פורסם בראשונה: 21.04.2013
עדכון אחרון: 20.02.2014
  • ד"ר מאשה קרופניקוב ד"ר מאשה קרופניקוב

תבחין נשיפה

לקריאה נוחה
מהו תבחין נשיפה? איך ומתי עושים את הבדיקה הזאת? האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה? האם היא מכאיבה? כמה זמן היא נמשכת? האם יש לה תופעות לוואי או סיכונים? מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה? מדריך
אישה עושה מבחן נשיפה

שם נוסף של הבדיקה: Urea Breath Test

מהו תבחין נשיפה?

תבחין נשיפה הוא בדיקה שמיועדת לגלות את הימצאותו של החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה. זוהי דרך לא פולשנית ומדויקת לזיהוי הנוכחות של החיידק הזה. הבדיקה מבוססת על תכונתו של ההליקובקטר פילורי לפרק חומר כימי בשם אוריאה (שתנן) לאמוניה ולדו־תחמוצת הפחמן. הנבדק מקבל דרך הפה אוריאה המכילה איזוטופ לא רדיואקטיבי של פחמן (C13). הימצאות שיעור גבוה של האיזוטופ C13 בדו־תחמוצת הפחמן שנושף הנבדק מעידה שהאוריאה פורקה - מה שמוכיח שבקיבתו של הנבדק אכן יש חיידקי הליקובקטר פילורי.

מתי צריך לעשות את הבדיקה?

חיידק ההליקובקטר פילורי מאוד נפוץ באוכלוסייה, אך רק אצל חלק קטן מהנדבקים הוא גורם להופעה של תסמינים מטרידים ושל מחלות כמו דלקת של הקיבה (גסטריטיס), כיבים בקיבה או בתריסריון. בין התסמינים שמעוררים חשד לקיומו של זיהום שנגרם מחיידק ההליקובקטר פילורי:

כאבים בבטן העליונה.

• הרגשה של כובד לאחר הארוחות.

• בחילות והקאות.

• הימצאות כיבים - בעבר או בהווה - בקיבה או בתריסריון. מרבית הכיבים אכן קשורים להימצאות החיידק ומתרפאים לאחר הטיפול בו.

את תבחין הנשיפה צריכים לעשות גם האנשים הבאים:
• מי שזקוקים לטיפול ממושך בתרופות מסוג NSAIDS (כמו וולטרן ואספירין). התרופות האלה מגבירות את הסיכון לפתח כיב קיבה, ונוכחות של חיידקי הליקובקטר מגבירה עוד יותר את הסיכון הזה.

• ניתן לשקול לעשות את הבדיקה במקרים של מחסור בוויטמין B12 או מחסור בברזל שאין להם שום הסבר ידוע. הסיבה: חיידק ההליקובקטר גורם, בין היתר, לגסטריטיס אטרופית שאחת מתופעות הלוואי שלה היא מחסור בוויטמין B12 ובברזל.

• מי שסובלים מלימפומה נדירה מסוג MALT. סילוק החיידק משפר את מצבם ולעיתים אף מביא לריפוי המחלה.

• מי שסובלים מ־ITP - מחלה שגורמת לרמה מופחתת של טסיות דם וכתוצאה מכך לנטייה מוגברת לדימומים.

צריך הכנה מוקדמת?

• יש להיות בצום במשך כ־8 שעות לפני הבדיקה - כולל שתייה. עם זאת מותר להמשיך לקחת את התרופות הקבועות (כמו תרופות נגד לחץ דם גבוה) באמצעות כמה לגימות קטנות של מים.

• אם מקבלים טיפול נגד ההליקובקטר פילורי, יש לעשות את הבדיקה לפחות ארבעה שבועות לאחר התחלת הטיפול.

• שבועיים לפני הבדיקה יש להפסיק שימוש בתרופות שמפחיתות הפרשת חומצה בקיבה (כמו לוסק, לנטון, נקסיום, גסטרו וקונטרולוק). כמו כן יש להפסיק באותו המועד נטילה של תכשירי ביסמוט (קלבטן) ושל תרופות אנטיביוטיות.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.​

 

איך נעשית הבדיקה?

בתחילה נושף הנבדק לתוך מבחנה מיוחדת. לאחר מכן הוא מקבל חומר סימון (איזוטופ לא רדיואקטיבי של פחמן)  - לרוב מעורבב במיץ - ומתבקש לשתות אותו ולהמתין כחצי שעה. בתום חצי שעה מתבקש הנבדק לנשוף שוב לתוך מבחנה נוספת.

מפענחי הבדיקה משווים בין הכמויות של איזוטופ הפחמן בשתי המבחנות ולפי ההבדלים קובעים אם יש חיידקי הליקובקטר פילורי בקיבתו של הנבדק.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

כחצי שעה.

ירדימו אותי?

לא.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

הבדיקה אינה מכאיבה.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

קרוב לוודאי שלא תרגיש בשינוי כלשהו.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

הבדיקה בטוחה מאוד. החומר שבו משתמשים בדרך כלל - איזוטופ של פחמן - אינו רדיואקטיבי ולכן אינו פולט קרינה ואינו מזיק לנבדק.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

כן.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

בתוך כשבוע.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

הבדיקה אינה צפויה לגרום לתופעות לוואי.

מהי משמעות התוצאות?

על פי התוצאה המספרית ניתן להסיק ברמת דיוק גבוהה אם הנבדק אכן סובל מנוכחות של החיידק הליקובקטר פילורי בקיבתו. מי שסובל מזיהום שנגרם מהחיידק הזה יזדקק לטיפול אנטיביוטי משולב. לאחר מכן יהיה עליו לעבור בדיקה חוזרת כדי לוודא שהטיפול אכן הביא להיעלמות החיידק.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

אם מתברר שהנבדק סובל מזיהום שנגרם מהליקובקטר פילורי, עליו לקבל טיפול בו־זמני בשני סוגים לפחות של אנטיביוטיקה. הסיבה: חיידקי הליקובקטר פילורי הם עמידים יחסית.

אם שני טיפולים רצופים לא מצליחים להביא להכחדת החיידק, יש לשקול את האפשרות לבדוק את רגישות החיידק לתרופות אנטיביוטיות ולהתאים לנבדק טיפול יעיל. כדי להשיג חיידקי הליקובקטר פילורי על הנבדק לעבור בדיקת גסטרוסקופיה.

כל מה שצריך לדעת על גסטרוסקופיה - צפו עכשיו: 

סרטון

נוסף על טיפול אנטיביוטי צריך הנבדק לקבל תרופות שמפחיתות את הפרשת החומצה בקיבה.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה במרפאת אהרונוב של כללית בתל־אביב. היא בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים לעשות בדיקת דם?

​כבר לא צריך לצאת מהבית - כללית מושלם מגיעה עד אליכם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל