חיפוש

dsdsdsd
בקע סערפתי

בקע סרעפתי

מהו בקע סרעפתי? מהם התסמינים שלו? מהם גורמי הסיכון? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? איך לומדים לחיות עם המחלה? מדריך

דוקטור אורי קפלן

ד"ר אורי קפלן

​​​​​מה זה?

בקע הוא מונח רפואי המתאר מעבר של רקמה או של חלק מאיבר בגוף ממקומם הטבעי דרך דופן אל חלל אחר. בקע סרעפתי (Hiatal Hernia) מתרחש כאשר חלק מהקיבה עולה למעלה דרך הסרעפת אל חלל בית החזה.

כיצד מתפתח בקע סרעפתי?

הסרעפת היא שריר המפריד בין חלל בית החזה לבין חלל הבטן. באופן נורמלי, הוושט - צינור המחבר בין הפה לבין הקיבה - חודר דרך פתח בסרעפת (Hiatus)​ ומתחבר לקיבה בחלל הבטן. בקע סרעפתי מתפתח כאשר שרירים ורצועות באזור הפתח בסרעפת נחלשים ומאפשרים לחלק מהקיבה לבלוט לתוך חלל בית החזה.

מהם הסוגים השונים של בקע סרעפתי?

סוג 1 נקרא גם בקע סרעפתי גולש. בבקע מהסוג הזה נודד המעבר ושט-קיבה מעל הסרעפת, אך מרבית הקיבה נמצאת בחלל הבטן. כ־95% מהבקעים הסרעפתיים הם מהסוג הזה.

סוג 2 מתאפיין בכך שאזור המעבר ושט-קיבה נמצא בחלל הבטן, אולם חלק מהקיבה, לרוב הפונדוס (חלק מהקיבה), חודר דרך הסרעפת, במקביל לוושט, אל חלל בית החזה.

סוג 3 הוא שילוב של סוג 1 ושל סוג 2.

סוג 4 הוא מעבר של אחד מאיברי הבטן, למעט הקיבה, דרך פתח הבקע הסרעפתי לחלל בית החזה.

בקעים מסוגים 4-2 נקראים גם בקעים מקבילים לוושט (Para Esophageal Hernia). סוג 3 הוא הנפוץ ביותר מביניהם (שכיחות ש​​ל קרוב ל־90%).

מהי השכיחות של בקע סרעפתי?

השכיחות עולה עם הגיל. לפי הערכות, בקע סרעפתי קיים בכ־10% מהאנשים  מתחת לגיל 40 לעומת מעל 50% מהאנשים מעל גיל 60. יש לציין כי קיים קושי לקבוע את השכיחות האמיתית של בקע סרעפתי כיוון שרוב המקרים הם נטולי סימפטומים.

מהם גורמי הסיכון להתפתחות בקע סרעפתי?

ברוב המקרים לא ידועה הסיבה להתפתחות של בקע סרעפתי.

בחלק מהמקרים הסיבות לבקע יכולות להיות: 
• טראומה - חבלה פיזית באזור הפתח בסרעפת.

• מום מולד - פגם מולד באזור הפתח בסרעפת. הסיבה הזאת נדירה.

• לחץ מוגבר וממושך בחלל הבטן עקב שיעולים מרובים, הקאות מרובות, עצירות, הרמת משאות כבדים.

• בעיות בגב - שחיקה של הדיסק הבין־חולייתי ועקמת (קיפוזיס).

בקע סרעפתי נפוץ יותר באנשים בני יותר מ־50 ובאנשים הסובלים מעודף משקל​.

מהם התסמינים של בקע סרעפתי?

רוב הבקעים הקטנים הם א־סימפטומטיים (ללא תסמינים). ככל שהבקע גדול יותר, כך גדֵל הסיכון להתפתחות תסמינים. הנפוצים ביותר הם: צרבת, גיהוקים, תחושת שובע מוקדמת, כאבים ברום הבטן או בחזה, קושי בבליעה וקוצר נשימה. לעיתים עלול בקע סרעפתי להתבטא בהקאה דמית או בצואה שחורה שמבטאים דימום ממערכת העיכול.

מה הקשר בין בקע סרעפתי למחלת החזר קיבתי־ושטי (GERD)?

במחלת החזר קיבתי-ושטי (Gastro-Esophageal Reflux Disease) מתרחשת עלייה של אוכל או של חומצות קיבה מהקיבה אל החלק העליון של הוושט (הוושט הרחיקנית בלשון הרופאים). אלה הם התסמינים של המחלה הזאת: צרבת, כאבים בחזה ובחילה לאחר אכילה.

נפוץ למצוא את המחלה הזאת בחולים הסובלים מבקע סרעפתי, אולם אין זה אומר כי מחלה אחת גורמת לאחרת. ניתן לסבול מרפלוקס קיבתי-ושטי ללא נוכחות של בקע סרעפתי או לסבול מבקע בלי תסמינים של רפלוקס.

מתי יש לפנות לרופא?

כאשר התסמינים הופכים לקבועים ופוגעים בחיי היומיום.

אילו בדיקות אצטרך לעבור במהלך הבירור הרפואי?

1. שיחה עם רופא המתמחה בתחום הזה לצורך הבנת התסמינים והקשר שלהם לבקע סרעפתי.

2. בדיקת וק"ת (ושט־קיבה־תריסריון). הבדיקה הזאת נעשית במכון רנטגן. במהלך הבדיקה שותים חומר ניגוד המאפשר לרופא לראות את מבנה הוושט, הקיבה והתריסריון כדי לאבחן נוכחות של בקע סרעפתי ואף של רפלוקס קיבתי-ושטי.

3. אנדוסקופיה עליונה נעשית בעזרת צינור גמיש המכיל מצלמה בקצהו לצורך הסתכלות על הוושט ועל הקיבה.

אם נשקלת האפשרות לטפל בבקע באמצעות ניתוח, ייתכן שהרופא יבקש מהמטופל לעשות בדיקת מנומטריה של הוושט. הבדיקה הזאת נעשית בעזרת צינורית דקה המוכנסת דרך האף. באמצעותה בודק הרופא את ​​​תפקוד הוושט.

מהן הסכנות בבקע סרעפתי?

במרבית המקרים בקע סרעפתי אינו מסוכן. בקע סרעפתי מסוג 1 עלול לגרום למחלת החזר קיבתי-ושטי על סיבוכיה השונים (ראו פירוט במדריך לצרבת). שתי הסכנות העיקריות הן התפתחות תסביב (volvulus) של הקיבה או כליאה של הקיבה בשק הבקע (Incarceration). התפתחויות כאלה גורמות לסימפטומים חדים של חסימת מוצא הקיבה (כאבים ברום הבטן, קושי בבליעה, בחילות והקאות). הסיבוכים האלה מהווים מצב חירום רפואי המחייב פנייה למיון ואף ניתוח.

מהו הטיפול בבקע סרעפתי?

מרבית הבקעים גורמים לתסמינים קלים ולרוב האבחנה של הבקע מתרחשת במסגרת בירור רפואי של בעיה אחרת.

התסמין הנפוץ ביותר של בקע מסוג 1 הוא צרבת שהיא ביטוי למחלת החזר קיבתי-ושטי. מרבית המטופלים מגיבים היטב לטיפול תרופתי. יש לשקול ניתוח אם המטופלים אינם מגיבים לטיפול התרופתי או שאינם מעוניינים לקחת תרופות כל חייהם. ההנחיות לשינוי אורח החיים ולטיפול התרופתי מופיעים בפירוט במדריך לצרבת.

בעבר היה מקובל לנתח כל חולה הסובל מבקע סרעפתי מסוג 4-2 עקב חשש מהתפתחות כליאה של הקיבה בשק הבקע. כיום מקובל להסתפק במעקב שמרני אחר החולים האלה.

לאילו מטופלים יומלץ לעשות ניתוח?

ניתוח דחוף יבוצע למטופלים הפונים לחדר מיון עקב תלונות המתאימות לאחת מהבעיות הבאות:

• תסביב (volvulus) של הקיבה.
•  כליאה של הקיבה בפתח הבקע (Incarceration or strangulation  )
• התנקבות של הקיבה
• כשלון נשימתי על רקע בקע סרעפתי גדול.

ניתוח אלקטיבי יומלץ למטופלים הסובלים מתסמינים הקשורים לבקע סרעפתי, כגון תסמיני מחלת החזר קיבתי־ושטי (GERD) שלא נשלטים על־ידי טיפול תרופתי, קושי בבליעה, שובע מוקדם, כאבי בטן או כאבים בחזה לאחר ארוחה (לאחר שנשללה בעיה לבבית), אנמיה (לאחר שנשלל גורם אחר היכול לגרום לאנמיה) או הקאות.

מה עושים בניתוח?

הניתוח נעשה בגישה זעירה פולשנית דרך חתכים קטנים בחלל הבטן (לפרוסקופיה) או בבית החזה (טורקוסקופיה) ונמשך בין שעה לשלוש שעות, תלוי בחומרת הבקע. במהלך הניתוח מחזירים את תוכן השק לתוך חלל הבטן וכורתים את שק הבקע. בנוסף מצרים את פתח הבקע בעזרת תפרים ולפעמים גם בעזרת רשת.

מהו תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח נשארים באשפוז כיומיים. ביום שלאחר הניתוח תבוצע לרוב בדיקת וק"ת (ושט, קיבה ותריסריון) כדי לוודא שאין פגיעה בוושט או בקיבה. החזרה לפעילות יומיומית רגילה מהירה ולוקחת  כ־14-7 ימים. מאידך, תהליך החזרה לתזונה רגילה אורך כחודש שבמהלכו המטופל מתקדם לפי הדרכת דיאטנית.

מהו אחוז החזרה של הבקע לאחר ניתוח?

הישנות של הבקע ללא תסמנים קליניים מתרחשת בכ־25% מהחולים לעומת חזרה קלינית המתרחשת בכ־10% מהחולים.

לסיכום

ברוב המקרים, בקע סרעפתי קטן אינו גורם לתסמינים או לסיבוכים, ואבחנתו נעשית במקרה, במהלך בירור של בעיה רפואית אחרת.
לעומת זאת, בקע גדול עלול לגרום לאוכל ולחומצות הקיבה לעלות מהקיבה אל הוושט הרחיקנית ולגרום לתסמינים של צרבת. שינוי באורח החיים ותרופות יכולים, בדרך כלל, להקל על התסמינים האלה, אולם במקרים מסוימים יש צורך בניתוח.

ד"ר אורי קפלן הוא מנהל המרפאה לכירורגיה של מעבר ושט־קיבה ורופא בכיר במחלקת כירורגית ב' במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש