חיפוש

dsdsdsd
מוצרים עשירים בוויטמין B12: גבינה, פטריות חיות, דגים ובשר

חוסר בוויטמין B12

איזה תפקיד יש לוויטמין B12? ממה נגרם מחסור בוויטמין? מהם תסמיני המחסור? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר רות גופן, פרופ' מרים קוויט

שם האבחנה בעברית: מחסור בוויטמין B12
שם האבחנה באנגלית: Vitamin B12 Deficiency
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Vitamin B12 Deficiency

תוכן העניינים
איזה תפקיד יש לוויטמין B12?
ממה נגרם מחסור בוויטמין B12?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם מחסור בוויטמין B12?

לוויטמין B12 יש תפקיד חשוב בבניית החומר הגנטי והחלבונים בגוף. הוא נמצא במזונות שמקורם מהחי כמו בשר, דגים, ביצים ומוצרי חלב.

בגוף שלנו קיימים מחסנים של ויטמין B12 שמספיקים לכמה שנים, לכן מחסור בוויטמין הזה אינו שכיח מאוד. עם זאת, ישנן כמה אוכלוסיות שנמצאות בסיכון מוגבר לסבול ממחסור ב־B12, ביניהן טבעונים, צמחונים (שלא אוכלים מזונות מהחי) וקשישים (שחלה אצלם ירידה ביכולת הספיגה והתזונה שלהם פעמים רבות אינה כוללת די B12).
בחזרה למעלה

שתי הסיבות המרכזיות למחסור בוויטמין B12 הן:

1. אכילת מזון דל בוויטמין B12: למשל טבעונים, שנמנעים לחלוטין מלצרוך מוצרים מהחי, עלולים לסבול ממחסור בוויטמין B12. גם צמחונים עלולים לסבול ממחסור בוויטמין הזה, למרות שהם צורכים מוצרי חלב וביצים.

2. בעיה במערכת העיכול עלולה לפגוע במנגנון הספיגה של הוויטמין: תהליך הספיגה של ויטמין B12 הוא רב־שלבי ומתרחש בקיבה ובמעי הדק.

בקיבה נקשר ויטמין B12 לחלבון שנקרא "פקטור פנימי" (Intrinsic Factor). אם יש חוסר בחלבון הזה, לא יכול הוויטמין להיספג. המחסור ב־Intrinsic Factor נגרם לרוב מפגיעה אוטואימונית בתאים שמייצרים אותו. המחלה האוטואימונית הזאת נקראת אנמיה ממארת (Pernicious Anemia. למרות שמה אין מדובר במחלה ממארת). היכולת לספוג ויטמין B12 עלולה להיפגע גם בעקבות ניתוח מעיים, מחלה דלקתית של המעי (כמו קרוהן או קוליטיס כיבית) וצליאק.
בחזרה למעלה

מחסור קל בוויטמין B12 בדרך כלל לא גורם לתסמינים, אולם מחסור חמור יותר וממושך עלול לגרום לאנמיה, לפגיעה בתאי הדם השונים, וכתוצאה מכך לתסמינים רבים כמו: חולשה ועייפות, דופק מהיר ודפיקות לב, חיוורון, דימומים שונים (בעיקר דימום מהחניכיים או נטייה להיפצע ולדמם בקלות יחסית), ירידה במשקל, כאבי בטן ותחושת צריבה בלשון.

אם המחסור קשה מאוד ונמשך זמן רב, עלולה להיווצר פגיעה במערכת העצבים. במקרה כזה יופיעו תסמינים נוספים כמו: תחושת נימול בכפות הידיים והרגליים, קשיים בהליכה, דיכאון ופגיעה בזיכרון.
בחזרה למעלה

מחסור בוויטמין B12 הוא תופעה נפוצה מאוד. בכלל האוכלוסייה בארצות־הברית ובבריטניה עומד שיעור הסובלים ממחסור בוויטמין B12 על 6%. בקרב בני ה־60 כבר מזנק שיעור הסובלים מהמחסור הזה ל־20%. במדינות מתפתחות מדובר בשיעורים גבוהים הרבה יותר: 40% באמריקה הלטינית, 70% במדינות רבות באפריקה ובין 70% ל־80% בכמה אזורים בהודו.
בחזרה למעלה

משך הזמן שבו סובלים ממחסור בוויטמין B12 תלוי בגורם למחסור בוויטמין. אם המחסור נגרם בגלל תזונה שאין בה ויטמין B12, הרי שהוספת מזון עשיר בוויטמין יכולה לפתור את הבעיה.

כפי שציינו, בגוף יש מחסני B12 שמספיקים לכמה שנים. לכן אם אדם עבר לתזונה טבעונית, והוא לא מקבל את הוויטמין בתזונה, צפוי להיווצר מחסור בוויטמין רק לאחר כמה שנים של הימנעות מצריכה של בשר ושל מוצרי חלב.

אם המחסור בוויטמין הוא על רקע פגיעה ביכולת הספיגה של מערכת העיכול, הוא יימשך כל עוד קיימת הבעיה במערכת העיכול. בדרך כלל מדובר בבעיות כרוניות, ולכן המחסור יימשך עד לקבלת הטיפול המתאים.
בחזרה למעלה

האבחנה נעשית באמצעות בדיקת דם פשוטה של רמת הוויטמין בדם. בנוסף מומלץ לעשות גם ספירת דם כדי להעריך אם קיימת כבר אנמיה או פגיעה בתאי הדם הלבנים או בטסיות הדם. קיימות כמה בדיקות נוספות שמומלצות לעיתים כאשר מתגלה מחסור בוויטמין B12, ובהן:

• בדיקה של רמת החומצה המתיל מלנולית (MMA). תוצאת הבדיקה הזאת בדרך כלל גבוהה אצל מי שסובלים ממחסור בוויטמין B12.
• בדיקה לנוכחות נוגדנים ל־Intrinsic factor.
• מבחן שילינג - מאפשר לקבוע את הגורם למחסור בוויטמין B12 (המבחן הזה היה מקובל יותר בעבר, וכיום הוא פחות נפוץ).
בחזרה למעלה

יש שתי אפשרויות טיפול מרכזיות:

1. מתן כדורי ויטמין B12: אם המחסר הוא קל עד בינוני, הטיפול הוא בדרך כלל מתן כדורי מציצה שמכילים את הוויטמין. יש לזכור שספיגת הוויטמין מהכדור היא בעיקר דרך רירית הפה, ולכן חשוב למצוץ את הכדור ולא לבלוע אותו. המינון המומלץ הוא בדרך כלל כדור אחד ביום. משך הטיפול הוא כמה חודשים.

2. זריקות ויטמין B12: אם המחסור הוא קשה וממושך או שישנם תסמינים קשים, הטיפול המומלץ הוא מתן הוויטמין בזריקות. תחילה הן ניתנות בתדירות גבוהה של פעם בשבוע ובהמשך ניתנת זריקה אחת בחודש. אם מדובר במצב כרוני שגורם למחסור בוויטמין - למשל לאחר ניתוח במעי - יש צורך בזריקה חודשית למשך כל החיים.
בחזרה למעלה

משך המחסור בוויטמין B12 תלוי בגורם למחסור: אם הסיבה היא תזונה שאינה כוללת ויטמין B12, הרי שהוספה של מזון שעשיר בוויטמין עשויה לפתור את הבעיה. אולם אם מדובר בבעיה כרונית שפוגעת ביכולת הגוף לספוג את הוויטמין במערכת העיכול, עלול גם המחסור להיות כרוני, ונדרש טיפול למשך כל החיים.
בחזרה למעלה

הסיבוכים המרכזיים של מחסור קשה וממושך בוויטמין B12 קשורים לפגיעה במערכת העצבים: דיכאון, תחושות נימול ואף פגיעה בזיכרון. לאחר טיפול באמצעות הוויטמין מושג לרוב שיפור בתפקוד של מערכת העצבים, אולם פגיעות שכבר נגרמו למערכת עלולות להיות בלתי־הפיכות.
בחזרה למעלה

תסמינים של מחסור בוויטמין B12 מופיעים בעיקר אצל קשישים, אך גם אצל צעירים - בעיקר טבעונים וצמחונים. מומלץ להיבדק אם הופיעו אחד או יותר מהתסמינים הבאים: חולשה, עייפות, נטייה להיפצע או דימום מהחניכיים בעת צחצוח שיניים.

יש לפנות מיד לבדיקה רפואית אם הופיעו אחד או יותר מהתסמינים הבאים שעלולים להצביע על פגיעה במערכת העצבים: דיכאון, תחושת נימול, פגיעה בזיכרון.
בחזרה למעלה

בתוך כמה ימים ולכל היותר לאחר כמה שבועות מתחילת הטיפול חל שיפור ניכר בהרגשה. יש להמשיך בטיפול לפי המלצת הרופא המטפל לפחות למשך כמה חודשים כדי למלא את מחסני הגוף בוויטמין.
בחזרה למעלה

צמחונים או טבעונים צריכים ללמוד כיצד להשלים את החסר בוויטמין. לשם כך ניתן לבקש מרופא המשפחה הפניה לדיאטנית. מי שאובחן אצלו פעם מחסור בוויטמין B12 צריך לעשות בדיקה תקופתית של רמת הוויטמין בתדירות שעליה ימליץ רופא המשפחה.

אם מדובר בבעיה כרונית עקב פגיעה במערכת העיכול, יש לעשות בדיקות דם תקופתיות, לאכול מזון עשיר בוויטמין B12, ואם הומלץ טיפול - יש להתמיד בו.

לקשישים חשוב מאוד להקפיד על תזונה עשירה בוויטמין B12 וכן על עריכת בדיקות תקופתיות. אם מופיעים תסמינים שעלולים לרמז על מחסור בוויטמין B12 כמו דיכאון, עייפות, בלבול וירידה בזיכרון - יש לפנות לבדיקה רפואית. 
בחזרה למעלה

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ​/י כאן


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

פרופ' מרים קוויט היא לשעבר מנהלת המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי כרמל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש