פורסם בראשונה: 02.06.2011
עדכון אחרון: 19.11.2012
  • ד"ר טליה קינר ד"ר טליה קינר

גסטרוסקופיה

לקריאה נוחה
כל המידע על בדיקת גסטרוסקופיה: כיצד עושים אותה? האם נדרשות הכנות מיוחדות? מה המשמעות של תוצאותיה? מדריך
גסטרוסקופיה

 

גסטרוסקופיה

 

שמות נוספים של הבדיקה: אנדוסקופיה של דרכי העיכול העליונות,
gastroscopy, upper gastrointestinal (GI) endoscopy

מהי בדיקת גסטרוסקופיה?

גסטרוסקופיה היא בדיקה שמאפשרת להתבונן בוושט, בקיבה ובתריסריון באמצעות מצלמה קטנה הממוקמת בקצה צינור גמיש ומוחדרת דרך הפה. הבדיקה משמשת לאבחון מחלות של דרכי העיכול העליונות ולעיתים אף לטיפול בהן.

מתי יש צורך בגסטרוסקופיה?

במקרים הבאים עשוי הרופא להפנות אותך לבדיקת גסטרוסקופיה:

• לבירור תסמינים של בעיה בדרכי העיכול העליונות - למשל, כאבי בטן, הקאות, הפרעות בבליעה או חשד לדימום מדרכי העיכול.

• לאבחון מחלות של דרכי העיכול באמצעות בדיקת דגימה של רקמה מאזור חולה (ביופסיה). בדרך הזאת ניתן לאבחן מחלות דלקתיות או גידולים במערכת העיכול העליונה.

• טיפול בבעיות בדרכי העיכול העליונות - למשל, עצירת דימום, טיפול בהיצרות של הוושט, הוצאת גוף זר שנתקע בוושט או בקיבה.

• שילוב של גסטרוסקופיה עם אולטרסאונד מאפשר לקבל תמונה טובה של דופן דרכי העיכול העליונות וכן של איברים סמוכים, כמו הלבלב, שקשה לבחון אותם באמצעים אחרים.

האם יש צורך בהכנות לקראת הבדיקה?

לפני ביצוע הבדיקה יש לקבל הנחיות ברורות מהרופא המפנה או מהמכון שבו נעשית הבדיקה. ההכנות לקראת הבדיקה כוללות בדרך כלל את המרכיבים הבאים:

• צום. יש להימנע ממזון או משתייה 8-6 שעות לפני הבדיקה.

• ייתכן שינחו אותך להפסיק ליטול תרופות מסוימות בימים שלפני הבדיקה, למשל, תרופות שמדללות את הדם כמו אספירין. תרופות מדללות דם עלולות להגדיל את הסיכון לדימום במקרה שיהיה צורך לקחת ביופסיה). אם נוטלים תרופות למחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלת לב או לחץ דם גבוה, יש להתייעץ עם הרופא אם יש צורך להפסיק חלק מהטיפול התרופתי הקבוע לפני הבדיקה.

• לקראת הבדיקה ייתנו לך חומר הרגעה שימנע ממך את האפשרות לנהוג לאחר מכן. לכן יש לדאוג למלווה שיחזיר אותך הביתה לאחר הבדיקה.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

 

איך עושים את בדיקת הגסטרוסקופיה?

את הבדיקה מבצע רופא גסטרואנטרולוג, שהוא מומחה למחלות של דרכי העיכול. לצורך הבדיקה יבקשו ממך לשכב על מיטת הבדיקה על הגב או על הצד.

בדרך כלל יחוברו לגופך מכשירי ניטור שיעזרו לצוות לעקוב אחר הנשימה, קצב הלב ולחץ הדם שלך במהלך הבדיקה. ייתכן שייתנו לך תרופת הרגעה דרך הווריד שתסייע לך לעבור את הבדיקה בצורה נינוחה יותר.

נוסף על כך ייתכן שהרופא ירסס חומר הרדמה מקומי לתוך פיך כדי להרדים את הגרון לקראת החדרת האנדוסקופ (הצינור הגמיש שעליו מורכבת המצלמה הזעירה). כמו כן ייתכן שיבקשו ממך להחזיק בפה מגן פלסטיק שיסייע לך לשמור את הפה פתוח בזמן הבדיקה.

לאחר כל ההכנות האלה יוחדר האנדוסקופ דרך פיך. ייתכן שהרופא יבקש ממך לבלוע בזמן החלקת האנדוסקופ בגרון. באותו השלב תיתכן תחושה של לחץ בגרון, אך לא צפויה תחושת כאב. במהלך הבדיקה אי־אפשר לדבר, אך אפשר להשמיע קולות. האנדוסקופ אינו מפריע לנשימה.

הרופא מחדיר את האנדוסקופ במורד הוושט לכיוון הקיבה. תוך כדי הבדיקה הוא מתבונן בצג שאליו משודרות התמונות מהמצלמה הזעירה שבקצה האנדוסקופ. התמונות האלה מוקלטות כדי שניתן יהיה לצפות בהן שוב לאחר הבדיקה.

כדי להקל על מעבר האנדוסקופ ולאפשר צפייה בכל הקפלים של מערכת העיכול העליונה ייתכן שזו תנופח בעדינות באמצעות לחץ אוויר. כתוצאה מכך תיתכן תחושת לחץ ומלאות.

אם יש צורך לעשות ביופסיה או לכרות פוליפ או לטפל בדימום, מחדיר הרופא מכשור מיוחד דרך האנדוסקופ ועושה את הפעולה תוך כדי הסתכלות במסך. לאחר שהרופא מסיים את הבדיקה הוא שולף באיטיות את האנדוסקופ דרך הפה.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדרך כלל בין 5 ל־20 דקות.

ירדימו אותי?

ברוב המקרים נעשית הבדיקה בהרדמה מקומית הניתנת באמצעות התזת תרסיס לתוך הפה והזרקת חומר הרגעה לווריד. בדרך כלל המטופל ישן במהלך הבדיקה, אך אין מדובר בהרדמה כללית.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

הבדיקה אינה מכאיבה, אך גם אינה נוחה. למרבה המזל מדובר בבדיקה מהירה למדי, כך שאי־הנוחות אינה נמשכת זמן רב. נוסף על כך, חומרי ההרדמה שניתנים מקילים על אי־הנוחות הקצרה.

איך ארגיש אחרי בדיקת גסטרוסקופיה?

אחרי הבדיקה יעבירו אותך לחדר ההתאוששות, שם יתאפשר לך לנוח בהשגחת הצוות הרפואי של המכון עד להתפוגגות ההשפעה של חומר ההרגעה. ברוב המקרים נמשכת ההתאוששות כחצי שעה. לאחר מכן ניתן בדרך כלל לחזור הביתה.

ביומיים שלאחר הבדיקה ייתכנו כמה תופעות לוואי שעלולות לגרום לאי־נוחות:

• נפיחות וגזים.

• כאבי בטן

כאב גרון.

צפויה היעלמות הדרגתית של התחושות האלה. אם הכאב חמור או אינו משתפר יש לפנות לייעוץ רפואי.

נבדקים רבים מדווחים לאחר הבדיקה שהם חשים ערנים. אולם יש לזכור שחומר ההרדמה עלול להאט מאוד את יכולת התגובה ולפגוע ביכולת השיפוט. לכן מומלץ לנוח ביממה שלאחר הבדיקה ולהימנע מנהיגה ומכל פעילות אחרת שעולה לסכן את עצמך ואת הסביבה.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

גסטרוסקופיה היא בדיקה בטוחה. עם זאת קיים סיכון קטן לסיבוכים הבאים:

דימומים
הסיכון לדימום גדל כאשר נעשית ביופסיה במהלך הבדיקה. ברוב המקרים מדובר בדימום קל. במקרים נדירים עלול להיגרם דימום שמחייב מתן עירוי דם.

זיהום
לעיתים רחוקות עשוי להיגרם זיהום שמחייב טיפול אנטיביוטי.

קרע בדרכי העיכול
זהו סיבוך נדיר. אם הוא קורה, הוא מחייב אשפוז ולעיתים אף ניתוח לתיקון הקרע.

ניתן לצמצם את הסיכון לסיבוך באמצעות מילוי קפדני של הוראות הרופא לקראת הבדיקה - ובכלל זה צום והפסקת נטילתן של תרופות מסוימות.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

אסור לנהוג לאחר הבדיקה, ולכן יש לחזור הביתה במונית או באמצעות מלווה. כמו כן יש להימנע מהפעלת ציוד מסוכן מכל סוג שהוא. באופן כללי מומלץ לאחר הבדיקה לפנות את שאר היום למנוחה. כמו כן מומלץ להימנע משתיית אלכוהול ב־24 השעות שלאחר הבדיקה.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

עם סיום הבדיקה ימסור לך הרופא - בדרך כלל - את תוצאותיה. אם במהלך הבדיקה נלקחה ביופסיה, תתקבל התשובה כעבור כמה ימים. יש לשאול את הרופא מתי יש לצפות לתשובה.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

• חום

כאבים בחזה

• קוצר נשימה

• צואה שחורה

• קושי בבליעה

• כאב בטן חמור או מתמשך

• הקאות

אם מופיע אחד או יותר מהסימנים המתוארים לעיל, יש ליצור קשר מיידי עם הרופא או לפנות לחדר המיון.

איך מפרשים את תוצאות הבדיקה שקיבלתי?

תשובה תקינה פירושה שדרכי העיכול העליונות נראות תקינות, ולא נמצא ממצא חריג. עם זאת, תשובה תקינה אינה שוללת לחלוטין את האפשרות למחלה בדרכי העיכול העליונות. אם נמשכות התלונות שבגללן הוחלט לעשות את הבדיקה או שאף ישנה החמרה, ייתכן שהרופא שלך ימליץ על בדיקה חוזרת בהמשך.

תוצאות לא תקינות עלולות להצביע, בין היתר, על דלקת, על כיבים, על דימום או על גידול בדרכי העיכול העליונות. התשובה מבדיקת הביופסיה נותנת מידע נוסף על מהות הבעיה - למשל אם מדובר בגידול סרטני או בגידול שפיר.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר בדיקת גסטרוסקופיה?

המשך הבירור והטיפול תלוי בסיבות לביצוע הבדיקה ובתוצאותיה.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה במרפאת חצור הגלילית של כללית, בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושל הדסה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים לעשות בדיקת דם?

​כבר לא צריך לצאת מהבית - כללית מושלם מגיעה עד אליכם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל