חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון נוטלת כדורי חומצה פולית

חומצה פולית והריון: מה חשוב לדעת?

אחת הדרכים החשובות להתפתחות תקינה של ההריון ולמניעת מומים בעובר היא נטילה של חומצה פולית. מדוע הוויטמין הזה חשוב כל כך? מדוע חשוב להתחיל ליטול אותו עוד לפני הכניסה להריון? מה המינון המומלץ לנשים בסיכון נמוך? ומה לגבי נשים בסיכון גבוה? כל התשובות בפנים

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

מחסור בחומצה פולית עלול לגרום מומים שונים בעובר, בעיקר במוח ובחוט השדרה (התעלה העצבית).

02

מומלץ לקחת חומצה פולית החל משלושה חודשים לפחות לפני ההריון, ולהמשיך עד ללידה.

03

נשים בסיכון נמוך צריכות לקחת כדור אחד ביום. אצל נשים בסיכון גבוה המינון משתנה בהתאם למצב.

מהי חומצה פולית ומה חשיבותה?

חומצה פולית היא ויטמין מקבוצה B. קבוצת ויטמינים זו חשובה לבניית תאי הגוף, חיונית לחילוף החומרים, וממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחות התקינה של מערכת העצבים המרכזית.

מחסור בחומצה פולית עלול לגרום למומים שונים בעובר, בעיקר במוח ובחוט השדרה (התעלה העצבית), אך גם במערכות אחרות, כמו הלב ומערכת העיכול. מדובר במומים קשים, שעלולים לגרום למחלות, נכות קשה, ואפילו תמותה של עוברים ויילודים.

רמה מתאימה של חומצה פולית בגוף עשויה להקטין בשיעור ניכר את הסיכון להתפתחות מומים אלו, ומאחר שהתעלה העצבית מתפתחת מוקדם במהלך ההריון (כ־18 יום לאחר ההפריה), חשוב שתהיה רמה מספקת של חומצה פולית בגוף כבר בתחילת ההריון.

מתי מומלץ להתחיל לקחת חומצה פולית?

מומלץ להתחיל ליטול חומצה פולית שלושה חודשים לפחות לפני ההריון, כהכנה לקראת ההריון, ולהמשיך לקחת אותה במהלך כל ההריון, במיוחד במהלך שלושת החודשים הראשונים להריון.

נטילת חומצה פולית חשובה במיוחד בשליש הראשון להריון, מכיוון שבתקופה זו נוצרים ומתפתחים איבריו של העובר.

משרד הבריאות ממליץ לכל הנשים בגיל הפריון (בייחוד לאלו שלא  משתמשות באמצעי מניעה) ליטול תוסף של חומצה פולית ליום בקביעות, מכיוון שלא תמיד ההריון מתוכנן ולא תמיד האישה מודעת מראש לעובדה שהיא כבר בהריון.

בהיעדר נטילה מסודרת של חומצה פולית, כאמור, הסיכון למומים במערכת העצבים גבוה יחסית. מאחר שלחומצה פולית אין מאגרי אחסון בגוף, חשוב לקחת אותה באופן קבוע ומתמשך. 

בנוסף, פועלת החומצה הפולית למניעת אנמיה אצל האישה במהלך ההריון.

מהי הכמות המומלצת?

קודם כל, חשוב להבהיר כי אין לקחת מינון גבוה מהמומלץ ללא המלצה רפואית.

בנשים בסיכון נמוך: הכמות המומלצת היא 0.4 מ"ג (400 מק"ג) של חומצה פולית ליום, באמצעות כדור אותו בולעים פעם ביום. החל מהחודש הרביעי להריון מומלץ לעבור לטיפול בתכשיר משולב של ברזל +חומצה פולית 0.4 מ"ג עד 6 שבועות לאחר הלידה, וזאת בכדי למנוע אנמיה.

בנשים בקבוצת סיכון: נשים שבעבר התגלה בעובר שלהן או בילוד מום פתוח בתעלה העצבית, שהן עצמן או אבי התינוק נולדו עם מום כזה, או עם רקע משפחתי של מום בתעלה העצבית - נמצאות בקבוצת סיכון. חשוב שידווחו על כך לצוות המטפל ויקבלו המלצות אישיות לגבי המינון של חומצה פולית הדרוש להן.

נשים המקבלות טיפול תרופתי נגד מחלת האפילפסיה, נשים המטופלות בליטיום או מטוטרקסט חשוב שידווחו על כך לרופא המטפל ויקבלו המלצות אישיות לגבי המינון של חומצה פולית הדרוש להן.

נשים נוספות הנמצאות בקבוצת סיכון הן נשים עם סוכרת טרום־הריונית, עם עודף משקל (BMI של 30 ומעלה) או עם מחלות היכולות לפגוע בספיגה במעיים כמו מחלת קרוהן או צליאק, או עם מוטציה לגן ל-MTHFR.

נשים אלו זקוקות למינון חומצה פולית גבוה פי 10 מאשר נשים בסיכון נמוך בחודש טרם הכניסה להריון, ולמשך שלושת חודשי ההריון הראשונים. המינון המקובל הינו 5-4 מ"ג חומצה פולית ליום, ולאחר מכן לעבור לתכשיר משולב של ברזל+חומצה פולית במינון הרגיל של 0.4 מ"ג.

אישה הרגילה לקחת באופן קבוע תוסף של חומצה פולית או תכשיר של מולטי־ויטמינים, צריכה לבדוק את המינון כדי לוודא שהוא מכיל כמות מספקת של חומצה פולית.  

ואם אני מקבלת חומצה פולית גם ממזון?

נכון שחומצה פולית נמצאת גם במזונות מסוימים, אבל חשוב לדעת כי רק 50% מכמות החומצה הפולית שנמצאת במזון נספגת בגוף. כמו כן, יש לדעת שבישול ואחסון פוגמים אף הם ביעילות של הוויטמינים ומקטינים את הכמות הנספגת לכ־10% בלבד.

בעזרת נטילת תוסף מזון של חומצה פולית, נספג הוויטמין בגוף כמעט ב־100%.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש