גיל ההריון. האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה וגינלית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב וגינלית.

זו הפעם הראשונה שבה תראי את העובר, למרות שלא יהיה יותר מדי מה לראות... ממדיו בשלב הזה הם כמו של גרגר אפונה. קטן־קטן? לגמרי.

למידע נרחב על הבדיקה גלשי לתחתית הכתבה.

אם את רואה בסריקה זנב קטן, כדאי שתדעי שלא מדובר בתקלה טכנית, זה פשוט עמוד השדרה שלו (או שלה). הראש של העובר, שכבר קצת התפתח, מקופל לכיוון הבטן, והלב הזעיר עסוק מאוד ומתפתח לארבעה חדרים.

אם זה ההריון הראשון שלך, וטרם עשית זאת, אנחנו מזמינים אותך ליהנות מפינוק מיוחד - הריון בליווי אישי. השירות ניתן ללא תשלום במרפאות כללית וכולל ליווי צמוד מאחות שתהיה איתך בכל שלבי ההריון. לחצי כאן לזימון תור לאחות ליווי הריון.

המממ... בנקודה הזאת אנחנו מבקשים רק להזכיר, שוב, שאת בהריון באופן רשמי עכשיו, ועם ההתרגשות באה גם אחריות. אלכוהול עובר גם לעובר, ועלול לגרום לו או לה נזקים כבדים ובלתי הפיכים. בחלקם עלולים הנזקים האלה לבוא לידי ביטוי רק מאוחר יותר, עם גדילת הילדים והתפתחותם. הימנעות מוחלטת משתיית אלכוהול במהלך ההריון תמנע את הפגיעה. אם את שותה הרבה קפה, כדאי להפחית בכמות.

כאן תמצאי מדריך של מאכלים ומשקאות שמומלץ להתרחק מהם בזמן ההריון.

כמו שבוודאי תיארת לעצמך, גם עישון מכל סוג לא טוב לך ובטח שלא לבריאות העובר. אם את מעשנת, כדאי לך להתייעץ עם הרופא שלך ועם אחות ליווי ההריון, שיוכלו להמליץ בפנייך על שירותי גמילה מעישון.

חשוב שתדעי: גם חשיפה של אישה הרה שאינה מעשנת לעישון כפוי (פסיבי) עלולה לגרום לנזקים לה ולעובר, כמו משקל לידה נמוך ולידה מוקדמת. בכלל, חשוב להמשיך לשמור על אורח חיים בריא: לקחת ויטמינים ותוספי תזונה ולהתמיד בפעילות גופנית בזמן הריון.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. בדיקות סקר גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות - אם לא עשית אותן לפני ההריון, מומלץ מאוד שתעשי אותן כעת.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות (בדיקות דם פשוטות), שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

במהלך פגישה עם אחות קדם הריון ומידע גנטי, היא תדפיס לך דו"ח ממוחשב ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולבן הזוג. כיצד מזמנים תור לאחות מידע גנטי בלחיצת כפתור, כמה עולות הבדיקות, מה אם אחד מבני הזוג נמצא נשא? הכנו לך מדריך נרחב ובו תשובות לכל השאלות החשובות

2. בדיקות דם ושתן
הזמן הנכון ביותר להתחיל במעקב הריון אצל הרופא שלך ואצל אחות ליווי הריון הוא בין השבועות 8-6. בפגישה הראשונה יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. רוצה לדעת עוד? ריכזנו את התשובות לכל השאלות החשובות לקראת הבדיקות במדריך אחד.

3. אולטרסאונד ראשון
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר, וכך לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית (סטייה של מספר ימים בלבד), את גיל ההריון.  

יש לך עוד שאלות? אנחנו ממליצים שתקראי את המדריך הזה.

4. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. לזימון תור חייגי 2700*, או צרי קשר ישירות עם סניף טיפת חלב או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

אז כמה צריך לעלות במשקל במהלך הריון?

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​תת־משקל​18-12.5 קילוגרם​
24.9-18.5​משקל תקין​16-11.5 קילוגרם​
29.9-25​עודף משקל​11.5-7 קילוגרם​
גדול מ־30​השמנה​

9-5 קילוגרם

 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש