חיפוש

dsdsdsd
הפטיטיס B

הפטיטיס B

מהי הפטיטיס B? מהם הגורמים למחלה? מהם התסמינים שלה? איך מאבחנים? איך מטפלים? כמה זמן זה נמשך? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר ראוי חזאן

שם האבחנה בעברית: הפטיטיס B, דלקת כבד נגיפית B, צהבת B
שם האבחנה באנגלית: Hepatitis B
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Hepatitis B

מה זה?

הפטיטיס B היא מחלה זיהומית של הכבד. הגורם לה הוא נגיף ששמו כשם המחלה: הפטיטיס B (באנגלית: Hepatitis B Virus, HBV).

תחילה גורם הנגיף למחלה חריפה שנמשכת כמה שבועות, ואחריה יכולה להיות החלמה מלאה או התפתחות של הפטיטיס B כרונית. המחלה הכרונית עלולה לגרום לפגיעה קשה בכבד ולסיבוכים שונים כמו שחמת הכבד וסרטן הכבד.

אפשר למנוע הידבקות בהפטיטיס B באמצעות חיסון שאותו ניתן לקבל אצל רופא המשפחה. מומלץ לכל הצעירים להתחסן נגד המחלה, ובמיוחד למי שנמצאים בסיכון להדבקה כמו אנשי צוות רפואי, תיירים שנוסעים למזרח הרחוק או לדרום אמריקה וגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

חשוב לדעת: גם לאחר חשיפה לנגיף ניתן לתת טיפול ולמנוע הידבקות. לכן מי שחושש שנחשף להפטיטיס B (למשל לאחר דקירה ממחט נגועה או לאחר קיום מגע מיני לא מוגן עם אדם שנושא את הנגיף) צריך לפנות מיד לבדיקה רפואית כדי לקבל את הטיפול שמומלץ לאחר חשיפה - מתן נוגדנים (מסוג HBIG). 

מה גורם להפטיטיס B?

המחלה נגרמת בעקבות הידבקות בנגיף ההפטיטיס B. ההדבקה מתרחשת באמצעות מגע עם נוזלי גוף - כמו דם וזרע - של אדם שנושא את הנגיף. יש ארבע דרכי הדבקה שכיחות:

1. יחסי מין בלתי מוגנים.

2. העברה מאם לילד - בהריון, בלידה או בהנקה.

3. העברה בין משתמשי סמים - בעקבות שימוש באותה המחט להזרקת סמים.

4. דקירה מקרית של איש צוות רפואי ממחט שמכילה דם נגוע.

מהם התסמינים?

תסמיני המחלה החריפה מופיעים בין כמה ימים לכמה שבועות לאחר ההדבקה. הם עלולים לכלול, בין היתר, חום, חולשה, בחילה, הקאות, שתן כהה וגוון צהוב של העור ושל לחמיות העיניים. לאחר כמה שבועות צפויה החלמה או התפתחות של מחלה כרונית.

אם מתפתחת מחלה כרונית, צפוי הנדבק להיות ללא שום תסמינים במשך שנים רבות. במהלך השנים האלה עלול להיגרם בהדרגה נזק לכבד, ולאחר שנים ארוכות עלולים להופיע שוב תסמינים בעקבות סיבוכים של המחלה הכרונית כמו כאבי בטן, נפיחות של הבטן ודימומים ממערכת העיכול.

כמה זמן זה נמשך?

המחלה החריפה נמשכת כמה שבועות. לאחר המחלה החריפה יש שתי אפשרויות:

1. החלמה מלאה מהמחלה.

2. התפתחות הפטיטיס B כרונית - מחלה שנמשכת שנים ארוכות.

רוב המבוגרים מחלימים לחלוטין מהמחלה, שכן המערכת החיסונית שלהם מצליחה בדרך כלל להתגבר על הנגיף, ובדרך כלל אין אצלם מעבר למחלה הכרונית. אולם אצל ילדים הופכת הפטיטיס B בדרך כלל למחלה כרונית.

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית באמצעות בדיקת דם. מומלץ לכל צעיר להיבדק שהוא אינו נושא את נגיף ההפטיטיס B ושהוא מחוסן נגד המחלה. ההמלצה הזאת חשובה במיוחד לאנשים שנמצאים בקבוצת הסיכון כמו אנשי צוות רפואי, אנשים לפני טיול למזרח הרחוק או לדרום אמריקה וגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים. לאנשים שמצויים בקבוצת הסיכון מומלץ מאוד להתחסן.

מי שהתגלו אצלו תסמינים המעוררים חשד להפטיטיס B, כמו בחילה, חום, חולשה, כאבי בטן, שתן כהה וגוון צהוב של לחמיות העיניים והעור, נשלח לעשות בדיקת דם, וממנה ניתן ללמוד אם אכן מדובר בדלקת כבד נגיפית מסוג B.

מי שהתגלו אצלו תסמינים שעלולים לעורר חשד שהוא חולה בהפטיטיס B כרונית - כמו נפיחות של הבטן ודימום קשה ממערכת העיכול - נשלח גם כן לאבחון באמצעות בדיקת דם. אם מתברר שאכן מדובר בהפטיטיס B כרונית, יידרשו בדיקות נוספות כמו עוד בדיקות דם, בדיקות הדמיה של הכבד ולעיתים גם ביופסיה של הכבד. מטרת הבדיקות הנוספות היא לוודא שאכן מדובר בהפטיטיס B כרונית, לאמוד את מידת הנזק שגרמה המחלה לכבד ולהתאים לה טיפול.

איך מטפלים?

במחלה החריפה אין בדרך כלל צורך בטיפול ספציפי, וניתן להסתפק במעקב ובטיפול בתסמינים, למשל מתן תרופות נגד בחילות והקאות או מתן נוזלים בעירוי אם החולה אינו מצליח לשתות.

בשלב הכרוני של המחלה אפשר לתת טיפול אנטי נגיפי כדי לנסות להאט את קצב ההתרבות של הנגיף בגוף וכך למנוע או להאט את הנזק לכבד.

במקרים קשים, שבהם גרם הנגיף לפגיעה נרחבת בכבד, יש לעיתים צורך בהשתלת כבד.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מי שהחלים מהפטיטיס B חריפה מחוסן מפני המחלה. במקרה של הפטיטיס כרונית נמשכת המחלה כל החיים.

עלולים להיות סיבוכים?

יש כמה סיבוכים אפשריים:

• אי־ספיקה חריפה של הכבד. במקרים נדירים מתפתחת לאחר ההדבקה מחלה סוערת ביותר שעלולה להוביל לכשל של הכבד. זוהי מחלה מסוכנת ביותר שמחייבת אשפוז במחלקה לטיפול נמרץ. אם המחלה הולכת ומחריפה, יכולה רק השתלת כבד להציל את החולה.

להפטיטיס B כרונית יש שני סיבוכים מרכזיים:

• שחמת הכבד. הדלקת הכרונית בכבד גורמת להצטלקות של רקמת הכבד. זהו תהליך ממושך שמשמעותו היא הרס הדרגתי של רקמת הכבד. לאחר שנים רבות עלול הנזק לכבד להיות נרחב ביותר ומסכן חיים.

• סרטן הכבד. הפטיטיס B כרונית מעלה באופן משמעותי את השכיחות של סרטן הכבד.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש כמה מצבים שמחייבים פנייה מיידית לרופא המשפחה:

1. מי שחושש כי נחשף לנגיף הפטיטיס B - למשל בעקבות קיום יחסי מין בלתי מוגנים עם נשא של הנגיף או בעקבות דקירה ממחט נגועה - חייב לפנות מיד לקבלת טיפול מונע הדבקה.

יעילות הטיפול (מתן נוגדנים ספציפיים לנגיף ההפטיטיס B) תלויה בקבלתו מהר ככל האפשר לאחר החשיפה - עדיף בתוך 24 השעות הראשונות לאחר החשיפה. כדי לקבל את הטיפול יש לגשת בדחיפות לחדר מיון. גם אם חלפו יותר מ־24 שעות מרגע החשיפה כדאי לגשת לחדר המיון כדי להתייעץ בנוגע לקבלת הטיפול המונע.

2. אם הופיעו תסמינים כמו חום, בחילה, הקאות, חולשה וגוון צהוב של לחמיות העיניים או של העור - יש לפנות מיד לבדיקה רפואית.

3. נשא כרוני של המחלה, שהופיעו אצלו תסמינים שעלולים להצביע על סיבוכים - כמו נפיחות של הבטן, חום, כאבי בטן או כל שינוי אחר במצב הבריאות - חייב לפנות מיד לרופא המטפל.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

לחולים בהפטיטיס B יש סיכוי מצוין להחלים מהמחלה באופן מלא בתוך כמה שבועות (זה המהלך השכיח של המחלה במבוגרים. בילדים המהלך שונה). אולם לעיתים עלולה להתפתח מחלה כרונית. גם במקרה כזה מרגישים טוב יותר בחלוף המחלה החריפה.

אולם התפתחות מחלה כרונית מחייבת מעקב רפואי במרפאת כבד ייעודית. במרפאה הזאת יערכו בדיקות נוספות כדי להחליט אם יש מקום לתת טיפול אנטי נגיפי וכן יערכו מעקב אחר סיבוכים אפשריים של המחלה.

איך לומדים לחיות עם הפטיטיס B כרונית?

חשוב לשמור על אורח חיים בריא ועל שגרת חיים רגילה. ברוב המקרים גם בשלב הכרוני של המחלה יש שנים ארוכות ללא תסמינים כלל. חשוב מאוד לקיים יחסי מין מוגנים כדי לא להדביק את השותפים ליחסי המין וכן כדי להימנע מחשיפה למחלות אחרות כמו איידס.

כל נשא של נגיפי הפטיטיס B צריך להיות במעקב במרפאת כבד ייעודית. אם הרופאים ממליצים על קבלת טיפול אנטי נגיפי, מומלץ להתמיד בטיפול ולעקוב אחר הוראות הרופאים. זהו טיפול אינטנסיבי שמטרתו להאט במידת האפשר את קצב ההתרבות של הנגיף בגוף.

האם אפשר למנוע את המחלה?

כן! הדרך הכי טובה להתמודד עם צהבת B היא על־ידי חיסון. הוא ניתן בשלוש מנות בחצי השנה הראשונה של החיים ויעיל מאוד נגד הידבקות לכל החיים.  


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר ראוי חזאן הוא רופא בכיר, חוקר בתחום של מחלות הכבד, מומחה לרפואה פנימית ולגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש