חיפוש

dsdsdsd
אולקוס - כיב קיבה

אולקוס (כיב קיבה): תסמינים, אבחון וטיפול

מהו אולקוס (כיב קיבה או כיב פפטי)? מהם הגורמים והתסמינים? כמה זמן הוא נמשך ואיך מאבחנים אותו? איך מטפלים באולקוס? האם זה חד־פעמי? האם עלולים להיות סיבוכים? ואיך חיים עם אולקוס? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר עזמי שחברי

שם האבחנה בעברית: כיב קיבה, אולקוס, כיב פפטי
שם האבחנה באנגלית: Peptic Ulcer, Peptic Ulcer Disease
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Peptic Ulcer

 

כיב (פצע) ברירית שמצפה את הקיבה או את התריסריון (חלק מהמעי הדק) נקרא "כיב פפטי". במילים אחרות: כיב פפטי עלול להיות בקיבה, ואז הוא נקרא "כיב קיבה" או שהוא עלול להיות בתריסריון, ואז הוא נקרא "כיב תריסריון". כיב בתריסריון שכיח פי חמישה מאשר כיב בקיבה. בשפת העם מכונה הפצע הזה "אולקוס".

רוב הכיבים נגרמים מזיהום שמקורו בחיידק ההליקובקטר פילורי או מתרופות. חיידק ההליקובקטר פילורי חי בקיבה ובדרך כלל אינו גורם לבעיות. אולם לעיתים הוא גורם לדלקת בקיבה, וזו עלולה ליצור כיב פפטי. ההערכה המקובלת כיום היא שאחד מתוך 6 נשאים של החיידק יפתח מחלת כיב.

התרופות השכיחות ביותר שעלולות לגרום לכיבים הן סוגים מסוימים של משככי כאבים כמו אספירין, נקסין ואיבופן. כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה לפני שמשתמשים בתרופות האלה - בעיקר אם אובחן בעבר כיב פפטי.

עישון, צריכת אלכוהול וצריכת קפאין וכן חוסר תפקוד יעיל של החומצות ושל האנזימים בקיבה מעלים אף הם את הסיכון להופעת המחלה.

התסמין המרכזי של מחלת הכיב הפפטי הוא כאב בטן שנגרם כתוצאה מכך שהכיב בא במגע עם החומצה המופרשת בקיבה. הכאב מורגש בדרך כלל בחלק העליון של הבטן. הוא יכול להחמיר כאשר הבטן ריקה או בלילה.

תסמינים נוספים הם בחילה, הקאות וירידה בתיאבון ובמשקל. לעיתים רחוקות עלול להיות דימום מכיב, ואז יופיעו הקאה דמית או צואה שחורה. הצואה השחורה היא למעשה דם שעבר תהליך של עיכול, וצבעו הפך כתוצאה מכך לשחור.

סוגי אוכל מסוימים או תרופות סותרות חומצה (כמו מאלוקס וגסטרו) מקילים על הכאב.

בין 10% ל־15% מהאוכלוסייה יסבלו בשלב כלשהו בחייהם מכיב פפטי.

כיב פפטי יכול להימשך שבועות ואף חודשים. המהלך האופייני הוא כמה ימים של כאב ולאחר מכן כמה ימים - ואף שבועות - של הפוגה. כיב יכול להירפא מעצמו, אולם בדרך כלל דרוש טיפול כדי לפתור את הבעיה באופן מלא.

במקרה של כאבי בטן חוזרים כדאי לפנות לבדיקה אצל רופא המשפחה. שתי הבדיקות העיקריות לאבחנה של כיב הן:

1. בדיקה לנוכחות חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה. את החיידק ניתן לגלות באמצעות שלוש בדיקות: בדיקת דם, תבחין נשיפה ובדיקת צואה.

2. בדיקת גסטרוסקופיה שמאפשרת להסתכל ישירות על רירית הקיבה. את הבדיקה הזאת עושה רופא גסטרו, ורופא המשפחה מפנה אליו במקרה הצורך.

כל מה שצריך לדעת על בדיקת גסטרוסקופיה - צפו עכשיו:

אם אובחן כיב פפטי, ונמצאה נוכחות של החיידק הליקובקטר פילורי, יש צורך בטיפול משולב להכחדת החיידק:

1. טיפול להורדת החומצה בקיבה - כדי לאפשר את ריפוי הכיב (שהוא למעשה פצע).

2. טיפול באנטיביוטיקה - לחיסול החיידק.

אם לא נמצאה נוכחות של ההליקובקטר פילורי, יהיה הטיפול באמצעות נוגדי חומצה בלבד.

הכירו את הטיפולים המשלימים לכאבי בטן

למחלת הכיב הפפטי יש טיפול, והיא אמורה לחלוף לאחר הטיפול. לעיתים יש כיב עקשני במיוחד, ולוקח זמן עד שמצליחים למצוא את הטיפול המתאים. ריפוי אינו בהכרח לתמיד: המחלה עלולה לחזור, ובמקרה כזה יש לפנות שוב לרופא המשפחה או למומחה גסטרו, לערוך בירור ולקבל שוב טיפול מתאים.

למחלת הכיב הפפטי יכולים להיות כמה סיבוכים אפשריים, אם כי אלה אינם שכיחים:

1. דימום מכיב - שבא לידי ביטוי בכאב בטן, בהקאה דמית או בצואה שחורה.

2. ניקוב קיר של הקיבה או של התריסריון - במקרה שהכיב הוא עמוק במיוחד. הסיבוך הזה גורם לכאב בטן עז.

3. חסימה של הקיבה. אם הכיב ממוקם באזור שבו חלל הקיבה צר במיוחד, הוא עלול לחסום את הקיבה ולא לאפשר מעבר של מזון. המצב הזה בא לידי ביטוי בכאבי בטן קשים ובהקאות חוזרות.

דימום מכיב, ניקוב של קיר הקיבה או התריסריון וחסימה של הקיבה הם מצבי חירום שמחייבים פנייה מיידית לחדר מיון ואשפוז בבית חולים.

כאבי בטן חוזרים, בחילה, הקאות וירידה בתיאבון ובמשקל מחייבים ביקור אצל רופא המשפחה. מצבי חירום שבהם מופיעים כאב בטן עז, הקאות חוזרות, הקאה דמית או צואה שחורה דורשים פנייה מיידית לחדר המיון.

לאחר קבלת הטיפול חולפים התסמינים בתוך פרק זמן לא ארוך שנע בין כמה ימים לכמה שבועות. אם התסמינים אינם חולפים, יש לחזור לרופא המשפחה להמשך הבירור.

אדם שסבל בעבר מכיב פפטי או סובל ממנו בהווה יכול לאמץ כמה הרגלים שיכולים לסייע לו. מומלץ להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת ולהימנע מעישון שעלול להחמיר את התסמינים. עישון מעכב ריפוי כיבים וקשור גם להופעתם מחדש. כדאי להימנע משתיית אלכוהול או לפחות להפחית את צריכת האלכוהול. כמו כן חשוב להפחית ככל האפשר את הסטרס שבו מצויים.

חשוב מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לשימוש במשככי כאבים - בעיקר אם משתמשים בהם בתדירות גבוהה. ישנם משככי כאבים שעלולים לגרום לכיבים, ולעומת זאת ישנם משככים אחרים שאינם פוגעים ברירית הקיבה.

family2.png 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז החדש לרפואה יועצת בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש